Gebeliğe Hazırlık Hashimoto Tiroid ve İleri Yaşta Hamile Kalmaya Çalışanlar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Arkadaşlar ben de bu gruba uyuyorum. Hatta tüp bebek yaptırıyorum anti tpo 600 küsür. Bir düşüğüm var. Bu düşmüş hali selenyum ile düşürdüm ama tüp bebek tedavi sırasında selenyum kullanma dediler. Ben hamile kalamamaktan değil düşükten korkuyorum. TSH değerim ilaçla düşürüldü 1.20lerde şu anda. EUTYROX kullanıyorum takipteyim yani...

Kaç yaşındasın? Umarım sağlıklı bir şekilde 2020 bebeğin ya da bebeklerin gelir :)

Ne guzel konusmalar sizi cok sevdim takipleşelim ne olur. Size tecrübelerimi anlatırım 38 yaşındayım tüp bebek yapıyorum haşimatoyum.

Kızlar vakit kaybetmeyin hemen tüpe geçin tecrübeler burda :)

Kızlar vakit kaybetmeyin hemen tüpe geçin tecrübeler burda :)
Insallah güzel sonuçlar alirsin arkadaşım çok guzel bebeklerin olur..ben su an araştırma evresindeyin hala net bir karar veremedim araştırdıkça aklım daha çok karışıyor...tecrübelerinden biraz bahseder misin? Kaybın için üzüldüm ama hamile kalabiliyorsun o bir artı senin için..

Yaş faktörü çok önemli yumurta toplama işlemi için vakit kaybetmeyin. Doğal yolla olur diye ümit etmek yıpratıcı aşılama en fazla bir kez deneyin ben onu da denemezdim ve tutması çok ufak bi ihtimal

Merhabalar 28 yaşında anne oldum yaşım ileri sayılır mı bilemedim :) haşimoto tiroidiyim ancak değerim maksimum 10 du hamile kaldığım dönemde etrox kullanıyordum 0.75 mg 1 yılı aşkın süre hamile kalmak için uğraştım pek çok alternatif tıp yönteminş denedim spor yaptım. Diyet yaptım. Sağlıklı beslendim. Bunların sadece çocuk sahibi olmak için değil sağlıklı bir çocuk sahibi olmak için de önemli olduğuna inanıyorum. Amh1.4 dü. Sulu ultrason çekildiğim ay hamile kaldım. Başka bir sorunuz varsa cevaplayabilirim umarım biraz umut olmuştur hikayem

28 hiç ileri bir yaş değil. Kadın yaşı çok önemli. 35 sonrası ve 38 sonrası çok daha güç... ihtimal düşüyor dahası sakat olma riski artıyor. İhtimal yok mu var ama burada olasıkları konuşuyoruz 42yaşında doğal yoldan sağlıklı gebe kalan da var. Ben yaşı genç arkadaşlara yumurta dondurmalarını öneririm.

Cok teşekkürler verdiğiniz tavsiyeler için..bende yumurta toplatma taraftarıyım,toplama islmemini yaptır istersen bir süre daha doğal dene vs..maddi kaybın olur eğer doğal hamile kalırsan ki zaten hamile kalabilmek için her yolu deneyip.bir sürü maddi olanak harcamıyoruz mu ki? Benim laparaskopi durumum olabilir öncesinde yumurta toplatmayi düşünüyorum çünkü laparaskopiden sonra rezerv azalması olabilir..şu an için psikolojimi düzeltme cabasindayim çünkü hersey düzeliyor derken,ben dikkatsiz tiroit ilacimi kullandım ve sadece 2haftada TSH 20,50 çıkarmayı başardım...kendim yaptım bunu ve şu anda onu düzeltmeye çalışıyorum..nasıl yaptın diye sorarsanız TSH sınırın biraz altina dusmustu,Dr verdiği dozdan biraz daha az bir doz aldım Dr dinlemedim (çünkü carpintim vs vardı)2 haftada altüst ettim bunyemi..düzene girdiği an bu konuya odaklanicam.. pazartesi tekrar kan vericem bakalım..buraya özellikle yazdım sakin Dr ilac doz ayarini eksiltme veya yuksetme kendi kafanıza göre yapmayın hergun özenle ilacınızı alın..

Kesin saç dökülmesi oldu fazla geldi ilaç dediniz. Aynısı bende de oldu ben doktora söyledim az bi şey düşürdü dozu. Çarpıntı derdini çok iyi bilirim fazla gelince pek olmuyor bende, tsh yüksekken oluyor. 20 çok fazla çok şaşırdım bu kadar çıkmasına. Laparoskopi ne için? Ben de oldum, rezerv azalması olmaz bence

Şaka gibi değil mi? Tsh 20,50 sok gecirmistim görünce 2 hafta tam doz aldım 1,79 düşmüş çok şükür bu şekilde devam edicem simdilik..bende saç dökülmesi değil de çarpıntı,uykusuzluk, titreme,nabzın bogazimda atıyordu..TSH 0,27 düştüğünde dr banada hafif doz düşürdü 2 haftada dengelenicek dedi,ama ben bekleyemedim düşürdüğü dozunda yarısını kullandım böyle oldu..iyiki krize falan girmedim.. laparaskopi beni hsg cekildigimde sol tupum kapalı göründü ve hafif şişlik var hidrosalpenks olabilir dendi, jinekologum hidrosalpenks değil tıkalı olduğu için sıvı geçişi olmadı ve bu yüzden sis görünmüş açıklamasını yaptı..fakat ben proflarla görüşüp bu konuyu aydınlatmak istiyorum çünkü hidrosalpenks mi değil mi içimde şüphe olsun istemiyorum..tam tiroit ve hashimoto duzeltiryorum diye seviniyordum proflarla gorusucektim bu TSH sorununu yaşadım ve buna odaklandım tekrar,tüp sorunum bir iki ay aksicak..33 yaşındayım amh değerim 0.814 laparaskopi olursam bu değer azalırsa bu sorunuda kaldıramam yeterince şeyle uğraşıyorum zaten(hashimoto,tiroit,prolaktin,tıkalı veya hidrosalpenks tüp) bunlara rezervde eklenirse sen düşün artik..yaşta 33 olduğu için bir an önce toplansın kenarda dursun istiyorum çünkü zaman geçince (örneğin iki-uc yıl sonra) şimdiki kadar kaliteli yumurta olucagin dusunmuyorum...sen neden laparaskopi oldun? Laparaskopi sonrası doğal ne kadar süre denedin? Çok soruyorum kusura bakma sadece çok araştırıyorum bilimsel ile,doğalı karsilastirma cabasindayim..

Evet canım, doktorlara güvenmek gerekiyor. TSH seviyesi çok oynuyor haşimato olunca. Tüplerinle ilgili laparaskopi olmanda şöyle fayda var, belki de sonrasında normal yoldan gebelik olacak. Ama tüp bebeğe başlayacaksan bu operasyonu olman şart değil . Çünkü tüp bebeğin tüplerle ilgisi yok (cümle çok saçma bir cümle gibi oldu ama öyle) Ben 3-4 ay gibi denedim sonra tedaviye başladık.

Arkadaşım sen aşmışsın gerçekten. İngilizcem var. Haşimato ile ilgili çok şey okudum ama ne garip bir hastalıktır ki bende hiç bir belirtisi yok. Tek belirti gebe kalamama. Ne yorgunluk ne de kilo vs gibi sorunlarım hayatımda olmadı. Çok enerjiğimdir. Genellikle değerlerim normaldir. Ama düşükten sonra bende kaygı arttı bir de akademik kariyer çok yıprattı. Bunların haşimatoya bağlı olduğunu sanmıyorum. Ayrıca bende mthf de var. Homozigot mutant çıkmıştı. Benim doktorum Hakan Yaralı. Kutay hocayı da biliyorum. O da çok iyi bir doktor. Mutantı ve antikorları tüp bebek başarısı açısından anlamlı bulmuyorlar. Sen ABD de mi yaşıyorsun?

Antikor yüksekse selenyum kullanarak düşürmek mümkün oluyor ya da immün sistemini baskılayıcı ilaçlarla.
Antikor fazlalığı haşimoto oluyor

Benim antikor anti TPO 1300'den 600'lere düştü. Şu anda da tüp bebeğe başladım. Antikor seviyesi ile ilgili bir durum yok dedi tüp bebek doktoru. Sizce öyle mi?

Anksiyete olayı haşimato olan çoğu kişide var galiba.

Stresle ilgili bir hastalık sanırım

YEşim erbil'e çok güvenmeyin. benim doktorum Fatih tanrıverdi tıp bilimine yön veren ilk 100 doktor arasında ve yeşim erbil için pek iyi konuşmuyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…