Hiçbir alakam yokken İfadeye çağırıldım

secret0

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2021
337
148
Birkaç gün önce karakoldan arayıp ifade vermeye gelmem söylendi. Ne konuda olduğunu sorduğumda internet alışverişi vs gibi bir şey dendi. Şehir dışındaydım döndüğümde geleceğimi söyledim, tamam dediler.
Dün gittim karakola. O kadar saçma sapan bir konu ki hiçbir alakam, bilgim olmayan bir mesele.
Şöyle olmuş; sahibinden satış sitesinde adamın biri başka birine satış yapmış. Bir miktar kapora istemiş satın alan adam da göndermiş. Sonrasında satışı yapmamış ve ödeme yapan adam satıcıyı mahkemeye vermiş şikayet etmiş her neyse.
Ben olayın ip adresi kısmındaymışım. Sahibindende ilan verilen telefon ip adresi benim telefonum olarak görünüyormuş. Oradan telefon numarama ve adımı ulaşmışlar. Bu nasıl olmuş hiçbir fikrim yok. Adamları tanımadığımı bu tarz hiçbir alışveriş satış yapmadığımı olayın benimle alakası olmadığını söyledim. İnternet paylaşımı falan yapıp yapmadığımı sordular onu da yapmadım.
Suçlamaları kabul etmeyerek ifade verdim. Mahkeme falan olursa uyaptan takip et dediler.
Kısacası benim telefonumla dolandırıcılık yapılmış ama imkanı yok yani artık hackleme gibi bir şey mi yapıldı bilmiyorum. Dolandıran kişi bunu da ayarlamış demek ki.
Aranızda hukukçu varsa nasıl bir yol izlenmeli danışmak istedim.

Birkaç gün önce karakoldan arayıp ifade vermeye gelmem söylendi. Ne konuda olduğunu sorduğumda internet alışverişi vs gibi bir şey dendi. Şehir dışındaydım döndüğümde geleceğimi söyledim, tamam dediler.
Dün gittim karakola. O kadar saçma sapan bir konu ki hiçbir alakam, bilgim olmayan bir mesele.
Şöyle olmuş; sahibinden satış sitesinde adamın biri başka birine satış yapmış. Bir miktar kapora istemiş satın alan adam da göndermiş. Sonrasında satışı yapmamış ve ödeme yapan adam satıcıyı mahkemeye vermiş şikayet etmiş her neyse.
Ben olayın ip adresi kısmındaymışım. Sahibindende ilan verilen telefon ip adresi benim telefonum olarak görünüyormuş. Oradan telefon numarama ve adımı ulaşmışlar. Bu nasıl olmuş hiçbir fikrim yok. Adamları tanımadığımı bu tarz hiçbir alışveriş satış yapmadığımı olayın benimle alakası olmadığını söyledim. İnternet paylaşımı falan yapıp yapmadığımı sordular onu da yapmadım.
Suçlamaları kabul etmeyerek ifade verdim. Mahkeme falan olursa uyaptan takip et dediler.
Kısacası benim telefonumla dolandırıcılık yapılmış ama imkanı yok yani artık hackleme gibi bir şey mi yapıldı bilmiyorum. Dolandıran kişi bunu da ayarlamış demek ki.
Ciddi bir konu bunu bir forum sitesine değil bir avukata danışmanı ve süreç boyunca avukatla hareket etmeni öneririm.

Para gittiyse iban ve isim soyisim vardir sonuctapara size gelmedigine gore dolandiran siz degilsiniz ustune biri sizin ip hesabina girmisse sizde sikayetci olursunuz bisey cikmaz burdan
Yanlış anlamayın ben bir hukukçu olarak aynı konudan bir şey çıkan onlarca dosya gördüm hatta geçenlerde birisi Twitter’da isyan ediyordu tamamen aynı olay nedeniyle ceza almış ( bir şey çıkmaz nasıl olsa diye avukatsız hareket etmiş ) siz neye istinaden bir şey çıkmaz diyorsunuz? Hukukçu musunuz ?

Telefonda internet paylasım ayarı acık kalınca kullanılabiliyormus.Böyle bir durum mu gerceklesti acaba.Bir avukata danısın simdiden.Can sıkıcı bir durum.

2 ay önce benim kuzenin üzerine ne şirketler ne evler çıktı. nasil yapiyolar bilmiyorum ama dolandiricilikta nirvana yani

Para gittiyse iban ve isim soyisim vardir sonuctapara size gelmedigine gore dolandiran siz degilsiniz ustune biri sizin ip hesabina girmisse sizde sikayetci olursunuz bisey cikmaz burdan
Evet polisler de hani öyle büyük bir olay değilmiş gibi davrandı bilmiyorum. Zaten dosya çok uzundu sayfalarca. Adamların adları falan yazıyordu başka isimler de geçiyordu. Başka detaylar vardı kargo şirketleri ile bir şeyler gönderilmiş. Benim adım geçmiyordu. Sadece ip adresinden kaynaklı telefon numaram geçiyordu. Nasıl olmuş olabilir bu yani bana nereden bulaştı bilemedim

Yanlış anlamayın ben bir hukukçu olarak aynı konudan bir şey çıkan onlarca dosya gördüm hatta geçenlerde birisi Twitter’da isyan ediyordu tamamen aynı olay nedeniyle ceza almış ( bir şey çıkmaz nasıl olsa diye avukatsız hareket etmiş ) siz neye istinaden bir şey çıkmaz diyorsunuz? Hukukçu musunuz ?
Olur mu neden yanlis anlayayim karsilikli yorum ve bilgi alisverisi sonucta 🙏🏻 hukukcu degilim sadece diyorum ki para hesaba gitmis iban ve isim soyisim var bu cok daha önde olmali

Evet para gönderen ve parayı alan iban adresleri bile yazıyordu. Polisler sordu sizin iban bu mu diye. Kontrol ettim Hayır benim değil dedim. Fotoğrafımı falan çektiler 12 tane sağdan soldan önden arkadan

Evet polisler de hani öyle büyük bir olay değilmiş gibi davrandı bilmiyorum. Zaten dosya çok uzundu sayfalarca. Adamların adları falan yazıyordu başka isimler de geçiyordu. Başka detaylar vardı kargo şirketleri ile bir şeyler gönderilmiş. Benim adım geçmiyordu. Sadece ip adresinden kaynaklı telefon numaram geçiyordu. Nasıl olmuş olabilir bu yani bana nereden bulaştı bilemedim
Zaten polis hakim savcı için hiçbir olay büyük değildir. Öyle sıradan ki hepsi. Cinayet mahaline gitmek dahil. Karısını ve çocuklarını öldürmüş adamın sorgusu da çay içerek yapılıyor. Ağır ceza mahkemesinde sanık dinlenirken duruşma savcısı filan hepsi Ellerinde telefon Twitter trendyol vs. Geziyor. Hiçbir suç vay anasını ya ne ilginçmiş diye dinlenmiyor.
Ip adresin dosyaya girmiş. Bir şey olmaz değil bir şey olur ciddi şeyler olur.
Derhal bir avukat ile görüş. Bunu bir hukukçu olarak ama avukat olmayan bir hukukçu olarak söylüyorum. Çünkü internet yoluyla yapılan dolandırıcılıklarda herkesin savunması suçlu da olsa suçsuz da olsa benim bilgim yok hacklenmişim olarak yapılıyor.

Zaten polis hakim savcı için hiçbir olay büyük değildir. Öyle sıradan ki hepsi. Cinayet mahaline gitmek dahil. Karısını ve çocuklarını öldürmüş adamın sorgusu da çay içerek yapılıyor. Ağır ceza mahkemesinde sanık dinlenirken duruşma savcısı filan hepsi Ellerinde telefon Twitter trendyol vs. Geziyor. Hiçbir suç vay anasını ya ne ilginçmiş diye dinlenmiyor.
Ip adresin dosyaya girmiş. Bir şey olmaz değil bir şey olur ciddi şeyler olur.
Derhal bir avukat ile görüş. Bunu bir hukukçu olarak ama avukat olmayan bir hukukçu olarak söylüyorum. Çünkü internet yoluyla yapılan dolandırıcılıklarda herkesin savunması suçlu da olsa suçsuz da olsa benim bilgim yok hacklenmişim olarak yapılıyor.
Yani nasıl ispatlanır o zaman suçsuz olduğum? Hiçbir ilgimin alakamın olmadığını ispatlamak çok mu zor? Telefon dökümleri banka hesapları vs incelenebilir. Ne bileyim nasıl ispatlanabilir sizce?

Ülkede hiç alakası olmadığı halde sadece komşusu ile ev internetinin şifresini paylaştığı için cemaat ve örgüt gibi meselelerden yargılanan insanlar oldu ve benzer motivasyonla da yargılanmaya devam edecektir insanlar. Siber suçlar hafife alınamayacak cinstendir. Bu yüzden hukukçu olmadığı halde yukarıda bir hanımın gevşek gevşek "bi şey olmaz yeaaaa" demesini anlayamadım. Kendi başına gelmediği için bu kadar serin yaklaşıyor meseleye herhalde. Siz en iyisi E egecell hanım'ı dinleyin.

Yani nasıl ispatlanır o zaman suçsuz olduğum? Hiçbir ilgimin alakamın olmadığını ispatlamak çok mu zor? Telefon dökümleri banka hesapları vs incelenebilir. Ne bileyim nasıl ispatlanabilir sizce?
Hayatım işte savunmanı ben yapmayacağım veya buradaki birisi yapmayacak avukat yapacak. O avukatın işi. Ben savcının neye istinaden ifadeni aldı bilmem, dosyaya şüpheli mi olarak mı dahilsin müşteki mi onu bilmem. İfade alma kapsamında mı çağırıldın bilgi verme olarak mı bilmem.
kyok verilip geçilmemiş belli ki dosya açılmış. Ben sana idam edilirsin demiyorum ama tek başına hareket edersen ceza alma ihtimalin var kendini iyi savunamayacağın için. Aynı olayı geçenlerde gördüm bir vatandaş isyan ediyordu Twitter’da. Gören başka arkadaşlar da vardır kesin atsınlar buraya. Bir şey çıkmaz masum olduğum kanıtlanır sanmış ceza almış. Çünkü hukukta USUL ESASTAN ÖNCE GELİR. Polislerin rahatlığı da seni yanıltmasın 0:26 ve 0:28 saniye arasını dinle geçen gün biz onu dinleyip güldük.
Yani ceset başında da gayet gülüp eğleniliyor hiçbir olay garip gelmiyor

Buradan hukuki konularda destek almayı da vermeyi de doğru bulmuyorum bir hukukçu olarak. Dosya takibi yaptırmayacaksanız bile bir avukattan danışmanlık hizmeti alın. Somut olayın mahiyeti, miktar vs. her dosya için durum değişkenlik gösterir.

Sadece daha önce çalıştığım bir olaydan örnek verebilirim; bir müvekkilimin Wifi ağına bağlanılıp dolandırıcılık eylemi gerçekleştirilmişti, kadının ifadesi alındı, emniyette durumla ilgisinin olmadığı yönünde kanaat oluştuğu için sanık veya şüpheli konumuna hiç düşmedi. Artık savcılık ve kolluk bu tip dolandırıcılıkların başka IP ler üzerinden yapıldığını az çok biliyorlar ama tedbirli olmanızı tavsiye ederim, neticede delil unsuru olan IP adresi sizi işaret ediyor

Ülkede hiç alakası olmadığı halde sadece komşusu ile ev internetinin şifresini paylaştığı için cemaat ve örgüt gibi meselelerden yargılanan insanlar oldu ve benzer motivasyonla da yargılanmaya devam edecektir insanlar. Siber suçlar hafife alınamayacak cinstendir. Bu yüzden hukukçu olmadığı halde yukarıda bir hanımın gevşek gevşek "bi şey olmaz yeaaaa" demesini anlayamadım. Kendi başına gelmediği için bu kadar serin yaklaşıyor meseleye herhalde. Siz en iyisi E egecell hanım'ı dinleyin.
Hanim efendi benim mantigima gore iban isim soyisim olmasi onemli gibi geldi tamamen yanlis olabilir bana gore bisey cikamaycagini dusundum... hanim efendi usuluyle anlatiyor neden nasil biseyelr cikabilecegini bizde okeyiz siz gevsek gevsek derken bi kelimelerinizi duzgun secin isterseniz.

Demekki ev internetini de paylaşmamak gerekiyor…

Ip adresi her telefona özel değil. Bağlanılan internet bağlantısına göre değişiyor. Telefonundan her farklı wifi bağlantısında ip değişiyor. Ortak bir bağlantıdan bulmuşlardır seni.

Hukukta usul esastan önce gelir. Ben size bunu örneklerle özetleyeceğim;
1-) diyelim işçisiniz ve iş yerinde yıllarca çalıştınız iş yeri maaşınızı eksik yatırıyor ve bu sebeple iş akdinizi haklı sebeple feshettiniz ve kıdem, ihbar, genel tatil, fazla mesai gibi işçilik alacaklarınız var. işçilik alacağı davası açtınız ama davalar öyle merhaba ben dava açıyorum gibi açılmıyor. Şimdi bu alacakların hepsi için belirsiz alacak davası açtınız diyelim. İşçilik alacağınız var mı var evet haklı mısınız haklısınız ama hakim davayı reddeder ve durduk yere yargılama gideri ve karşı vekalet ücreti ödersiniz. Neden ? Çünkü yanlış dava açtınız belirsiz alacak değil kısmı dava açmanız gerekirdi. Gördüğünüz gibi kanun diyor ki esas ( yani kimin haklı olduğu ) değil uygulanacak usul ( teknik konular ) önemlidir benim için
2-) üzerinde kullanım sınırını aşan yasaklı maddeyle bir kişi yakalandı. Adamın daha önce sabıkası var the zaten üzerinde maddeyle yakalanmış belli ki bu adam satıcı. Ama adam beraat alıyor. Neden ? Çünkü yakalamayı yapan polis mesai saatleri içerisinde değilmiş. Dolayısıyla delil usulsüz olarak yakalandığı için usulsüz delil delil değildir ilkesi gereğince beraat. E ama adam satıcı bunu herkes biliyor? Farketmez hukuk der ki usul esastan öncedir.
3- eşim evi terketti terk nedeniyle boşanma davası açtım. Ne oldu ? Dava reddedildi. Neden ? Terk nedeniyle boşanma özel boşanma sebebidir ve 6 ay ve ihtar şartları yerine getirilmemiş. Sen özel sebeple değil genel boşanma sebebiyle açacaktın. Durduk yere 20 bin yargılama gideri ödeyeceksin şimdi.
4- annem okuma yazma bilmiyor gariban bir kadın babamla boşandıktan sonra geçimini sağlamak için yatılı bakıcılık yapmaya başladı. Ama bakıcılık yaptığı evin oğlu uyuşturucu üretiyormuş evde. Polis baskınında panikleyip korkup cebine atmış. Üzerinde bulunmuş arama tutanağına geçmiş. Test yapılmış temiz çıkmış savcı da insan evladı durumu anlamış o sebeple dosya açmadan güvenlik tedbirine hükmetmiş. Yani 3 ay boyunca bir sağlık kuruluşuna git haftada bir test ver. Dosya düşsün demiş. Ama kanunların dili çok ağır olduğu için annem ne denmesi gerektiğini anlamadığı için gitmemiş denetim ihlalinden dosya açılmış asliye cezada ve şak ceza.
Bakın hukukun zor ve değerli bir alan olmasının sebebi olayları iyi anlatabilmek değil bütün teknik detaylara hakim olmaktır. Kendi davamı açarım kendimi savunurum diyen kaybediyor ne yazıkki. Çünkü örneklerde belirttiğim gibi önce doğru dava doğru yolla doğru sürede açılmış mı gibi detaylara bakılır ki bu detaylar çok zor ve karmaşıktır. Avukatsız olmaz

X