Hanimiş 2013 aralık kuzularının ek gıdaları :)

oh ohh ohh maşallah,afiyet olsun kuzuna,çilek dikkatimi çekti bir yaşına kadar verilmicek gıdalar arasındaydı,alerji oranı yüksek meyveler arasında.bişey olmadıysa ver boşver,ben daha vermedim çileği,saydıklarının arasında ciğer,et,çilek,avakodo bunları vermedim daha,dedim ya yatılı misafirlerim var ondan bi düzenimiz kalmadı.
ilk önce alttan diş çıkar bildiğim kadarıyla canım

canım diş de bebeğe göre değişiyormuş... ayçanın kızı azı dişi çıkardı :))
annem de kontrol etti çocuk hemşiresi o da üst diyor.
valla çileği tattırdım, bekledim 3 gün bişey olmadı. şimdi haftada 1 muhallebisine katıyorum, 1 gün de sadece kendisini veriyorum meyve saatinde.
oturtursun canım düzenini merak etme.
tavuk ciğeri ben haftada 1 veriyorum, seviyor, hem de çok faydalı.
valla canım çok pimpiriklenmek istemiyorum ben. 3 gün bekle kuralı uyguluyorum baktım bişey yok dayıyorum gidiyor.
zaten bi çilek, karadut, balık ayına uygun değildi.
ama bişey yapmadı ben de az miktarda da olsa veriyorum bol çeşitli yesin diye, ben bile sıkıldım artık 3 çeşit sebze, 3 çeşit meyve..
canım avakadoyu da tavsiye ederim burada çok söyledim ve hala da söylüyorum bıkmadan :))
avakadonun yağı annesütüne çok yakınmış ve zeka gelişiminde ciddi etkileri varmış.
avakado için 4. ayda başlanabilir deniliyor. ben 4. ayı bitireceği hafta başladım..
balık için de ilk küçük balık verilmeli eti daha yumuşak, büyük balığın eti daha sıkı daha zor sindiriliyor deniyor.
ben şimdiye kadar 3 gün verdim balık, geçen hafta başladım.
her seferinde 2 adet sardalyayı yedi.

1 adet havuç,
10-15 adet bezelye,
1 tavuk ciğeri,
2 adet cici bebe;

sebzeler güzelce pişirilir,
tavuk ciğeri ilave edilip pişirmeye devam edilir.
blendrda çekilir,
azıcık su ile bırakıp içine 2 tane cici bebe kattım ben. sebzeler, ciğer çok tatsız tuzsuz bişey oluyo..
afiyet olsun.

Eki Görüntüle 1152690

Ege'ye sütlaç yapayım dedim, tarifi de uydurdum, pirinçli muhallebi oldu :))

1 silme yemek kaşığı pirinç, sıcak suda bekletilip, nişastası iyice çıkarılır.
pirinç 1 su bardağıyla pişirilir.
iyice pişince 1 tatlı kaşığı pirinç unu eklenir.
ben ocaktan alınca içine de 2 tane cici bebe kattım tatlandırsın diye..
ılıklaşınca 1 ölçek mama kattım.

sütlaç diye uydurdum ama dediğim gibi pirinçli muhallebi oldu.
neyse 8. ayda sulandırılmış sütle yapılabilirmiş sütlaç :))

kızlar ege'ye dün ilk defa tarhana yaptım.
annem burada akçay'da pazardan köylü kadınların birinden alıyormuş kendileri için çok beğeniyor.
gittik kadın bi de bebeklere özel yapıyormuş, tuzsuz, acısız, baharatsız :))
dün yaptım çok beğendi.
bugün de ona bir atom hazırladım resmen :)

1 havuç, 1 patates, 10 tane kadar bezelye, 2 diş sarımsak,
iyice pişirdim,
içine 1 tatlı kaşığı kadar tarhana attım,
kaynattım,
blendrda çektim.
içine ayrı olarak pişirdiğim kıymayı ekledim.
kıyma taneli kalsın istediğim için öyle yaptım.
valla tadı da iyi olmuş,
tarhana ve sarımsak sebzeleri baya lezzetlendirmiş :))

BEBEK BİSKÜVİSİ

Kaç Kişilik: 1-2 kişilik
Hazırlama: 5dk
Pişirme: 15dk

Malzemeler

1 yumurta sarısı ( bıldırcın yumurtası ya da köy yumurtası tavsiye ederim)
2 yemek kaşığı yoğurt (ben keçi yoğurdu kullandım)
1 kaşığı pirinç unu
3 kaşığı irmik
1 yemek kaşığı (tepeleme) çekilmiş, toz haline getirilmiş ceviz ve fındık (kabuklu)
Aldığı kadar tam buğday unu
Tatlandırmak için;

2 yemek kaşığı pekmez (medine hurması ya da kuru kaysı da kullanabilirsiniz)
Hazırlanışı

Tüm malzemeleri karıştırıp bir güzel yoğuruyorsunuz. Tatlandırıcı olarak ben hurmalarım ıslanmayınca pekmez kullandım. Ama size tavsiyem ya 2 tane medine hurmasını bir gün önceden ıslayın hemen kabukları soyulacaktır. Cam rendeden geçirip birazcık sulandırıp onu kullanın ya da 2-3 kuru kayısıyı biraz suda kaynatıp cam rendeden geçirin kayısı kullanın. Hamuru 5-10 dakika bekletip fotoğraflardaki gibi şekiller verip 175 derece fırında 15-20 dakika takip edin kurumasın, pembeleşsin yeter pişirin.
Bu bisküvileri 6 aydan büyük 1 yaşından küçük bebeklere (keçi sütüne alerjisi yoksa) biraz keçi sütü ve su ekleyerek ya da ıhlamur çayıyla sulandırabilirsiniz. Ya da istediğiniz başka bir şeyle bebişlerimize afiyet olsun.

BEBEK İÇİN TAVUK SUYUNA RUŞEYM ÇORBASI

Kaç Kişilik: 2-4 kişilik
Pişirme: 20dk

Malzemeler

2 yemek kaşığı ruşeym (un)
1 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı tavuk suyu
Kıvamına göre su (2-3 su bardağı)
Tuz
Nane
Hazırlanışı

Tereyağı ile un güzelce kokusu çıkana kadar kavrulur. Tavuk suyu ve su eklenerek kaynayana kadar sürekli karıştırılır. Kaynadıktan sonra Tuz ve nanesini ekleyin. 5 dakika altı kısık şekilde bir iki taşım kaynatın. Topaklanırsa blenderdan geçirin. Afiyet olsun.

BEBEK İÇİN SEBZELİ UN ÇORBASI

1 adet patates
1 adet havuç
1 adet domates
1 adet kuru soğan
4 diş sarımsak
2 yemek kaşığı tel şehriye
1 yemek kaşığı un
1 cay kaşığı kimyon
3 yemek kaşığı sıvı yağ
sıcak su
Hazırlanışı
Sıvı yağda unumuz kavrulur, üzerine tüm sebzelerimizi ekleyip birkaç dakika soteliyoruz. kimyonu da attıktan sonra sıcak su üzerine eklenir ve pişirilmeye bırakılır. Sebzeler piştikten sonra ben tel süzgeçten ezerek geçiriyorum isteyen blendırdan geçirebilir. Çorba tekrar ocağa alınır ve 2 kaşık tel şehriye eklenir biraz daha pişirilip altı kapatılır. Bebeğime birçok çorba yapıyorum içlerindeki favorilerimden biridir. Tam bir vitamin deposu. Büyükler içinde çok lezzetli bir çorba olacaktır. Afiyet olsun.

BEBEK İÇİN İRMİKLİ AYRAN ÇORBASI

Malzemeler

2 su bardağı sulu yoğurt
3 yemek kaşığı irmik
1 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı şehriye
1 yumurta
1 çay kaşığı nane
3 yemek kaşığı sıvı yağ

Hazırlanışı
Öncelikle yoğurdu bir kaba alalım, eğer ev yoğurdunuz varsa suyunu da alın. Yoğurtla, yumurta ve unu iyice çırpalım. Su ekleyelim, suyunu malesef ölçmeyi unuttum ayran kıvamı olacak kadar ekleniyor. Ocağa alıp kaynayana kadar karıştıralım. Kaynayınca irmik ve şehriyeyı ekleyip, birkaç dakika daha pişmeye bırakalım. Bu arada naneyi sıvı yağ da biraz pişirelim. Çorbadan naneye birkaç kepce alıp ılıştırarak corbaya ekleyelim. Afiyet olsun.

BEBEKLER İÇİN ET SUYUNA İRMİKLİ ÇORBA

Malzemeler

3 su bardağı et suyu
2 tatlı kaşığı irmik
2 tatlı kaşığı tel şehriye
1 küçük kuru soğan
1 tatlı kaşığı nane
1 yemek kaşığı sıvı yağ
yarım çay kaşığı kimyon
Hazırlanışı

Sıvı yağda oldukça minik doğranan soğanları biraz pişirelim. Naneyı ekledikten sonra et suyunu süzgecten geçirerek ekleyelim. Et suyunu muhakkak süzmemiz lazım içinde kemik parçası olabilir. Çorba kaynayınca irmik ve tel şehriyeleri ekleyelim. Bir kaç dakika kaynaması yeterli olacaktır. Afiyet olsun.

BEBEK İÇİN KIYMALI TARHANA ÇORBASI

Kaç Kişilik: 4-6 kişilik
Pişirme: 10dk

Malzemeler

5 yemek kaşığı tarhana
5 su bardağı su
100 gr kıyma
3 yemek kaşığı tereyağı
tuz
Hazırlanışı

Tencereye tereyağını ve kıymayı alıp kavuruyoruz sonra tarhanayı ve tuzu ekleyip biraz daha kavurduktan sonra üzerine 5 bardak soğuk suyu ekleyip çorba kaynayana kadar sürekli karıştırıyoruz. Ek gıdaya geçiş yapan bebekleriniz için çok pratik bir çorbadır, afiyet olsun.

BEBEK İÇİN YAYLA ÇORBASI

Malzemeler

5 su bardağı su
1 kahve fincanı pirinç
tuz
Terbiyesi için:

3 yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı un
1 adet yumurta
sosu için:

3 yemek kaşığı tereyağı
nane
isteğe göre pulbiber
Hazırlanışı

Pirinçleri 5 su bardağı suyla birlikte tencereye alıp su kaynayıncaya kadar pişiriyoruz. Diğer bir yandan başka bir kapta unu yoğurdu ve yumurtayı ayrıca çorbanın kesilmemesi için kaynayan sudan bir miktar alıp hepsini çırpıyoruz. Sonra bu karışımı tencereye döküp bir iki dk kaynatıyoruz. Diğer taraftan küçük bir tavada tereyağını eritip nane ve pul biberi kızdırıyoruz (bebeklere kullanacaksanız pul biber eklemiyoruz). Bu sosu çorbamıza ekliyoruz, afiyet olsun. Ek gıdaya geçiş yapmış bebekler için harika ve doyurucu bir çorbadır.

BEBEK İÇİN BALKABAKLI TATLI

Pişirme: 25dk

Malzemeler

1 parça balkabağı
1 parça havuç
1 dilim armut
1 dilim elma (kabukları soyulmuş)
1 tane ceviz içi (öğütülmüş)
1 tatlı kaşığı pekmez
Çok azıcık tarçın ( baharat 1 yaşına kadar vermediğimiz için çok az kullandım)
Hazırlanışı

Ceviz, tarçın, pekmez hariç diğer malzemeleri içme suyuna koyup kaynatıyoruz. Yumuşayıncaya kadar yada buharda pişiriyoruz. Ardından blender veya çatalla eziyoruz. İçine öğütülmüş ceviz, pekmez ve tarçını ilave edip karıştırıyoruz. Not: Balkabağı çok lif içerdiğinden kabızlığı olan bebeklere birebir. Ayrıca iştahsız bebeklerinize de deneyebilirsiniz. Severek yiyeceklerdir (6 ay üstü bebekler için)

BEBEK EKMEĞİ

Kaç Kişilik: 10-12 kişilik
Hazırlama: 15dk
Pişirme: 20dk

Malzemeler

1 paket instant maya
3,5 -4 su bardağı tam buğday unu
1 tatlı kaşığı tereyağı
250ml ılık su
Hazırlanışı

Tüm malzemeler karıştırılıp ele yapışmayacak yumuşak bir hamur elde edilir. Hamur yaklaşık 30 dakika üzeri temiz bir bezle kapatılıp mayalandırılır. Yağlı kağıt serilmiş tepside istenilen şekil verilip 200 derece fırında pişirilir.( hamurun yapışmaması için üzerine un serpilebilir)

BEBEKLER İÇİN SEBZELİ BULGUR ÇORBASI

Pişirme: 5dk

Malzemeler

1 adet patates
1 adet havuç
Yarım soğan
Yarım kabak
1 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı tuzsuz tereyağı yada zeytinyağı
Yarım çay bardağı bulgur
1 yemek kaşığı yağsız dana kıyma
Su
(1 yaşından büyük bebekler için tuz eklenebilir)
Hazırlanışı

Patates, havuç, soğan, kabak ve sarımsak soyulup yıkanır. Bir kaç parçaya bölünüp düdüklü tencereye konur. Üzerine bulgur, kıyma, tereyağı yada sıvı yağ ve sebzelerin üzerini geçecek kadar su eklenip tencerenin kapağı kapatılır. Kaynadıktan sonra altı kısılıp 5 dakika pişirilir. Düdüklünün havasını kendinin boşaltması beklenip çorba rondodan geçirilir. Normal tencerede de sebzeler kontrol edilerek pişirilebilir. Afiyet olsun.

BEBEK İÇİN YOĞURT

Kaç Kişilik: 2-4 kişilik
Hazırlama: 4 saat üzeri

Malzemeler

Süt
Nohut
Hazırlanışı Nohutlar haşlanır ve suyundan 1 su bardağı ayrılır. Bir kaç gün oda sıcaklığında bekletilir. Süt kaynatılır. (İçine metal bir kaşık koyarsanız taşmadan daha uzun süre kaynatabilirsiniz. ) Küçük parmağınızın dayanacağı kadar ısıya geldiğinde içine nohut suyundan 1 yemek kaşığı süzerek eklenir. Altına havlu sererek tepsiye yerleştirdiğiniz kapların üstünü bir kaç kat battaniye ile örtün ve 4-5 saat bekletin. Ardından battaniyeyi açın ve oda sıcaklığında 20 dk daha beklettikten sonra buzdolabında 1-2 saat dinlendirin. İlk mayaladığınız yoğurt çok güzel olmayabiliyor tam lezzet ve katılık bakımından ama 3. mayalamada hazır yoğurtlar gibi katı kıvamda ve sağlıklı bir yoğurt elde ediyorsunuz. Not: Eğer ilk 2 mayalamada risk almak istemiyorsanız, küçük kaplarda yapabilirsiniz, 1 su bardağı süt ile.

MEYVELİ İRMİKLİ BEBEK MUHALLEBİSİ

Hazırlama: 10dk

Malzemeler

1 adet rendelenmiş elma
1 yemek kaşığı irmik
1, 5 çay bardağı su (1 yaşından büyük ise süt)
1 tatlı kaşığı pekmez
Hazırlanışı

Su ve irmik tencereye konup kaynayana kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra 2-3 dakika daha karıştırılarak kaynatılır .Üzerine elma rendesi eklenip 5 dakika kadar kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirilir. Pişen muhallebi kaseye alınır. Ilıyınca pekmez ilave edilir. Afiyet olsun.

BEBEK İÇİN KIYMALI KABAK ÇORBASI

Pişirme: 15dk

Malzemeler

50 gr kıyma
1 adet kabak
1 adet domates
1 adet soğan
1 su bardağı et suyu
1 su bardağı sıcak su
1 yemek kaşığı tereyağı
Hazırlanışı

Bebeğim bu çorbayı tarhana çorbasından daha çok seviyor:)

Tereyağını tencerede eritip üzerine küçük küçük doğradığımız soğan ve kıymayı koyup soteliyoruz. Üzerine küçük küçük doğradığımız domates, kabak, et suyu ve suyu döküp 10-15 dakika pişirip ister blenderdan ister tel süzgeçten geçirip kuzucuğa afiyetle yediriyoruz.

BEBEK İÇİN BALKABAKLI TATLI

Pişirme: 25dk

Malzemeler

1 parça balkabağı
1 parça havuç
1 dilim armut
1 dilim elma (kabukları soyulmuş)
1 tane ceviz içi (öğütülmüş)
1 tatlı kaşığı pekmez
Çok azıcık tarçın ( baharat 1 yaşına kadar vermediğimiz için çok az kullandım)
Hazırlanışı

Ceviz, tarçın, pekmez hariç diğer malzemeleri içme suyuna koyup kaynatıyoruz. Yumuşayıncaya kadar yada buharda pişiriyoruz. Ardından blender veya çatalla eziyoruz. İçine öğütülmüş ceviz, pekmez ve tarçını ilave edip karıştırıyoruz. Not: Balkabağı çok lif içerdiğinden kabızlığı olan bebeklere birebir. Ayrıca iştahsız bebeklerinize de deneyebilirsiniz. Severek yiyeceklerdir (6 ay üstü bebekler için)

ya ben de balkabaklı bişeyler yapmayı çok istiyorum ama malesef mevsimi değil :KK43:((
ve çok faydalı bişey..

kız gizem coşmuşsun :))
ne bu tarifler :))
valla sen de harika tarifler var denicem hepsini zamanla :))
ellerine sağlık, emeğine sağlık, teşekkür ederiz :))

ya ben de balkabaklı bişeyler yapmayı çok istiyorum ama malesef mevsimi değil :KK43:((
ve çok faydalı bişey..

kız gizem coşmuşsun :))
ne bu tarifler :))
valla sen de harika tarifler var denicem hepsini zamanla :))
ellerine sağlık, emeğine sağlık, teşekkür ederiz :))

Canım eylül uyurken hep tarif biriktiriyorum ben :))

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Canım eylül uyurken hep tarif biriktiriyorum ben :))

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

ben de aynen :))
ama yapabileceklerim sınırlı ya,
mesela ben daha soğan vermedim 8. ay diyorlar.
ama bugün ilk defa sarımsak kattım sebzesine.
yok ayına uygun olsun yok mevsiminde olan olsun diye uğraşırken yapabileceklerim çok sınırlı :KK43:(
ama sen ek gıdaya erken başladığın için eylül geçişlere daha hazırdır sanırım.
sen yemiyor diye aranıyorsun ben de obur diye aranıyorum...

X