Yöresel Tarif İçli Köfte (Pufidik Annem Sponsorluğunda :) )

Yöresel Yemekler

Genel değerlendirme puanınız ?

• 1 puan

OY: 3 6,3%
  • 2 puan

OY: 0 0,0%
  • 3 puan

OY: 1 2,1%
  • 4 puan

OY: 2 4,2%
  • 5 puan

OY: 4 8,3%
  • 6 puan

• 7 puan

OY: 6 12,5%
  • 8 puan

OY: 6 12,5%
  • 9 puan

• 10 puan

OY: 18 37,5%

• Ankete Katılan
    48
cok bilgilendirici bir tarif olmus :KK9:
ayrıca ic harcın yesil mercimek, patates, kıyma uyumuna da bayıldım. ah orada olsak da oteller gibi ben de siparis versem dedim. icli kofteyi bir turlu beceremiyorum maalesef. :KK50: tekrardan elinize saglık!

ayrıca ic harcın yesil mercimek, patates, kıyma uyumuna da bayıldım. ah orada olsak da oteller gibi ben de siparis versem dedim. icli kofteyi bir turlu beceremiyorum maalesef. :KK50: tekrardan elinize saglık!

teşekkür ederim canım begenmene sevindim

burdaki oylarım çoğalıyorda esasında oylama kısmı burası değil :KK43::KK43:

bence bu tarz bi anket kafa karıştırdı :KK50:

canım yardımcı olabileceğim bi nokta olursa çok isterim yardımcı olmayı :KK17::KK19:

Merhabalar arkadaşlar, nevoş ablanın kadrolu yarışmacısı olarak sizlere bir içli köfte yapmak şart oldu :KK16:

İlk olarak içli köftemizin içli hikayesiyle başlamak istiyorum;
Eki Görüntüle 978062

Ali bey 1936 doğumlu, Kahramanmaraş'lı. Maraşta 1987 yılında işleri bozulunca elinde avucunda ne varsa satarak altı çocukla İstanbul'a gelmiş. Çareler aramış, hayat arkadaşı Fatma Hanım ile kafa kafaya verip içli köfte yapmaya karar vermişler. İşte içli köftenin hikayesi böyle başlamış.
bir evde bir kadın içli köfte yapmış, Ali Bey satmış, Çicek Pasajı'nda, kahvelerde...Şimdi Beyoğlu'ndan geçen herkes tanıyor onu. Sabırtaşı içli köftesi... O kadar beğenilmiş o kadar tutulmuşki Hilton ve Hyatt otelleri sipariş vermiş. Daha sonra içli köfte sayesinde kendine ait restorant bile açmış :KK9:

Malzemeler:

1 Kase (500-250 gr) kıyma
800 gr.köftelik ince bulgur )
1 adet yumurta
1/2 su bardağı un
yeşil mercimek(haşlıyoruz)
Tuz
Yeterince su
Soğan
5 adet patates
Tereyağı(üzeri için)

Yapılışı + (resimli)
Genel olarak malzmelerimizin resimi
Eki Görüntüle 978029
-İlk önce tencereye alabildiğince su koyup patateslerimizi'de ardından koyuyoruz haşlanması için.
Eki Görüntüle 978012
-Haşlandıktan sonra patateslerimizi soyup hazır hale getiriyoruz
Eki Görüntüle 978013
-Pateslerimizi bir kabın içerisinde iyiyce elimizle eziyoruz
Eki Görüntüle 978014
-Daha sonra tavaya soğan kıymayı kavurmak için yağımızı koyuyoruz ilk olarak kıymayı koyuyoruz kavrulduktan sonra ise soğanımızı..Tuzu da ilave etmeyi unutmuyoruz :KK34:
Eki Görüntüle 978015
-Daha sonra bu malzemelerimizde kavrulduktan sonra patatesimizi de biraz kavrulması için ilave ediyoruz
Eki Görüntüle 978021
- Bu işlemler bittikten sonra mercimeğimizi de koyup iyice karıştıryoruz
Eki Görüntüle 978023

-Şimdi sıra köftemizin harcını hazırlamaya geldi :KK52:
İlk olarak bulgurumuzu ıslıyoruz bulgurumuz biraz şiştikten sonra unumuzu ve yumurtamızı yavaş yavaş ilave edip bi iki avuç su ile ile yoğurmaya başlıyoruz yine tuzu ilave etmeyi unutmayalım
Eki Görüntüle 978031
-Macun kıvamına gelinceye kadar azar azar gerekirse su koyup yoğuruyoruz
Eki Görüntüle 978032
-Sonra avuç içimizde istediğiniz büyüklükte yumurta kadar da olabilir yuvarlak yapıyoruz
Eki Görüntüle 978035
-Daha sonra yaptığımız o yuvarlak topların içini baş parmağımız yardımızyla oyuyoruz
Eki Görüntüle 978036
-Sonra resimde ki gibi içini açıp hazırladığımız koyuyoruz
Eki Görüntüle 978038
- Elimizi suya batırarak kapatıp oval bir şekile sokuyoruz
Eki Görüntüle 978039
-Hepisni bu şekilde yaptıktan sonra su dolu tenceremize koyup kaynamaya bırakıyoruz
Eki Görüntüle 978051

-Geldik tereyağına tereyağımızı güzelce tavada kavuruyoruz
Eki Görüntüle 978053
Kaynayan köftelerimizin üzerine tereyağını döküyoruz

Ve böyle birşey çıkıyor ben yedim çok beğendim :KK33: :KK56:
Ellerime sağlık :KK53:
Eki Görüntüle 978054
Eki Görüntüle 978056

hani bunun salçası hani bunun biberi? mercimek konulmaz belkı hamuru tutsun diye az irmik yada bir yumurta kırılır sizinki revizyona uğramış İstanbul işi olmuş. elinize sağlık

hani bunun salçası hani bunun biberi? mercimek konulmaz belkı hamuru tutsun diye az irmik yada bir yumurta kırılır sizinki revizyona uğramış İstanbul işi olmuş. elinize sağlık

Mutfak işi biraz tarif birazda kendi damak tadından geçer. Zaten yarışma kuralları arasında evrensel tarife harifyle uyulacak diye bi kaide yok!
Yani sizi bilmem ama bence yemekleri kendi tarifine göre uyarlamak çokta mantıksız değil ayrıca biz salça kullanmadan yapıyoruz salça gibi tarifte çokta köklü değişimi yapmayacak unsurları istediğiniz gibi uyarlarsınız. Mutfak budur..

Mesela tuzsuz yemek seven birisini düşünün yada vejeteryansa bu içli köfteyi yaparken kıyma kullanmayabilir. Bu eleştirelebilece bi husus değil bence. Yinede saygı duyarım tadına bakma fırsatınız olmadığı için

canım yardımcı olabileceğim bi nokta olursa çok isterim yardımcı olmayı :KK17::KK19:

tesekkur ederim ama iclikofte usta işi. :18:
o yuzden dedim ya yakınımızda olsanız da siparis versek diye :KK9:
fakat evlendigim gun cocuklarıma yapmak isterim belki o zaman buralarda olursan ugrasıp da yapamadıkca püf noktalarını isterim :KK34:

bu arada oylamayla ilgili yazmıssın da, hem tek tek okudum baktım hem de yarısma anketine de katıldım.
o kadar lezzetli yemekler var ki birbirinden ayırmak zor maalesef, fakat tek oy hakkımız var herkes kararsızlıkla e bu olsun madem diyip tıklıyor, dolayısıyla kazanmak biraz emek biraz sans, sonuc ise surpriz gibi oluyor :KK34:
fakat annende bu kadar guzel tarif varken hele de yarısmanın tadına sen varmısken önün coook acık. :KK76:
ben ne yapayım bu kofte yapamayan beceriksizligimle? :KK9: ama tatlı olursa konu kacırmam herhalde :KK53:

mutfak işi biraz tarif birazda kendi damak tadından geçer. Zaten yarışma kuralları arasında evrensel tarife harifyle uyulacak diye bi kaide yok!
Yani sizi bilmem ama bence yemekleri kendi tarifine göre uyarlamak çokta mantıksız değil ayrıca biz salça kullanmadan yapıyoruz salça gibi tarifte çokta köklü değişimi yapmayacak unsurları istediğiniz gibi uyarlarsınız. Mutfak budur..

Mesela tuzsuz yemek seven birisini düşünün yada vejeteryansa bu içli köfteyi yaparken kıyma kullanmayabilir. Bu eleştirelebilece bi husus değil bence. Yinede saygı duyarım tadına bakma fırsatınız olmadığı için

içine mercimek konmuş bir içli köfteyi yemezdim zaten tadı bakma fırsatım olsaydı :KK1:
Ne diyeyim başarılar fakat yapılan tariflerinde bir ederi bir kökleşmiş damak tadı vardır bu yüzden illa değiştirmek için birşeyler yapmamak gerek.

içine mercimek konmuş bir içli köfteyi yemezdim zaten tadı bakma fırsatım olsaydı :KK1:
Ne diyeyim başarılar fakat yapılan tariflerinde bir ederi bir kökleşmiş damak tadı vardır bu yüzden illa değiştirmek için birşeyler yapmamak gerek.

belirli tariflerin yörelerden yöreye değiştiğini mutfak lügatında kökleşmiş ya da kalıplaşmış gibi kelimelerin olmadığını bilmiyorsun sanırım. patates mercimek kıyma karışımımı çok beğenen arkadaşlar oldu burda. dolayısıyla senin sınırlı damak tadınla yaptığın eleştirine saygı duymak kalır bana. sınırlı dünyanda kalıplaşmış önceden oluşturulmuş kendinden bişey katma cesareti gösteremeyeceğin tariflerle bekleriz senide yarışmaya katılma cesareti bulursan, hadi selametle...

sırf eleştirmek için eleştirmeyin lütfen, komik oluyor çünkü..:KK1:
ayrıca kendi tarifim dahil yarışmadaki hiçbir tarifin 1lik olduğunuda düşünmüyorum. yapılan emek ortada çünkü. 1 veren arkadaşlarında menüsünü görmek isterim bu arada.

tesekkur ederim ama iclikofte usta işi. :18:
o yuzden dedim ya yakınımızda olsanız da siparis versek diye :KK9:
fakat evlendigim gun cocuklarıma yapmak isterim belki o zaman buralarda olursan ugrasıp da yapamadıkca püf noktalarını isterim :KK34:

bu arada oylamayla ilgili yazmıssın da, hem tek tek okudum baktım hem de yarısma anketine de katıldım.
o kadar lezzetli yemekler var ki birbirinden ayırmak zor maalesef, fakat tek oy hakkımız var herkes kararsızlıkla e bu olsun madem diyip tıklıyor, dolayısıyla kazanmak biraz emek biraz sans, sonuc ise surpriz gibi oluyor :KK34:
fakat annende bu kadar guzel tarif varken hele de yarısmanın tadına sen varmısken önün coook acık. :KK76:
ben ne yapayım bu kofte yapamayan beceriksizligimle? :KK9: ama tatlı olursa konu kacırmam herhalde :KK53:

teşekkür ederim canım, senin gibi bakış açısı geniş bütün tarifleri incelemiş birisinden bu sözleri duymak çok güzel. gerçekten çok hoş menülerle katılmış arkadaşlar. iyi olan kazansın bende katılımcıdan çok izleyici gibi merakla bekliyorum. ilk yarışmaya katıldığım için birincilikten ziyade beğeniye önem veriyorum. senin burda beğenini dile getirmen benim için oydan daha değerli. bu arada her konuda yardımcı olmayı isterim tabi :KK16::KK19:

belirli tariflerin yörelerden yöreye değiştiğini mutfak lügatında kökleşmiş ya da kalıplaşmış gibi kelimelerin olmadığını bilmiyorsun sanırım. patates mercimek kıyma karışımımı çok beğenen arkadaşlar oldu burda. dolayısıyla senin sınırlı damak tadınla yaptığın eleştirine saygı duymak kalır bana. sınırlı dünyanda kalıplaşmış önceden oluşturulmuş kendinden bişey katma cesareti gösteremeyeceğin tariflerle bekleriz senide yarışmaya katılma cesareti bulursan, hadi selametle...

sırf eleştirmek için eleştirmeyin lütfen, komik oluyor çünkü..:KK1:
ayrıca kendi tarifim dahil yarışmadaki hiçbir tarifin 1lik olduğunuda düşünmüyorum. yapılan emek ortada çünkü. 1 veren arkadaşlarında menüsünü görmek isterim bu arada.

sevgili arkadaşım sende cevap vermek için kendini çok sıkıştırmışsın. oysa biraz eleştiriye açık olman gerek. benim damak tadım çok zengindir ve çok zengin damak tadı olan bir memlekette yaşıyorum. ama sen tutup benim damak tadımı bilmiyorsan asıl sen beni eleştiremezsin. kimseyle bir şey yarıştırma gibi bir derdim yok istersen dünya rekoru kır umrumda değil ama içli köftenin için mercimek konulmaz bu kadar basit dünyayı değiştirebilirsin fakat bu köfte bu şekilde yapılmaz hatta yenmez. illa değiştireceğim illa yarışma olsun diye yapma yazık :KK49:

sevgili arkadaşım sende cevap vermek için kendini çok sıkıştırmışsın. oysa biraz eleştiriye açık olman gerek. benim damak tadım çok zengindir ve çok zengin damak tadı olan bir memlekette yaşıyorum. ama sen tutup benim damak tadımı bilmiyorsan asıl sen beni eleştiremezsin. kimseyle bir şey yarıştırma gibi bir derdim yok istersen dünya rekoru kır umrumda değil ama içli köftenin için mercimek konulmaz bu kadar basit dünyayı değiştirebilirsin fakat bu köfte bu şekilde yapılmaz hatta yenmez. illa değiştireceğim illa yarışma olsun diye yapma yazık :KK49:

çok güzel dile getirmişsin sınırlı bakış açını ve sınırlı damak tadını konmaz diyerek, eleştiriye açık ol mu dedin :KK70: bu cevabınla karşı tutumun ortada. :KK9: dünyayı değiştirebilirsin ama köfteyi değiştiremezsin söznede çok güldüm. enteresan.

çok güzel dile getirmişsin sınırlı bakış açını ve sınırlı damak tadını konmaz diyerek, eleştiriye açık ol mu dedin :KK70: bu cevabınla karşı tutumun ortada. :KK9: dünyayı değiştirebilirsin ama köfteyi değiştiremezsin söznede çok güldüm. enteresan.

bende sana gülüyorum çünkü çoğu insan bilmiyor o yüzden ee güzel olmuş deyip not veriyor puan veriyor benbeyaz bu içli köfte ya rengi altın sarısı olmalı içi çok lezzetli dışı incecik bir şekilde açılmalı. bilen biri bunu yutmaz yemez canım.

hadi sen yavrum yarışmanla ilgilen yoksa kendini daha mutsuz hissedeceksin.

X