İçim Acıyor:( Duaya ihtiyacım var :((

17 Haftalık hamileyim.12. haftada kontrol için doktora gittiğimde doktor herhangi birşey söylemedi herşey yolunda görünüyordu.16. hafta doktora gittğimide hem bebeğimin cinsiyetini öğrenmek istedim hem de aylık konrolümü olurum dedim.Fakat doktor bebeğimin sol böbreğinde 23 mm sağ böbreğinde ise 3,5 mm genişleme olduğunu söyledi.Gebeliğin sonlandırılması gerektiğini söyledi aksi durumda büyük olasılıkla böbrek yetmezliği sorunuyla dünyaya gelicek dedi.Penatoloğa yönlendirdi bizi.Gittiğimiz Prof. amniyosentez yapmayı önerdi onuda yaptık sonuçlanlar 3 gün içinde çıktı genetik herhangi bir rahatsızlığı yok dendi.(down sendromu vs.)Takip edilecek fakat ümitlenmeyin pek dedi.Böyle bir durum yaşayan var mı?Herşey Allahtan tabi ama böyle bir durum yaşayıpta bebeğinde düzelme olan var mı?İçim acıyor meleğimi düşünmediğim tek bir an bile yok.Hep en kötüsü aklıma geliyor.Olurda zorunlu kürtaj yapılırsa kürtajdan da korkuyorum Allahım kafayı yemek üzereyim dualarınıza ihtiyacım var :KK43:(​

Lütfen konuyu taşımayın burda daha faxla kişinin konuyu görme şansı var belki biri bana yardımcı olabilir :KK43:(
Bak canim bi yakinimizin basina gelen bi olayi anlatayim sana.akrabamin hamileliginde doktoru kafasinin arkasinda bi kitle oldugunu cocuk dogarsa engelli olacagini alinmasi gerektigini soyledi.kendisi olursada imtihanim kabulum allah vermis boyle dedi aldirmak istemedi.kv si kp bakamazsiniz oyle bi cocugu diyip aldirmasi yonunda cok baski yaptilar.ama aldirmadi.cocuk bi dogdu ne engeli var ne kitlesi.ama doğum olasiya kadar hatimler indirdi surekli.senin durumunda senin sagligina bi zarari olucakmi onu bilemem.yengemin bebgininde kafasinda problem vardi oda dogdu bile bile dogurdu dedikleri gibi sorun vardi bi iki saat yasadi sonra vefat etti melek oldu yavrucak.ama noldu yengem sinavini kazanmis oldu.sana bi zarari yoksa kurtaj dusunmezdim ben.senin imtihanin duani et surekli ins duzelir gecici biseydir.

canım çook geçmiş olsun. bende hamileyim seni çok iyi anlıyorum. Canım develet hastanelerindeki doktorlar ne diyor.. Çünkü onlar %100 emin olmadıkça kürtaj yaptır demezler..en azından binlerce test yapıp kesin sonuç alırlar.. Ayrıca doğsa bu şekilde belki böbrek nakli vs kaldırabilir mi olabilir mi böyle? Benim tavsiyem araştırma hstanesine de git onlar kesin olarak söylerler..

Cok gecmis olsun.
Imkaniniz varsa Ankara Hacettepe'ye gidin.
Bebeginiz sapasaglam da dogabilur bunu ancak Allah bilir.
Iki doktor boyle konustu diye yilmayin.
Veren Allah alan Allah, bence kurtaji o kadar kolay kabullenmeyin.

17 Haftalık hamileyim.12. haftada kontrol için doktora gittiğimde doktor herhangi birşey söylemedi herşey yolunda görünüyordu.16. hafta doktora gittğimide hem bebeğimin cinsiyetini öğrenmek istedim hem de aylık konrolümü olurum dedim.Fakat doktor bebeğimin sol böbreğinde 23 mm sağ böbreğinde ise 3,5 mm genişleme olduğunu söyledi.Gebeliğin sonlandırılması gerektiğini söyledi aksi durumda büyük olasılıkla böbrek yetmezliği sorunuyla dünyaya gelicek dedi.Penatoloğa yönlendirdi bizi.Gittiğimiz Prof. amniyosentez yapmayı önerdi onuda yaptık sonuçlanlar 3 gün içinde çıktı genetik herhangi bir rahatsızlığı yok dendi.(down sendromu vs.)Takip edilecek fakat ümitlenmeyin pek dedi.Böyle bir durum yaşayan var mı?Herşey Allahtan tabi ama böyle bir durum yaşayıpta bebeğinde düzelme olan var mı?İçim acıyor meleğimi düşünmediğim tek bir an bile yok.Hep en kötüsü aklıma geliyor.Olurda zorunlu kürtaj yapılırsa kürtajdan da korkuyorum Allahım kafayı yemek üzereyim dualarınıza ihtiyacım var :KK43:(​

Lütfen konuyu taşımayın burda daha faxla kişinin konuyu görme şansı var belki biri bana yardımcı olabilir :KK43:(
Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun. Ama telaş etmeyin benim oğlum da da anne karnında başlayan böbrek büyümesi var. 5 Aydan sonra bi doktor yüzünden hamileliğimi zehir ettim kendime resmen çocuğu aldırmam gerektiğini down sendromlu olacağını daha hatırlamadığım bir sürü şey söyledi. İlk önce kendinize çok iyi bir perinatolog bulun hangi şehirleşiniz bilmiyorum. Ben ege ünite bir prova gitmiştim bir sorun olmadığını Doğuma kadar kendi doktorumda takip yaptırabileceğimi söylemişti.. yanlış hatırlamıyorsam son kontrolde 19 mm di böbrek.. Doğuma kadar her gittiğimde suyunu kontrol ettiler ve böbrek ölçümü yaptılar.. Doğumdan sonra iyi bir çocuk nefroloğuna kontrol ettirmenizi öneririm bir çok nedeni olabilir büyümenin.. oğlumda 5. Derece idrar kaçağı vardı hem nefrolog hem cerrah takipli suan 18 aylık derece 3 e geriledi böbrekte küçülmeye başladı çok şükür ama doğduğundan beri her gece koruyucu doz antibiyotik içiyor enfeksiyon olmaması için.. enfeksiyon geçirmediginden herhangi bir böbrek sorununda yok büyüme dısında

Yazdıklarınızı simdi okudum lütfen başka bir doktora daha gidin benim gittiğim ilk petinatalog bütün felaket senaryolarını saymıştı çünkü. Genelde erkek bebeklerde daha sık görülen bir sorunmuş doğduğunda cişini yaptığı zaman düzelebileceğini bile söylediler ki aylarca araştırmıştım doğduğunda böbrek genişlemesinden eser kalmayan bebekler vardı. Hamileliğinizi kendinize zehir etmeyin suan yapabileceğiniz bir şey yok sıkı takipten başka

Canım eğer dogru anladıysam senle aynı şeyleri yaşadım. Hidronedroz mu var böbreğinde ? Sana detaylı bilgi verebilirim ama aynı hastalık mı emin olmam lazım idrar boşalmadıgından mı genişleme var neden ?

Şimdi beni iyi dinle eğer aynı şey işe sana yurt içi yurt dışı bütün öğrendiğim şeyleri anlatacağım.
8 aylıkken ailemin oldugu şehire gittim doğuma ve o zamana kadar takip eden doktorum hiç bişey söylememişken, yeni doktor daha ilk muayenede bebegin böbreklerinde genişleme oldugunu aşırı derecede hemde graden4 sol grde 3 sağ dediler ben şok .
İki hafta takip edicem eger genişleme devam ederse acil doguma alıcam dedi.
Bu süreçte çok ağladım vs ama bu hastalığın ana tema olarak iki nedeni var
1 böbrek kapakçıklarında sorun olması buda idrarı geri kaçırıyor ve şişiyor uzun süre kalırsa böbreğin et kalınlığı inceliyor
2 mesane girişinde yada ucunda tıkanıklık olması buda idrarın tam boşalmasını engellior böbreğe geri kaçıor vs
Bunun anlaşılması için mac 3 ve sintigrafi çekilior birisinde böbreğin çalışma oranının yüzde kaçının kaybedildiğini diğerinde ilaçlı sıvı bererek kandan ( ki maşesef radyasyon ama cok cüzi hiç zararı yok denecek kdaraz ) sıvının akışını izliolar nerde tıkanıklık var ona bakıolar
Neyse iki hafta sonunda büyüme devam edince dogum yaptık ve hemen nefrologa gittik cocuk nefrologu oda koruyucu antibiyotik verdi prof du .
Sünneti önermedi bekleyelim dedi
Ankaraya döndük orda koru da çocuk nefrologu var o antibiyotiği kesti ve dediki daha dok bagısıklık kazanacak mikroplar takip edelim dedi
2 ayda bir usg cektirdim vs en sonunda yavas yavas (4 yılın sonunda) azaldı ama bizim sorun up darlık yani mesane çıkışında darlık var
Umarım cok ciddi değildir ki bizim kalınlıklar sizinkinden daha fazlaydı
Sorun olursa buralardayım.
Allah tez şifasını versin

Merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun. Ama telaş etmeyin benim oğlum da da anne karnında başlayan böbrek büyümesi var. 5 Aydan sonra bi doktor yüzünden hamileliğimi zehir ettim kendime resmen çocuğu aldırmam gerektiğini down sendromlu olacağını daha hatırlamadığım bir sürü şey söyledi. İlk önce kendinize çok iyi bir perinatolog bulun hangi şehirleşiniz bilmiyorum. Ben ege ünite bir prova gitmiştim bir sorun olmadığını Doğuma kadar kendi doktorumda takip yaptırabileceğimi söylemişti.. yanlış hatırlamıyorsam son kontrolde 19 mm di böbrek.. Doğuma kadar her gittiğimde suyunu kontrol ettiler ve böbrek ölçümü yaptılar.. Doğumdan sonra iyi bir çocuk nefroloğuna kontrol ettirmenizi öneririm bir çok nedeni olabilir büyümenin.. oğlumda 5. Derece idrar kaçağı vardı hem nefrolog hem cerrah takipli suan 18 aylık derece 3 e geriledi böbrekte küçülmeye başladı çok şükür ama doğduğundan beri her gece koruyucu doz antibiyotik içiyor enfeksiyon olmaması için.. enfeksiyon geçirmediginden herhangi bir böbrek sorununda yok büyüme dısında
Çok geçmiş olsun sizede.Rabbim meleğinizi size bağışlasın.Gittiğim perinatolog prof sözüm ona :KK43: O kadar karamsar konuştuki anne karnında böbrek dahada büyüyebilir ki büyük ihtimalle büyür dedi bebeğin karnı şişer dedi.Böyle bir durumda diğer organların gelişimide engellenir dedi.Down sendromlu olabilir dedi karnımdan sıvı alındı temiz çıktı şükür sonuçlar.Genetik bi rahatsızlığı yok dedi.Bir böbreğinde 23 mm diğerinde ise 3,5 mm genişleme var.3,5 mm olan böbrekte genişlemeye meyilli büyük ihtimalle doğduğunda böbrek yetmeliği sorunuyla doğacak dedi.Takip edelim şimdilik dedi haftaya tekrar gidicem.Bu hafta nasıl geçecek bilmiyorum.Bırakın günleri saatler dakikalar bile geçmiyor.Heran aklımda bebeğim.İnanın kendimi düşünmüyorum doğduktan sonra ya böbrek yetmezliği sorunuyla doğarsa ya acı çekerse meleğim çok zormuş çok :KK43: Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın beni de İnşallah :KK43:

Canım eğer dogru anladıysam senle aynı şeyleri yaşadım. Hidronedroz mu var böbreğinde ? Sana detaylı bilgi verebilirim ama aynı hastalık mı emin olmam lazım idrar boşalmadıgından mı genişleme var neden ?
İdrarını yapıyor dedi mesanesine baktı idrar yapmada sıkıntı yok dedi.Evet böbrek genişlemesi Hidronefroz.Siz neler yaşadınız.Güzel şeyler duymaya o kadar ihtiyacım varki resmen hayata küstüm eşimi ve ailemide üzüyorum böyle üzülerek :KK43:

Şimdi beni iyi dinle eğer aynı şey işe sana yurt içi yurt dışı bütün öğrendiğim şeyleri anlatacağım.
8 aylıkken ailemin oldugu şehire gittim doğuma ve o zamana kadar takip eden doktorum hiç bişey söylememişken, yeni doktor daha ilk muayenede bebegin böbreklerinde genişleme oldugunu aşırı derecede hemde graden4 sol grde 3 sağ dediler ben şok .
1 böbrek kapakçıklarında sorun olması buda idrarı geri kaçırıyor ve şişiyor uzun süre kalırsa böbreğin et kalınlığı inceliyor
2 mesane girişinde yada ucunda tıkanıklık olması buda idrarın tam boşalmasını engellior böbreğe geri kaçıor vs
Bunun anlaşılması için mac 3 ve sintigrafi çekilior birisinde böbreğin çalışma oranının yüzde kaçının kaybedildiğini diğerinde ilaçlı sıvı bererek kandan ( ki maşesef radyasyon ama cok cüzi hiç zararı yok denecek kdaraz ) sıvının akışını izliolar nerde tıkanıklık var ona bakıolar
Neyse iki hafta sonunda büyüme devam edince dogum yaptık ve hemen nefrologa gittik cocuk nefrologu oda koruyucu antibiyotik verdi prof du .
Ankaraya döndük orda koru da çocuk nefrologu var o antibiyotiği kesti ve dediki daha dok bagısıklık kazanacak mikroplar takip edelim dedi
2 ayda bir usg cektirdim vs en sonunda yavas yavas (4 yılın sonunda) azaldı ama bizim sorun up darlık yani mesane çıkışında darlık var
cinsiyetini
Rabbim meleğinizi size bağışlasın benimkinide inş. İşim dolayısıyla küçük bir şehirde yaşıyorum iki kadın doğum uzmanı var burda.12. haftada göründüğümde ense kalınlığı ölçüldü ikili tarama testi yapıldı herşey normal çıktı.böbrekler ile ilgili herhanhi birşey söylemedi.16. haftanın sonlarında eşimle ailelerimizin bulunduğu memlekete gittik hem bebeğimizin cinsiyetini öğreniriz dedik hem de iyi bir doktora görünmüş oluruz dedik ama hevesimiz kursağımızda kaldı :KK43: Doktor ultrasyondan baktığı gibi böbreklerde sıkıntı var dedi böyle bebekler genellikle böbrek yetmezliği sıkıntısıyla doğar biz bu durumda kürtaj öneriyoruz dedi ve bizi sözüm ona şehrin en iyi perinatoloğuna yönlendirdi.Gittiğimiz Perinatolog hemen hemen aynı şeyleri söyledi.Çok kısa zamanda aşırı büyüme olmuş dedi.bir böbreğinde 23 mm diğerinde 3,5 mm genişleme var.İki tür senaryo çıkardı bize.Öncelikle 23 mm olan böbrekten umudunuzu kesin dedi.diğer böbrekte büyümeye meyilli ki büyük ihtimalle büyür dedi böyle bir durumda böbrek yetmezliği sorunuyla doğar dedi. ikinci senaryoda ise 3,5 mm genişleme olan böbrekte genişleme devam etmeyebilir ama bu durumda da 23 mm olan böbrek muhakkak daha da büyüyecek ve bebeğin karnı şişecek.Bu da diğer organların gelişimini engeller dedi.İyileşme şansı umudu var mı diye sorduk çok zor dedi.Down sendromlu olabilir dedi karnımdan sıvı alındı sonuçlar temiz çıktı genetik bi rahatsızlığı yok dedi.İdrarınıda yapıyo mesanesine baktı sıkıntı yok dolu dedi.Karnımdaki sıvıyı kontrol etti o da iyi dedi.Bu şartlarda kürtaj istemezseniz takibe alıcaz dedi.Haftaya tekrar kontrole gitcez işte.Umarım büyüme olmamıştır.Ne düşüncem ne yapcam bilemiyorum berbat durumdayım.Bu yaşıma kadar sevdiklerimi kaybettiğim oldu ailemden hastalanan oldu hepsinde çok üzüldüm ama görmesem bile karnımdaki meleğim benim oğlum şimdiden tüm benliğimle annelik duygusunu o kadar yoğun hissediyorumki evlat acısı Rabbim banada hiç bir anneyede yaşatmasın.En zor olanı buymuş en büyük acı evlat acısıymış :KK43:((

Çok geçmiş olsun sizede.Rabbim meleğinizi size bağışlasın.Gittiğim perinatolog prof sözüm ona :KK43: O kadar karamsar konuştuki anne karnında böbrek dahada büyüyebilir ki büyük ihtimalle büyür dedi bebeğin karnı şişer dedi.Böyle bir durumda diğer organların gelişimide engellenir dedi.Down sendromlu olabilir dedi karnımdan sıvı alındı temiz çıktı şükür sonuçlar.Genetik bi rahatsızlığı yok dedi.Bir böbreğinde 23 mm diğerinde ise 3,5 mm genişleme var.3,5 mm olan böbrekte genişlemeye meyilli büyük ihtimalle doğduğunda böbrek yetmeliği sorunuyla doğacak dedi.Takip edelim şimdilik dedi haftaya tekrar gidicem.Bu hafta nasıl geçecek bilmiyorum.Bırakın günleri saatler dakikalar bile geçmiyor.Heran aklımda bebeğim.İnanın kendimi düşünmüyorum doğduktan sonra ya böbrek yetmezliği sorunuyla doğarsa ya acı çekerse meleğim çok zormuş çok :KK43: Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın beni de İnşallah :KK43:
Allah ysrfimcin oldun srn cabala baska doktorlara da görün kaderde varsa her şey yaşanır yüreğini ferah tut

bişey sorabilir miyim.Kusura bakmayın pek bir bilgim yok böyle bir hastalığı bebeğime söyledikleri zaman duydum hatta .Sol sağ graden demişsiniz ben pek anlayamadım.Graden ne demek?Mesela bize sağ böbrek 23*12 mm sol 3,5 mm dendi.Sizin ölçüleriniz tam olarak neydi acaba

Allah sabır versin . İnşallah sağlıkla gelir bebeğiniz. Bize de doğumdan hemen sonra söylediler böbrek genişlemesi var diye. Kontrol edilecek sürekli diye ama 3. Aydan sonra normale gelmiş dediler. Korkmayın Allah bebeğinizi korusun ve kolların inşallah.

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki bize de amnşyosentez yaptırın demişti biz o riski göze alamadığımız için yaptırmadık ama hamileliğimin sonuna kadar zehir gibiydi.. bazı doktorlar çok acımasız ege üniversite hastanesinde perinatolog bi profa gitmiştik eğer sizinse varsa üni hastanesi gitmenizi tavsiye ederim.. çişini de yapıyormuş bizim Doğuma kadar 19 mm di ama sonra 30 a kadar çıktı 1 yasından sonra düşmeye başladı dediğim gibi biz bu sonbaharda operasyon kararı verir doktorlar diyorduk ama 2 yaşına kadar daha bekleyelim bakalım dediler çok şükür inşallah bi operasyona gerek kalmaz... siz de evladınıza sağlıcakla kavuşun inşallah ama çok üzmeyin kendinizi o da hissedip etkileniyordur

X