Hep Birlikte Namaza Başlıyalım :)

kizlar selamun aleylum
maa$alalhh ne guzel sohbet etmi$siniz
15 sayfayi iokuyamadim begenemedimde hakkiniiz helal edin
gizlerim agriyor birakdim okumayi , sonra devam ederim in$allah bundan sonrasini kaçirmayim bari :)

yarin oglen aylik sohbetimiz var , ona gidicem in$allah ..
bide regl im bitse namazima ba$layabilseydim guzel olacakdi
seda için besmeleyi çocuklar uyyunca çekicem ..

ve aleyküm selam canım
hosgeldin:KK54:

ben de seda için 1500 daha cektim toplamda 2500 oldu inşallah kabul olur.
artık derse geçeyim:KK6:

Tuvalet adabı

Sual: Tuvalet adabı nelerdir?
CEVAP
1- Tuvalete girerken Euzü Besmele çekilip, (Allahümme innî eûzü bike minel hubsi vel habais) duası okunur.

2- Tuvalete girerken elinde, Allahü teâlânın ismi ve Kur’an-ı kerim yazılı bir şey bulunmamalı. Cepte veya kapalı olursa mahzuru olmaz. Boynunda Allah yazılı kolye bulunmamalı. Varsa bluz içine koymalı.

3- Tuvalete uygun şekilde kaplanmış muska ile girmek caizdir.

4- Tuvalete sol ayakla girip, sağ ayakla çıkmalı.

5- Tuvaletten çıkınca, (Elhamdülillâhillezî ezhebe anil eza ve âfâni) duası okunmalı.

6- Tuvalette konuşmamalı, çok oturmamalı, gazete falan okumamalı, şarkı söylememeli, sigara içmemeli, sakız çiğnememelidir.

7- İstincadan, yani taharetlendikten sonra hemen örtünmeli.

8- Tuvalette abdest bozarken, önü ve arkayı kıbleye getirmemeli.

9- Pisliği parmak ile alıp eli yıkamalı. En sonunda kalan pislik varsa onu da su ile yıkamalı.

10- Erkekler, istinca yaparken, arkadan öne doğru, kadınlar ise önden arkaya doğru yıkamalı. Böylece ön avret yerine pislik bulaştırılmadığı gibi, tahrik edilerek şehvete de sebep olunmaz.

11- Taharetlendikten sonra, bez ile kurulanmalı. Bez yoksa tuvalet kâğıdı ile de kurulanmak caiz olur. Bu kâğıtlar o maksatla imal edilmiştir. Başka kâğıtları kullanmak mekruh olur.

12- İstincadan, yani temizlendikten sonra iç çamaşırına bir miktar su serpmeli. Böylece, çamaşırında yaşlık görünce idrar sanmamalı, bu benim döktüğüm su diyerek vesveseye kapılmamalı.

13- Temizlendikten sonra, erkekler istibra yapmalı. Kadınlar istibra yapmaz. İstibra idrar kanalında idrar bırakmamaktır. İstibra, yürüyerek, öksürerek veya sol tarafa yatarak yapılır.

14- İstibra yapılmadan tuvaletten çıkılırsa, idrarın çıkma ve çamaşıra bulaşma ihtimali olacağından, tuvaletten çıkmadan önce idrar deliğine, arpa büyüklüğünde bir pamuk konularak idrarın dışarı çıkması önlenmeli.

15- İstibra yapılarak idrar kalmadığının anlaşılmasına, kalbin mutmain olmasına istinka denir. İstinkadan sonra, artık abdest alınabilir.

16- Avret yerine ve necasete bakmamalı, tuvalete tükürmemeli.

17- Zaruretsiz ayakta idrar yapmamalı. Tuvalette elbiseye idrar sıçratmamalı. Bunun için mümkünse, ayrı bir pijama, eşofman kullanılmalıdır. Tuvalete özel pijama ile ve başı örtülü olarak girmek müstehabdır.

18- Tuvaletten çıkınca elleri yıkamalı.

19- Hiçbir suya, cami duvarına, mezarlığa ve yola abdest bozmamalıdır.

20- Su bulunmazsa, taş ve benzerleri ile taharetlenmek, de su yerine geçer.

Giyinme âdabı
* Elbise giyilirken sağdan başlamak lazımdır. Ebû Hüreyre'nin (r.a.) rivayet ettiğine göre Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:
"Elbise giyme ve abdest almaya sağdan başlayın." (Ebû Dâvud, Libas:41)
* Yeni elbise giyince dua etmelidir. Hz. Abdurrahman İbni Ebû Leyla'nın (r.a.) rivayetine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Sizden biri yeni bir elbise giydiğinde: "Bana vücudumu kendisi ile örtebileceğim ve hayatımda onunla güzelleşeceğim elbise ikram eden Allah'a hamd olsun" desin." (Ramûz, c. 1/62-2)

Ayakkabı giyişte âdap
Elbiseyi giyerken olduğu gibi, ayakkabıyı giyerken de sağdan başlamalı, çıkarırken ise ilk önce sol teki çıkarmalıdır.
Bu mevzu ile ilgili şu hadis-i şerife bakalım: Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet etti ve dedi ki: "Peygamber Efendimiz buyurdular ki: 'Sizden biriniz pabuç giymek istediği zaman önce sağ ayağını giysin, çıkarmak istediği zaman da, önce sol ayağından çıkarmaya başlasın. Sağ ayak, önce pabuç giyilen ayak olsun, yine sağ ayak sonra çıkarılan ayak olsun." (Şemail-i Şerif, 116)

bende bi ara düzenli kılmaya çalışıyodum ama şimdi yok herkes aynı şeyi demiş zaten nefsimiz söz geçiremeiyoruz

maşallah çok güzel bi konu olmuş... Allah kabul ederse yıllardır kılarım aksatmadan namazlarımı, namazda duyulan huzur hiç bi yerde duyulamaz, namaz kılınmadığı zaman duyulan ağırlık ve sıkıntı hiç bi yerde bulunamaz.ALLAK KABUL ETSİN ARKADAŞLAR

bende bi ara düzenli kılmaya çalışıyodum ama şimdi yok herkes aynı şeyi demiş zaten nefsimiz söz geçiremeiyoruz

şimdi geçiremezsek toprak altında hiç imkanımız yok ölüm öyle yakın ki sonsuz olan öteki dünya bu dünya geçici sahte biz bu sahte şeylerle ahiretimizi yakıyoruz :KK50: çok yazık
eğer kılmıyorsan şimdi başlayabilirsin hemen bizlerle sürekli nefsini susturmaya çalış Rabbine koş huzur mutluluk orada :)

maşallah çok güzel bi konu olmuş... Allah kabul ederse yıllardır kılarım aksatmadan namazlarımı, namazda duyulan huzur hiç bi yerde duyulamaz, namaz kılınmadığı zaman duyulan ağırlık ve sıkıntı hiç bi yerde bulunamaz.ALLAK KABUL ETSİN ARKADAŞLAR

amin cümlemizinkini aynen öyle canım :)

Kızlar Allah rızası için Seda kardeşimiz e 1100 Ya Şafi ,
200 Ya Tabib,
500 tane de Yunus Aleyhisselamın duâsını çektim inşaAllah eski sağlığına kavuşur . .
Âmin .!

Reglim bitti ve abdest aldım yatsı namazımı da kıldım :) Benden mutlusu yok şu anda :KK49:
Allah gönlünüze göre versin inşallah kızlar ve dualarının kabul olur.. İnşallah benim son başlangıcım olur da bir daha bırakmam namazı..

iyi akşamlar kızlar şükğr dün gece namaza bşaladım allah daim etsin.ben kılınca eşimde başladı onada vesile oldum.sayfalar ne çabuk ilerlemiş okumaya çalıştım ama hepsinide okıyamadım.

Farklihatun Allah devamını getirsin inşallah

seda için toplamda 500 Ya Tabib
4050 tane Ya Şafi çektim
Allah şifasını versin inşallah amin

Birde taçsız prenses kardeşimiz seda için tespih çekiyodu yarın oda söyler diğer arkadaşa geçeriz

X