İçim Acıyor:( Duaya ihtiyacım var :((

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki bize de amnşyosentez yaptırın demişti biz o riski göze alamadığımız için yaptırmadık ama hamileliğimin sonuna kadar zehir gibiydi.. bazı doktorlar çok acımasız ege üniversite hastanesinde perinatolog bi profa gitmiştik eğer sizinse varsa üni hastanesi gitmenizi tavsiye ederim.. çişini de yapıyormuş bizim Doğuma kadar 19 mm di ama sonra 30 a kadar çıktı 1 yasından sonra düşmeye başladı dediğim gibi biz bu sonbaharda operasyon kararı verir doktorlar diyorduk ama 2 yaşına kadar daha bekleyelim bakalım dediler çok şükür inşallah bi operasyona gerek kalmaz... siz de evladınıza sağlıcakla kavuşun inşallah ama çok üzmeyin kendinizi o da hissedip etkileniyordur
Çok geçmişler olsun.Rabbim bebeğinizi size bağışlasın.Dediğim gibi o kadar karamsar komuştularki iki hafta önce bebeğim için heycanlanan mutluluktan ayakları yerden kesilen ben hayata küstüm resmen.heran aklımda meleğim.Zehir oldu hamileliğim.Rabbim yardımcımız olsun sizlerinde benimde evladıma Şafi ismiyle şifa versin inş.

Geçmiş olsun bol bol şifa duası okuyup Allah’ın şifa adlarını sürekli çekmenizi öneriyorum. Pozitif düşünün bebeğinizin böbreklerinin sağlıkla geliştiğini düşünün, olumsuz düşünce ve sözü duymayın kendinizi kapatın ibadetinize yoğunlaşın. Umarım sağlıkla kucağınıza almak nasip olur

bişey sorabilir miyim.Kusura bakmayın pek bir bilgim yok böyle bir hastalığı bebeğime söyledikleri zaman duydum hatta .Sol sağ graden demişsiniz ben pek anlayamadım.Graden ne demek?Mesela bize sağ böbrek 23*12 mm sol 3,5 mm dendi.Sizin ölçüleriniz tam olarak neydi acaba

Canım grade hastalığın derecesi en büyük grade 5 oluyor bizimki grade 4 dü.Dediğim gibi genişlemeleri tam hatırlamıyorum ama genişlikler baya fazlaydı elinizde rapor var ise bana gönderebilir misiniz? usg raporunu.(özelden mail adresimi atacağım)
Sağ böbrek ve sol böbrek olmak üzere ikisindede vardı genişleme.Öncelikle benim konularımda vardır ilk ogluma (böbreğinde sorun olan ikinci oglum) hamileyken 6 cm myom vardı ankarada 10 doktordan 9 u kürtaj olman gerekiyor dedi. üstüne down sendrom riski dediler ama sağ salim kucağıma aldım.Öle doktorların hemen her dediği doğru olacak diye bi kaide yok.
Kadın doğumcular daha cok panik yapıyor insanı.

Benimkinin biri 5-6 cm diğeri 7-8 cm di. Ama bunlar 8 aylıkken ölçüldü. Allah dan dogumu baska yerde yapmaya karar verdimde öğrendik çünkü bu dışardan belli olmayan bi hastalık yeni doğan muayenesinde bile tekkiği yok yani bilmesen allah korusun sonuç kötü olabilirdi.

öncelikle canını cok sıkma nice hastalıklar var dermansız bunun dermanı var cok şükür ben anne karnında ameliyat edilenleri bile duydum.
Önce bir cocuk nefroloğu bulun sonuçların hepsini gönderin reklam olmazsa ankara koru hast hulusi hoca var.Onun sayesinde saçma sapan antibiyotik almasından filan kurtulduk. ve teşhisleri dogru cıktı.
Nasip olur inş kucağına alırsan cocugun enufak ateşi cıkınca idrar tahliline götürmen gerekecek. Birde maddi durumunu bilmiyorum ama bu sürekli usg cekilmeler sintigrafi mag 3 filan baya tuzlu oluyor tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanda fayda var.
Yoksada üniversite hastanelerindenbaska hiç bir yere gitme.

Dediğim gibi bir uzman derecesi kadar araştırdım yurt dışından doktorlarla bile yazıştım. Raporu gönderir isen benimkilerle karşılaştırabilirim.

Ankaraya gitme imkanınız olur ise radyolog eyüp ekici ve hulusi hocaya gözükmenizde fayda var.
Rabbim hayırlısı ile kucağına almayı nasip etsin.

Çok geçmiş olsun sizede.Rabbim meleğinizi size bağışlasın.Gittiğim perinatolog prof sözüm ona :KK43: O kadar karamsar konuştuki anne karnında böbrek dahada büyüyebilir ki büyük ihtimalle büyür dedi bebeğin karnı şişer dedi.Böyle bir durumda diğer organların gelişimide engellenir dedi.Down sendromlu olabilir dedi karnımdan sıvı alındı temiz çıktı şükür sonuçlar.Genetik bi rahatsızlığı yok dedi.Bir böbreğinde 23 mm diğerinde ise 3,5 mm genişleme var.3,5 mm olan böbrekte genişlemeye meyilli büyük ihtimalle doğduğunda böbrek yetmeliği sorunuyla doğacak dedi.Takip edelim şimdilik dedi haftaya tekrar gidicem.Bu hafta nasıl geçecek bilmiyorum.Bırakın günleri saatler dakikalar bile geçmiyor.Heran aklımda bebeğim.İnanın kendimi düşünmüyorum doğduktan sonra ya böbrek yetmezliği sorunuyla doğarsa ya acı çekerse meleğim çok zormuş çok :KK43: Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın beni de İnşallah :KK43:
Bu arada periontolog ve ürologlara özellikle gitmedik bu işin uzmanları nefrologlar.Cinsiyetimiz erkek zaten daha cok erkek bebeklerde görülüyormuş.

İdrarını yapıyor dedi mesanesine baktı idrar yapmada sıkıntı yok dedi.Evet böbrek genişlemesi Hidronefroz.Siz neler yaşadınız.Güzel şeyler duymaya o kadar ihtiyacım varki resmen hayata küstüm eşimi ve ailemide üzüyorum böyle üzülerek :KK43:
İdararını yapıyorya hani bizim nefrolog demiştiki dogduktan sonra takip edin idrarını nasıl yaptıgı önemli böle ileriye dogru attırarak yapması lazım dedi zaten dogdukdan iki ay sonra grade 4 den grade 2 ye düştü.
Bişey dicem lütfen panik yapmayın benimki 8 aynda farkedildi belki 17haftada farketseler sizle aynı şeyleri söyleyeceklerdi banada.

çok geçmiş olsun. benim küçük oğlum 2.5 yaşında. ayni sorun benim oglanda da vardı. 20. haftamda söylemişlerdi. iki böbrekte büyüme var ama solda daha çok var demişlerdi. o günler ne çektigimi bir ben bir Allah bilir. Oğlum doğduktan sonra 1 gün bakıma alındı. ultrasona felan verdiler, büyüme hala vardı. idrar kontrolu felan yapıldı. 1 sene sonra herşey kendiliğinden normale döndü. demek istemem o ki, bol bol dua et ve hamileliğini üzülerek geçirme. erkek çocuklarda sık rastlanan bir durum. Rabbim Şafi ismi ile şifa versin

çok geçmiş olsun. benim küçük oğlum 2.5 yaşında. ayni sorun benim oglanda da vardı. 20. haftamda söylemişlerdi. iki böbrekte büyüme var ama solda daha çok var demişlerdi. o günler ne çektigimi bir ben bir Allah bilir. Oğlum doğduktan sonra 1 gün bakıma alındı. ultrasona felan verdiler, büyüme hala vardı. idrar kontrolu felan yapıldı. 1 sene sonra herşey kendiliğinden normale döndü. demek istemem o ki, bol bol dua et ve hamileliğini üzülerek geçirme. erkek çocuklarda sık rastlanan bir durum. Rabbim Şafi ismi ile şifa versin
Allah razı olsun darısı benim melegimin başına ins.Dualarinizda bizi de unutmayın lutfen :KK43:

Böbrekte genişleme artık bir çok bebeğe söylenen bir durum. Neden bilmiyorum ama kimi görsem bebeğimin böbreğinde genişleme varmış diyor.
Doğurdular sorun yok ya da ilerleyen haftalarda sorun kalmadı.
Ben bu tür şeylerin bir çoğunun birer gelişim basamağı olduğunu düşünüyorum.
Bebek büyürken organlar genişliyor daralır bazı organlarda kistler oluşuyor.
Bence olağan seyir bu.
Eskiden görüntüleme teknolojisi vs bu kadar iyiy değildi anneler de sık sık ultrasonda alınmıyordu bu aşamalar gözden kaçıyordu bence.
Çünkü kime beyninde kist var deseler iyileşti.
Kime böbrekleri genişlemiş dedilerse geçti.

Elbette hastalık durumları da vardır ama bence bir çoğu gelişim süreci içinde olan olağan şeyler

Benım oglumdada vardı doktor sunnet olur gecer demıstı suan 3 yasında hala var sunnet ettırın dedıler bı sıkıntı yok dedıler beklıyorum ettırecegım. Bıde yegenımde vardı kız oda suan oda 2 bucuk yasında onunda bır bobregı genıslıyordu dogumdan bı kac ay sonra curudu bobregı dedıler suan tek bobrek her ay kontrole gıdıyor gayet saglıklı bı sorunu yok tek bobrekte yasanıyor. Kı olmadı bobrek naklı fılan olur dıye dusunuuorum en kotu ıhtımalle dıgerıne bısey olması durumunda( ındallah gerek olmaz). Hangı sehırdesınız bıde nefrolojıyle gorusun baska bı doktora gıdın derım ben suan o sorun her 5 cocugun 3 unde var

X