Hiçbir alakam yokken İfadeye çağırıldım

Bunun olmaması için e-devletten adıma şirket açılmasın ve ortaklık yapılmasın diye bir işaretleme yapıyorsunuz..Bilginiz olsun..
evet ben biliyorum da kuzen bilmiyormuş muhtemelen 😬
kiz birde dolandirici gorunuyor hala mahkemelik kendini aklamaya ugrasiyo

Yorum sıralamasına bakarsanız eleştirinin kim olduğunu kavrayabiliyor olmanız gerekirdi. Ama üstünüze alındığınız iyi olmuş.
Teşbihte yine hata olmamış.
O yorumunuzun üstüne benim yorumuma beğenmedim işareti koyarsanız üstüme alınmam normal. Hoşlanmıyorsanız iletişim kanalı oluşturmayın herhangi bir şekilde

Hukuk kendinizce fikir verebileceğiniz bir alan değil.
Bu da sizi ilgilendiren bir konu değil. Hukuk parasıyla danışmanlık alınan bir alan sosyal medyada yoruma açık yerde yazılacak bir konuda değil ona kalırsa. Konu sahibi benim yazdığımı dikkate alır almaz sizi ilgilendirmez. Benim yazdığım aklında yer edip bunu da danışabilir o da sizi ilgilendirmez. Gördüğünüz üzere bir çok konu sizi ilgilendirmiyormuş.

O yorumunuzun üstüne benim yorumuma beğenmedim işareti koyarsanız üstüme alınmam normal. Hoşlanmıyorsanız iletişim kanalı oluşturmayın herhangi bir şekilde

İnsanlar neyi oylayıp oylamayacaklarını size soracak değil.
Beni bir rahat bırakın ve soruya doğru katkınız varsa buna odaklanın lütfen.

Evde olduğum zamanlar Wi-Fi. Dışarıdayken mobil veri kullanıyorum. Telefonumu 6 ay kadar önce değiştirmiştim. Eski telefonum da duruyor eski telefonumdan kaynaklandığı şüphesine düşüp mobil veri paylaşım şifreme baktım 12345678 miş. Bu kafamda bir soru işareti oluşturdu kolay kurulabilecek bir şifre.
Çok geçmiş olsun en azından burada fikir alıp Egecell gibi hukukçu arkadaşlarla iletişime geçebildiniz, erkenden el atarsınız olaya avukat yardımıyla. O da saolsun sizi yönlendiriyor bilgilendiriyor. Hiç ciddiye almayanlar varmış insan suçlu olmayınca herhalde ortaya çıkar zaten diye düşünüyor çok korkunç :KK43:

Umarım hasarsız atlatırsınız bu konuyu.

Telefonunuzu yakın zamanda mi aldınız? Birine bir süre verdiniz mi yani bu çok riskli birsey gibi geldi bana sizi korkutmak istemem ama. Öyle kolay ip adresinize gidebileceğini zannetmiyorum kimsenin ama birisinin yapmış olabileceğini düşündüm bende

Son düzenleme:
bir karar merci değilim ama bu dosyalarda bizim hakkında takipsizlik verdiğimiz şahıslar çok büyük olasılıkla üzerine hat çıkarılan yabancı uyruklu şahıslar. dosyadaki diğer tüm şüpheliler hakkında(Ip/portu kullanılanlar veya hesabına para gönderilenler, veya numarası yabancı şahıs üzerine kayıtlı olmayıp bir TC vatandaşına kayıtlı olanlar) iddianame düzenlenip ağır ceza mahkemesinde yargılanmak üzere dosyalar gönderiliyor. o sebeple bilgili uyelerin de söylediği gibi mutlaka bir avukata danismaniz yarariniza olacaktır. ondan sonra gelir ana adın baba adın mesleğin ne soruları...sucsuzlugunuzu savcılık aşamasında kanıtlamaya çalışın. yoksa mutlaka hakkınızda dava açılacaktır.

Telefonunuzu yakın zamanda mi aldınız? Birine bir süre verdiniz mi yani bu çok riskli birsey gibi geldi bana sizi korkutmak istemem ama. Öyle kolay ip adresinize gidebileceğini zannetmiyorum kimsenin ama birisinin yapmış olabileceğini düşündüm bende
Son 5 senede 2 telefonum oldu. Yani olayın tarihini bile bilmiyorum ki hangi telefonu kullanırken oldu. İkinci el telefonlar değil kullandığım telefonlar

Telefonlardaki imei numarası ve ip adresi kopyalanabiliyor.

Nasıl yaa? Sizin telefonunuzdan ilan mı açmış? Ama telefon falan çaldırmadınız siz. Ben korktum bu işten biraz.

Nasıl yaa? Sizin telefonunuzdan ilan mı açmış? Ama telefon falan çaldırmadınız siz. Ben korktum bu işten biraz.
Hiçbir şekilde çaldırmadım, birine vermedim, telefoncuya bile verilmedi tamir vs olmadı hiçbir şekilde. Nasıl olduysa bana ait ip adresinden ilan verildi görünüyormuş. İp adresi sorgulayınca da benim telefon numarama ulaşılmış türktelekomdan. Ne adamları tanıyorum ne bu tarz işlerle ilgim alakam var.

Daha önce kullandığınız kendi adınıza satın aldığınız telefonları sattığınız yada birine kullansin diyerek verdiğiniz oldu mu? Belki eski telefonunuz üzerinden olmuştur işlem.

Ama şifre istiyor o durumda. Nasıl girebildiler ki. Oğlumun tabletine internet paylaşıyorum bazen, şifre girdim ben mobil veri paylaşımında tablete.
Şu an kullandığım telefonumun internet paylaşma şifresine baktım çok karmaşık zor bir şey. Ama 8-9 ay öncesine kadar kullandığım telefonum hala duruyor onun internet paylaşma şifresine baktım 12345678 miş. Kesin onu kullandığım zamanlar rastgele bir kafede bir yerde otururken kırdılar galiba

Dolandırıcılık suçlamasının yapıldığı tarihlerde ve saatlerde IP adresini kullanıp kullanmadığını gösteren bi belgeyi internet servis sağlayıcından bağlantı kayıtları şeklinde talep edebilirsin sanıyorum. O tarihlerde senin girmediğin ispatlanır belki bu sayede.

Hiçbir şekilde çaldırmadım, birine vermedim, telefoncuya bile verilmedi tamir vs olmadı hiçbir şekilde. Nasıl olduysa bana ait ip adresinden ilan verildi görünüyormuş. İp adresi sorgulayınca da benim telefon numarama ulaşılmış türktelekomdan. Ne adamları tanıyorum ne bu tarz işlerle ilgim alakam var.
Ip adresi internet sağlayıcısı demek değil mi? Telefonla bi ilgisi olmaması lazım zaten. Telefonda olan imek numarası bildiğim kadarıyla. Bu arada yalnız mı yaşıyorsunuz yoksa internet sizin telefonunuza mı kayıtlı o şekilde mi sizin telefona ulaşıyorlar ?

Demekki ev internetini de paylaşmamak gerekiyor…
10 yıl kadar önce( belki biraz daha çok) suç olduğunu bilmeden komşumuzla interneti paylaştık. O birine vermiş öteki başkasına. Bize sonradan kullandıklarını söylediler ama biz üstünde durmadık. 5-6 kişi olmuş bizim interneti kullanan.
Günün birinde kapıda iki polis görünce neye uğradığımızı bilemedik. Eşim ifadeye gittiğinde öğreniyor ki birileri Cimere hükümeti karalayacak şekilde bir şikayette bulunmuş. ( bir şeyleri eleştirmiş sanırım çok zaman geçti unuttum) Araştırılınca da bizim ip adresi çıktı. Şikayetteki isim soy isim sahte. Ya da komşulardan birinin adı değil. Bu olay üzerimize kaldı, eşim kaç defa ifadeye gitti. Hatta savcı bir hayli azarlamış küçük düşürmüş. Şikayeti bizim yapmadığımız ortaya çıktı ama bu sefer de internet paylaşımının yasak olması üzerine zılgıt yedik.
O ders oldu bize bir daha asla kimseye şifre vs vermedik.

X