Kekler - Pastalar İçinden sıcak çikolata akan ŞİPŞAK KEK (mikrodalga fırında ) Eti karam sporsorluğunda

FAZLANAZLI

hak yerini buldu!
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2008
6.547
8.791
Merhaba değerli kk üyeleri arkadaşlarım bu benim ilk yarışmam çok heyecanlandım nedense
Yapmayı planladığım diğer kek türlerini diğer arkadaşlar benden önce davrandığı için yapamadım iki üç haftadır ev taşıma işleri ile uğraşıyorum şehir değiştirdim cumartesi taşındım sonunda. Kolileri yavaş yavaş açmaya başladım evde yapılacak iş çok olunca bende pratik bir şey yapmaya karar verdim. Gerçi eşim beni üşengeç/tembel diye niteler ancak üşengeçlik sonucu her şeyin pratiğini yapmayı seviyorum Ev yerleştirmek çok zor ve yorucu. Bu tür durumlarda, yani canım acil tatlı çektiği zaman ya da habersiz gelen misafirlerim için çay koymaya diye mutfaga gidip sadece 5 dk da hazırladığım ve sadece 5 malzeme ile içinden sıcak çikolata akan kekimi yapacağım. Yarışma için iddialı değilim sadece şipşak yaptığım kekimi sizlerle paylaşmak istedim.

içinden sıcak çikolata akan kek mikrodalga fırında yapıyorum sufle değildir .

buyrun yapılış aşamaları
malzemeler

• 60 gr bitter çikolata (kare paketin 4 te 3)
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 yumurta

Yapılışı
doğalgazım henüz açılmadığı için fırınım balkonda ve tüpe bağladık kusura bakmayın
Çikolatayı benmari usulü eritiyoruz (büyük olan tencereye su koyup kaynatıyoruz üstüne suya değmeyecek şekilde küçük tencere koyarak yapılan işlem)

Çikolatalar erdikten sonra tereyağımızı ekliyoruz.

Başka kapta bir yumurta ve şekerimizi yumurtanın içinde şeker eriyene dek çarpıyoruz mikserde kullanabilirsiniz.

Erimiş olan tereyağı ve çikolata karışımımızı şekerli yumurta karışımına ekleyip karıştırıyoruz daha sonra da unumuzu ekliyoruz.

sufle kaplarımızı tereyağı ile yağlayıp unluyoruz

ve kek karışımımızı pay ediyoruz( kabın 4 te 1 i kadar oldu) bu şekilde büyük sufle kaplarında üç tane çıktı üç kişilik aile olduğumuz için daha dolu olsa iki tane de çıkardı miktarı ikiye katlayıp da yapabilirsiniz böylece 4 5 kişilik olabilir
mikrodalganın en yüksek ayarında iki dk ya ayarladım

mikrodalga fırınınız yoksa önceden ısıtılmış normal fanlı fırında 160 derecede 11 dk da pişirebilirsiniz herkesin fırını aynı olmuyor önemli olan içinin sufle gibi tam pişememiş olması kaşığı batırınca içinden çikolatanın şelale gibi akması

ve çıktıktan sonra tabagımıza ters çevirip çıkarıyoruz üstüne pudra şekeri dökerek süsleyebiliriz

içine kaşığımızı batırıp afiyetle yiyoruz

herkese başarılar dilerim

Hoşça kalın

Son düzenleme:
hızlı kek namıdiğereline sağlık canım çekti ya evimde mikrodalga yok henüz annemlere gidince deneyeceğim başarılar

Ellerine sağlık :) Mikrodalga kekini bende denemiştim ama sonuç hüsran olmuştu kısa zamanda senin tarifi de deneyeceğim :) Yarışmada başarılar :)

hızlı kek namıdiğereline sağlık canım çekti ya evimde mikrodalga yok henüz annemlere gidince deneyeceğim başarılar
teşekkür ederim canım
mikrodalga şart değil canım normal fanlı fırında 160derecede 11 dk falan pişirsen olur önemli olan içinin tam pişememiş olması sufleye benziyo biraz

Ellerine sağlık :) Mikrodalga kekini bende denemiştim ama sonuç hüsran olmuştu kısa zamanda senin tarifi de deneyeceğim :) Yarışmada başarılar :)
teşekkür ederim
bunun yuvarlak büyük borcam a olan tarifimde var onuda hazırlaması 3 Dt pişirme 7 dk :) ıslak kek şeklinde ama onlar yapıldığı için bunu denedim bende :)

Bağımlılık yapar her yarışmanda daha iyi olursun
Benim ilk tarifleri görsenbenden çok çok iyi iş çıkarmışsın
ben aslında cheesecake yapıcaktım ama pişirmeli olandan o kabul edilmedi aman eğlence olsun bize müsait bi zamanım olursa sıkı bin rakibeniz ortaya çıktı benden demesi

ellerinize sağlık çok başarılı böyle pratik ve şıp diye yapılan şeyleri ben daha lezzetli buluyorum daha çok severek yiyorum nedense

ellerinize sağlık çok başarılı böyle pratik ve şıp diye yapılan şeyleri ben daha lezzetli buluyorum daha çok severek yiyorum nedense
teşekkür ederim bende pratik şeyler seviyorum poğaça börek doncurucuya atabiliyorum acil durumlar için ama kek olmuyor malesef bende böyle şipşak şeyler yapmaya çalışıyorum hatta kızıma yaptırıyorum pek hevesleniyor çocuk :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…