Hiçbir alakam yokken İfadeye çağırıldım

Birkaç gün önce karakoldan arayıp ifade vermeye gelmem söylendi. Ne konuda olduğunu sorduğumda internet alışverişi vs gibi bir şey dendi. Şehir dışındaydım döndüğümde geleceğimi söyledim, tamam dediler.
Dün gittim karakola. O kadar saçma sapan bir konu ki hiçbir alakam, bilgim olmayan bir mesele.
Şöyle olmuş; sahibinden satış sitesinde adamın biri başka birine satış yapmış. Bir miktar kapora istemiş satın alan adam da göndermiş. Sonrasında satışı yapmamış ve ödeme yapan adam satıcıyı mahkemeye vermiş şikayet etmiş her neyse.
Ben olayın ip adresi kısmındaymışım. Sahibindende ilan verilen telefon ip adresi benim telefonum olarak görünüyormuş. Oradan telefon numarama ve adımı ulaşmışlar. Bu nasıl olmuş hiçbir fikrim yok. Adamları tanımadığımı bu tarz hiçbir alışveriş satış yapmadığımı olayın benimle alakası olmadığını söyledim. İnternet paylaşımı falan yapıp yapmadığımı sordular onu da yapmadım.
Suçlamaları kabul etmeyerek ifade verdim. Mahkeme falan olursa uyaptan takip et dediler.
Kısacası benim telefonumla dolandırıcılık yapılmış ama imkanı yok yani artık hackleme gibi bir şey mi yapıldı bilmiyorum. Dolandıran kişi bunu da ayarlamış demek ki.
Aranızda hukukçu varsa nasıl bir yol izlenmeli danışmak istedim.
Para gönderenler gönderdikleri hesapta isim soyismi kısmına sizin adınızı yazmamışlarsa bence sıkıntı olmaz

Hanim efendi benim mantigima gore iban isim soyisim olmasi onemli gibi geldi tamamen yanlis olabilir bana gore bisey cikamaycagini dusundum... hanim efendi usuluyle anlatiyor neden nasil biseyelr cikabilecegini bizde okeyiz siz gevsek gevsek derken bi kelimelerinizi duzgun secin isterseniz.

Ben gayet doğru ve yerli yerinde seçtim kelimelerimi. Daha özenle seçtiklerim vardı ama banlanmak istemedim.

Yani konu kendini güzel anlatabilme olma hukuk fakültelerinden değil edebiyat fakültelerinden mezun olurdu hukukçular. Hukuk eğitimi tamamen teknik üzerinedir. Yargılandınız mahkeme bir cezaya hükmetti. Ne kadar yatacağınız veya ne kadar yatmayacağınız bile size şu şekilde geliyor. Bunu okuyabilecek olan var mı bir hukuk eğitimi almadan?

Eklentiler

• IMG_1344.jpeg
    IMG_1344.jpeg
    51,8 KB · Görüntüleme: 110
  • IMG_1343.jpeg
    IMG_1343.jpeg
    51,1 KB · Görüntüleme: 109
Bundan 3 sene önce güneydoğudayım. Düğünde uzun namlular atılıyor tüm ilçe zaten yankılanıyor. Ot filan da kullanılıyor farkındayız. Jandarma emir üzerine gidiyor silahları ve şahısları alacak. Arama kararını genelde (ne yazıkki ) Türkiye’de sonra gider. Yani arama kararına dayanarak gidilmesi gerekirken polise siz gidin alın biz çıkartırız arkanızdan diye bir boşvermişlik olur.
O gün de aynı işte karar olmadan jandarma gidiyor el koyacak her şeye tabi şahıslar da alınacak.
Ama o da ne hiç olmaz ya o düğünde bir avukat da varmış şansa. Gidiyor komutanın yanına arama kararınız var mı diyor. Jandarma gösteremiyor tabi. Avukat dönüyor sizi ve araçları tutamazlar bu şekilde karar olmadan diyor. Şahıslar biniyor arabalara gidiyor silahları da bir tarlaya atıyorlar bir gitti. Halbuki o avukat olmasa o magandalar ne bilsin arama kararını. Keklik gibi yakalayıp sonra çıkarılırdı karar filan neyse 😃

Jandarma arama kararı olmamasına rağmen alsa ne olurdu şahısları ? Arama kararı olmadan el konulduğu için usulsüz delil yine beraat. Bizzat benim yaşadığım bir olaydır.

Ben kendi alanımda meseleyi anlayabilmek için birkaç soru ve bunlara bağlı olarak öneri ile gelebilirim:
Evinizde bilgisayarlar var mı?
Telefonlarınızda ev internetini mi kullanıyorsunuz? Yoksa hep mobil internet mi kullanırsınız?
Sıklıkla ev internetini kullanıyor ve birkaç cihaz bu interneti paylaşıyorsanız ivedilikle ilk iş olarak modem şifresini değiştirin.
Bunun dışında maalesef cihazlarınıza indirdiğiniz bazı uygulamalar cihazlarınızın bu uygulamalar aracılığıyla şifre paylaşmasına sebep olabiliyoruz. Bu gibi zararlı uygulamaları farkında olmadan yüklemiş olabilirsiniz.

Ülkede hiç alakası olmadığı halde sadece komşusu ile ev internetinin şifresini paylaştığı için cemaat ve örgüt gibi meselelerden yargılanan insanlar oldu ve benzer motivasyonla da yargılanmaya devam edecektir insanlar. Siber suçlar hafife alınamayacak cinstendir. Bu yüzden hukukçu olmadığı halde yukarıda bir hanımın gevşek gevşek "bi şey olmaz yeaaaa" demesini anlayamadım. Kendi başına gelmediği için bu kadar serin yaklaşıyor meseleye herhalde. Siz en iyisi E egecell hanım'ı dinleyin.
E siz boşandınız mı ? Yada aldatıldınız mı? Ya da nişanınızı evlilikten 1 ay önce mi attınız? Anneniz babanız mı öldü? ….. her konuyu başınıza geldiği için mi yorumluyorsunuz ?
Gevşek bir yorum olduğu kanısına nereden vardınız? Konu sahibi bir avukattan para karşılığı danışmanlık almak yerine buraya yazıyorsa bizde kendimizce fikir veririz. Sizi ne ilgilendiriyor ?

Ben kendi alanımda meseleyi anlayabilmek için birkaç soru ve bunlara bağlı olarak öneri ile gelebilirim:
Evinizde bilgisayarlar var mı?
Telefonlarınızda ev internetini mi kullanıyorsunuz? Yoksa hep mobil internet mi kullanırsınız?
Sıklıkla ev internetini kullanıyor ve birkaç cihaz bu interneti paylaşıyorsanız ivedilikle ilk iş olarak modem şifresini değiştirin.
Bunun dışında maalesef cihazlarınıza indirdiğiniz bazı uygulamalar cihazlarınızın bu uygulamalar aracılığıyla şifre paylaşmasına sebep olabiliyoruz. Bu gibi zararlı uygulamaları farkında olmadan yüklemiş olabilirsiniz.
Evde olduğum zamanlar Wi-Fi. Dışarıdayken mobil veri kullanıyorum. Telefonumu 6 ay kadar önce değiştirmiştim. Eski telefonum da duruyor eski telefonumdan kaynaklandığı şüphesine düşüp mobil veri paylaşım şifreme baktım 12345678 miş. Bu kafamda bir soru işareti oluşturdu kolay kurulabilecek bir şifre.

E siz boşandınız mı ? Yada aldatıldınız mı? Ya da nişanınızı evlilikten 1 ay önce mi attınız? Anneniz babanız mı öldü? ….. her konuyu başınıza geldiği için mi yorumluyorsunuz ?
Gevşek bir yorum olduğu kanısına nereden vardınız? Konu sahibi bir avukattan para karşılığı danışmanlık almak yerine buraya yazıyorsa bizde kendimizce fikir veririz. Sizi ne ilgilendiriyor ?

Ben direkt ne zaman hukuki danışmanlık verir gibi az önce sizin yaptığınız gibi kesin hükümler vererek konuşmuşum? Bu kadar önemli bir konuda eksik gedik bilgiler ile insanları yanlış yönlendiriyor olmaktan imtina etseniz keşke.
Kaldı ki, boşansam, aldatılsam ya da nişan atsam (ki zaten bunları yaşayıp yaşamadığımı da siz bilemezsiniz 🙃) hukuki açıdan bilgi sahibi olduğumu mu varsayacaksınız? Çok ilginç.
Ülkede savcı olmak için 5 boşanma yaşamak lazımmış. Bilemedik.

Evde olduğum zamanlar Wi-Fi. Dışarıdayken mobil veri kullanıyorum. Telefonumu 6 ay kadar önce değiştirmiştim. Eski telefonum da duruyor eski telefonumdan kaynaklandığı şüphesine düşüp mobil veri paylaşım şifreme baktım 12345678 miş. Bu kafamda bir soru işareti oluşturdu kolay kurulabilecek bir şifre.

İlk denenecek şifrelerden birisi maalesef bu. Acilen şifreyi değiştirin. Siz yapamıyorsanız da birisinden yardım alın. Ama lütfen şifreyi değiştirirken şifreyi hane halkı dışında kimse bilmesin.

Ben direkt ne zaman hukuki danışmanlık verir gibi az önce sizin yaptığınız gibi kesin hükümler vererek konuşmuşum? Bu kadar önemli bir konuda eksik gedik bilgiler ile insanları yanlış yönlendiriyor olmaktan imtina etseniz keşke.
Kaldı ki, boşansam, aldatılsam ya da nişan atsam (ki zaten bunları yaşayıp yaşamadığımı da siz bilemezsiniz 🙃) hukuki açıdan bilgi sahibi olduğumu mu varsayacaksınız? Çok ilginç.
Ülkede savcı olmak için 5 boşanma yaşamak lazımmış. Bilemedik.
Bak benim mesajıma ne yazmışım? “BENCE” demişim. Burda kişisel belirtilen fikir ne zamandan beri kesin hüküm veren hukuki bir terim olarak geçiyor ? Sizde keşke kendi yorumunuzu yapıp başka insanlara bulaşmaktan imtina etseniz. Hepimizin bir isteği var işte bu hayattan.

Arkadaşlar ben konuyu kavga edin diye açmadım. Belki benzer durum yaşayanlar çıkar, bilgisi olan vardır , hukukçular vardır diye, bu konuda yalnız mıyım yoksa benim durumumu yaşayanlar olmuş mu diye bilgi alışverişi yapalım istedim. Avukat da tutulur yani daha olayın şokunu atamamışım. Sakin olun

Bak benim mesajıma ne yazmışım? “BENCE” demişim. Burda kişisel belirtilen fikir ne zamandan beri kesin hüküm veren hukuki bir terim olarak geçiyor ? Sizde keşke kendi yorumunuzu yapıp başka insanlara bulaşmaktan imtina etseniz. Hepimizin bir isteği var işte bu hayattan.

Benimle etkileşime geçen sizdiniz. Sizden hoşlanmadığım için mümkün mertebe sizi görmek de istemiyorum doğal olarak.

Bu arada eklemeyi unuttum. Eski telefonunuza hiç dokunmadan kenarda bekletin bu mesele çözülene kadar.
Hotspot ile internetinizi paylaşmayın.
Ayrıca wi-fi ile aynı interneti paylaşan cihazlarda bulunan tüm gereksiz ve tanımadığınız uygulamaları silin.
Özellikle masaüstü cihazlara internetteki kaynaklardan yüklenen oyunlardan zararlı uygulamalar ek olarak gelmektedir. Belki bir ipucu verir.

Hoşlanmak zorunda değilsiniz. O zaman benim yaptığım yorumu gevşek gevşek eleştirmeyin ki muhattap olmak zorunda kalmayalım.

Yorum sıralamasına bakarsanız eleştirinin kim olduğunu kavrayabiliyor olmanız gerekirdi. Ama üstünüze alındığınız iyi olmuş.
Teşbihte yine hata olmamış.

Ülkede hiç alakası olmadığı halde sadece komşusu ile ev internetinin şifresini paylaştığı için cemaat ve örgüt gibi meselelerden yargılanan insanlar oldu ve benzer motivasyonla da yargılanmaya devam edecektir insanlar. Siber suçlar hafife alınamayacak cinstendir. Bu yüzden hukukçu olmadığı halde yukarıda bir hanımın gevşek gevşek "bi şey olmaz yeaaaa" demesini anlayamadım. Kendi başına gelmediği için bu kadar serin yaklaşıyor meseleye herhalde. Siz en iyisi E egecell hanım'ı dinleyin.
Aşk kadın 😘😘🥰😍😍😍😍

Hukuk kendinizce fikir verebileceğiniz bir alan değil.

X