Hayvan deneyleri ve kozmetik markaları

Bugün Watsons'a bir mesaj attım ve hemen ilgilenerek bana geri dönüş yaptılar..

Benim mesajım :
Merhabalar. Watsons marka ürünlerinizi beğenerek kullanıyorum. Ancak ürünlerin kimisinde yer alan zıplayan tavşan sembolü,kimisinde yok. Üretim aşamalarında hayvanlar üzerinde deney yapılıyor mu acaba ?
Gelen cevap :
****** Hanım Merhaba, konuyu yetkili birimimize aktarıyoruz. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Facebook Ekibi.

****** Hanım Merhaba, Kozmetik direktiflerine göre tüm kozmetik ürünlerde hayvan testlerinin yapılması yasaktır. Bu sebeple hiçbir ürünümüzde hayvanlar üzerinde test uygulanmamaktadır.

İhtiyacımız olan hemen her ürünü üretiyor Watsons.. Üstelik ben şimdiye kadar kullandığım her ürününden memnun kaldım.
BB krem , saç maskesi, şampuanı, pedi, ağız gargara suyu, ayak bakım ürünleri, dudak stiği... Fiyatlar ise ; hayvanlara eziyet eden bu iğrenç markaların yanında hiç kalıyor.. Mutlaka deneyin kızlar :KK34:

bence hayvanların üzerinde test edilmesinin sebeplerinden biri de şu:

biz zaten burada zehirli madde kullandık ama etkisini ve en az seviyesinin ne kadar olması gerektiğini ancak hayvanlar da deneyerek görebiliyoruz.

yani test yoksa kendine güvenen ve zehirsiz üretim yapan bir firmayla karşı karşıyayız demektir.

o yüzden hayvan testi yoksa sağlığa zarar da yoktur. emindir ürünlerinden.

yukarıda bir arkadaşımız ıslak mendil alacağından bahsetmiş. sana şöyle bir öneri de bulunabilirim.
fısfıs yani sprey şişeleri var küçük- büyük her ebatta ki ben bunları watsonda gördüm belki başka yerlerde de vardır. bunun için çok az bebek şampuanı ve bol su koyup çalkalarsan pamuğa sıktığın anda makyaj temizleyici mendilin hazır olacaktır.

tabii kullanmak sana kalmış benden tavsiyesi.

kozmetik ve ıtriyat depoma bakmam lazım:) genel olarak; son dönemlerde satın aldığım tek marka superdrug....şampuan,saç kremi,duş jeli,vucut ve el losyonları,takma kirpik,kuru şampuan,bronzer,vucut deosu,güneş kremi vs....son dönemde hepsi buav sertifikası taşıdığı için superdrug,,,(yanlız duş jelinde ve bronzerında kutu bronzer bu,sertifika yok ama against animal testing yazıyor,,,diğer ürünlerde var,,,tam anlamıyla kaos yaşıyorum çünki bu logo sadece bu markada var benim bildiğim,,,onun dışında öjelerim gabrini(flormar ve golden rose almadığımdan,pastel de sevmem)....renkli kozmetikte hala elimde olanları kullanıyorum,,,(geçmişten kalma deneyci firmalara ait,özelikle de maalesef estee laudercıydım ben,hala elimde double wearları var,,,lanetler bitmek bilmiyolar bi türlü,,,,)mart ayından beri tek bir ürün satın almadım deneyci firmalardan,,,,ama bittiklerinde direkt youngblood yapıcam,,,inşşalhh bir pisliği çıkmaz,,,ayrıca too faced,uktekram,tarte ve wet'n wide ürünlerini netten yeri geldikçe ve doğru ürüne rastlayınca satın alıyorum(GGDen).....sabundur şudur budur evyap ve arko genelde,,,dove felan kullanmıyorum bıraktım,,,,,şampuanım da avalon,,,ama superdrug şampuanlarınıda kullanıyorum arada bi,,,el kremi felan arkonun bu meyveli zımbırtılarından,,,,nivea markalı ürünlerimg eçmişten kalma,,fakat deneycimi değilmi kafam net değil açıkcası,,,,,çok araştırdım beiseldorfu fakat net bilgi yok,,,,parfümüm kenzo idi,,,çiçek kokuları sevmeme rağmen,ne olur ne olmaz diye kenzoyu da bıraktım,,,,superdrug vucut deoları ile idare ediyorum,,zaten çok terlemem,sadece sigara içiyordum,,,,artık onada beni sevenler katlansınlar napıyım,,,kenzoya da veda,,ve piyasada deney yapmayan parfüm markası yok,,haberiniz ola!
edit:diş macunu L'angelica,,,nette satılıyor,,,dişsuyu muyu kullanmıyorum,,,piyasadaki her türlü marka deney yapıyor,,,,oral-b,listerine felan aman ha! kaçının!....rimelim physicians formula,,,deney yapan firmalrınki akdar muhteşem değil,baştan söylüyüm,,,kirpiklerim kısa olmadığından çok dert etmiyorum,,,ayrıca bu markanın bronzerı da mevcut ben de,,,eh idare eder,,,,gel linerım coastel scents...(ABD,net siparişi)bitince youngblooda devredecek yerini,,,coastel scents de cruelty-freedir buarada,,,(yanlız gümrükte sorun yaşıyorum,o nedenle tekrar sipariş etmicem,,,) dudak balmlarım color me,,,bimden alıyorum,,,,deney yapmıyor diye biliyorum,tersini söyleyene inanırım,,,ve derhal bırakırım,,,20in züerinde var bende,,manyak olduğumdan hepsinden üçer beşer almıştım,,,takma kirpiklerim lionesse ve superdrug,,,revlonunda var bi tane ama revlonun deney yapmadığına dayanarak almıştım,,oysaki revlonun deney yaptığı bir kaç ay önce kanıtlandı,,,,o yüzden bi daha revlon almıcam,,,aklıma şimdilik bukadarı geliyor,,,,

Sigarayı içmiyorsundur tabi artık. Bildiğini tahmin ediyorum tüm sigaralar hayvanlar üzerinde test edilir, çeşitli aletlerle zorla dumanı solutulur ve ne kadar sürede kanser olduklarına ve diğer hastalıklara sahip olduklarına bakılır

Ayrıca zaten bize de zararlı. Bu başlığı okuyan kimse artık sigaraya devam etmemeli bence

Marks&Spencer'da hayvanlar üzerinde deney yapmayan buav sertifikalıdır.
Marks'ın kişisel bakım ürünlerini güvenle kullanabilirsiniz ama ben roll-on'larını alüminyum içermesinden ötürü kullanmıyorum.
Tabi bir de bu içerik derdi var bir ürün hem hayvanlar üzerinde deney yapmasın hemde içeriğinde sls, paraben, alüminyum, formaldehit, petrolium, talc, peg vb. maddeler içermesin diyorsanız seçenekleriniz oldukça kısıtlanıyor.
Açıkcası benim önceliğim ürünlerin içeriği ama iyice araştırınca hem cruelty free hemde içeriğinde olabildiğince zararsız maddeler olan ürün bulunabiliniyor.

Mesela İnglot hem cruelty free bir marka hemde pudraları talc içermiyor.
Down Under'ın şampuanları hem cruelty free hemde sls, paraben, içermiyor.
The Body Shop hem cruelty free bir marka hemde roll-on ve stickleri alüminyum içermiyor yani içerenide var içermeyenide alırken ürünlerin arkalarını okuyunuz.
Burt's Bees ürünleride hem cruelty free hemde içeriği minimum kimyasallarla dolu özellikle bebek pudrası talc içermiyor.

Bunlar hemen aklıma gelen birkaç ürün ve marka adı artık bişey alırken önce netten araştırıyorum içeriğine bakıyorum sonra gidip alıyorum.

bi noktaya dikkat çekmek istiyorum,,,,marks&spencer'ın sadece kendi own brandi cruelty-freedir,,diğer sattıkları değil,,,ayrıca the body shop lorealin iştirakidir,,,,kendi deney yapmasa da,bu markadan tüketilince paralarınız deneyci lorealin kasasına gider,,,aynı şekilde burt's bees de deney yapan clorox şirketine aittir,,,,the body shop için geçerli olan,bunun için de geçerli,,,,yani sadece kendisinin deney yapmaması yeterli değil,,bağlı oldukları ana firmaların(parent company) da deney yapmaması lazım,,yoksa bir anlamı kalmıyor,cruelty-free yaşam tarzını benimsemenin....çoğu kişi bu hataya düşüyor maalesef,,uyarmak sitedim,,,,

bir arkadaş,,neden logoyu teferruat olarak görüyorlar diye sormuş,,,,? cevabı:

REGULATION (EC) No 1223/2009 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 30 November 2009
on cosmetic products
(recast)
(Text with EEA relevance)

bu belgeyi (ilgili kozmetik yönetmeliği)araştırırsa,logo koymanın yada cruelty-free olmanın ilgili yönetmelikçe hukuki bir zorunluluk arzetmediğini öğrenecektir....o nedenle,deney yapan firmanın ben deney yapıyorum,yapmayanın da ben yapmıyorum demesine hukuken bir yaptırım yok ...o nedenle yapmayanlar,bir tercih olarak;(hukuki bir zorunluluk değil,tercih)yapmadıklarını peta yada buav logoları gibi akredite edilmiş logolarla müşteriye iletiyorlar...

Sigarayı içmiyorsundur tabi artık. Bildiğini tahmin ediyorum tüm sigaralar hayvanlar üzerinde test edilir, çeşitli aletlerle zorla dumanı solutulur ve ne kadar sürede kanser olduklarına ve diğer hastalıklara sahip olduklarına bakılır

Ayrıca zaten bize de zararlı. Bu başlığı okuyan kimse artık sigaraya devam etmemeli bence

sigara kullanıyorum:) stresli bir işim var,,,,olmasa da kullanırdım ama kullandığım sigara isim vermiyorum;izmir tesislerinde üretilmiş ve barkodu 869u taşıyan bir marka,,,dolayısyla hayvan testi fiilen yapılmıyor fakat yabancı lisanslı,,,,,ek not:marlboronun yaptığı bilinir.....bu testlerde beagle türü köpekler kullanılır,,,,,parfüm kullanmayınız size tavsiyem,,bu köpekler parfüm testlerinde de kullanılır,,,çünki dünyada parfüm kullanan erkek ve kadınların totali,sigara içenlerden daha fazladır!:KK70:

bence hayvanların üzerinde test edilmesinin sebeplerinden biri de şu:

biz zaten burada zehirli madde kullandık ama etkisini ve en az seviyesinin ne kadar olması gerektiğini ancak hayvanlar da deneyerek görebiliyoruz.

yani test yoksa kendine güvenen ve zehirsiz üretim yapan bir firmayla karşı karşıyayız demektir.

o yüzden hayvan testi yoksa sağlığa zarar da yoktur. emindir ürünlerinden.

yukarıda bir arkadaşımız ıslak mendil alacağından bahsetmiş. sana şöyle bir öneri de bulunabilirim.
fısfıs yani sprey şişeleri var küçük- büyük her ebatta ki ben bunları watsonda gördüm belki başka yerlerde de vardır. bunun için çok az bebek şampuanı ve bol su koyup çalkalarsan pamuğa sıktığın anda makyaj temizleyici mendilin hazır olacaktır.

tabii kullanmak sana kalmış benden tavsiyesi.

bebek şampuanlarının hemen hemen hepsi hayvanlar üzerinde test edilir arkadaşlar,,,,özelikle test edilir,,davalar ile karşı karşıya kalmasın firmalar diye,,,,örneğin jonhson&jonhson bebe şampuanalrı ilk aklıma gelenlerden biri,,bebe şampaunlarının üzerinde logo görmezsiniz,,,,,masum sanmayın,,,en riskli gruptur cruelty-free takılan tüketici için,,,

Bugün Watsons'a bir mesaj attım ve hemen ilgilenerek bana geri dönüş yaptılar..

Benim mesajım :
Merhabalar. Watsons marka ürünlerinizi beğenerek kullanıyorum. Ancak ürünlerin kimisinde yer alan zıplayan tavşan sembolü,kimisinde yok. Üretim aşamalarında hayvanlar üzerinde deney yapılıyor mu acaba ?
Gelen cevap :
****** Hanım Merhaba, konuyu yetkili birimimize aktarıyoruz. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.
Facebook Ekibi.

****** Hanım Merhaba, Kozmetik direktiflerine göre tüm kozmetik ürünlerde hayvan testlerinin yapılması yasaktır. Bu sebeple hiçbir ürünümüzde hayvanlar üzerinde test uygulanmamaktadır.

İhtiyacımız olan hemen her ürünü üretiyor Watsons.. Üstelik ben şimdiye kadar kullandığım her ürününden memnun kaldım.
BB krem , saç maskesi, şampuanı, pedi, ağız gargara suyu, ayak bakım ürünleri, dudak stiği... Fiyatlar ise ; hayvanlara eziyet eden bu iğrenç markaların yanında hiç kalıyor.. Mutlaka deneyin kızlar :KK34:

watson's toptancıdır,,,,,bir marka değildir kendi başına,,,,superdrug ürünleri dışında,,kendi own brandleri de deney yapar,,,,,deney yapmıyoruz dedikleri 2006 senesinde yasaklanan 6 deney,,,diğer 3 deney hala 2009 yönetmeliğine göre AB de serbest,,,,(bkz.REGULATION (EC) No 1223/2009 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 30 November 2009
on cosmetic products
(recast)
(Text with EEA relevance)

dolayısıyla,watsons ürünleri de bu 3 deneyi .3.parti(third party suppliers)taşeronlara yaptırıyor! hangi deneyler bunlar: toksisite testleri,göz iritasyon testleri,LD(lethal dose)50testleri,,,,,,watson's superdrug ürünleri dışındaki tüm ürünler testtten geçiyor,,ayrıca watson's çin malı da çok satar,,,söylememe gerek yok heralde!

Parfüme alternatif arayanlara Katı parfüm öneririm.. ben çok memnunum.. ev yapımı tarifler de bulunabilir balmumuyla yapılır..

Bune yaaaaaaaa :S:S:S:S :KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43: içim acıdı resmen kullanmasak nolur ki bu markaları! değer mi o masum hayvanlara işkence ettirmeye :S :KK43::KK43::KK43:

Parfüme alternatif arayanlara Katı parfüm öneririm.. ben çok memnunum.. ev yapımı tarifler de bulunabilir balmumuyla yapılır..

Ben de katı parfüm kullanmayı seviyorum, ayrıca bileklere ve enseye sürülen birkaç damla hoş kokulu yağ da güzel oluyor. Ben okula giderken birkaç damla lavanta yağını enseme ve kulak arkama sürerim, hem güzel kokuyor, hem de haşerelerden koruyor.

bi noktaya dikkat çekmek istiyorum,,,,marks&spencer'ın sadece kendi own brandi cruelty-freedir,,diğer sattıkları değil,,,ayrıca the body shop lorealin iştirakidir,,,,kendi deney yapmasa da,bu markadan tüketilince paralarınız deneyci lorealin kasasına gider,,,aynı şekilde burt's bees de deney yapan clorox şirketine aittir,,,,the body shop için geçerli olan,bunun için de geçerli,,,,yani sadece kendisinin deney yapmaması yeterli değil,,bağlı oldukları ana firmaların(parent company) da deney yapmaması lazım,,yoksa bir anlamı kalmıyor,cruelty-free yaşam tarzını benimsemenin....çoğu kişi bu hataya düşüyor maalesef,,uyarmak sitedim,,,,

Bende M&S'in kendi ürünleri için cruelty free dedim zaten hem ülkemizdeki Marks mağazaları yurtdışındakiler gibi değil her marka ve ürün yok.
Açıkcası henüz ben sizin gibi kullandığım markaları özellikle memnun kaldığım ürünleri bir kalemde silip atamıyorum çünkü önce memnun kaldığım ürünlerin cruelty free bir markada aynısını bulup deneyip memnun kalmam gerekiyor.
Hassas ve alerjik bir cildim var bu sebeple burt's bees, tbs, yves rocher gibi markaların ürünlerinden en azından şu ana kadar kullandıklarımdan memnun kaldım tabi bir de cruelty free markalara ulaşılabilirlik ve fiyat olayınıda unutmamak lazım.
Elimdeki cilt bakım ürünleri bittiği vakit Avene denemeyi düşünüyorum en azından hem eczane ürünü hemde cruelty free bir de Topicrem diye bir marka var ama cruelty free midir bilmiyorum peta sitesinde her iki kısımda da isimleri geçmiyor.
Bir de Amway cruelty free mi onu merak ediyorum.

Bu arada ben burada yazan diş macunu markalarını bulamadım. Eczanelere sordum signal colgate falan var yine. Forever living temin ettim ama keşke ulaşım kolaylığı olan bir marka da olsaydı

Dişlerini karbonatla çay ağacı yağıyla falan düzenli temizleyen var mı acaba? Ben denedim ama düzenli kullanmadım

Bu arada ben burada yazan diş macunu markalarını bulamadım. Eczanelere sordum signal colgate falan var yine. Forever living temin ettim ama keşke ulaşım kolaylığı olan bir marka da olsaydı

Dişlerini karbonatla çay ağacı yağıyla falan düzenli temizleyen var mı acaba? Ben denedim ama düzenli kullanmadım

Urtekram'ın ürünleri çok kaliteli.

Diş macunu da var ama ulaşımı zor.

X