Hoacanın müftedat dısı sorması

müfredat dışı olduğundan eminseniz şikayet etmeniz işe yarayabilir ama eğer müfredat içinde bir yerlerde gerçekten bahsi geçebilecek konularsa öğretmen savunmasını verir. bir de şikayet etseniz bile olabilecek en fena şey öğretmene soruşturma açılır. Öğretmen savunmasını verir ve bir şey yapılmaz. sadece biraz gerilir müfettiştti bilmem ne

Başarılı çocukların emeğinin peşinde koşmasını bi puan için bile üzülmelerini hırsa bağlamayı düpedüz kıskançlık buluyorum. Çocuklar çalışıyorlar, bir puan için bile hakkını arayacaklar tabiki. Kaldıki burada babasının kaybından etkilenen ve başarılı olmayı kendine hedef seçen bir genç var. Hırssız başarı da olmaz zaten. Ot gibi aman ona karışma aman sivrilme aman boşver elindekine şükret gözünü yukarılara dikme diye diye orta seviyeli fark yaratamayan insanlarla dolu ortalık zaten. Bırakın bazıları fark yaratsın. Siz şükredip oturun kıskanmadan ama :)

Konu sahibi bence şikayet edin ve takipçisi olun konunun. Başarılı da bi çocuk olduğu için konuyla daha iyi ilgilenirler diye düşünüyorum. Kardeşiniz umarım çoook daha fazla başarılı olur ilerde. Bu azmini ve hırsını hiç kaybetmemesini diliyorum. Bizi böyle çocuklar aydınlatacak :)

Kesinlikle şikayet edin veya dava açın. Sonuçta üniversite sınavında okul birinciliği kontenjanı var. Kardeşiniz saçma bir öğretmen yüzünden bu hakkını kaybetmesin.

Şöyle söyleyeyim bazı öğrenciler sınav haftası bilerek rapor alıyor öğretmen aynı sorar soruları arkadaşlarımdan alıp yüksek alırım diye düşünüyor o yüzden hocası bunu yapan başka öğrenci de varsa böyle yapmış olabilir
Tabii sizin kardeşinizin böyle durumu yok
Şikayet edince bir şey değişir mi bilmiyorum karneler basıldı Notlar işlendi çünkü

Özel durumlari öğretmenlerle uygun bir şekilde paylasirsaniz yardımcı olmayacak tek bir öğretmen bile olmaz. Ama mutlaka iletmeniz gerekirdi. Şimdi karne günü herşey için çok geç yani...

Kardesin icin hem sevindim hem üzüldüm. Umarim bu ayagina takilan ilk ve son tas olur bundan sonra hep daha iyi yerlere gider. Belkide 79 80 lik bi sinav kağıdı verdi sirf kazanamasin diye de yapmış olabilir ama sebebi ne bunu anlamak lazim. Bi munakasa mi gecti arada yada ister istemez bi konu hakkinda kardesiniz öğretmenini bozdu mu ne yazikki bu tar ucube egolar insanlarin hayatini mahvetmeye yetiyor neyseki okul 1. Ligi seneye daha önemli ki istedigi okula gidebilsin bunu unutsun hic olmamis gibi kaldığı yerden devam

Oncelikle kayiplariniz icin basin sagolsun
Elbette sikayet etme hakkiniz var fakat bunu sinavdan hemen sonra, karneler hazirlanmadan yapmis olsaydiniz keske. Kardesiniz de hakettigi birincilige erisirdi en azindan.
Şimdi belki de bir sorusturma yasayacak ve zaten bir sekilde kilifina uydurur.

Ayrica kardesiniz icin onemli olan seneye girecegi universite sinavi olacak.
En guzel cevabi ordaki basarisiyla verir insallah

Hayırlı cumalar herkese, en küçük kardeşim 11. Sınıfta çok başarılı bir çocuk, bir kere olsun dershaneye gitmedi ders almadı her sene okul 1. Si oluyordu çok iyi bir lisede okuyor, 1 senede 3 cenazemiz oldu en son 3 ay önce dayımı kaybettik ondan önce babamı dedemi ..cocuk içersinde bulunduğu durumlardan dolayı bunalıma girdi ama derslerini asla ihmal etmedi, sürekli bunalıma girdiği için hastalandı son yazılısında hastanede yattı sınava giremedi rapor aldı.

Hastaneden okula gitti son sınav olmaya , normalde okulda bütün sınavlar test seklinde, hocası kardeşime 10 tane soru hazırlamış klasik ve hepsi müfredat dışı, ben saglıkcıyım sorularına baktım ben bile tıkandım kaldım dersi biyolojiydi üreme grafiğine kadar cizdirmiş hiç dersleri alakası olmayan şeyler, kardeşim çok sinirlendi müfredat dışı sordu diye ,ilk sınavı 100 , bundan da 78 almış ve kardesimede bu da sana ders olsun demiş.

Çocuğun ortalaması 98.60 , 0.1 puanla okul 1. Liğini kaybetti ama pskolojisi alt üst oldu , bu hoca önceden de böyle kardeşime takan bir hocaydı ve bunu kasti yaptı, diğer hocalarıda MEB e şikayet edin dedi .karne almaya da gitmedi kafayı hocaya taktı çok zoruna gitti tören düzenlenecekti eğer 1. Olsaydı şuan çok üzgün, Hoca kasti bir şekilde müfredat dısı sormuş diğer hocalardan hem fikir bu konuda ne yapabiliriz
Bunu once ogretmene sonra okul mudurune soyleyin yazili olarak verin. Isleme koysun dilekceyi ve 1 hafta sonra cozum bulmazlarsa milli egitime bildirin

Liseden mezun olalı çok oldu, okulu da dereceyle bitirdim (yani ne anlatsalar onu yapıyordum kitaba bağlı kalmadan), o yüzden çok emin olamıyorum ama kitapta olmadığı halde derste anlatılan bir şey olamaz mı? Ve buna dayanarak soru sorulamaz mı? Yani öğretmen de bilir müfredat dışı sorup başına sıkıntı açabileceğini?

Tamam belki ders kitabında yoktur ama öğretmen kardeşinizin okulda olmadığı bir gün sınıfta anlatmıştır? Bütün sorular mı müfredat dışı yoksa sadece bahsettiğiniz bir soru mu?

Birincisi hoca çocuğun babasını dedesini vs.kaybettiğini hastanede yattığını illaki duymuştur. Öğretmenlik vicdan işidir sadece not vermekle olmaz. Benim de hastalanan cenazesi olan öğrencilerim oluyor ve bunu göz önünde bulunduruyorum. Çocuklar robot değil insan.
Ikincisi eğer diğer cocuklara test yaptıysa ona da eşit davranıp farklı belki biraz daha zor sorular sorabilirdi. Müfredat dışı soru soramaz. Böyle özel bir durumu olan öğrenciye aynı sorulari bile sorabilir. Tamamen insiyatifine kalmış bir durum.
Müfredat dışı soru sorduğundan eminseniz okul idaresiyle görüşün. Olmaz derlerse milli egitime dilekçe versin şikayet etsin. Hoca resmen hakkını yemiş.

Öğretmenin kardeşinize taktığını söylüyorsunuz ama gördüğüm kadarıyla hep varsayımlara dayanarak konuşuyorsunuz. Gidip açık açık kardeşinizdeki takılacak problemin ne olduğunu sorup net bir cevap aldınız mı? Aldıysanız kardeşiniz bu problemi düzeltmek için ne kadar emek harcadı? Öte yandan müfredat dışı olduğuna emin misiniz, velilerin şikayet işinin cılkını çıkardıkları şu son birkaç senedir müfredat dışı soru soracak kadar ateşe bile bile yürür mü bir öğretmen pek ihtimal veremedim açıkçası. Varsayımlar yerine net konuşunuz. Bana nedense müfredat dışı değil de kıyıda köşede kalmış fazla ayrıntılı bilgi sormuş gibi geldi. Şayet kesinlikle müfredat dışı ise önce okul müdürü ile görüşün sonra ilçe milli eğitime gidip dilekçe verin incelensin. Ama sorular müfredat dışı değil ise ve aynı öğretmen ile yeniden ders göreceklerse seyreyleyin cümbüşü, yeni konularda görüşürüz :deli:

velilerin şikayet işinin cılkını çıkardıkları şu son birkaç senedir müfredat dışı soru soracak kadar ateşe bile bile yürür mü bir öğretmen pek ihtimal veremedim açıkçası. Varsayımlar yerine net konuşunuz. Bana nedense müfredat dışı değil de kıyıda köşede kalmış fazla ayrıntılı bilgi sormuş gibi geldi. Şayet kesinlikle müfredat dışı ise önce okul müdürü ile görüşün sonra ilçe milli eğitime gidip dilekçe verin incelensin. Ama sorular müfredat dışı değil ise ve aynı öğretmen ile yeniden ders göreceklerse seyreyleyin cümbüşü, yeni konularda görüşürüz :deli:
Yani bence de bu kadar göz önünde, bu kadar başarılı bir öğrenciye müfredat dışı sormasının kendisine döneceğini tahmin edebilir. Belki kitapta yoktur ama derste kendisi anlatmıştır. Dediğiniz gibi aynı hocayla muhatap olacaksa %100 emin olmadan şikayet etmek önümüzdeki sene çok soruna yol açar.

4 sınıf giden oglum bu sene ilk defa din dersi gordu, ilk sınav kitaptan ve mufredat dısı idi 71 aldı, daha sonra kuran sınavı yaptı 45 aldı. Uyardık, toplantı yaptırdık ıkna edemedik kadını. İkinci donem 1.sınav kuran ve mufredat dısı dagıttıgı fotokopılerden oldu rısalet, nubuvet gıbı kavramlar var anlamlarını yazmalarını istiyor aklımda kalan. Oglum cok basarili bir cocuk duramadım once okul mudur, mudur yardımcısına sıkayet ettim benimle beraber bir cok veli sikayetci oldu. Sınavdan en yuksek alan 90 Dı ve 1 kısıydı. Okul caresız kaldı mufredat dısı 5 soru sordum ve onden haber verdim demıs. cımerı aradım ilce MEBe yonlendırdıler. Bende dılekce verdim ders kitabını, dagıttıgı fotokopileri ve defteri de teslim ettim dedim ki mufredat dısı sordugunu dusunuyorum cunku kagıtları goremıyoruz 4 tane sordum 5 tane sordum inkar ediyor dedim ki kuran sınavı da yapamaz ayet yorumlama ısı 9 yas cocugun ısı mı, dedim mufettiş gonderın ıncelesınler. Bu is noldu bilmiyorum ama 2.sınavı kitaptan yapmak zorunda kaldı ve oglum 100 aldı.

Yani bence de bu kadar göz önünde, bu kadar başarılı bir öğrenciye müfredat dışı sormasının kendisine döneceğini tahmin edebilir. Belki kitapta yoktur ama derste kendisi anlatmıştır. Dediğiniz gibi aynı hocayla muhatap olacaksa %100 emin olmadan şikayet etmek önümüzdeki sene çok soruna yol açar.
Kaldı ki öğrenci son zamanlarda epey devamsızlık yapmış, müfredat dışı olduğuna nasıl emin olabiliyor? Ben sağlıkçıyım ben bilmiyorum demekki müfredat dışı diye bir mantık olamaz. Müfredata her yıl o kadar yeni bilgi ekleniyor ve bilgiler detaylanıyor ki...Bir sorun varsa varsayımlarla iş olmaz, giderler düzgünce öğretmen ile görüşüp sorarlar. Çözüm bulunamazsa müdüriyete çıkarlar. Milli eğitime dilekçe verene kadar yapılacak çok şey var. İşin içinden çıkılmıyorsa en son iş milli eğitime dilekçedir. Takip edilecek bir protokol var.

Kaldı ki öğrenci son zamanlarda epey devamsızlık yapmış, müfredat dışı olduğuna nasıl emin olabiliyor? Ben sağlıkçıyım ben bilmiyorum demekki müfredat dışı diye bir mantık olamaz. Müfredata her yıl o kadar yeni bilgi ekleniyor ve bilgiler detaylanıyor ki...Bir sorun varsa varsayımlarla iş olmaz, giderler düzgünce öğretmen ile görüşüp sorarlar. Çözüm bulunamazsa müdüriyete çıkarlar. Milli eğitime dilekçe verene kadar yapılacak çok şey var. İşin içinden çıkılmıyorsa en son iş milli eğitime dilekçedir. Takip edilecek bir protokol var.
Ben hatırlamıyorum açıkçası kitap dışında hocalar bir şey anlatır mıydı, oradan sorar mıydı diye ama illa ki arada kitaplarda olmayan bilgiler verip not aldırıyorlardır. Çocuğun devamsızlığı çoksa gitmediği günlerin birinde anlatmış olabilir. Soruları kesin öğrenip diğer öğrencilerin notlarıyla kıyaslamak lazım bence.

Bir de artık bu dönem bitti, böyle bir şey için geç değil mi? Şikayet haklı bulunup sınav iptal edilse bir üst sınıfa geçmişken tekrar mı sınava girip ortalama vs hesaplanıp karne basılacak? Çok koşuşturmaları vardır mutlaka, haklılar da ama keşke karne gününü beklemeselermiş konu sahibi ve ailesi.

Yani bilemedim. Biz öğretmenler hem Veli’den hem öğrenciden korkar olduk. Nasıl böyle öğretmenler var inanmak çok zor.
Benim kızım 5. Sınıf öğrencisi e okulda notlarını kontrol ederken farkettim ki sosyal bilgiler dersinden yazılıları 100 sözlüsü 50 vermiş öğretmeni ortalaması düşmüş. Hemen sınıf rehber öğretmenine mesaj attım hocam bu etik mi diye? Hemen düzelttiler öğrencinin menfaati doğrultusunda not verilir diye yerleşmiş bir etik kural var. Ama hocamız yaşlı emekliliği gelmiş bir hoca ben düzeltecektim siz benden önce farkettiniz diye özür mesajı atmış adam.
Ama ben o 50 notunu görünce ilk aklıma gelen hocanın kızıma takması değildi, ya bu notu hakedecek bir öğrenciyse korkusu oldu.

Benim size tavsiyem öğretmeni ile birebir görüşmeniz. Kardeşimin sınıf içinde sizi veya arkadaşlarını rahatsız eden tavırları mı var diyin. Eğer gerçekten sizin hak vereceğiniz bir durum yoksa yasal yollara başvurun.

Ben hala öyle umut ediyorum ki. Hiçbir eğitimci bu şekilde insafsız olamaz. Korkudan yine yapamaz. Ama eğer velev ki yaptı. Sizde aynı insafsızlıkta davranırsınız.

Öncelikle başınız sağ olsun..

Lisede ikizler vardı okulumda, sınıfta kalmışlar bir hocayı şikayet etmişlerdi hatta ailesi o kadar ciddiydi ki avukat falan tutmuşlar. Sonuç olarak öğretmen haklı bulundu kağıtlar incelendiğinde ikizler de okul değiştirmek zorunda kaldı..

Başka bir biyoloji öğretmenine danışıp ona göre dava açın derim, daha 1 yılı daha varmış öğretmenin takanı da çekilmiyor..

X