Hayvan deneyleri ve kozmetik markaları

Türk markalarının hiç biri deney yapmıyor değil mi? flormar,pastel,golden rose,alix avien falan? bir bilginiz var mı?

Ben deterjanda tıkandım bulamıyorum arkadaşlar, kozmetiği bir şekilde hallediyoruz alternatifler var ama temizlikte önerisi olan?

ben deterjan konusunda kesinlikle ev yapımı tarifleri öneriyorum.. fakat hazır kullanmak isterseniz bi arkadaş belirtmiş ersağ var bir de benim bildiğim yeşil köpük var..

tarifler Zehirsiz Ev | dan Diş Macunu tarifi de var üstelik doğal çevreye de zararsız..

içerikler çok önemli hayvan deneyi yapmasalar da çevreye kalıcı zarar veren içeriklere sahip ürünlerde var bu yüzden en başta kimyasal maddeleri tanımak gerekiyor..

Tarif: Ev Yapımı Çamaşır “Deterjanı”
mercan | Mayıs 16, 20121 Yorum | 1.252 görüntüleme
Piyasadaki ürünlerin nesi var?

Sabun
Noniyonik aktif
Polikarboksilat
Fosfonat
Zeolit
Anyonik aktif
Oksijen bazlı ağartıcı
Enzim
Parfüm
Optik parlatıcı
Ayrıca etiketlerde belirtilmeyen, ancak deterjanlarda bulunması muhtemel, deterjanın görünüşünü, köpürme özelliğini, akışkanlığını etkileyen başka maddeler; çamaşırların renklerini koruyan kimyasallar, ağartıcı aktivatörler…
Bu maddelerin ne işe yaradığını görmek için en son Otopsi‘ye ve Etiket Okuma Kılavuzu’na buyrun.

Bizimkinde ne var?

Aslında hazırlayacağımız karışım teknik olarak deterjan olmayacak. Nedenini bir sonraki yazıda ayrıntılı olarak açıklayacağım.

1 bardak rendelenmiş zeytinyağı sabunu veya herhangi bir parfümsüz bitkisel sabun
1 bardak sodyum karbonat (çamaşır sodası)
1 bardak sodyum bikarbonat (karbonat)
1/2 bardak boraks (isteğe bağlı)
10-15 damla uçucu yağ (isteğe bağlı)
Hazırlanış:

Tarifleri hazırlamaya başlamadan önce Demedi Demeyin‘i okumayı ihmal etmeyin.

1. 1 kalıp sabunu rendele (bunun tamamı kullanılmayacak)
2. Rendelenmiş sabunla toz halindeki diğer malzemeleri bir kapta karıştır

3. Uçucu yağı ekleyip tekrar karıştır (Ben limon çekirdeği yağı kullandım.)
4. Karışımı kapaklı bir kaba al

Kullanım:

Makinenin deterjan gözüne her zamanki kadar koy
Uyarılar:

Sodyum karbonata (çamaşır sodası) çıplak elle dokunmayın.
Sodyum karbonatı ve bikarbonatı alüminyum kaplarla temas ettirmemeye dikkat edin.
Çok yüksek dozlarda boraksın üreme sorunlarına yol açtığını gösteren araştırmalar var. Burada kullanılan miktar bu seviyelere yaklaşmıyor olsa da, boraks kullanıp kullanmayacağınıza siz karar verin.
Özellikle yağlı lekeleri daha tazeyken sabunla bölgesel olarak yıkamak, bu karışımın etkinliğini artırıyor.
“Ev yapımı çamaşır deterjanı benim için yeterli değil” diyorsanız:

Piyasadaki ekolojik çamaşır deterjanlarından satın alabilirsiniz. Ne yazık ki bunlar bir hayli pahalı ve etkinlikleri de bu tarifinkinden çok daha üstün değil.
Hiç olmazsa fazla yağlı/lekeli olmayan (örneğin, çarşaflar, ilk kez yıkanan bebek giysileri, vs.) veya ağartılması gerekmeyen çamaşırları (örmeğin, renkliler) bu tarifteki karışımla yıkayabilirsiniz.

Türk markalarının hiç biri deney yapmıyor değil mi? flormar,pastel,golden rose,alix avien falan? bir bilginiz var mı?

Sadece pastelin ojelerin üretiminde yapmadıkları yazıyor sitelerinde... Diğerleri için ben kesin birşey söyleyemem ama bu konuda Petaya mail attım cevap bekliyorum...

Sadece pastelin ojelerin üretiminde yapmadıkları yazıyor sitelerinde... Diğerleri için ben kesin birşey söyleyemem ama bu konuda Petaya mail attım cevap bekliyorum...

cevap gelirse yazarsın o zaman buraya,flormardan ruj baktım da bugün almadan önce buraya sorayım dedim.

en büyük sorun zaten bu "leaping bunny" logolu ürünlere türkiye raflarında ulaşmanın bi hayli güç olması maalesef...( paylaştığın listeler gayet açıklayıcı okyanuskizi ellerine sağlık:)) yalnız bazı çelişkiler oluştu gibi sanki peta nın listeleri mi paylaştıkların ve paylaştığın listelerde son güncelleme ne zaman yapılmış? bu epey önemli çünkü bazı markalar listeden çıkarılmış olmalı ki 28.07.12 de güncellenen listeye göre uyuşmayanlar var... artık bu konuda çok titizim kuruşumun dahi istemediğim şirketlere gitmesini istemiyorum şu saatten sonra!..

Şampuan olarak marketlerde çok rahat bulacaklarınızı söyleyeyim: Giovanni var Gratislerde, yüzde yüz cruelty free ve güvenli. Down Under Naturals, Organix, Lush, Superdrug var... Aklıma ilk gelen bunlar. Karamsarlığa kapılmaya gerek yok. Hayvan testi yapmayan markalar sandığınızdan daha çok var etrafınızda. Loreal gibi dev isimler değiller belki ama var yani.

Son düzenleme:
Ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum , Amway ürünleri olabilir belki. Nasıl oldukları hakkında bir fikrim yok , ulaşım da zor bu ürünlere , ama bir alternatif olabilir.

Evet ulaşım kolaylığı olan bulamadım. Amway'ın bir ürünü var yüzey temizliğinde kullandığım ta ne zaman annemin gününde bir bayandan almıştım

Tarif için teşekkürler, deneyeceğim bunu. Siz bu şekilde mi kullanıyorsunuz memnun musunuz acaba?

Benim paylaştıklarımın ( Hayvanlar üzerinde deney yapmayanlar) güncellemesi 30/07/2012'de yapılmış....

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet ulaşım kolaylığı olan bulamadım. Amway'ın bir ürünü var yüzey temizliğinde kullandığım ta ne zaman annemin gününde bir bayandan almıştım

amway için dün baktım internetten sipariş verilebilir! ulaşmak kolay yani, yine de amway bu konuda güvenilir mi?

Yani tebrik ediyorum iki saat önce copy paste yapmadan önce kaynak belirtin demiştim. Gerçekten uğraşılamaz hale geldi. Neyse birileri faydalansın da önemli olan o...

Kaynak belirttim arkadaşım mesajlarımın en sonunda...

Hepsi de Peta'nın sitesinden alıntı....

Kaynak belirttim arkadaşım mesajlarımın en sonunda...

Hepsi de Peta'nın sitesinden alıntı....

Gerçekten mi? İngilizce Peta'nın sitesinde Parfüm mü yazıyor? Lütfen boykot edelim mi yazıyor? Lütfen aylardır her kelimesini ezberlediğim listemin Peta'dan alıntı olduğunu bana söyleme. Peta'da bulunmayan markalar da var ayrıca.

Tek istediğim kaynak belirtilmesi yani. Yoksa paylaşılması beni çok mutlu eder...

amway için dün baktım internetten sipariş verilebilir! ulaşmak kolay yani, yine de amway bu konuda güvenilir mi?

Öyleyse çok güzel , ben sadece Avon gibi satılıyor sanıyordum. :)
Bildiğim kadarıyla Amway temiz bir marka ve temizlik ürünleri de var.
Ancak PETA ' nın son listesinde bulamıyorum , bilgisi olan var mı ? Kendi sitesinde yapmadığı yazıyor.

Son düzenleme:
Yani tebrik ediyorum iki saat önce copy paste yapmadan önce kaynak belirtin demiştim. Gerçekten uğraşılamaz hale geldi. Neyse birileri faydalansın da önemli olan o...

Burada herkesin paylaştığı tüm listeler size mi ait?
Şahsen ben blog sitelerinden ekleme yapmıyorum.

Burada herkesin paylaştığı tüm listeler size mi ait?
Şahsen ben blog sitelerinden ekleme yapmıyorum.

Evet, benim blogumdan alıntı. İsterseniz bakabilirsiniz geçen seneden bir postum var "hayvan deneyi yapan ve yapmayan markalar" olarak. .............. Reklam için söylemiyorum. Sadece bu kadar aylarca uğraştığım listeleri insanların copy paste yapmasına üzülmeden edemiyorum.

Utanmadan kaynak Peta demek nedir yani? Evet ben de Peta'nın sitesini kaynak olarak kullandım ama organize etmek ve orada bulunmayan diğer markaları tekrar tekrar araştırmak o kadar kolay değil. ... bloguna ait yazılsa zor mu? Zaten benim amacım paylaşılması ve olabildiğince çok insan tarafından okunması. İnsanlar bilinçlensin diye sadece...

Bu mesaj da silinecekse artık copy paste işlevini blogdan kaldırıyorum. İstemeyerek de olsa. Word dosyası olarak isteyen herkese gönderirim. Arkadaşın Peta kaynaklı dediği her yerinde Türkçe açıklamalar yazan (bir kelime bile atlanmamış) listenin en azından Kadınlar Klübüne faydalı olacağını düşünerek içimi rahatlatıyorum. Buradan copy paste yapın istediğiniz kadarıyla, teşekkürler.

Son düzenleme:
Ben bu siteden ve petanın kendi sitesinden kopyaladım..Sizin blogunuzdan değil!!!!

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım sizin derdiniz reklam yapmak insanlar bilinçlensin değil yani.....

Kaldı ki ben sizin blogunuzdan da kopyalamadım bir önceki mesajda belirttim nerelerden aldığımı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…