Hayıt Otu /Tohumu... Hamile kalma paylaşım alanı?

Arkadaşlar hamilelik şüpheniz varsa soğan suyunu hemen bırakın lütfen. Lütfen diyoeum çünki bende denemiştim bi zamanlar büyüklerim çok kızdı anneannemler eskiden soğan suyunu düşük yapmak için kullanırlarmış kürtaj yerine! çokta etkili oluyormuş.

Evet Haklisin Cunku Adetim Gecikince Icer Icmez Adet Oluyordum Tehlikeli Gibi O Ben Her Zaman Degil Bir Kac Kere Ictim Mesela Daha Adet Zamanima Cok Vardi Diye Ictim Ama Yumurtlamadan Sonra Icmyorum Bende Sadece Bende Bole Etki Yapiyor Saniyordum Demek Ondan Icer Icmez Adetimi Sokuyormus Cok Dogru Hamilelik Supheniz Varsa Icmeyin Bende Icmiyeyim Ozaman

bernacım pekı bu hayıt tohumunu ıcmeye ne zaman baslamalıyız?kac gun surayle içiliyo bılgınız varmı

Bende hayıt suyu kullanıyorum.eşim aktardan alırken sorunumu söylemiş onlar da bana macun hazırlamış.bir de cyclo-progynova kullanıyorum bitti ve adet olmayı bekliyorum.olurum inşallah.yaaa dün yeğenimin okul da düzenlenen gösterisine gittik cıvıl cıvıl çocuklar gözlerim doldu inşallah bizlerde birgün kendi çocuklarımızı izlemeye gideriz arkadaşlar.

Allah buyuk gulnazli sende dua et elbette hepimizin Allah in izniyle olcak ben dun gittim hayit tohumunu almaya ozunu cikarmislar sok oldum kadin dediki senin ictigin hayit tohumuydu dedi bu daha gec etki eder dedi ama en iyi etkiyi almak istiyorsan meyvesi daha cok guclu dedi meyvesinin extresini yapmislar damlalikla iciyorsun cok guclu dedi bende onuda aldim aslinda tohumununda faydasini gormustum ama demekki bu daha etkili gorseniz ayni ilac gibi yapmislar damlatiyorsun suya karistirip tadi igrenc degil cayini yapan arkadaslar ole demisti ama kesin onun cozumunude bulmuslardir minnacik bisey ama bayagi pahali yani sunu solemek istiyorum hayit meyvesi tohumundan daha cabuk tedavi ediyormus ama sunuda eklemeliyim belki kadin o mali satmak icin ole demis olabilir yani yanilmayalim en guzeli sizinki valla ben burda bulamiyorumki ya damla ya nkapsul baskada yok aman onlarda yaradi Allah a sukur ya

bu hayıt tohumunu bir kaç kez kullandım fakat mide ağrısı yaptı...başka midesinde sorunu olan oldumu:?

ben yaklaşık 15-20 gündür soğan suyu kullanıyorum,4-5 gündür de hayıt suyuna başladım..2 gündür sanki adetim gelcekmiş gibi..kahverengi akıntı ve belli belirsiz kan var..ama sadece wc de farkedebileceğim kadar..deneyimli arkadaşların yorumu nedir acaba?bu arada adet olursam soğan suyuna ve hayıt devam etmeli miyim?

arkadaslar mutlaka okuyun hayit tohumunu arti erken menopz icinde etkiliymis mutlaka okuyun icme dozlarida yaziyor

HAYIT, kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip, beyaz-mor çiçekli çalımsı bir ağaççıktır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yaprakları 5-7 yaprakçıktan oluşur. Aynı zamanda 'beşparmak otu' olarak da bilinir. Akdeniz bölgesinde bolca bulunur. Kökü, yaprakları, yemişleri şifa için, sapıysa sepet yapımında kullanılır. Hayıtın bilimsel adı Yunanca'da namus anlamına gelen agnos-castus’tan gelir.

--------------------------------------------------------------------------------

Bir çok hastalığa iyi gelen hayıt, en çok erkeklerdeki cinsel isteği azaltmasıyla ünlenmiştir. "Namus ağacı", "rahip biberi" adları bu özelliğini anlatır. Homeros'un İlyada destanında namus simgesi olarak geçer. Hayıtın şifası için kullanımı yaklaşık 2500 yıl geriye gider. İ.Ö. 450 yılında Hipokrat'ın hayıtın yaraları iyileştirici özelliğine değinmesinden beri bu otun erkeklerde cinsel isteği azaltıcı, kadınlarda hormon dengeleyici etkisi ön plana çıkarak, kullanımı günümüze kadar gelmiştir. 1200 tarihli Fars tıp kitaplarında hayıtın 'zaptedilemez rahim enerjisi' olarak tanımlanan, isteriyi iyileştirici özelliklerine değiniliyor. Mısır'daki pazarlarda hala bu rahatsızlığa karşı satışı yapılıyor.

Almanya'da, 1930 yılında, Dr. Cerhard Madaus'un hayıt üzerine yürüttüğü ilk bilimsel araştırmalar, bu bitkinin kadınların hormon dengesi üzerindeki olumlu etkilerini onaylar. O günden bugüne hayıt, bir 'kadın otu’ olarak tanımlanmaya başlamıştır. Bilim adamları, hayıtın, vücutta hormon dengesini sağlayan hipofiz bezini düzenleyerek, hormon dengesizliğinden kaynaklanan kadın hastalıklarını iyileştirdiğini düşünüyorlar. Biz hayıtın diğer şifa özelliklerini bir kenara bırakıp kadın hastalıklarına etkisi üzerinde duracağız

Menapozdan kansere...

- Doğal olarak yaşanan menopozun dışında ameliyat, radyasyon veya uyuşturucu kullanımının neden olduğu erken menopoz tedavisinde de kullanılır.Vücuttaki pro-jesteron üretiminin azalmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıkları bu hormonun üretimini çoğaltarak yok eder. Menopozda görülen ter basmalarına, başdönmesine, döl yolu kuruluğuna, sinir bozukluklarına, isteriye, kabızlığa, hazımsızlığa, osteoporosis'e (kemik içlerinin koflaşarak zayıflamasına neden olan bir hastalık) iyi gelir. Rahmin ameliyatla alınmasından sonra vücudun dengelenmesine yardımcı olur.

-Adet öncesi görülen, adetin başlamasıyla kesilen, alınganlık, kızgınlık, duygusal çöküntü, göğüslerde şişme ve hassasiyet, tatlı yiyeceklere aşırı istek, kabızlık veya ishal, karın şişmesi, başağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

-Düzensiz adette, özellikle endometriosis (rahim içindeki salgıfi zarın bulunmaması gereken yerlerde bulunması) ve olağandışı rahim oluşumlarının bulunduğu durumlarda.

-Rahim kistlerinde; yumuşak adele dokusunda oluşan lifsi kistlerin tedavisinde.

-Bazı rahim iltihaplarında

-Projesteron ağırlıklı doğum kontrol haplarının kullanımı sonrasında adet döngüsünün düzenlenmesinde.

-Emziren annelerde süt üretimini arttırmada kullanılır. Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre hamilelikte kullanılmasının bir sakıncası yoktur ancak 3. aydan sonra kullanımı sütün erken gelmesine neden olabilir. Sütü fazlalaştırmak için kullanılıcaksa doğum ertesi hemen hayıta başlanılır.

-Buluğ çağındaki gençlerde veya yetişkin erkeklerde görülen aknenin tedavisinde, iki-üç aylık bir kullanım sonucunda başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

-Adet döneminde dizde oluşan ödemlerde.

-Buluğ çağında, emzirme dönemi ya da menopozda ortaya çıkan çene kemiği hastalığında.

Düzenli hayıt kullanımı östrojeni düşürür ve böylece üreme organlarındaki dokuları kanserden korur. Projesteronu arttırarak kemikleri ve rahim duvarlarını güçlendirir.

Hayıtın toplanması ve hazırlanması

Hayıt hapını, bitki ilacı satan eczanelerde, vitex agnus-castus adı altında bulabilirsiniz. Kendi ilacınızı kendiniz yapmak istiyorsanız önce hayıtı topladığınız yere dikkat etmeniz gerekir. Bitkiyi, araba yollarından ve ilaçlı tarım arazilerinden uzak yerlerden toplayın. Yemişleri toplamak için en uygun zaman Eylül ayıdır. Tentür yapımı için topladığınız yemişler önce ezilip, sonra alkolün içinde birkaç hafta bekletilir. 35-40 derecelik iyi cins votka bu iş için idealdir. 300gr. ezilmiş hayıt yemişi 1 litre alkolde en az iki hafta bekletilir. Karışımı arada bir sallamak gerekir. Tentür yapımında iki değişik görüş vardır; biri alkol-hayıt karışımını renksiz camda bir hafta güneşte bekletmek, diğeri ise karanlık, serin bir yerde birkaç hafta bekletmek. İki yöntemi de deneyip size uygun geleni yapmanızı öneririz. Bekleme süreci sonunda elde edilen bulamaç süzülür ve koyu renkli bir şişede saklanır. Bu şekilde yaptığınız ve serin bir yerde sakladığınız tentür iki-üç yıl bozulmadan dayanır. Hayıt kullanmanın bir diğer yolu da yemişlerini öğütmektir. Elde ettiğiniz tozu kapsüllere koyarak veya çay yaparak kullanabilirsiniz. Ancak yemişlerin öğütülür öğütülmez kullanılması gerekir. Aksi halde öğütülmeyle açığa çıkan bazı maddeler oksijenle temas sonucu bozulurlar.

Kullanım süresi ve dozu
Hayıt, bitkibilimciler tarafından yavaş bir ot olarak tanımlanır.Bazı araştırmalara göre iyileşme belirtileri 10 gün içinde gözükmeye başlasa da tam bir tedavi için en az 6 ay boyunca günlük kullanımı gerekir. Hastalık belirtileri tamamen ortadan kalktıktan sonra 3-6 ay daha hayıtın kullanımına devam edilmelidir. Yoksa geriye dönüş yaşanır. Akne tedavisinde üç aylık kullanımın yeterli olduğu görülmüştür.

Hayıt tentürü için doz, sabahları aç karına 40 damladır (bir damlalık dolusu). Bazı otacılar 3 damlalık dolusu kullanılmasını önerirler. Taze öğütülmüş yemişlerinden günde 3-6 kapsül veya 400mg tozundan demlenmiş çay.

Bibliyografya

-Baytop, Turan. 1999.'Türkiye'de Bitkilerle Tedavi'. Nobel Tıp Kitapevi, istanbul. -Bremness, Lesley. 1988. 'The Complete Book OfHerbs'. Dorling Kindersley. London. -Chevallier, Andrew. 1996. 'The Encyclopedia Of Medicinal Plants'. Dorling Kindersley. London.

-Hobbs, Christopher. 1990. 'Vitex, The Wo-men's Herb'. Botanica press. Santa Cruz. -Ody, Penelope. 1993. 'The Complete Medicinal Herbal'. Dorling Kindersley. London. -Tierra, Michael. 1988. ' Planetary Herbology'. Lotus Press. USA.

-Weed, Susun. 1992. 'Menopausal Years, The Wise Woman Way'. Ash Tree Publishing. NY.

Sentetik hormon tedavisine karşı hayıt

SENTETİK hormon tedavisinin 60 yıllık geçmişine baktığımızda elde edilen pek çok başarıya karşı pek çok soruna da yol açtığına tanık oluruz. Yan etkileri arasında; mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet,vücutta sodyum ve su depolanmasından kaynaklanan kalp ve böbrek rahatsızlıkları, ender olarak rastlansa da kist oluşumları, bunalım, kilo alma, kanser, damar hastalıkları sayılabilir. Uzun süreli kullanımında ise hipofiz bezindeki hormon dengesini sağlayan alıcıların hassasiyetini azaltarak kalıcı bir zarara neden olduğu görülmüştür. Sentetik hormonların molekül yapısı vücûdun salgıladığı doğal östrojen ve projesterondan çok farklı olduğundan, hormonları dönüştürmekle görevli karaciğer onları tanımakta ve işlemekte zorlanır. Bu da uzun süreli kullanımlarda karaciğer kanseri ve rahatsızlıklarına neden olabilir. Kısa dönemli sentetik hormon tedavilerinin hastalık belirtilerini ortadan kaldırdığı yadsınamaz. Uzun süreli hormon dengesizliğinin neden olduğu ilerlemiş hastalıklarda tek çare sentetik hormon tedavisi olabilir. Bu gibi ilerlemiş durumlarda hayıtın etkisi olmaz. Böyle durumlarda sentetik hormon tedavisi kadar doğal ilaçlar konusunda da bilgili doktorlara başvurmanız önerilir. Alman doktorlar, doğal ilaçların kullanımında ve bunların araştırılmasında dünyada öncü durumundadırlar. Bu araştırmaların sonuçlarını* aşağıda özetleyebiliriz:

-Hayıt sentetik hormon tedavisine alternatif bir tedavidir.

-Hayıt, hormon dengesizliğini doğrudan hipofiz bezine etki ederek düzenler. Böylece sorunu kaynağından çözümler.

-Hayıtın kendisi bir hormon olmadığından etkisi dolaylıdır. Bu nedenle yumuşak ve yavaş bir tedavi sağlar.

-Hayıtın yan etkisi %2 gibi düşük bir orandadır. Ciltte karıncalanma dışında bir yan etkisine rastlanmamıştır. Hayıt kullanımı bırakıldığında karıncalanmanın da geçtiği gözlenmiştir.

-Hayıt, adet döngüsünün her döneminde kullanılabilinir. (Döngünün yalnızca ikinci döneminde kullanıl-masi gerektiğini söyleyenler de vardır).**

-Sentetik hormon tedavisinde emziren annelerin tedaviyi kesmeleri gerekirken, süt üretimini arttırdığından hayıt tedavisine devam edebilirler.

-Uzun süreli sentetik hormon tedavisi gerektiren bazı hastalıklara bir yıllık hayıt tedavisi yeterli gelebilir.

-Hayıtın arkasında 2000 yıllık bir deneyim ve kullanım varken, sentetik hormon tedavisinin 60 yıllık bir tarihi vardır.

-Hormon tedavisinin maliyeti hayıta göre çok yüksektir.

*Sentetik hormon tedavisiyle hayıt tedavisi Çizerine yapılan karşılaştırmalı araştırmalar i-çin bkz. Hobbs, Christopher

yeşimciğim süper açıklaman için çok teşekkür:)benim sorularım hakkında bi fikrin var mı peki?:sm_confused:

CANIM SIMDI SADECE TAHMINI SOLUYORUM SOGAN SUYU COK ETKILI BENCE ONU COK KULLANMA YUKARDADA YAZMISTIM BEN ONU ICER ICMEZ SOKULUYOIRDUM BENCE HAYiT TOUMUNA DEVAM ET SOGAN SUYUNU YUMURTALAMADAN SONRA ICME OYLE OLABILIR BENDEDE SIYAH LEKE GELMISTI SOGAN SUYUNDAN SEN SADECE HAYITA DEVAM ET BENCE SOGAN SUYU NASIL BIRSEYSE SOKUYOR HERSEYI

sağolun kızlar yaa .aranızda hiç menopoza giripde deneyen varmı soruyorum çünkü kimsenin yaşı belli değil.gercekten menopoza girmeyi geciktiriyorsa bende denemek istiyorum..birde kadın kökü deniliyor nete girdim ama pek bişi yazmıyor onun hakkında bilgisi olanda varsa nolur bi yazın.hepinize teşekkürler.

ya ben yumurtluyo muyum onu bile bilmiyom,normalde bi hafta önce falan adet olcaktım ama gelmiyo..soğanı bırakıp hayıtsuyuna mı devam edeyim?Çok üzgünüm çoook

ya ben yumurtluyo muyum onu bile bilmiyom,normalde bi hafta önce falan adet olcaktım ama gelmiyo..soğanı bırakıp hayıtsuyuna mı devam edeyim?Çok üzgünüm çoook

ben hayıtın tohumunu değil,suyunu kullanıyorum ayrıca sabah ve akşam..

sevgili yeşim verdiğin bilgiler için teşekkürler
benimde adet düzensizliğim var. LH hormonum 15.5 çıktı.yumurtalıklarım tembelmiş dr. yasmin verdi ama ben doğal yöntemleri tercih ettim. 10 nisandan beri adet olamadım. Hayıt suyu aldım 1 haftadır içiyorum henüz birşey yok.İnternette araştırdım hiçbir yan etkisi yok deniliyor ama bugün aktar ile görüştüm tansiyon hastaları için tehlikeli olduğunu, tansiyonu tetiklerdiğini söyledi. Ben zaten günde 1/4 hayıt suyu çay bardağı geri kalan su ile içiyorum. Dozunda içmemiz gerektiğini söyledi.Lütfen arkadşlar dikkatli olun hayıt suyu içerken tansiyonunuza dikkat edin.

berraksu ben sabah ve yatmadan içiyorum,ki bünyem çok kuvvetli değildir
bi yan etkisi olmadı
korkma yani:))

bende gunde uc kere iciyorum banada masallah diyeyim bisey olmadi ustelik bende baba tarafindan tansiyon hastaligi var stres yapinca uzuldugumde cikiyor ama hayit tohumuyla etkisi oldugunu sanmiyorum bir iki gun cok uzulmustum biseye cikti ama simdi yok ve ben hala gude 3 kez iciyorum ayrica yumurta gelismesi icin gunde bir kasik corek otu yemelisin arkadasim yumurtalara iyi gedigi buyuttugu soyleniyor

bence bu benim fikrim arkadaslar yavas ve yumusak bir tedavi uyguladigi icin gunde 3 kere kullanin derim ben ilacsiz adet olamiyordum bana ancak bole yaradi sizleri bilemiyorum bakalimben yurtdisinda burda bir dr var bitkilerden tedavi yapiyormus ayrica cin bitkilerinden bakalim onada gidecem eger hamile kalmama yardimci olursa sizlere solerim ama bu ay degil sanirim obur ay giderim

yeşimcim ben yıllardır adet düzensiliği yaşıyorum özellikle mevsim geçişlerinde ve stresli günlerimde adetim hep gecikir. Genç kızlığımdan beri bu sıkıntıyı hep yaşadım .En son 10 nisan da adet olmuştum dr farlutal dan sonra yasmin verdi bende doğal yöntemleri denemek istedim 1 haftadır da hayıt suyu içiyorum henüz bir gelişme olmadı hala adet olmayı bekliyorum.Bende günde 2 kez içiyorum acaba 3 kez mi içmeliyim?Dün aktar beni biraz korkuttu açıkcası yine de dikkatli olalım derim.
Haaa unutmadan ben bu hastalığı yıllardır çekiyorum ve buna rağmen bir kızım var çevremde de benim gibi hatta daha ciddi durumda olup ta çocuk sahibi olanlar var. Bu yüzden arkadaşlar sakın ümitsizliğe kapılmayın inşallah bebek isteyenler de en kısa zamanda arzularına kavuşurlar. Yalnız ben size şunu tavsiye edebilirim.Ben de anne olmayı çok istedim ve hep dualar sayesinde Allahım bana bir bebek nasip etti. Tedavilerle beraber dualarımızı da eksik etmeyelim. Özel bazı dualar vardır. İlgilenen arkadaşlar olursa yazabilirim.Kendinize iyi bakın.

Berraksu Canim Evet O Dualari Yaz Gunde 3 Keremi Mi Iceyim Diyorsun Evet Ben Ole Yapmistim Bazen Beynim Agriyor Psikolojik Diyorum Ama Bakalim Tansiyonuma Baktiricam Aktar Hakli Olabilir Mutlaka Baktirmam Lazim Canim O Ozel Dualari Mutlaka Ver Ben Yurtdisindayim Ve Burda Tedavi Olmak Nerdeyse Imkansiz Bizler Icin Bebek Tedavisi Yani Bir Mucize Olurda Allah Verirse Su Adetlerim Duzene Girseydi Allah In Izniyle Olurdu Da Daha Cok Kullanmam Gerekicek Hayit Tohumunu Sen Gec Adet Oluyormussun Ben Hic Olamiyordum Ilac Icmeden Isin Enteresan Tarafi Herhangi Bir Problem Yok Hormonlarim Disinda Enteresan Sen Bence 3 Kere Icmeyi Dene Bu Arada Icerken Tansiyonuna Baktir Benim Babamda Tansiyon Hastasiydi Rahmetlik Benimde Baktirmam Gerekir Belki Sizlerde Olmaya Bilir Ama Bende Olabilir Umarim Olmaz Ya

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…