Her şeyi 2 bacak arasına bağlayan kocam

zaten bu çift maaş sanki at yarışından kazanılıyor, herşeyin bir bedeli var herkesin gözü içinde iki maaş deyip duruyorlar, kimse demiyor ki bunlar ev yüzü görmüyor bi sabah yatak keyfi yok kahvaltı yok bi tek maaşı görüyorlar.

Benim annem babasının maaşını alıyor 600 tl iki kardeş alıyorlar Anneme 600 düşüyor kız kardeşimde babamdan yetim maaşi alıyor 800 tl toplamda 1400 gelir var herkes diyor ki çift maaşlisiniz ...
Aynen benim annemde babamda emekli ikisi de 1000 tl maas aliyor önune gelen iki maasiniz var birini yer digerini biriktirirsinz bilmem ne sanki bunlar evde tas yiyor herkesin gozu iki maasta valla

Çook pişmanım işimi elime almadan evlendiğim için
Ailesine tapıyor resmen
Aile diyor başka da bi şey demiyor
Söze gelince de ben herkesten değerliymişim
O kadar büyük bi soğukluk girdi ki içime ona karşı
Boşanmak son çarem
Ama boşanmak da istemiyorum :-(
Bilmiyorum
Hiç kolay değil bazı şeyler

elbette kolay degildir bir umut evleniyorsun kolay degil hayatini birden geride birakip bu yasta bu bosanmak ozellikle turkiyedeki gibi `dul` kadin damgasinin pek onemli oldugu bir ulkede ama kocaniz cidden aklini kaybetmis boyle adamlara varya evlenmek yasaklanmali. Size suanda tek tavsiye sakin sakin sakin hamile kalmayin1-2 yontemle korunun derim. Bu adama guvenmeyin kesinlikle atanin derim.

Allah korusun başına bir sey gelmeden iki tarafta akıllansın böyle çocuğunu sömüren ailelerden nefret ediyorum, sen bi atan o zaman bak gör çift maaşlisiniz deyip daha çok sömürürler adamı sen borca sok ev araba kredisi çocuk yap... vs vs
Atanırsam ve o bu şekilde yapmaya devam ederse sonumuzu göremiyorum .:-(
Düzelsin istiyorum ben de.düzelmeye çalışırsa aynen borç altına daha da sokacağm verecek parası kalmasın
Çocuk istiyordum ama bugün vazgeçtim bi süreliğine :-(

elbette kolay degildir bir umut evleniyorsun kolay degil hayatini birden geride birakip bu yasta bu bosanmak ozellikle turkiyedeki gibi `dul` kadin damgasinin pek onemli oldugu bir ulkede ama kocaniz cidden aklini kaybetmis boyle adamlara varya evlenmek yasaklanmali. Size suanda tek tavsiye sakin sakin sakin hamile kalmayin1-2 yontemle korunun derim. Bu adama guvenmeyin kesinlikle atanin derim.
Varikosel ameliyatı oldu.2 ay olmuştu nerdeyse.çocuk çalışmalarına başlamıştık.Ama bugün bna böyle davrandığı için vazgeçtim.böyle bir zihniyete sahip olduğu müddetçe çocuk falan beklemesin .bunu ona söyleyeceğim

şimdi eğer
"modern" isek, kadın erkek eşit ise
siz çalışmıyorsunuz, düğüne 5 kuruş katkı yapmışsınız, 2 senedir koca parası yiyorsunuz, nerede eşitlik?

eğer genelekçi/dinci bakış açısıyla bakıyorsak...evin geçimi erkeğin bileceği iş. üstelik erkek eşine olduğu gibi anne-babasına da bakmakla sorumlu. babası harcamıyors annesi de istiyorsa adam nasıl yok desin?

yani "nalıncı keseri" gibi olmamak lazım. neresi işimize geliyorsa oradan bakmamak lazım. evlenirken gelenekçiyim, düğünü eşim yapsı ama evlilikte modernim, kadın erkek eşit...öyle bir dünya olmayabiliyor. ha bu demek değil ki her aile böyledir elbette şansınıza ailesi hiç karışmayabilirdi ama okuyan 6 kardeş, kırsalda bir aile..aklınız kesiyor mu?? yahu her ay birine ayakkabı lazım olsa senede 6 ayakkabı eder. yani üzgünüm ama çoook gerçekdışı yaklaşmamış mısınız sizce de? bunun böyle olacağı epey bi belliymiş.

eşitsek düğünü eşit yapacaz. erkekle aynı şartlara sahip olup evlenecez. yok gelenekçi isek eşim bana bakar diye evleniyorsak ve de bakıyorsa, o zaman eşiniz nasıl takdir ediyorsa o. Eşiniz de belli ki gelenseksel bir insan. bunun farkında dğeil miydiniz hiç?

ha o tükürmeli mükürmeli konuşmalardan sonra benim midem almaz evli kalmayı ama Allah selamet versin size. atanmaya bakın o zaman bu işler değişecektir.

Allah korusun başına bir sey gelmeden iki tarafta akıllansın böyle çocuğunu sömüren ailelerden nefret ediyorum, sen bi atan o zaman bak gör çift maaşlisiniz deyip daha çok sömürürler adamı sen borca sok ev araba kredisi çocuk yap... vs vs
Sorunlarla boğuşan bir evliliğe çocuk yap demek garip kaçmış sanki biraz..

Kadın ister çalışan kadın, isterse ev kadını olsun, evi alakadar eden herşeyi eşler birlikte konuşur, beraber karar verilir.

Erkeğin maaşını, maaşını harcadığı yerleri gizlemesini asla onaylamıyorum, ben çalışıyorum bu benim param istediğimi yaparım kimse karışamaz diyen biri evlenmeyecek o zaman.

Aynı şey kadın içinde geçerlidir, evlenince benim param diye birşey kalmaz, bizim paramız, bizim evimiz, bizim kararlarımız denemiyorsa evliliğin manası yoktur.

Atanınca yada para kazanmaya başlayınca bir kadın olarak mutlaka bir köşenizde birikiminiz olsun ve kimseye söylemeyin.
Eşten saklamak hoş değil biliyorum ancak 500 lira verip takım elbise alan ama sana gelince bir kitap parası yok diyorsa bi adam bunu hakediyordur.

Off be cok zormus esin acayip anasina babasina bagli yolunacak tavuk bulmuslar ben buna dayanamazdim parasizliga degil yalnis anlasilmasin ama esim öyle bitim ortak birikimimizi harcicak ailesine oraya juraya dagitcak ben coktan evden atmisdim yemin ediyorum. Ihtiyach sahibi olursa verilir oda bir yere kadar elin ayagin tutuyorsa gidersin calisirsin ne o elalemden sürekli para istemek ya

Kadın ister çalışan kadın, isterse ev kadını olsun, evi alakadar eden herşeyi eşler birlikte konuşur, beraber karar verilir.

Erkeğin maaşını, maaşını harcadığı yerleri gizlemesini asla onaylamıyorum, ben çalışıyorum bu benim param istediğimi yaparım kimse karışamaz diyen biri evlenmeyecek o zaman.

Aynı şey kadın içinde geçerlidir, evlenince benim param diye birşey kalmaz, bizim paramız, bizim evimiz, bizim kararlarımız denemiyorsa evliliğin manası yoktur.
Eşimin amacı beni bu konularda tamamen soyutlamak
Ben hep orta yolda buluşalım istedim
Vermek istiyorsa versin ama en azından ben de bileyim nereye gidiyor
O ise bunu gereksiz buluyor
Bilmiyorum bu şekilde ne yapmaya çalıştığını
Tek bildiğim böyle yaptıkça beni kendinden uzaklaştırdığı

Off be cok zormus esin acayip anasina babasina bagli yolunacak tavuk bulmuslar ben buna dayanamazdim parasizliga degil yalnis anlasilmasin ama esim öyle bitim ortak birikimimizi harcicak ailesine oraya juraya dagitcak ben coktan evden atmisdim yemin ediyorum. Ihtiyach sahibi olursa verilir oda bir yere kadar elin ayagin tutuyorsa gidersin calisirsin ne o elalemden sürekli para istemek ya
:-(

Eşimin amacı beni bu konularda tamamen soyutlamak
Ben hep orta yolda buluşalım istedim
Vermek istiyorsa versin ama en azından ben de bileyim nereye gidiyor
O ise bunu gereksiz buluyor
Bilmiyorum bu şekilde ne yapmaya çalıştığını
Tek bildiğim böyle yaptıkça beni kendinden uzaklaştırdığı
Sizin söylediğiniz gibi de olmamalı, yani söylesin ama yine de versin olmamalı, tamam anne babalarımız kıymetli, maddi yardımda yapalım, ki önlerine dünyaları sersek haklarını ödeyemeyiz lakin diyelim ki bu ay eşinizin aldığı maaştan kredi borcu, faturalar, kira, mutfak masrafları düştükten sonra 300 lira para kaldı, kalan 300 lirayla ne yapılacağının tasarrufuna birlikte karar verilmesi gerekir, belki sizin önemli bir ihtiyacınız oldu, size sormadan o paranın hepsini ailesine gönderse sizin için borç almak zorunda kalacaktır ya da biraz daha sık dişini diyecektir, bu şekilde yapmaya devam ederse hiçbir zaman borçtan kurtulamazsınız, sizde çalışmaya başlayınca olacakları söyleyeyim eşiniz ailesine para gönderirken sizden de para isteyecek, direnince sen benim karımsın vereceksin diyecek.
Kendi ailenize para yollasanız kavga çıkacak, oysa sizinki de anne baba.
Bu durumda çocuk konusunu ertelemeniz iyi olmuş, çocuk hiçbir sorunun çözümü değildir, bu unutulmamalıdır.

Eşinizle ciddi bir konuşma yapmalısınız.

idealde öyle tabi. peki pratikte? geleneğe göre kadınların eğitimsiz ve erkek işini bilmiyor olmaları çok yaygın bir görüş değil mi? annem 35 senedir evli ve babamın ne maaşını bilir ne hesabını. bu bir memleket gerçeği değil mi? eşler birlikte konuşur, beraber karar verilir, eyvallah da neden hesabı sadece erkek ödüyor? tamam bu konudaki kadın 35 sene önce evlenmemiş ama adam aynı babam gibi köy çocuğu ve 8 kardeş :) kadın da aynı annem gibi ev hanımı. şimdi söyler misiniz onu ayrıcalıklı kılan nedir? yani neden düğünü yaparken geleneğe göre hareket ediyoruz, ne biliyim geline altın takerken, kınada avucuna altın koyarken, nişan bohçası hazırlarken vs. gelenek de gelenek..sonra iş geçime gelince ama eşler eşit? nasıl bir çifte standart bu?

ben de onaylamıyorum tamam da aynısını kadın için de demeniz gerekmiyor mu? kadın da böyle bir erkekle evlenmeyecek o zaman dimi? niye evlenmiş? kadına neden evlenmeyecektin o zaman demiyorsunuz?

ben de evliilik için böyle düşünüyorum. yanlış anlaşılmasın evli olmadığım için yöneltiyorum sorularımı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin söylediğiniz gibi de olmamalı, yani söylesin ama yine de versin olmamalı, tamam anne babalarımız kıymetli, maddi yardımda yapalım, ki önlerine dünyaları sersek haklarını ödeyemeyiz lakin diyelim ki bu ay eşinizin aldığı maaştan kredi borcu, faturalar, kira, mutfak masrafları düştükten sonra 300 lira para kaldı, kalan 300 lirayla ne yapılacağının tasarrufuna birlikte karar verilmesi gerekir, belki sizin önemli bir ihtiyacınız oldu, size sormadan o paranın hepsini ailesine gönderse sizin için borç almak zorunda kalacaktır ya da biraz daha sık dişini diyecektir, bu şekilde yapmaya devam ederse hiçbir zaman borçtan kurtulamazsınız, sizde çalışmaya başlayınca olacakları söyleyeyim eşiniz ailesine para gönderirken sizden de para isteyecek, direnince sen benim karımsın vereceksin diyecek.
Kendi ailenize para yollasanız kavga çıkacak, oysa sizinki de anne baba.
Bu durumda çocuk konusunu ertelemeniz iyi olmuş, çocuk hiçbir sorunun çözümü değildir, bu unutulmamalıdır.

Eşinizle ciddi bir konuşma yapmalısınız.
Çok haklısınız
Bu sefer çok ciddiyim zaten.Ya bunu bi şekilde halledeceğiz ya da bundan böyle benim soğukluğumu,ilgisizliğimi çekecek
Ayrılmak en son seçeneğim
Çaba göstermezse o zaman düşüneceğim :-(

Ailemin maddi durumu kötü.ben de üniversite öğrencisiydim.O yüzden destek olamadım.Ama onun ailesinin hali vakti şükür yerinde.Lakin kuruş destek olmadılar.olduklarını da sonradan istediler

X