Hiç bişey bilmiyorum...

ALariSS

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2008
109
0
Daha üç buçuk aylık evliyim... Ama inanın hiç bir şey yapmayı bilmiyorum... Yemek konusundan bahsediyorum yani.. Ilk zamanlar epey özendim bir sürü tarif çıkardım yaptım.. Ama inanın hiç biri güzel olmadı.. Elimdemi tat yok bilmiyorum..
Eşimde bu konuda fazla olmasada hoşnut değil.. çalışıyorum altıda işten çıkıyorum... Yemek yapmaya vaktim yok..eşimde işten geldiği gibi açıkıyor bende.. Annemin evi karşıda ondan gidip alıyorum her akşam yemek.. Buda eşimce pek hoş karşılanmıyor.. Evde yemek pişmiyor açıkcası.. Ne yapacağımı şaşırdım...
Bi yardım edin yaaa

Canım herkes bilerek doğmuyo ya sende zamanla öğrenirsin bu kadar dert etme bence. Mesela yemek yaparken anneni arayabilirsin yardım alabilirsin.Eşinin de biraz sabır göstermesi lazım bi gün kötü olur iki gün kötü olur sonunda öğrenirsin.Zamanla elin alışır merak etme.

Ben de yemek pişirmesinden anlamam ama bildiğim kadarı ile pratiklikle öğreniliyor bu işler..
Daha çok yeni evlisiniz,hemen pes etmeyin.. Sürekli deneyin..yerimseniben
Önce kolay yemeklerden başlayın,zor olanları haftasonu deneyin..
Kolay gelsin..:teselli:

dert etme canım daha çok yeni evlisin.

önce çok basit yemeklerden başla. yani sadece soğan, kıyma, salça kavur. su ekleyip bakliyat pişir mesela. yada değişik menemen çeşitleri dene. ama ilk günden mesela karnıyarık ya da kürdan kebabı falan yapmaya çalışma.yerimseniben

eğer vaktin yoksa haftasonu yap yemek. yiyeceğiniz kadarını ayır kalanını buzdolabının derin dondurucu kısmına at. mesela 10-15 gün sonra falan sabah işe giderken indirirsin buzluktan; akşama kadar erir hazır yemeğin olur.

bi de çok güzel hazır çorbalar var artık. 2 dk onlardan kaynat bi de yanına tavuk haşla. bi de makarna. al sana bi öğün yemeka.s

çok üzme kendini bunun için. hiçbirimiz anamızın karnında öğrenmedik yemek yapmayı.
eşin de birazcık sabretsin öğreniceksin sonunda nasıl olsa a.s.

E kursa ne hacet kurs zaten karşınızda duruyormuş ya hafta sonları annenizden yemek yapmayı öğrenseniz ya eşinizin hoşnut olmaması gayet normal bir durum her akşam anneden yemek almakla öğrenemezseniz annenize güveniyorsunuz anneniz başınızda beklesin size yemek yapmayı öğretsin sizde pes etmeyin öğrenmeye çalışın

canım yaptıkca öğrenirsin
elimin tadı yok diye kestirip atma
ilk başlarda insan zorlaniyor gerçeketn ben çoğu yemeğin nasıl yapıldığını biliyordum annemden görüyordum ama kendim pek denememiştim evlendiğim zaman öğrendim
eşimde sağolsun çok güzel yemekler yapar bazı şeyleride ondan öğrendim
ilk deneyimlerim çok güzel olmadı belki evet ya tuzu çoktu ya suyu azdı ilaki bişeyler eksik oluyordu ama pes etmek yok şimdi gayet iyi yapiyorum vallah öğrenirsin sende daha 3 aylıksın çok yeni kolaya kaçıp annenden alıp gelme hem bak eşinde hoşlanmiyormuş bu durumdan
haftasonları en azından bişeyler yapmaya çalış ufak ufak alışırsın eşinde yardım etsin birlikte yapın çok keyifli oluyor ozaman

bak canım bu sitede yemek bölümünde çok güzel çeşit çeşit yemek tarifleri detaylı açıklamalı
ordan yardım alabilirsin...
oktay ustanın kitaplarından temin et kendine süper tarifler var ordan yardım alabilrsin....
istersen bana bile sor yardımcı olurum...
yeterki iste içinden gelerek severek yap emin ol güzel olur...
yapamıyorum güzel olmuyo diye başlarsan olmaz zaten...
çalışıyosun akşamdan yarının yemeğini hazırlıyabilirsin hem 6 da çıkıyorsun çokda geç sayılmaz...
üzme kendini yaparsın kimse annesinin karnında öğrenmiyo Şeniz

öğrenirsin öğrenirsiiinnnn....
ben ki annemin evinde sadece makarna yapabilen biriyken eşime alıştım betişin yemeklerine, hem yemekler süper hem sofralar dedirtiyorum...sen de öğrenirsin...
kendine güven...yemek yapmak çok basit bişey ve tarişfleri kitaplardan değil annenden al...
bence bir haftasonunu yemek pişirmeye ayır...gerçekten...bu mutfağa alışmanda çok işe yarıyor...
inan bana çok zevkli bir şey yemek yapmak...

Merak etme öğrenirsin zaman geçtikçe.
Bende kafadan yemek yapamam ama internetten tarifleri yazarak baka baka yapmaya çalışırım.

Daha yeni evlisiniz sakin üzülmeyin zamanla hersey rayina oturacak.. Hepimizin ilk zamanlari terslikleri ve tecrübesizligi olmustur ama zaman ilerledikce insan herseyde tecrübe kazaniyor...

oy canim ya...birden kendimi hatirladim :)))))
bende hic bisey bilmiyordum hatta hala bile yaptigim ymekleri ben bile begenmiyorum :KK66:
ogrenirsin ne olacakki daha sonra yemek yapmayi ogrenirsin sonrada bugun ne yapicam derdi baslar :)
bos zamaninda tarifleri dene bak zamanla olur hersey :) a.s.

Ben de ilk zamanlar öyleydim.Eve geç geliyordum,yemek yapmasını bilmiyordum.Yapsam da hiç güzel olmuyordu.Üstelik annemin evi de yakın değildi.Eşim benden önce gelir yapardı.Şimdi 11 yıl oldu evleneli ve çok yol katettim.Eşim şimdi yemeklerime 10 puan veriyor.İnan seninde öyle olacak.Hem annen de yakınmış.Yardım alırsın ondan...

bak canım bu sitede yemek bölümünde çok güzel çeşit çeşit yemek tarifleri detaylı açıklamalı
ordan yardım alabilirsin...
oktay ustanın kitaplarından temin et kendine süper tarifler var ordan yardım alabilrsin....
istersen bana bile sor yardımcı olurum...
yeterki iste içinden gelerek severek yap emin ol güzel olur...
yapamıyorum güzel olmuyo diye başlarsan olmaz zaten...
çalışıyosun akşamdan yarının yemeğini hazırlıyabilirsin hem 6 da çıkıyorsun çokda geç sayılmaz...
üzme kendini yaparsın kimse annesinin karnında öğrenmiyo Şeniz

:mymeka::mymeka::mymeka::mymeka:
oktay ustanın yemek tariflerini bilmem...
ama kek tarifleri kalıptan taşıyor be...
rezil ettim fırınımı onun yüzünde...
gülme sakın kelebenk...

Galiba ben işin kolayına kaçma çabasındayım dediğiniz gibi... Valla inanırmısınız üç gündür adama yumurtalı ıspanak yedirtiyorum mecburen... Acıkıyorr.. Bende birtek o var diyorum... Işin kötüsü iki kişi benim zaten yemekle pek aram yok... Bir gün yapıyorum ertesi gün aynı yemek yenmiyor genelde... Mesela bu akşam çorba deniyeceğim ne öneririseniz ... (tarifinide verirseniz sevinirim...)... Aslında çok fazla kolaylık var benim için... Buzluğu annem doldurdu.. Her çeşit var içindee ama gel görkii yapan kimse yok... Alıştım dediğiniz gibi.. Annemden al... Bazen bulaşık bile zor geliyor.. Onda yeyip.. Eve gidiyorum...
BİR PAKET MAKARNAYI AÇIYORUM.. HEPSİNİ YAPMIYORUM AZAR AZAR.. DÜŞÜNÜN ODA ÜÇ DEFADA BİTİYOR..

Son düzenleme:
Ben mutfaktaki hünerlerimi Bereketli Olsun isimli kitaba borçluyum.
O kitabın olmadığı ev de yoktur herhalde :)

Canım, bence hafta sonları basit bir şeyler yaparak başlayabilirsin. Bak al o kitabı önüne, aynen uygula.
Sonra Pazardan yaparsın bir çorba, 1-2 zeytinyağlı, ya da köfte yapıp dolaba atarsın. Çok zorlanmazsın hafta içi o zaman eline gelir.

Ayrıca annen de yakınmış, Yine hafta sonu arada gidip bi eline bak nasıl yapıyor, gör bak sen de neler yaratırsın mutfakta sonra :) Üzme kendini hemen hepimiz öyleydik zamanında :)

canım bir defter tut annene basit yemekleri senin yapabilecegin şekilde yazdır .onları pişir zor olanlarda da annen yaparken izle sende dene .üzülme öğrenilmeyecek bir şey degil ama seninde yapmayı istemen gerekiyorki lezzetli olsun :1hug: hatta bunu oyun haline getirin eşinle beraber girin mutfaga kaydirigubbakcemile5

ay bende aynen senin gibiydim evlenmeden hiç yemeğe elimi sürmüşlüğüm yoktu, ne hevesım vardı ne de vaktım vardı. eve gelırdım oh hersey hazır. sımdı annem yok tabı kalktım ankaradan bursaya geldım. kayınvalıdem cok hamarat ve sofra kulturlerı cok gelısmıs. sureklı mısafırlerı gelır gıder ve sunum onlar ıcın cok onemlıdır. bende saldım cayıra mevlam kayıra:roflol::roflol::roflol: daha 2 ay olacak ama ufak ufak ogrendım haftasonları bı suru yemek denıyorum. en son mutfak robotunda mercımek corbasını ıyıce karıstırıp guzel bı kıvam elde etmeye calısırken butun mutfak battı. fazla doldurmusum oyle bır tasıyordukı agzından hem de sıcak doktum robota dıye camı çatladı:roflol::roflol::roflol: gelin kalktı köyü yıktı hesabı oldu yani :lepi: ama antremana devam tabiki sahalara veda etmek yok :lepi:

X