Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eki Görüntüle 3164671

Şimdi kitap bitleri düşünsün 🤣
Allahımmmm nasıl güzel bir kitaplık 😍😍😍
Bende bir duvarımı tamamen kitaplık yapabilmeyi çok istemiştim ama maalesef müsait yerim yok. Çok güzelmiş güle güle kullan.

Kitap biti nasıl oluyormuş ya? Hiç duymamıştım. Nasıl fark ettin? Hepsine yayılmış mıydı?

Senin indirime ihtiyacın mi var arkadaşım? Zaten evrendeki tüm kitaplara sahipsin. 🫣 Kaç kitap var orada?

Bu ekonomide indirimsiz kitap almak artık çok zor☹️ İndirim görünce dayanamadım sonuç bu işte 🤣 toplam sayıyı bilmiyorum ama benim okumadığım 3 haneli rakamlarda 😬
Arada boşluklar görüyorum. Hemen kitap almalısın 😌

Oralar kedim ile oğlumun yeri 🤣 ya saklanıyorlar ya da ordaki kitapları deviriyorlar🤭

yet07 yet07 gözüm kaldı kütüphanende o nasıl bir güzellik öyle 😻😻

Teşekkür ederim🥰 daha iyileri sizlerin olsun kitap yoldaşlarım😍
Kitapları çevirdikten sonra da foto istiyorum :rolleyes:
Tamamdır ☺️ 1 hafta kadar böyle kalsın sonra ilk fırsatta düzenleyeceğim.
Allahımmmm nasıl güzel bir kitaplık 😍😍😍
Bende bir duvarımı tamamen kitaplık yapabilmeyi çok istemiştim ama maalesef müsait yerim yok. Çok güzelmiş güle güle kullan.

Kitap biti nasıl oluyormuş ya? Hiç duymamıştım. Nasıl fark ettin? Hepsine yayılmış mıydı?
Teşekkür ederim canım☺️
Gördüğümden değil canım arada bir böyle ters çevirip havalandırıp gün ışığı alması gerekiyormuş. Eski sararmış kitaplarda genelde olurmuş. Bir nevi tedbir aldım. Bir de oğlum alerjik daha sık yapmam lazım aslında ama yılda 2 kez fln anca yapabiliyoruz.

Eki Görüntüle 3164348

Eki Görüntüle 3164349

Eki Görüntüle 3164350

Eki Görüntüle 3164351

İshak Paşa Sarayı - Ağrı​

Doğubayazıt’ın 7 kilometre güneydoğusunda, Eski Beyazıt’a ve ovaya hakim yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş, pek çok bölümleri olan komple bir saraydır. Birinci Dünya Savaşı'na kadar Bayezid Sancağı bu saraydan yönetilmiştir.
Sarayın yapımına 1685 yılında Çıldır Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından başlanılmış, aynı soydan gelen Küçük İshak Paşa zamanında 1784’te (99 yılda) tamamlanmıştır. Mimarı, Ahıskalı ustalardır. Saray 115X50 metre boyutlarında, tesviye edilmiş Karaburun tepesi üzerine terası, iki avlu ile bu avluları çevreleyen çeşitli yapı topluluğundan meydana gelmektedir. Doğu-Batı yönünde yaklaşık 7 bin 600 metrekare bir alan üzerine oturtulmuştur.
Bazı kısımları tek, bazı kısımları iki, bodrum dahil bazı kısımları üç katlı olarak yapılmıştır. Bir saray için gerekli tüm bölümler (harem, harem odaları, aşevi, hamam, toplantı salonları, eğlence yerleri, mahkeme salonu, cami, çeşitli hizmet odaları, oturma odaları, uşak ve seyis odaları, muhafız koğuşları, cezaevi, erzak depoları, cephanelik, tavlalar, bodrum katlarında çeşitli hizmet odaları vb.) vardır. Her odada ocak, dolap yerleri vb. görülmektedir.
Sarayın girişi, savunması en zor olan doğu cephesindedir. Anıtsal taçkapı, avlulara çıkan diğer kapılar gibi, kabartma, süsleme ve zengin bitki motifleriyle Selçuklu sanatının özelliklerini taşır. Saray, tarih ve sanat tarihi yönünden eşsiz bir değere sahiptir.
Tek kubbeli cami, iki ayrı renk taşla örülmüş minaresiyle saraya ilginç bir görünüm kazandırmaktadır. Caminin kıble duvarının dışındaki türbe geometrik ve bitkisel motiflerle süslenmiş olup, muhtemel Abdi Çolak Paşa ile İshak Paşa ve yakınları için yapılmıştır.
Sarayın (Selamlık) kuzey cephesinde dışa sarkan dört ahşap konsolda üstte kanatlı ejder, onun altında aslan, en altta insan figürleri yer almaktadır ki çok ilginç ve sanatkaranedir. Sarayda klasik Osmanlı mimarisinden farklı üslup ve benzeme şekilleri dikkati çeker. Türk saray geleneği ve mimarisinin ana prensiplerine uyulmuştur. Yapı birkaç aşamalıdır ve güzellikle azameti yansıtır. Saray iştihamı, yaptıran paşanın çevreye ve Merkezi Devlet’e karşı gücünü göstermek istediği anlaşılmaktadır.

Taş duvarların içinde görülen boşluklar, sarayın kalorifer tesisatı andıran merkezi ısıtma sistemiyle ısıtıldığını göstermektedir. Yapımı bir çok efsane ve hikayeye konu olan İshak Paşa Sarayı; Osmanlı döneminde Ağrı’da yapılan en büyük ve en önemli mimari eserdir. İshak Paşa Sarayı, Geleneksel Türk Mimari karakterinde ve Selçuklu Mimarisi biçiminde bir yapıdır. Bu yapılar topluluğunda Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin öğeleri yanında, Avrupa sanatının Barok Üslubu'nun etkileri de görülmektedir.

Yeni bir haftadan herkese günaydınlar :KK76:
Kimler neler okuyor acaba 👀

Ben Arachnoıd Mater'i okuyorum

Jawlensky Jawlensky
kk birinci noteri kk birinci noteri
Life light Life light
Eleadora Eleadora
Levaiz Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
UcanSupurge UcanSupurge
Bonus Bonus
Kukrim Kukrim
K Kitapkontesi
Oriana Oriana
Natsume Natsume
Limonsuzzcay Limonsuzzcay
nemesis nemesis
Keira- Keira-
mimesis mimesis
sudem34 sudem34
Nikinik Nikinik
Alp_BuRc Alp_BuRc
ummhnisa ummhnisa
X xnobodyx
A Arrietty_
Aspasiaa Aspasiaa
Mrsay Mrsay
L LADY VEGA
HAbibte HAbibte
fesang fesang
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin
Homer Simpson Homer Simpson
berresuu berresuu
yet07 yet07
A Atalanteda
M Mavi Menekse
bir civciv annesi bir civciv annesi
Orangegreysky Orangegreysky
Look Up Look Up
Boncobo Boncobo
Günaydınnnn😊

1669095835740.png

1669095846433.png

Burmalı Minare Cami Ve Cumudar Türbesi - Amasya​

Caminin kapısı üzerinde bulunan kemer kavisi şeklindeki kitabeden caminin iki kardeş tarafından yaptırıldığı anlaşılır. Bu kardeşlerden Said Ferruh’un Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in vezirlerinden Necmeddin Ferruh Bey olduğu kabul edilmektedir. Kardeşi de Haznedar Yusuf’tur. Yapım tarihi kitabeye göre 1242 yılıdır. Bugün, minaresinin yapım biçimiyle adlandırılan ve Evliya Çelebi’nin, Seyahatname'sinde Mahkeme Cami ismiyle bahsettiği caminin minaresi ilk yapıldığında ahşaptı. 1590 yılındaki deprem ve 1602 yılında yaşanan yangında hasar gören caminin minaresi 1730 yılında yaşanan büyük yangında tamamen yok oldu. Bunun yerine yapılan minare bu kez caminin güçlü taş yapısına uygun biçimde taştan yapıldı. Dönerek minarenin etrafını dolanan yivlerin oluşturduğu bu yapıya bu zamandan sonra Burmalı Minare, camiye de Burmalı Minare Cami denmiştir.

Cami, girişin iki yanındaki minare ve türbe dışında oldukça düzgün bir dikdörtgen plana sahiptir. Kesme taştan örülmüş kalın ve güçlü duvarlardan batı ve doğu cephesindekilerde bulunan dörder pencere ile güney cephesindeki üç pencere caminin içini aydınlatır. Camiye minare ve türbenin arasından, dışarıya doğru çıkıntılı büyük bir niş içinde yer alan kemerli kapıdan girilir. İç mekan mihrap ekseninin iki yanında sıralanmış üçer paye (sütun) ile üç sahına ayrılmış, payelerin birbirine sivri kemerlerle bağlanmasıyla bu sahınlar da üçer bölüme ayrılarak toplam dokuz bölüm meydana getirmiştir. Bu dokuz bölümden orta sıradaki üçünün üzeri kubbelerle örtülüdür. Yan sıralardaki bölümlerden kıble duvarına yakın olan ikisi çapraz, diğer bölümler beşik tonoz örtülüdür. Girişin sol yanında kare zemin üzerine sekizgen yapılı Cumudar Türbesi bulunur. İlhanlılar’ın Anadolu egemenliği döneminde Amasya’da Anadolu Nazırlığı yapmış olan Şehzade Cumudar’a ait mumyanın Amasya Müzesi’ne konulmasına kadar burada bulunmuş olması nedeniyle bu isimle anılan türbe asıl olarak Ferruh Bey ve oğluna aittir.

Günaydınlar herkese ❤️

Jawlensky Jawlensky
kk birinci noteri kk birinci noteri
Life light Life light
Eleadora Eleadora
Levaiz Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
UcanSupurge UcanSupurge
Bonus Bonus
Kukrim Kukrim
K Kitapkontesi
Oriana Oriana