Mezeler - Ordövrler Hellim Peynirli Mantarlı Kaygana/ Patates Yuvası (Marmarabirlik Sızma Zeytinyağı)

Lambrusco

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Temmuz 2010
3.692
437
KAYGANA TARİFİ: (3-4 kişilik)
Malzemeler:
Hamuru İçin:
3 Yumurta
1 çay bardağı su
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı su
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı karabiber
Bir tutam yeşil soğan
Bir tutam maydanoz
Alabildiği kadar un

$PIC_1083.JPG

Yapılışı: Öncelikle 3 yumurtayı güzelce çırpalım, arkasından su, süt ve yoğurdumuzu ekleyip çırpmaya devam edelim. İyice çırptıktan sonra ince dilimlediğimiz maydanoz ve yeşil soğanlarımızı ekleyelim. Tuz ve karabiberini kattıktan sonra ( dilerseniz bir tutam pul biber de katabilirsiniz.) alabildiğince un döküp iyice çırpmaya devam ediyoruz. Un miktarı malzemeler fotoğrafındakinden az fazla, kulak memesi kıvamından az daha akışkan bir kıvam. Kepçe ile tavaya döktüğümüzde kendince yayılabilecek kıvamda olmalı. Tavaya çok az yap döküp, bir kepçe bu hamurdan tavaya döküyoruz, biraz kalın bir kıvamsa kepçe yardımı ile tüm tavaya yayıyoruz. Altlı üstlü iki dakika kızartıp çeviriyor, sonra başka bir tabağa alıyoruz.

$PIC_1089.JPG $PIC_1094.JPG
$PIC_1126.JPG $PIC_1132.JPG

İÇ MALZEMELERİ:
3 adet çarliston biber
400 gram mantar
Bir orta boy soğan
2 yemek kaşığı kekik
Tuz

$PIC_1070.JPG

Yapılışı: Öncelikle soğanları halka şeklinde, ya da benim gibi kocaman bir soğanı ikiye böldüyseniz içlerini birbirinden çıkararak uzun dilimler elde ediyoruz. Tadı çok güzel olan bir sızma zeytinyağı işin püf noktası aslında, yemeğe aşırı lezzet katıyor. Tavaya biraz yağ döktükten sonra ince kestiğimiz çarliston biberler ile soğanları kavuruyoruz. Daha sonra kekik ve tuz ekleyip küçük doğradığımız mantarları da pişene dek kavurmaya devam ediyoruz.

$PIC_1078.JPG $PIC_1092.jpg

Bu aşamadan sonra kaygananın içerisine bir kısım mantarlı karışımı, uzununa, bir kaşık yardımı ile döktükten sonra üzerine tavada erittiğimiz hellim peynirleri ekliyoruz.
Kaygana tarifini bir siteden almıştım fakat gerisi tamamen benim hayal ürünüm. Hellim peyniri tuzludur. Tuzlu sevmiyorsanız, birkaç saat suda bekletin, kurulayın ve oda sıcaklığında 1 saat kadar beklesin.
Afiyet olsun :

$PIC_1098.JPG $PIC_1142.JPG
$PIC_1148.JPG
$PIC_1152.JPG

( Dilerseniz bunu ikiye bölerek de servis edebilirsiniz. )

PATATES YUVASI:

Malzemeler:
5 adet patates
3 adet havuç
100 gram Brie peyniri (Brie - Vikipedi)
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kekik
2 çay kaşığı pul biber
2 yemek kaşığı reyhan
1 tutam maydanoz
Yarım çay bardağından biraz az süt
Yoğurt
Salça
$PIC_1157.JPG

Yapılışı:
Haşladığımız patatesleri özenle ezdikten sonra, içine brie peynirini katıyoruz ve patatesler sıcakken ezerek karışmasını sağlıyoruz. Daha iyi ezmek için peyniri küçük parçalara bölebilirsiniz. Bu tarif yine benim kendi hayal gücümle oluşturulduğu için, dilediğiniz peyniri kullanabilirsiniz. Ben her tür peynirle denedim, en güzelinin bu olduğuna karar verdim. Ancak siz kaşar peyniri, yağlı beyaz peynir, krem peynirle de deneyebilirsiniz. Sonra içerisine baharatları, tuzunu ve ince doğradığımız bir tutam maydanozu ekleyip ezmeye devam ederken, içine sütümüzü de katıyoruz. Bundan sonrası bir hayli karıştırmayı ve ezmeyi gerektiriyor.

$PIC_1162.JPG $PIC_1166.JPG
$PIC_1170.JPG

Bu aşamadan sonra bir tavada bir 1 yemek kaşığı kekiği hafif yakıp içine rendelenmiş havuçları koyuyoruz, ( yine güzel bir zeytinyağı önemli) havuçlar kavrulurken, biz elimizle yuvarlak toplar yapıp sonra şu şekli veriyoruz:

$PIC_1178.JPG $PIC_1176.JPG

Daha sonra diriliği gitmiş havuçlarımızı yağı ile birlikte yuvalara dolduruyoruz. Üzerine bir kaşık süzme yoğurt döktükten sonra, bir tavada yaktığımız bir tutam pul biber ve naneye salça ekliyoruz, belki çok az da su ekleyerek salçayı kavurduktan sonra, en tepeye bu karışımı ekliyoruz.

$PIC_1182.JPG $PIC_1184.JPG
$PIC_1189.JPG $PIC_1193.JPG

Baharatların çeşitliliği sizi şaşırtmasın, bence ortaya çok lezzetli bir tarif çıkıyor. Ben özellikle 1 saat buzdolabında beklettikten sonra servis ediyorum. Soğukken tadı başka güzel oluyor.

$PIC_1193.JPG

$PIC_1199.JPG

AFİYET OLSUN :KK16:

Umarım herşey tamdır :) Çünkü ilk başta site üzerinden ekleme yaptım bir yandan yazıyordum, tabi uzun bir süre geçti, tekrar girerken hata oluştu ve bütün emek boşa gitti. Tekrardan Word dosyasında yazıp hazırladım, siteye eklendiğinde bir oh çektim desem yeridir. :)

Hepinize şimdiden afiyet olsun, denerseniz :) :)

Vay vay vayyy :)

Becerikli arkadasim benim
her sey muhtesem olmus

Yarismada basarilar diliyorum

Oyum simdiden senindir :))

Vay vay vayyy :)

Becerikli arkadasim benim
her sey muhtesem olmus

Yarismada basarilar diliyorum

Oyum simdiden senindir :))

:KK17::KK17::KK17::KK17::KK17:
Canimmm övgülerinle uctum bir an :):KK55::KK55::KK55:
Basari dileklerin icin ve oyun icin de simdiden cok kocaman tesekkürrrr ediyorum :13::13::13::KK19:

KAYGANA TARİFİ: (3-4 kişilik)
Malzemeler:
Hamuru İçin:
3 Yumurta
1 çay bardağı su
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı su
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı karabiber
Bir tutam yeşil soğan
Bir tutam maydanoz
Alabildiği kadar un

Eki Görüntüle 622813

Yapılışı: Öncelikle 3 yumurtayı güzelce çırpalım, arkasından su, süt ve yoğurdumuzu ekleyip çırpmaya devam edelim. İyice çırptıktan sonra ince dilimlediğimiz maydanoz ve yeşil soğanlarımızı ekleyelim. Tuz ve karabiberini kattıktan sonra ( dilerseniz bir tutam pul biber de katabilirsiniz.) alabildiğince un döküp iyice çırpmaya devam ediyoruz. Un miktarı malzemeler fotoğrafındakinden az fazla, kulak memesi kıvamından az daha akışkan bir kıvam. Kepçe ile tavaya döktüğümüzde kendince yayılabilecek kıvamda olmalı. Tavaya çok az yap döküp, bir kepçe bu hamurdan tavaya döküyoruz, biraz kalın bir kıvamsa kepçe yardımı ile tüm tavaya yayıyoruz. Altlı üstlü iki dakika kızartıp çeviriyor, sonra başka bir tabağa alıyoruz.

Eki Görüntüle 622814 Eki Görüntüle 622815
Eki Görüntüle 622816 Eki Görüntüle 622817

İÇ MALZEMELERİ:
3 adet çarliston biber
400 gram mantar
Bir orta boy soğan
2 yemek kaşığı kekik
Tuz

Eki Görüntüle 622818

Yapılışı: Öncelikle soğanları halka şeklinde, ya da benim gibi kocaman bir soğanı ikiye böldüyseniz içlerini birbirinden çıkararak uzun dilimler elde ediyoruz. Tadı çok güzel olan bir sızma zeytinyağı işin püf noktası aslında, yemeğe aşırı lezzet katıyor. Tavaya biraz yağ döktükten sonra ince kestiğimiz çarliston biberler ile soğanları kavuruyoruz. Daha sonra kekik ve tuz ekleyip küçük doğradığımız mantarları da pişene dek kavurmaya devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 622819 Eki Görüntüle 622820

Bu aşamadan sonra kaygananın içerisine bir kısım mantarlı karışımı, uzununa, bir kaşık yardımı ile döktükten sonra üzerine tavada erittiğimiz hellim peynirleri ekliyoruz.
Kaygana tarifini bir siteden almıştım fakat gerisi tamamen benim hayal ürünüm. Hellim peyniri tuzludur. Tuzlu sevmiyorsanız, birkaç saat suda bekletin, kurulayın ve oda sıcaklığında 1 saat kadar beklesin.
Afiyet olsun :

Eki Görüntüle 622821 Eki Görüntüle 622822
Eki Görüntüle 622823
Eki Görüntüle 622824

( Dilerseniz bunu ikiye bölerek de servis edebilirsiniz. )

PATATES YUVASI:

Malzemeler:
5 adet patates
3 adet havuç
100 gram Brie peyniri (Brie - Vikipedi)
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kekik
2 çay kaşığı pul biber
2 yemek kaşığı reyhan
1 tutam maydanoz
Yarım çay bardağından biraz az süt
Yoğurt
Salça
Eki Görüntüle 622825

Yapılışı:
Haşladığımız patatesleri özenle ezdikten sonra, içine brie peynirini katıyoruz ve patatesler sıcakken ezerek karışmasını sağlıyoruz. Daha iyi ezmek için peyniri küçük parçalara bölebilirsiniz. Bu tarif yine benim kendi hayal gücümle oluşturulduğu için, dilediğiniz peyniri kullanabilirsiniz. Ben her tür peynirle denedim, en güzelinin bu olduğuna karar verdim. Ancak siz kaşar peyniri, yağlı beyaz peynir, krem peynirle de deneyebilirsiniz. Sonra içerisine baharatları, tuzunu ve ince doğradığımız bir tutam maydanozu ekleyip ezmeye devam ederken, içine sütümüzü de katıyoruz. Bundan sonrası bir hayli karıştırmayı ve ezmeyi gerektiriyor.

Eki Görüntüle 622826 Eki Görüntüle 622827
Eki Görüntüle 622828

Bu aşamadan sonra bir tavada bir 1 yemek kaşığı kekiği hafif yakıp içine rendelenmiş havuçları koyuyoruz, ( yine güzel bir zeytinyağı önemli) havuçlar kavrulurken, biz elimizle yuvarlak toplar yapıp sonra şu şekli veriyoruz:

Eki Görüntüle 622829 Eki Görüntüle 622830

Daha sonra diriliği gitmiş havuçlarımızı yağı ile birlikte yuvalara dolduruyoruz. Üzerine bir kaşık süzme yoğurt döktükten sonra, bir tavada yaktığımız bir tutam pul biber ve naneye salça ekliyoruz, belki çok az da su ekleyerek salçayı kavurduktan sonra, en tepeye bu karışımı ekliyoruz.

Eki Görüntüle 622831 Eki Görüntüle 622832
Eki Görüntüle 622833 Eki Görüntüle 622834

Baharatların çeşitliliği sizi şaşırtmasın, bence ortaya çok lezzetli bir tarif çıkıyor. Ben özellikle 1 saat buzdolabında beklettikten sonra servis ediyorum. Soğukken tadı başka güzel oluyor.

Eki Görüntüle 622835

AFİYET OLSUN :KK16:

Ellerine sağlık :KK56::KK56: hepside çok lezzetli ve güzel gözüküyorlar :KK56:

X