Yöresel Tarif İçli Köfte (Pufidik Annem Sponsorluğunda :) )

Yöresel Yemekler

Genel değerlendirme puanınız ?

• 1 puan

OY: 3 6,3%
  • 2 puan

OY: 0 0,0%
  • 3 puan

OY: 1 2,1%
  • 4 puan

OY: 2 4,2%
  • 5 puan

OY: 4 8,3%
  • 6 puan

• 7 puan

OY: 6 12,5%
  • 8 puan

OY: 6 12,5%
  • 9 puan

• 10 puan

OY: 18 37,5%

• Ankete Katılan
    48

Selenofil

Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
19 Mart 2010
12.489
13.624
Merhabalar arkadaşlar, nevoş ablanın kadrolu yarışmacısı olarak sizlere bir içli köfte yapmak şart oldu

İlk olarak içli köftemizin içli hikayesiyle başlamak istiyorum;

Ali bey 1936 doğumlu, Kahramanmaraş'lı. Maraşta 1987 yılında işleri bozulunca elinde avucunda ne varsa satarak altı çocukla İstanbul'a gelmiş. Çareler aramış, hayat arkadaşı Fatma Hanım ile kafa kafaya verip içli köfte yapmaya karar vermişler. İşte içli köftenin hikayesi böyle başlamış.
bir evde bir kadın içli köfte yapmış, Ali Bey satmış, Çicek Pasajı'nda, kahvelerde...Şimdi Beyoğlu'ndan geçen herkes tanıyor onu. Sabırtaşı içli köftesi... O kadar beğenilmiş o kadar tutulmuşki Hilton ve Hyatt otelleri sipariş vermiş. Daha sonra içli köfte sayesinde kendine ait restorant bile açmış

Malzemeler:

1 Kase (500-250 gr) kıyma
800 gr.köftelik ince bulgur )
1 adet yumurta
1/2 su bardağı un
yeşil mercimek(haşlıyoruz)
Tuz
Yeterince su
Soğan
5 adet patates
Tereyağı(üzeri için)

Yapılışı + (resimli)
Genel olarak malzmelerimizin resimi

-İlk önce tencereye alabildiğince su koyup patateslerimizi'de ardından koyuyoruz haşlanması için.

-Haşlandıktan sonra patateslerimizi soyup hazır hale getiriyoruz

-Pateslerimizi bir kabın içerisinde iyiyce elimizle eziyoruz

-Daha sonra tavaya soğan kıymayı kavurmak için yağımızı koyuyoruz ilk olarak kıymayı koyuyoruz kavrulduktan sonra ise soğanımızı..Tuzu da ilave etmeyi unutmuyoruz

-Daha sonra bu malzemelerimizde kavrulduktan sonra patatesimizi de biraz kavrulması için ilave ediyoruz

- Bu işlemler bittikten sonra mercimeğimizi de koyup iyice karıştıryoruz

-Şimdi sıra köftemizin harcını hazırlamaya geldi
İlk olarak bulgurumuzu ıslıyoruz bulgurumuz biraz şiştikten sonra unumuzu ve yumurtamızı yavaş yavaş ilave edip bi iki avuç su ile ile yoğurmaya başlıyoruz yine tuzu ilave etmeyi unutmayalım

-Macun kıvamına gelinceye kadar azar azar gerekirse su koyup yoğuruyoruz

-Sonra avuç içimizde istediğiniz büyüklükte yumurta kadar da olabilir yuvarlak yapıyoruz

-Daha sonra yaptığımız o yuvarlak topların içini baş parmağımız yardımızyla oyuyoruz

-Sonra resimde ki gibi içini açıp hazırladığımız koyuyoruz

- Elimizi suya batırarak kapatıp oval bir şekile sokuyoruz

-Hepisni bu şekilde yaptıktan sonra su dolu tenceremize koyup kaynamaya bırakıyoruz

-Geldik tereyağına tereyağımızı güzelce tavada kavuruyoruz

Kaynayan köftelerimizin üzerine tereyağını döküyoruz

Ve böyle birşey çıkıyor ben yedim çok beğendim
Ellerime sağlık

Ellerinize sağlık.Başarılar dilerim.

Yeni tarif gelmiş de ben görmemişim, elinize sağlık, başarılar dilerim ..

Bir de bir şey soracağım, tat olarak kızartması ile arasında çok fark var mı acaba ?

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…