Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Son Ada kitabı bence hem geçmişi hem de geleceği anlatıyor. Distopya hep vardı ve insanoğlu var olduğu sürece devam edecek maalesef. Bu kitabın yazılması tesadüf mu değmişsin , kitapta topluma dair yapilan analizelere ve yürütulen fikirlere bakınca aslında yazarın ne kadar öngörülü ve sağduyulu olduğunu görebiliyoruz.Ben kitaptan bunu anlıyorum 😌

Sen iyi bir okuyucusun. Branşın gereği de bence bu tarz sorulara alışkınsindir. Vel hasılı kelam yaparsın 🥰
Aslında suçlama şeklinde yazmadım, kitabı da severek okudum. Bir plandan, organizasyondan da bahsetmiyorum ama olayların yaşanış sürecinde kitabı bilenlerin aklına gelmemiş mıdır sence?

Aslında suçlama şeklinde yazmadım, kitabı da severek okudum. Bir plandan, organizasyondan da bahsetmiyorum ama olayların yaşanış sürecinde kitabı bilenlerin aklına gelmemiş mıdır sence?
Tabi insanin aklına gelmiyor degil çünkü bağlantılı şeyler. Ama az önce dediğim gibi hep vardı benzeri şeyler. Açıkçası siyasi konuşmayayım diye detaylı ifade edemiyorum söylemek istediklerimi. Ama biliyorsundur belki yazar Gezi olaylarından sonra kitaba tekrar ekleme yapıyor zaten .Yani tamamen öngörü diye düşünüyorum

Bence bu tarz başkaldırılar her zaman vardı kitapla ilgili yorumumu yaparken de yazmıştım hem günümüz olaylarına çok hakim hem geçmişte yaşananlara.son adayı Okurken aklıma gelen politik olayları yazsam sana sığdıramam 😂

İyi akşamlar herkese🌸
Zaman makinesini bitirdim, hem okuması zevkli hem de şaşırtıcı bir kitaptı.
Tam dün söylediğim konu açısından şaşırtıcı, eşimle de bu konuyu konuştuk biraz. O sosyolojik açıdan incelemesi iyi olan insanların bu tarz çıkarımları kolaylıkla yapabileceğini söylüyor aslında ama benim çok da aklıma yatmıyor açıkçası.
Biraz şey gibi bu, Cesur Yeni Dünya kitabındaki o dünya düzeninin bazı olgularının şu an hayata geçirilmek istenmesi ve yazarın yıllar yıllar önce kısa bir süre Amerika’da yaşaması ve oradaki çıkarımlarından dolayı bu kitabı yazması gibi.
Günümüze bu kadar yakın kitapların eski zamanlarda hele ki bazı şeylerin nokta atışı yazılmasını benim kafam pek almıyor açıkçası🌝
George orwell 1984 adlı kitabını okudunuz mu
O kadar şaşırtıcı şeyler varki taa 1950lerde yazılmış ama günümüzü ve yaşadığımız şeyleri anlatıyor sanki
İnsanın içi ürperiyor

Bu biraz tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan meselesi gibi bence. Kimi durumlarda bunun ileri görüşlülük olduğunu kimi durumlarda ise insanları hazırlamak için ön gösterim yapıldığını düşünüyorum. Hollywood filmleri, Time dergisinin kapakları hep bu şekilde. Yanlış hatırlamıyorsam Zülfü Livaneli'nin Son Ada kitabı, Gezi olaylarından önce yazılmıştı. Yazarı düşününce bu sadece tesadüf mü diye düşünmeden edemiyorum.
Zaman Makinesi bu anlamda beni de çok etkilemişti. Böyle bir kitabı yazabilmek için müthiş bir hayal gücü, bilgi birikimi ve feraset gerekiyor
Son adayı bende okudum gerçekten harika tespitler var

Bu biraz tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan meselesi gibi bence. Kimi durumlarda bunun ileri görüşlülük olduğunu kimi durumlarda ise insanları hazırlamak için ön gösterim yapıldığını düşünüyorum. Hollywood filmleri, Time dergisinin kapakları hep bu şekilde. Yanlış hatırlamıyorsam Zülfü Livaneli'nin Son Ada kitabı, Gezi olaylarından önce yazılmıştı. Yazarı düşününce bu sadece tesadüf mü diye düşünmeden edemiyorum.
Zaman Makinesi bu anlamda beni de çok etkilemişti. Böyle bir kitabı yazabilmek için müthiş bir hayal gücü, bilgi birikimi ve feraset gerekiyor
Güncel olan kısmını anlayabiliyorum aslında. En basiti Black Mirror dizisinde yok artık dediğim bir çok şey artık günümüzde var. Dediğim gibi sadece çok eski zamanlarda yazılanları şaşkınlıkla okuyorum bazen :)
Son Ada’yı henüz okumadım.

George orwell 1984 adlı kitabını okudunuz mu
O kadar şaşırtıcı şeyler varki taa 1950lerde yazılmış ama günümüzü ve yaşadığımız şeyleri anlatıyor sanki
İnsanın içi ürperiyor
Evet okudum, zamanında sınav sorularımdan biriydi hatta kitap.
Çin şu an dünyadaki en büyük örneği maalesef ki.
Orwell distopya konusunda benim okuduğum en iyi yazar -okuduklarım arasından elbette- bence.

Güncel olan kısmını anlayabiliyorum aslında. En basiti Black Mirror dizisinde yok artık dediğim bir çok şey artık günümüzde var. Dediğim gibi sadece çok eski zamanlarda yazılanları şaşkınlıkla okuyorum bazen :)
Son Ada’yı henüz okumadım.
Cehennem isimli kitapta da mesela daha yaşanılır bir dünya olmasi adına bir virüs oluşturup dünya nüfusunu yarıya indirmeye dair kurulan plan anlatılıyor . Direk aklımıza koronavirus geliyor. Halbuki kitap daha evvel yazılmış. Ama Mrsayin dediği gibi tavuk mu yumurtadan ,yumurta mı tavuktan çıkar ? paradoks 💁‍♀️

Cehennem isimli kitapta da mesela daha yaşanılır bir dünya olmasi adına bir virüs oluşturup dünya nüfusunu yarıya indirmeye dair kurulan plan anlatılıyor . Direk aklımıza koronavirus geliyor. Halbuki kitap daha evvel yazılmış. Ama Mrsayin dediği gibi tavuk mu yumurtadan ,yumurta mı tavuktan çıkar ? paradoks 💁‍♀️
Son Ada’yı ben de okudum yazarın ilk kitabı yanlış anımsamıyorsam bi Serenad’ının yanında o kadar belli ki tecrübe farkı ben de bazı durumların tevafuk olduğunu düşünüyorum Germinal’i okurken Şili’yi , Soma’yı anımsamak gibi bir his oluşmuştu bende de açıkçası

Son Ada’yı ben de okudum yazarın ilk kitabı yanlış anımsamıyorsam bi Serenad’ının yanında o kadar belli ki tecrübe farkı ben de bazı durumların tevafuk olduğunu düşünüyorum Germinal’i okurken Şili’yi , Soma’yı anımsamak gibi bir his oluşmuştu bende de açıkçası
Yok ilk kitabı değil, öncesinde çok kitap yazmış. Aslında herkes müziğiyle tanıyor hani sonradan yazmaya başlamış gibi bi algı var halbuki aslında ben doğmadan önce yazmaya baslamis 80lerde yani 😅 Serenad'a gelince tabi o kitap bir efsane .Son Ada için de Livaneli edebi kaygi gutmeden yazdigini söylemişti ama ben edebî açıdan da çok beğendim. Dediğin gibi Serenadin yeri ayrı tabi.

Otobüsle , üç çocukla (biri bebe) avmye gitme gafletinde bulunduk bi ara benim bebenin mama önlüğünü mendil niyetine sallayıp Mardin Kapı Şen Olur’u söyleyip tüm otobüsü şenlendirdik
Senden beklerim, keşke kankam olsaydın😂😂 ben de seviyorum uçmayı, coşmayı. Bana ayak uyduracak kimse yok 🤣

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X