Gebeliğe Hazırlık Hashimoto Tiroid ve İleri Yaşta Hamile Kalmaya Çalışanlar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

cibicibicibi

Üye
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2019
403
640
44
Tüp Bebek.jpg

Bu bebek tam 4 yıl, 3 düşük ve 1616 iğne ile Tüp Bebek olarak 3 Ağustos'da doğmuş. Kalp kan sulandırıcı iğnelerden, çevresi ise tüp bebek için kullanılan iğnelerden oluşmuş!
https://www.ivfphoenix.com/it-took-4-years-3-miscarriages-and-1616-shots-to-make-this-baby/

Merhaba,

1.5 senelik serüvenime belki sizlere de faydam olur sizlerin de bana faydanız olur diyerek buraya yeni bir konu açıyorum. Sizlerden başarı hikayelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Yorumlarda negatif, başkalarının özgüvenini kırıcı, hayallerini yıkıcı şeyler yazmamaya dikkat edin! Kısacası insanlara saygı gösterelim. Süreç zaten kolay bir süreç değil.

Zaman zaman bilimsel makaleler, zaman zaman yeni haberler paylaşacağız. Burada tüm yaşadıklarınızı, endişelerinizi, heyecanlarınızı paylaşmak istiyorum sizinle.

Birçoğumuz (kimimiz çok yüksek eğitimli) iken kendi üreme organlarımızı ya da hormonlarımızı tanımadığımızdan ergenlikten itibaren bu konuları araştırmadık peşine düşmedik. Ben bu konuda kendimi olabildiğince eğitmiş olsam da asla bir endokronoloji uzmanı kadar bilgi sahibi değilim. Yine de sizlere buradan dünyanın çeşitli ülkelerindeki uzmanların görüşlerini paylaşmak da istiyorum. Elbette bunların doğruluğunu araştırmak ve emin olmak sizin kendi göreviniz olacak.

Kız ve erkek çocuklarının "orta okul ya da lise seviyesinde" üreme konusunda eğitimleri ve Türkiye Cumhuriyeti dahilindeki gençlerin kendi cinsiyetleri, cinsellikleri ve üremeleri konusunda bilgilendirilmeleri eksiktir ve bilgilendirme sorumluluğu eğitim sistemine aittir. Aileler her ne kadar bilgilendirmek isteseler de (ki bu konu bir tabudur) bu konuda uzman kişiler kadar yeterli olmayacaklardır ki eğitimin yetersizliği zaten göz önündedir. Bu konuda uzun uzadıya söz söylemek istemiyorum tek söylemek istediğim okullarda öğretilmesi gereken zorunlu dersler arasında olması gerekmekte olduğu. Sebebi ise 1990 yılında kadın üreme faktörü 3.1, 2016 yılındaki veri tam olarak 2.1. Bunu yüzdeye vurusanız yaklaşık %30 kadar üremede azalma var demektir. Elbette bunun sebebi sadece eğitimsizlik değil aynı zamanda kariyer, iş-güç, para, hayat tarzı gibi kaygılarla olduğu görülecektir. Diliyorum ki gelecek nesiller bizden daha bilgili olarak ve kendilerine güvenli, kendilerini, vücutlarını tanıyarak yetişirler.

Ben de bunlardan istiyorum :)

Son düzenleme:
Sanırım burada yalnızım :)
Merhaba , 35 .5 yaşında yeni anne adayı bir bayanım . Hasimoto hastasıyım tsh hamile kalmadan 2 yada 3 ay önce 84 tü. Hamile kalmak için ne duyduysam yaptım yaki yapistirmalar, süt buharına oturmalar ,yakilar, hamamlar daha neler neler .Denemediğim kür kalmadı . Çoğu yumurtami büyüttü ama kist yaptı .kistlerle çok ugrastim . Bu arada yumurta rezervim çok vasat doktorlara göre tüp bebekten başka şansım yok . Bende de yaptıracak maddiyat yok . Kafaya taktım ben bu ise inancam ve hamile kalcam . FSH olmuş 26 :KK43: Testere dişli aslan pençesi ve hayit suyu icmeye basladim ,yinede alternatif tiptan vazgeçemedim . Bu arada guatir için ilaç tedaviside görüyorum . Tsh 2/3 ay sonra düştü 5 e . Moral olarak 2/3 ay çok iyiydim bebek fikri 2. Plana düşmüştü öncelik sagligimdi . Gezdim,tozdum kafama bişey takmadim spor falan bana iyi geldi . Adetimle beraber arı sütü polen karışımı yedim her gün kalktigim gibi bir kaşık . 7/8 gün yedim bıraktım. Adetim 4 gün geçmişti test yaptirdim pozitif ben şok o kadar alışmışım ki negatife sevinten Dr a sarilmisim. Demem o ki ne olumsuz söylentiler ,ne kötü sonuçlar insanları yildirmamali. Allah ne diyosa o oluyo . Bize düşen sabretmek ,azmetmek .Allah çok büyük ol deyince oluyo

Merhaba , 35 .5 yaşında yeni anne adayı bir bayanım . Hasimoto hastasıyım tsh hamile kalmadan 2 yada 3 ay önce 84 tü. Hamile kalmak için ne duyduysam yaptım yaki yapistirmalar, süt buharına oturmalar ,yakilar, hamamlar daha neler neler .Denemediğim kür kalmadı . Çoğu yumurtami büyüttü ama kist yaptı .kistlerle çok ugrastim . Bu arada yumurta rezervim çok vasat doktorlara göre tüp bebekten başka şansım yok . Bende de yaptıracak maddiyat yok . Kafaya taktım ben bu ise inancam ve hamile kalcam . FSH olmuş 26 :KK43: Testere dişli aslan pençesi ve hayit suyu icmeye basladim ,yinede alternatif tiptan vazgeçemedim . Bu arada guatir için ilaç tedaviside görüyorum . Tsh 2/3 ay sonra düştü 5 e . Moral olarak 2/3 ay çok iyiydim bebek fikri 2. Plana düşmüştü öncelik sagligimdi . Gezdim,tozdum kafama bişey takmadim spor falan bana iyi geldi . Adetimle beraber arı sütü polen karışımı yedim her gün kalktigim gibi bir kaşık . 7/8 gün yedim bıraktım. Adetim 4 gün geçmişti test yaptirdim pozitif ben şok o kadar alışmışım ki negatife sevinten Dr a sarilmisim. Demem o ki ne olumsuz söylentiler ,ne kötü sonuçlar insanları yildirmamali. Allah ne diyosa o oluyo . Bize düşen sabretmek ,azmetmek .Allah çok büyük ol deyince oluyo
Ne kadar güzel bir hikaye bu böyle :)
AMH kaçtı acaba?

Evet, 1 altında olunca hemen tüp bebek diyorlar, oysa 2 yıl içerisinde hamile kalma olasılığı var doğal olarak önemli olan kaliteli yumurtanızın var olması. Doktorlar da haklı tabi kadınlar çok çaresiz oluyorlar bebekleri olmayınca. Çalıştıkları hastaneler de hedef koyuyorlar şu kadar tüp şu kadar bilmem de yapılacak diye haliyle onlar da tüp diyorlar düşünmeden...

29 yaşındayım haşimatoluyum ama gebe kalamadım malesef umuda ihtiyacım var
Evet, 1 altında olunca hemen tüp bebek diyorlar, oysa 2 yıl içerisinde hamile kalma olasılığı var doğal olarak önemli olan kaliteli yumurtanızın var olması. Doktorlar da haklı tabi kadınlar çok çaresiz oluyorlar bebekleri olmayınca. Çalıştıkları hastaneler de hedef koyuyorlar şu kadar tüp şu kadar bilmem de yapılacak diye haliyle onlar da tüp diyorlar düşünmeden...
Bana erken menopoz teşhisi de konmuştu 3/4 yıl önce . Ama çok şükür ki hala yumurtam vardı Allah'ın izniyle hamile kaldım isteyen herkese Allah nasip etsin inşallah .hasemoto evet sinsi bir hastalık ama doktor tedavisiyle kontrol altına alinabiliyo . En önemli faktör moral . Çevre de maalesef çok etkiliyo çocuk çocuk çocuk . Sanki biz istemiyoruz empati yok maalesef toplumumuzda . En iyisi 3 maymun duymamak,görmemek ,konuşmamak ve kimseyi takmamak . Ve bol dua .Herşey Allah'ın elinde .

Bend hasimotoyum arkadaslar..bir yıldır glutensiz kafeinsiz besleniyorum..1,5yildir çocuk için denemedeyiz..hiç pozitif görmedim..prolaktinimde yüksekti..ayrıca sol tupum tıkalı..bir sürü bitkisel denedim faydasını gördüm ama hamile kalamadim..son üç aydır kan grubuma göre besleniyorum..haftada 2gun vegan besleniyorum bağırsak gecirgenligimiz hassas olduğu için temizlensin diye..selenyum kullanıyorum..sağlıksız herşeyi çıkardım hayatimdan..yoga, meditasyon,pilates yapıyorum..boyuma gore kilolu değildim..ama 3ayda 5kilo verdim ki 3ay öncesinde kilo almaya başlamıştı..biliyorsunuz hasimotolu kişiler kilo çok zor veriyor..akapuntur rahim masajı yaptırıyorum ayda bir kez..bata 3gun var bekliyorum kan vericem hormonlarim ne durumda bakalım..bu sağlıklı yaşam biçimi etkilemiş mi haber veririm size..

Bend hasimotoyum arkadaslar..bir yıldır glutensiz kafeinsiz besleniyorum..1,5yildir çocuk için denemedeyiz..hiç pozitif görmedim..prolaktinimde yüksekti..ayrıca sol tupum tıkalı..bir sürü bitkisel denedim faydasını gördüm ama hamile kalamadim..son üç aydır kan grubuma göre besleniyorum..haftada 2gun vegan besleniyorum bağırsak gecirgenligimiz hassas olduğu için temizlensin diye..selenyum kullanıyorum..sağlıksız herşeyi çıkardım hayatimdan..yoga, meditasyon,pilates yapıyorum..boyuma gore kilolu değildim..ama 3ayda 5kilo verdim ki 3ay öncesinde kilo almaya başlamıştı..biliyorsunuz hasimotolu kişiler kilo çok zor veriyor..akapuntur rahim masajı yaptırıyorum ayda bir kez..bata 3gun var bekliyorum kan vericem hormonlarim ne durumda bakalım..bu sağlıklı yaşam biçimi etkilemiş mi haber veririm size..
Şu anda hayran kaldım :) Bir sorum olacak. Glutensiz diyet gerçekten hashimato da etkili oldu mu? Ben de magnezyum ve selenum kullanıyorum antikorlar için. Magbezyumun çok faydası oldu. Selenyuma yeni başladım 100 ug.

Sizin AMH FSH değerleriniz nedir acaba? Yumrutalarınızın kalitesi ile ilgili bir bilginiz var mı?
Bir de yaşınızı somak istiyorum uygunsa.

Hem haşimatom var hemde haşimatoya bağlı prolaktin yüksekliği ben maddi gücümü zorlayıp 1 kere deneye bildim tüp bebeği olmadı rabbim istemedi napıyım çok ağladım üzüldüm allah muafaza istan bile ettim nerdeyse tövbe rabbime bir daha deneme şansım yok napim kısmet tevekkül şart

Hem haşimatom var hemde haşimatoya bağlı prolaktin yüksekliği ben maddi gücümü zorlayıp 1 kere deneye bildim tüp bebeği olmadı rabbim istemedi napıyım çok ağladım üzüldüm allah muafaza istan bile ettim nerdeyse tövbe rabbime bir daha deneme şansım yok napim kısmet tevekkül şart
Dlkysn Dlkysn biraz test sonuçlarınızdan, yaşnızdan ve ne kaar süredir denedğinizdne bahseder misiniz?
Yumurta sayınız ne durumda?
TSH T3 T4 kaç?
AMH kaç acaba?

Dlkysn Dlkysn biraz test sonuçlarınızdan, yaşnızdan ve ne kaar süredir denedğinizdne bahseder misiniz?
Yumurta sayınız ne durumda?
TSH T3 T4 kaç?
AMH kaç acaba?
Yaş 36 7 tane toplandı 1 işe yaradı tsh en ufak moral bozukluğunda tavan yapar t3 t4 normal düzelde prolaktin 40 dan aşağı inmiyor amh bilmiyorum 1 yıl 3aydır evliyim bütün bileziklerimi herşeyimi bozdum Durumum zorluğu bekarkende biliyordum

7 tane toplandı ama sadece 1 döllendi diğerleri bi işe yaramıyor dendi antikor ne bilmiyorum
Hashimato'nun en büyük sıkıntısı antikorlar ve buldukları herşeye saldırmaları.
Ayrıca toplanan sayı güzel. 1 tanesinin döllenmesi çok güzel. Bu ümit var demektir.
Spermler içeriye girdiklerinde yumurtayı bulana kadar vajinadaki sıvı ile karşı karşıya kalırlar burada antikorlarla savaşarak tüplere ilerlerler bu sırada çoğu zaten ölür. Hashimoto da genelde sayı yüksek olduğundan tüplere canlı giden sperm bile olmayabilir. Yani aslında siz doğla yolla hamile kalabilirsiniz!

Yapmanız gereken sizi dinleyecek bir endokronologa gidip bu testleri yaptırtıp doğru düzgün takip ettirmeniz.

Hashimato'nun en büyük sıkıntısı antikorlar ve buldukları herşeye saldırmaları.
Ayrıca toplanan sayı güzel. 1 tanesinin döllenmesi çok güzel. Bu ümit var demektir.
Spermler içeriye girdiklerinde yumurtayı bulana kadar vajinadaki sıvı ile karşı karşıya kalırlar burada antikorlarla savaşarak tüplere ilerlerler bu sırada çoğu zaten ölür. Hashimoto da genelde sayı yüksek olduğundan tüplere canlı giden sperm bile olmayabilir. Yani aslında siz doğla yolla hamile kalabilirsiniz!

Yapmanız gereken sizi dinleyecek bir endokronologa gidip bu testleri yaptırtıp doğru düzgün takip ettirmeniz.
Eşimde sıkıntılı mikro tese ameliyatı olması şart yani türkçesi ikimizde kısırız

Eşimde sıkıntılı mikro tese ameliyatı olması şart yani türkçesi ikimizde kısırız
Türkçesi siz kısır olmayı kabul etmişsiniz.
Siz kısır değilsiniz. Eşinizin durumunu bilmiyorum.
Durumunuzla bu şekilde baş etmeyi seçmek sizin hakkınız ama kısır olmadığınızı size üzülerek söylüyorum.

X