Hayallerinin şehri mi sevmediğin yer mi ?

Bu arada konudan bağımsız olacak ama yine de yazmak istiyorum; 7-8 sene önce forumda konu açan kadınların çoğu çalışmıyordu, o yüzden mecburiyetten kocaya katlanılırdı. O zamandan sonra ilk kez bu sene konuları takip etmeye başladım. Artık adamlar çalışmıyor, kadınlar çalışıyor. Üstüne evin, işin maddi manevi tüm yükü kadında oluyor. Hayret doğrusu! 10 sene bile olmadan evliliklerdeki sorunlar epey değişmiş.

Portuga Zeze Portuga Zeze kocan çalışmıyor mu ki evin maddi yükü sende?

Sevgili arkadaşlar benim bi kararsızlık durumum var yaklaşık 5 yıllık evliyim evlenip Malatyaya gelin gittim evimi barkımı orada kurdum babamın ailesi de orada fakat ben Malatya’yı oldu bitti hiç sevemedim ve eşim de ailesine çok düşkün olduğundan hiç yapamadık bir yıllık evliyken sorunlar yaşadık eşim annesinden ailesinin evinden çıkmak istemedi sonrasında ben öğretmenliğe atandım ve ankaraya geldik eşim ilk geldiğimiz yıl beni yaklaşık 8 kez bırakıp Malatya’ya gitti ailesi in ben de çalıştım durdum sonrasında bi kızım oldu o süre zarfında onun ailesi geldi bize destek oldular kızım yaklaşık 10 aylık yaklaşık 6 aydır da çalışmaya devam ediyorum eşimin ailesi neredeyse bir yıldır sürekli bizdekiler , yine bir tayin durumum var ve Malatya ya şimdi dostlar sorum şu olacak ben zaten oradan kaçmak için ne hayallerle Ankara’ya geldim fakat hüsrana uğradım eşim kesinlikle ailesinden kopamadı burada da çalıştığımdan evimin de yuvamın da tadına varamıyorum sizce Malatyaya tayinimi isteyeyim kaderime razı mı olayım yoksa bebek büyüdü sayılır bir yıl daha dayanıp kızımı kreşe verip bu şehirde yoluma devam mı edeyim ne önerirsiniz bu arada eşimin ailesiyle de bir problemim yok bana yardımcı oluyorlar ama aynı evde yaşıyor gibiyiz
Pek konuyla ilgisi yok ama ilk atama olarak ankaraya nasil gelebildiniz ? Merak ettim sayet ogretmenler icin oldukca zor bir atamadir ankara?

Bu ülkenin vizyonsuz öğretmenleri... inanın öğretmen olmanız hiç sürpriz olmadı. Bu forumda herkes bilir ki nerde pısırık, ezik ve sinmiş bir kadın o kesin öğretmendir.

Nelere eyvallah diyorsunuz? Nelere katlanıyorsunuz .. Nelere susup oturuyorsunuz... şurda çizdiğiniz imajın ne kadar zavallı olduğundan haberiniz bile yok.

Ne öğretiyorsunuz mesela sevgili hocam... Eşitlik, adalet , hürriyet vb ifadeler geçiyor mu ders anlatırken. Geçiyorsa size ne hissettiriyor...

Eşinizle eşit olduğunuzu düşünüyor musunuz? Size adil davranma becerisinden bi haber olan eşinize karşı siz kendinize adil davranabiliyor musunuz?
Hür bir birey olduğunuza inanıyor musunuz?

Sizler "fikri hür, vicdanı hür, irfani hür nesiller" yetistirmekle sorumlu değil misiniz? Kendinizin habersiz olduğunuz bir kavramı kız evlatlarımıza nasıl öğreteceksiniz.

O kadar yazık ama o kadar yazık ki... kelimeler hislerimi ifade etmeye kifayet etmiyor .

Eğitimli, maddi gücü iyi olup da bu kadar ezilen her kadın bende hem müthiş bir öfke ve hem de hüzün uyandırıyor.

Şunu da ekleyeyim sevgili öğretmenim; eşiniz maddi gücü yerinde,eğitimli, kendi hayatını kendi idame ettirebilen, yemeğini temizliğini kendi yapabilen, evladına bakabilen ve kendi ayakları üstünde duran bi adam olsaydı ve siz , onun size şuan reva gördüğü ikilemi siz ona reva görseydiniz en yakın boşanma avukatının yanına dar atardı kendini. Buna inanın.

Eşiniz eğer Malatya ya otobüs ile gidiyor ise tek otobüs ile gidemeyeceği bir il seçin yol daha yıpratıcı olsun .
Kendi arabanız var ise Edirne en uygun il bence yol uzak İstanbul trafiğini çekecek güzergahı trafik yoğunluğu bol yollar ile dolu.
Tatil bölgesi bir il seçmeyin.

Nasıl yani eşiniz çalışmıyor mu?
Uzun bir süre ben atandıktan sonra çalışmadı şehre uyum sağlayamadım vs dedi ben de uzun yıllar sevgili olduğumuz için ona karşı çok anlayışlı ve iyimserdim bu durum gözüme hiç batmadı başlarda şu an çalışıyor ama çok büyük bir miktar değil

Bu arada konudan bağımsız olacak ama yine de yazmak istiyorum; 7-8 sene önce forumda konu açan kadınların çoğu çalışmıyordu, o yüzden mecburiyetten kocaya katlanılırdı. O zamandan sonra ilk kez bu sene konuları takip etmeye başladım. Artık adamlar çalışmıyor, kadınlar çalışıyor. Üstüne evin, işin maddi manevi tüm yükü kadında oluyor. Hayret doğrusu! 10 sene bile olmadan evliliklerdeki sorunlar epey değişmiş.

Portuga Zeze Portuga Zeze kocan çalışmıyor mu ki evin maddi yükü sende?
Evet şu an Türkiye’nin benim görüşüme göre çoğu kadın bu durumu yaşıyor yani kariyerli köleler haline geliyoruz ev hanımları en konforlu kısım özellikle zengin olanları

Evet evet kesinlikle yani ailesi komple bendeler artık orada olsam da olmasam da farketmiyor ve çocupumuza bakıyorlar diyerek bana vicdan yaptırıyor ben de madem öyle bari ailesinin yanına gidelim de bari evimde rahat rahat oturayım diyorum maalesef eşim ailesine bağımlı bu bizim ayrılma düşüncemizin yemeliydi ama ben yapamadım orası da ayrı bi hikaye 😒
Canım madem o kadar senin yaşadığın şehire git gel yapıyorlar cok meraklılar sana. sizin yaşadığınız şehirden ev tutsunlar. Hem ayrı eviniz olmus olur hem kocan yanında olur hem de çocuğa bakarlar sen de çalısırsın...

Sevgili arkadaşlar benim bi kararsızlık durumum var yaklaşık 5 yıllık evliyim evlenip Malatyaya gelin gittim evimi barkımı orada kurdum babamın ailesi de orada fakat ben Malatya’yı oldu bitti hiç sevemedim ve eşim de ailesine çok düşkün olduğundan hiç yapamadık bir yıllık evliyken sorunlar yaşadık eşim annesinden ailesinin evinden çıkmak istemedi sonrasında ben öğretmenliğe atandım ve ankaraya geldik eşim ilk geldiğimiz yıl beni yaklaşık 8 kez bırakıp Malatya’ya gitti ailesi in ben de çalıştım durdum sonrasında bi kızım oldu o süre zarfında onun ailesi geldi bize destek oldular kızım yaklaşık 10 aylık yaklaşık 6 aydır da çalışmaya devam ediyorum eşimin ailesi neredeyse bir yıldır sürekli bizdekiler , yine bir tayin durumum var ve Malatya ya şimdi dostlar sorum şu olacak ben zaten oradan kaçmak için ne hayallerle Ankara’ya geldim fakat hüsrana uğradım eşim kesinlikle ailesinden kopamadı burada da çalıştığımdan evimin de yuvamın da tadına varamıyorum sizce Malatyaya tayinimi isteyeyim kaderime razı mı olayım yoksa bebek büyüdü sayılır bir yıl daha dayanıp kızımı kreşe verip bu şehirde yoluma devam mı edeyim ne önerirsiniz bu arada eşimin ailesiyle de bir problemim yok bana yardımcı oluyorlar ama aynı evde yaşıyor gibiyiz
Bosanasin yok ama evde de adam yok. En azından Malatya'ya git de kapın ayrılsın. Tatillerde kacabilirsiniz.ankarada kalsan eş ailesi hep yanınızda onlar olmasa eşin yanlarında e tatil olursa da eşin yine gidecek ne anlamı kaldı Ankara'nın ?

Bu ülkenin vizyonsuz öğretmenleri... inanın öğretmen olmanız hiç sürpriz olmadı. Bu forumda herkes bilir ki nerde pısırık, ezik ve sinmiş bir kadın o kesin öğretmendir.

Nelere eyvallah diyorsunuz? Nelere katlanıyorsunuz .. Nelere susup oturuyorsunuz... şurda çizdiğiniz imajın ne kadar zavallı olduğundan haberiniz bile yok.

Ne öğretiyorsunuz mesela sevgili hocam... Eşitlik, adalet , hürriyet vb ifadeler geçiyor mu ders anlatırken. Geçiyorsa size ne hissettiriyor...

Eşinizle eşit olduğunuzu düşünüyor musunuz? Size adil davranma becerisinden bi haber olan eşinize karşı siz kendinize adil davranabiliyor musunuz?
Hür bir birey olduğunuza inanıyor musunuz?

Sizler "fikri hür, vicdanı hür, irfani hür nesiller" yetistirmekle sorumlu değil misiniz? Kendinizin habersiz olduğunuz bir kavramı kız evlatlarımıza nasıl öğreteceksiniz.

O kadar yazık ama o kadar yazık ki... kelimeler hislerimi ifade etmeye kifayet etmiyor .

Eğitimli, maddi gücü iyi olup da bu kadar ezilen her kadın bende hem müthiş bir öfke ve hem de hüzün uyandırıyor.

Şunu da ekleyeyim sevgili öğretmenim; eşiniz maddi gücü yerinde,eğitimli, kendi hayatını kendi idame ettirebilen, yemeğini temizliğini kendi yapabilen, evladına bakabilen ve kendi ayakları üstünde duran bi adam olsaydı ve siz , onun size şuan reva gördüğü ikilemi siz ona reva görseydiniz en yakın boşanma avukatının yanına dar atardı kendini. Buna inanın.
Hanımefendi ben bu durumun öğretmenlikle alakalı olmadığını düşünüyorum bu ülkenin polisi askeri doktoru da bu baskıları yaşıyor her gün eşlerinden gördüğü şiddetle darp raporlarıyla şikayetlere giden kadınlar doçent olan eşlerinin parmaklarını kalorifer peteklerinde nasıl acımasızca kırdığını anlatıyor keza belki öğretmen değilim burası da resmi bi platform değil geniş resme baktığınızda insanların bilinç altında ne yaşayarak hayatlarını idame ettirip buralara geldiğini bilmiyoruz, böyle bir ezilmenin altında öğrencilerime ne öğretebileceğimden bahsetmişsiniz hepimiz insanız kusursuz yapay zeka değiliz ki sınıflara girerken çocuklara hayat dersi verirken bunları yaşamadan girelim emin olun kimse ezilmek ya da kız çocuklarına işkence çekmeyi öğretmek istemez gerek psikolojik gerek ekonomik daha bir çok sebeple bu dediklerinizi yaşıyoruz gerçek dünya böyle dümdüz kurallar şeklinde ilerlemiyor

Canım madem o kadar senin yaşadığın şehire git gel yapıyorlar cok meraklılar sana. sizin yaşadığınız şehirden ev tutsunlar. Hem ayrı eviniz olmus olur hem kocan yanında olur hem de çocuğa bakarlar sen de çalısırsın...
Bunu da teklif ettim fakat akrabalarımız orada bırakamayız diyorlar

Bosanasin yok ama evde de adam yok. En azından Malatya'ya git de kapın ayrılsın. Tatillerde kacabilirsiniz.ankarada kalsan eş ailesi hep yanınızda onlar olmasa eşin yanlarında e tatil olursa da eşin yine gidecek ne anlamı kaldı Ankara'nın ?
Doğru diyorsunuz en azından tatil günlerim yani izinlerim kendime kalmış olur

Malatya ve çevresinin ne bu memleket aşkı. Malatyalilar yanlış anlamasin lütfen oraya yakin ilde yaşıyorum ama çevre illerin erkeklerin pek memleketinden vazgecemiyor. Bence oraya gitmeyin

Ankara’da kalmanız daha mantıklı . Kendi ayaklarınız üzerinde duruyorsunuz neden kaderinize razı olasınız ?

Bunu da teklif ettim fakat akrabalarımız orada bırakamayız diyorlar
O zaman daha net sınırlar cizin aranıza baska çare yok. Sen neden kendi hayallerinden kv kp için vazgecesin ki bu senin hayatın. Kocan da kendi ailesi neredeyse orada olmak zorunda. Anasına babasına bi çözüm bulsun 🤷🏻‍♀️ ileride sizin cocuğunuz babasının bu davranısları yuzunden guvenli bağlanma sorunları çekecek.

uyumlu ve uysal olmak toplumda onaylanır ve teşvik edilir. ama kişiye verdiği zarar çok fazladır. uyumlu olmasanız ne olur, hiç düşündünüz mü? uysal olabilmek için nelerden vazgeçiyorsunuz?

terapi desteği almanız iyi gelebilir diye düşünüyorum (almadığınızı varsayarak tabii ki). ancak bu şekilde verdiğiniz kararın yalnızlık korkusundan mı yoksa gerçekten de öyle istediğiniz için mi olduğunu net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Madem bir evi tek başınıza geçindirebilecek gücünüz var eşiniz de sizden çok kök ailesine bağımlı ayrılmayacaksanız bile neden rest çekmiyorsunuz. Bari ailesini evinizde o kadar rahat ettirmeyin. Yeğeni de alıp gelecek yüzü bulmasınlar. Bende evliyim eşim benim kararlarımı böyle yok sayarsa mümkün değil eşime de o huzuru vermem. Onu benden kıymetli yapan nedir. Mesela sağolsun doğum yaptım kayınvalidem geldi çok da güzel baktı Allah razı olsun. Sonra evine gitti. Şimdi eşim çağırsa tekrar seve seve gelir. Ama ben aile olarak başbaşa kalmak istediğimi söyledim hak verdi. Eğer aksi bir davranışta bulunsa kesinlikle evdeki kimse mutlu olmazdı. Kendim mutsuzken kimseye güler yüz gösteremezdim. Her şey tadında olmalı iyi niyet suistimal edilmemeli. Zorla insanlar kötü yapılmamalı ama gerekirse kötü olunur kendi iyilik ve huzurumuz için.

Annemler Malatyalı ben Ankara’da yaşıyorum. Ankarayı hiç bir yere değişmem.hele benimle aile olmayı becerememiş ailesinden kopamayan koca için asla

X