Hayvan deneyleri ve kozmetik markaları

two che icine sinmesede domestostan baska bi urun alman cok guzel..domestosun arkasinda o kdr sey yaziyorki uyari adina, tuylerim diken diken oluyor onlari hayvanlara yaptiklarini dusununce..o aldiginda isini gorur diye dusunuyorum (titizler icin zordur tabi ama yapabilecegimiz bsy yok suan icin piyasada hangi temiz marka varsa onu almak zorundayiz vicdanimiz rahat etsin diye)

inanci olanlar icin sormak istiyorum ciddi anlamda dusunuldugunde testlerde kullanilan hayvanlarin haklari kimden sorulacak diger dunyada? Ne dusunuyosunuz bu konuda? Isin vicdani boyutunun yanisira dini boyutuda cok onemli..ben bu soruyu program yapilirsa canli yayinda sormak istiyorum acikcasi..

Bu arada ben suan stajyerim..meslegimle ilgilide bir is yapabilirim pratik acisindan ama cok is yapan bi guzellik marketinde (adini bulamadim) gratis yada watsons gibi de olabilir baska turlu bunyesinde birsuru firma bulunduran bi yerde olabilir, en azindan 1ayligina girip calismak her urun soranada hayvanlar uzerinde test yapmayan markalardan onerip bunuda belirtmek istiyorum..bu fikir ciddi ciddi var aklimda..stajim oldugu icin yari zamanli bi is olsun istiyorum bakalim

buarada cepten grdgim iicin bazi seleri eksik yada yanlis yazmis olabilirim kusura bakmayin

sanırım benden bahsediyorsunuz :KK1: yer silme tuvalet küvet mutfak mermerler bulaşık makinesine bile çalıştırırken tablet artı çamaşır suyu dökerim yani çamaşır susuz bir temizlik temizlik değil benim için .. bu konuda çok abartıyorum biliyorum ama içime sinmiyor 6 kiloluk büyük domestoslardan alıyorum eve hep dün tetik diye türk markası olan bir çamasır suyu aldım koyu olanlardan arıyordum buldum ama ne derece güvenilir bilmiyorum domestos almaktansa türk malı almayı tercih ettim ama yinede içim rahat değil

Bulaşık makinesinde çamaşır suyu kullanmak sağlığınıza zarar verir ama.

deterjanda cruelty free ürün bulmak zor hadi buldun %100 memnun kalmak lazım hijyen ne yazık ki önemli bir mevzu ve bu konuda markalar az.
annesi aşırı titiz birisi olarak herhalde piyasadaki tüm markaların ürünlerini annem denemiştir ve şimdi amway, persil, ecolinn kullanıyor.
anneme diyorum persil deney yapıyor iyi tamam amway'in deterjanını alayım diyor ee o da yapanlar listesine eklenmiş o zamanda bana kızıyor onu alma bunu alma diye ki bi de benim 21 aylık oğlum var her kıyafeti leke dolu hakkaten her markanın ürünü leke çıkarmıyor ee o zamanda anneme bişey diyemiyorum.
petra'nın ürettiği yani türk markası olan ecolinn'in ürünleri gerçekten çok başarılı çamaşır yumuşatıcısı, bulaşık makinesi deterjanı, sıvı elde bulaşık deterjanları vs. vs. uzun zamandır kullanıyoruz vede memnunuz amma velakin deney yapılıp yapılmadığını bilmiyorum.
özellikle elde bulaşık sıvısında kimyasallar minimum derecede hatta seminerine gitmiştim birkaç sene önce tanıtımı yapan kadın iki ayrı bardağa birine pril birine ecolinn damlattı ve elindeki zeytinyağlı çay kaşıklarını bardaklara koydu ecolinn'li bardağa batırılan kaşıktan yağ hemen aktı.
ayrıca deterjanları ciltte herhangi bir reaksiyona sebep olmuyor bir de deterjan kutularını toprağa attığınızda 3 hafta sonra toprağa karışıyor zaten ürünlerin üzerinde save your planet yazıyor.
yani uzun lafın kısası ecolinn ürünleri cruelty free midir değil midir bunu bi araştırmak lazım.

islam da hayvan hakları diye araştırınca karşıma bu çıktı.umarım işinize yarar.

Bu minvalde söz konusu hakları sayacakolursak şunları ifade edebiliriz:
a) Bunların en başında geleni hayvanların yaşama haklarıdır.
b) Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce işlem yapılamaz.
c) Bütün hayvanların, insanlarca gözetilme, bakılma ve korunma hakkı vardır.
d) Hayvanlar meşru bir gerekçe olmadan öldürülemez. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu, bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.
e) Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel ve doğal çevrelerinde, karada, havada vesuda yaşama ve üreme haklarına sahiptir.
f) Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan türden olan hayvanlar, uyumlu bir biçimde yaşama ve üreme haklarına sahiptir.
g) İnsanların kendi çıkarları yada eğlenceleri için bu uyumda yada şartlarda yapacakları her türlüdeğişiklik, bu haklara aykırıdır.
h) Bütün çalışan hayvanlar, işsüresinin yoğunluğunun sınırlandırılması, onarıcı ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme haklarına sahiptirler. ı) Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz.

bi de şöyle bi hadis var mesela.bunun gibi çok var:

“Hayvanlarınıza, onları yormadan güzelce binin. (Kullanmadığınız zaman da) güzel bir şekilde bırakıp istirahat ettirin! Onları, yollardaki ve sokaklardaki konuşmalarınız için kürsü edinmeyin; (sırtlarında durup sohbet-muhabbet etmeyin). Nice binilen hayvan vardır ki, sırtına binenden daha hayırlıdır; Allah Tebâreke ve Teâlâ’yı ondan daha çok zikretmektedir.” [Ahmed, Müsned, III, 439]

bluemel yazdiklarin cok guzel cok dogru..saol paylastigin icin..

Bingonun bir reklami var hazal kaya nar sikiyor..nar lekesini bile cikartiyor diyor deneyeniniz var mi?belki o ise yarayabilir leke cikarma konusunda

activex antibakteriyel sabunun hayvanlar uzerinde denendigini bilmiyordum..nerden ogrendiniz?

ben teşekkür ederim.işinize yaramışsa mutlı olurum.
activex te burda yazıyodu yanılmıyosam.o küçük küçük yazıların arasında bi yerde parantez içinde sıçan yazıyomuş.
yani farelerde test edilyo.

bluemel yazdiklarin cok guzel cok dogru..saol paylastigin icin..

Bingonun bir reklami var hazal kaya nar sikiyor..nar lekesini bile cikartiyor diyor deneyeniniz var mi?belki o ise yarayabilir leke cikarma konusunda

activex antibakteriyel sabunun hayvanlar uzerinde denendigini bilmiyordum..nerden ogrendiniz?

o nar lekesi için olanı aldım ben, ama hayat kimyanın sana verdiği laubali cevapları düşündükçe bilemedim. güzel kokuyo memnunum, ama çok zor leke denemedim açıkçası...

activex'in en büyük boylarına bakıyodum, arkasındaki açıklamalarda altbaşlık var sanırım adı zehirlenme...

orada bir yabancı madde ve parantez içinde sıçan yazıyo . öncesinde göz irritasyonu falan diyodu. o maddenin mg ını falan yazmış...

activex de evyap'ın biliyosun...

Son düzenleme:
yok arkadaşlar sanmıyorum ki bi marka olsun deney yapmayan bi ürününe yapıyosa diğerine yapmıyor...veya kendi yapmıyosa bünyesindeki bi marka yapıyo sonuç nerden bakarsan bak...bi şekilde paramız o canilere ulaşıyor ....

ben de şampuan ve güneş kremi arıyodum zaten bakalım... elbette burda paylaşıcam, bu haber çoook ii oldu...:=))))

bu arada diş macunları, şampuanlar, duş jelleri ve hatta kalıp sabunlarda bizi bekleyen en önemli tehlikelerden birinin de özellikle ürün içeriklerini bitkisel kaynaklı(organik sertifikalı) seçmeyen markalarda bazı maddelerin hayvansal ve hatta domuz kaynaklı olabileceği hakkında bir yazı okudum, bu konu hem müslüman oluşmuzla ki sıkı yahudiler de domuz kullanmazlar; hem de domuzun da hayvan olduğunu düşünürsek cruelty-free olamayacak ürünler konusunda dikkatli olmalıyız, özellikle yabancı markalar bu konuda hassasiyetle incelenmeli... Link veremiyorum ama aşağıdaki cümle çok dikkatimi çekti, paylaşmak istedim.

“Kullandığımız ürünün içinde myristic acid, stearik acid, jelatin, lesitin, biotin, L-cysteine ve collagen varsa dikkatli olmamız gerekiyor. Çünkü bunlar yumuşatma, akışkanlık, parlatma gibi özellikleri vermekle birlikte hem bitkisel hem de hayvansal olabilir. Eğer bitkiselse sorun yoktur. Fakat hayvansalsa domuzdan elde edilmiştir."

alıntıda koyu ile belirttiğim maddeler dikkat edilirse lorealin tüm şampuan ve sıvı-katı saç kremlerinde olan maddeler,,,(biotin-vitamin h yani dahil olmak üzere),,loreal tabi ki bitki yerine hayvansal girdi kullanıyor,dahası bu da yetmiyor,kimyasalları hayvanların deri ve gözlerinde test ediyor.....ne satın almayacağınızı lorealin girdileri üzerinden ölçüp-biçmek hiç de yanlış bir strateji olmayacaktır...:KK49:

yok arkadaşlar sanmıyorum ki bi marka olsun deney yapmayan bi ürününe yapıyosa diğerine yapmıyor...veya kendi yapmıyosa bünyesindeki bi marka yapıyo sonuç nerden bakarsan bak...bi şekilde paramız o canilere ulaşıyor ....

dediğiniz çok doğru,,,o nedenle sadece %100cruelty-free garantisi veren BUAV sertifikası arayınız,,,örneğin down under naturals(türkiye'ye bu markayı selen kozmetik ithal eder) %96 cruelty-freedir,,,bunun %4ünerde? sıvı gazlı saç kremlerini hayvanlar üzerinde test ediyor çünki,,,işte bu o %4....toplam ürün gamı içindeki pay....ayrıca %100cruelty-free olup da,yarın deney yapan bir markanın bünyesine firmanın geçmeyceğinin de garantisi yok,,,,şirket evlenmeleri ve iştirakle konsolide bütçeye geçişler olabiliyor,,,,ör: the body shop(loreal),burt's bees(clorox),canan kozmetik(ipek saç ıvırzıvırları)(loreal),,örnekleri çoğaltmak mümkün,,,,ayrıca alix avien ve buna benzer firmalrın ironik durumu,,,,,rujlarında logo varken,diğer ürünlerinde olmaması,,,bu nedenle BUAV dışında,peta da dahil olmak üzere güvenilebilcek bir kriter çok fazla göremiyorum açıkcası ben....hiç birşey yapılamıyorsa dahi,en azından tüketim harcamalrınızı %50-60 kıssanız bile bu bile kardır,,,hep söylüyorum.....ne akdar az cash akışı-o kadar çok satış raporlarında kırmızı kurdele demektir......firmalar,rant ve kar kayıplarını incelemeye alırlar ve sebebinin tüketici davranışlarındaki değişiklik olduğunun anlaşılması da uzun sürmez!

bu arada geçenlerde gratis e uğramıştım, burada biri giovanni şampunların bazılarında zıplayan tavşan göremediğini söylemişti, kim olduğunu hatırlayamıyorum,kusura bakmasın nolur, ama gerçekten raflardaki şampuanlarında leaping bunny yok saç kremlerinde var ama... bu ne şerbet bu ne lahana turşusu anlamadım... e hani giovanni buav sertifikalıydı??? annem raftaki şampuanların sertifikasyondan önce üretilmiş olabileceğini söyledi, evet bu da bi ihitmal ama ne düşüneyim bilemedim...:44:

slm,,BURSA'ya da hele nihayet bir GRATİS açılıyormuş:) şu giovannileri gratisten aldığınızı yazmışınız,,,,benim de inceleme fırsatım olacak sonunda,,açılır açılmaz ziyaret edicem kısmetse.....saç kremine logo koyup,şampuana koymamak durumu devam ederse,almayı elbette düşünmem(sonuçta aynı kapıya çıkıyor,kanlı rantı desteklemiş oluyoruz)ama üzülerek söylüyorum bunun sertifikasyon zamanlaması ile alakalı olduğunu düşünmüyorum ben....karşıma bu olay çok farklı markalrda da çıkıyor çünki,,ör:down under naturels,şelale aseton,alix avien vs.....öyle olunca toptan eliyorum,,,,fakat hala şelale asetonun deney felan yaptığını düşünmüyorum ben,türk markası olarak,,logo kullanmasa da,,,GRATİSTE LB.LOGOSU TAŞIYAN BAŞKA HANGİ MARKALAR VAR ACABAGÖZÜNÜZE ÇARPAN?

O kadar çok yazı var ki burda hepsini okumaya ne vaktim yetti ne yüreğim dayandı özellikle ilk sayfadaki resimlerden sonra..
Sadece birşey sormak istiyorum rimmel markası test yapıyormu hayvanlar üzerinde

o nar lekesi için olanı aldım ben, ama hayat kimyanın sana verdiği laubali cevapları düşündükçe bilemedim. güzel kokuyo memnunum, ama çok zor leke denemedim açıkçası...

activex'in en büyük boylarına bakıyodum, arkasındaki açıklamalarda altbaşlık var sanırım adı zehirlenme...

orada bir yabancı madde ve parantez içinde sıçan yazıyo . öncesinde göz irritasyonu falan diyodu. o maddenin mg ını falan yazmış...

activex de evyap'ın biliyosun...

ACTİVEX'İN 2 ADET 750ml'lik(sanırım en büyük boy??)sıvı antibakteriyel sabunu mevcut ben de,,,özellikle türk markası diye tercih etmiştim ve arkasını çok iyi okumuştum ambalajların,,burdaki yazınızı görünce gidip banyoya tekrar kontrol ettim,,,ben deney,(experiment)test,sıçan(rat)tarzı bişiye rastlamadım?hiç ingilizce kelime yok daha doğrusu hayvan deneyini çağrıştıracak,,,,,siz nerde gördünüz acaba,,resim koymanız mümkün mü? içime kurt düştü şimdi,,,çünki formülasyonu arakladıklarını düşünüyordum ben türk markaların,deney için para ödemek yerine....orjinal formülasyonda mı acaba test sözkonusu? belki de öyle,,,,deney için para ödemiyor da olabilir....ama patenti satın almışsa türk firması,zaten dolaylı yoldan deney yapan asıl yabancı kaynağı yine bir şekilde fonlamış oluyoruz...mümkünse resim yükleyebilirminiz?görürsem o yazılardan sağlıklı bir yorum yapabileceğim çünki,,teşekkürler,,,

O kadar çok yazı var ki burda hepsini okumaya ne vaktim yetti ne yüreğim dayandı özellikle ilk sayfadaki resimlerden sonra..
Sadece birşey sormak istiyorum rimmel markası test yapıyormu hayvanlar üzerinde

rimmel london markası ise kastınız,,,,evet,,deney yapar!o fiyat segmentindeki tüm rimellerde deney sözkonusu,,,,örneğin maybelline maskaralar...(loreale aittirler)ayrıca lorealin tüm ürünleri hayvanlar üzerinde denenir!acı gerçek!

Bende Gülşah aseton var A101 den almıştım gayet de güzel baktım şimdi tavşan yok:KK43: ama Türk malı...:44: Ama bilmiyorum ki temiz mi değil mi...

ÖNEMLE DUYURULUR:47:arkadaşlar bizim kozmetik mevzuatımız AB kozmetik mevzuatı ile aynı değil,,,ona uymak zorunda değiliz AB üyesi olmadığımızdan,,sadece dışarıya ihracaat yapan firmalr o ilgili mevzuata göre ürün göndermek zorundalar...çünki ürün standardını mevzuat belirliyor...o mevzuatın tanımını da ben bu forumda bir başlığa koydum hatta,,,ingilizce pdf.formatında bir metin,,,,(REGULATION (EC) No 1223/2009 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 30 November 2009
on cosmetic products
(recast)
(Text with EEA relevance)
bu yüzden türk markalrında logo olmaması o markalar deney yapıyor yada deney için para ödüyor anlamına gelmez! bunu unutmatın lütfen.
...ama türk olup da,,yabancı sermaye ortaklığı olan veya %100yabancı sermaye ile dönüp türkçe isim hakkını kullanan firmalrdan korkun siz,,,ab mevzuatına onlar tabi,,ör.hacışakir,,,, bazı arkadaşlarımız fellik fellik logo arıyorlar türk markalrında,,,,göremezsiniz istisnalar dışında bunu,,,,bunun anlamı deney yapıyorlar demek değildir çoğu zaman,,,,önemli kriter,sermayesinin menşei ve ihracaat yaptığında nerelere yapıyor(çin faktörü mesela) örneğin ben şelale aseton kullanıyorum,,,uni grubunun,,türk,,,,logosu felan yok,,, ama deney yaptığını düşünmüyorum,,,,ayrıca türk marka hiç bir asetonda logo bulamazsınız an itibarıyla,,,

Son düzenleme:
çamaşır ve bulaşık makinesinde kullanılan tüm temizleyici,deterjan,yumuşatıcı,,ıvırzıvır ne varsa,,,,,deri ve sindirim sistemi ile dolaylı yoldan temas edecek,her türlü şey mutlaka test edilir,,,,istisnası yok,,tüketiminizi kısmanız gerekir,,,türk-mürk sökmez bu tür ürünlerde,,,,aklıma gelmişken fairyden uzak durun,,,(procter&gamble faktörü) bu tür ürünlerde henüz alternatif yok,,,

Çok soru soruyorum ama yapmayan markaları tek bir sayfada görebiliceğim öğrenebilceğim bir site var mı yada bu konunun içinde var mı öyle

Çok soru soruyorum ama yapmayan markaları tek bir sayfada görebiliceğim öğrenebilceğim bir site var mı yada bu konunun içinde var mı öyle

sor kardeşim,,seve seve yanıtlarız,,başımıza ne geliyorsa sormayan öğrenmeyen araştırmayan moronlardan geliyor,,,bkz.bunları hangi rimel başlığı altında familya olarak görmeniz mümkün hatta:KK52: bu forumda link göndermek yasak,,,link koyamıyorum size ama buav olarak nette arama yaptırın,,onalrın listelerine güvenebilirsniz,,,,,şuan acemisniz anladığım akdarıyla,,o yüzden size peta listelerini önermiyorum,,,,biraz bu işte ilerleyince petanın listelerini de incelersiniz,,,,o zaman ordaki yanlışları görüp,satın almazsınız,,ama ilk etapta buav listelerini(pdf formatında) bilgisayarınıza indirin,,,referansınız olsun,,ayrıca forumun ilgili kısmalrını takip edin,,,,güncel bilgiler verilmeye çalışılıyor,,,,

X