Hanimiş 2013 aralık kuzularının ek gıdaları :)

ben de aynen :))
ama yapabileceklerim sınırlı ya,
mesela ben daha soğan vermedim 8. ay diyorlar.
ama bugün ilk defa sarımsak kattım sebzesine.
yok ayına uygun olsun yok mevsiminde olan olsun diye uğraşırken yapabileceklerim çok sınırlı :KK43:(
ama sen ek gıdaya erken başladığın için eylül geçişlere daha hazırdır sanırım.
sen yemiyor diye aranıyorsun ben de obur diye aranıyorum...

Ay maşallah maşallah dilini ısır poposunu kaşı iştah sağlıktan sonra gelen en önemli şeymiş valla canımdan bezdimm

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Bende kndmize mercimek corbasi yapmistm
Aycaya da kabakli pirincli corba.
Ilk nc pek isyekli cmedi bende icine mercmek corbasndan koydum.
Oyle guzel yedi ki
Mercimek ayina gelmedik ama. Bende kisir donguden sıkıldım.:KK53:

kızlar selam
bebekleriniz bu yaptığınız yemeklerden ne kadar yiyor. benim oğlum 1 Aralık doğumlu 7.300 kilo. 70 cm. şu ara aşıdan sonra mama yediremiyorum doğru düzgün. çorbayı yada hazırladığım kahvaltıyı da silikon kaşıkla 15 kaşık falan zor yiyor.

Benim bebeğim tam 6 aylık,ek gıdaya bu hafta elma suyu vererek başladım. Şeftali suyu da önerdi doktorumuz fakat Ela beğenmedi,onun yerine muz verdim çok sevdi. 1 hafta meyve sularından sonra (aslında püre olarak verilmeli ama benim ki püreleri diliyle çıkardığı için sadece sularını verdim) sebze püresine geçeceğim,sonraki hafta da yoğurt vericem. En son da muhallebi eklenecek listeye. Anne sütü yine devam.
Genel olarak besinlerin veriliş saatleri:
meyve suyu saat 10.00
sebze saat 13.00
yoğurt saat 16.00
muhallebi saat 20.30

Bende kndmize mercimek corbasi yapmistm
Aycaya da kabakli pirincli corba.
Ilk nc pek isyekli cmedi bende icine mercmek corbasndan koydum.
Oyle guzel yedi ki
Mercimek ayina gelmedik ama. Bende kisir donguden sıkıldım.:KK53:

Mercimeği bütün çocuklar seviyor herhalde,
Geçenlerde ben de merte mercimek çorbası yedirmistim iştahla yemişti ama çok rahatsız olmuştu
Yine de sebze çorbası yaptığım zaman içine biraz mercimek veya tarhana katıyorum çok daha severek yiyor.

Gizemcim tariflerin hepsi güzele benziyor
Özellikle nohutla yoğurt mayalamayı mutlaka deniycem

BEBEK İÇİN YAYLA ÇORBASI

Kaç Kişilik: 4-6 kişilik
Hazırlama: 5dk
Pişirme: 10dk

Malzemeler

5 su bardağı su
1 kahve fincanı pirinç
tuz
Terbiyesi için:

3 yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı un
1 adet yumurta
sosu için:

3 yemek kaşığı tereyağı
nane
isteğe göre pulbiber
Hazırlanışı

Pirinçleri 5 su bardağı suyla birlikte tencereye alıp su kaynayıncaya kadar pişiriyoruz. Diğer bir yandan başka bir kapta unu yoğurdu ve yumurtayı ayrıca çorbanın kesilmemesi için kaynayan sudan bir miktar alıp hepsini çırpıyoruz. Sonra bu karışımı tencereye döküp bir iki dk kaynatıyoruz. Diğer taraftan küçük bir tavada tereyağını eritip nane ve pul biberi kızdırıyoruz (bebeklere kullanacaksanız pul biber eklemiyoruz). Bu sosu çorbamıza ekliyoruz, afiyet olsun. Ek gıdaya geçiş yapmış bebekler için harika ve doyurucu bir çorbadır.

ayyy ne hamarat hatunsun yaaaaaaaa bu süpermiş yapim bunu ben zilli durusa tabi :KK19:

artık çorba yapmıyorum hususi yaptığım yemekleri tuzsuz yapıyorum önce (tabi gaz yapanlar değil fasulye nohut vs.) rahmetli anneannem derdi yemeğin kaynayan tarafından suyunu alki yağ olmasın diye kayanayan taraftan topluyorum suyu içine tam buğday ekmeğin içini doğrayıp yumuşayınca emir beye veriyoruz :) bu arada yemek tabaklarını kaşıklarını ve suluğunu hiç sevmedi bildiğimiz cam tabakta ve tatlı kaşığı ile yiyor suyuda bardaktan koca insan gibi içiyor :KK9: :KK9: :KK9:

Mrb kızlar bnm kizim 2gun sonra 6ayina giricek ins. Bugün aşılarını oldu doktoru azar azar herseyden verebilirsin dedi emiyo daha kuzum bişey vermedim. Ne yedirerek baslamaliyim tecrübe eden yardim edebilirimi acaba. Bnm kizim erken doğdu kuvezde kaldi.suan 7.5kg.

Mrb kızlar bnm kizim 2gun sonra 6ayina giricek ins. Bugün aşılarını oldu doktoru azar azar herseyden verebilirsin dedi emiyo daha kuzum bişey vermedim. Ne yedirerek baslamaliyim tecrübe eden yardim edebilirimi acaba. Bnm kizim erken doğdu kuvezde kaldi.suan 7.5kg.

maşallah güle güle büyüt bebişini . Kilosu gayet güzel bizim ki kuveze filan girmedi daha zayıf sağlıklı olsunlarda :KK34: ben 5. aydan başladım ek gıdalara hazır mamalar kullanıorum gayet pratik oluyo onun dışında yoğurt ve mevsim meyveleriyle başlayabilirsin suyu ihmal etmiyosun özellikle ...Bizim ki büyük insan gibi gece su için ağlıyo :KK70:

artık çorba yapmıyorum hususi yaptığım yemekleri tuzsuz yapıyorum önce (tabi gaz yapanlar değil fasulye nohut vs.) rahmetli anneannem derdi yemeğin kaynayan tarafından suyunu alki yağ olmasın diye kayanayan taraftan topluyorum suyu içine tam buğday ekmeğin içini doğrayıp yumuşayınca emir beye veriyoruz :) bu arada yemek tabaklarını kaşıklarını ve suluğunu hiç sevmedi bildiğimiz cam tabakta ve tatlı kaşığı ile yiyor suyuda bardaktan koca insan gibi içiyor :KK9: :KK9: :KK9:

maşallah harika ya ne güzel :KK55:

Yagizin favori mamasi
1 kucuk haslamalik patates
1 kucuk hawuc
Yarim kabak
2 tane taze fasulye
1,5 tatli kasigi pirinc
1,5 tatli kasigi irmik suda hasliyoruz iyce pisince tel suzgecten gecirip icine cok az tuz 1 tatli kasigi zeytin yag koyuyoruz sonra kucuk canawarlarimiz haaaammm die yiyo witamin deposu bi mama tawsiye ederim :)

Kızlar benim kızımın favori çorbası :)

2 su bardağı su
1 tane küçük boy havuç
Çeyrek soğan
Yarım diş sarımsak
(soğan ve sarımsağı antibiyotik niyetine koyuyorum benimkinde enfeksiyon olduğu için)
1 domates (ben konserve domatezimden kullandım çeyrek kavonoz)
1 tatlı kaşığı un

Havucu rendeliyoruz domatesleri doğruyoruz soğan ve sarımsağı tüm koyuyoruz suyla unu karıştırıp sebzeleri ekliyoruz ve kaynayana kadar karıştırıyoruz kaynadıktan sonra altını kısıp sebzeler haşlanana kadar pişiriyoruz sonrada blenderdan geçiriyoruz ben çok az geçiiriyorum hafif pütürlü olsun diye

Afiyet olsun miniklerimize :)

kızlar selam
bebekleriniz bu yaptığınız yemeklerden ne kadar yiyor. benim oğlum 1 Aralık doğumlu 7.300 kilo. 70 cm. şu ara aşıdan sonra mama yediremiyorum doğru düzgün. çorbayı yada hazırladığım kahvaltıyı da silikon kaşıkla 15 kaşık falan zor yiyor.

maşallah kilosu da boyu da gayet iyi..
benim minik meyvesini yarım elma kadar, sebzesini, 1-1,5 su bardağı kadar, yoğurdu 4-5 kaşık, muhallebiyi de 1 su bardağı kadar yiyiyor.

Yagizin favori mamasi
1 kucuk haslamalik patates
1 kucuk hawuc
Yarim kabak
2 tane taze fasulye
1,5 tatli kasigi pirinc
1,5 tatli kasigi irmik suda hasliyoruz iyce pisince tel suzgecten gecirip icine cok az tuz 1 tatli kasigi zeytin yag koyuyoruz sonra kucuk canawarlarimiz haaaammm die yiyo witamin deposu bi mama tawsiye ederim :)

canım tarif çok güzel, ben de yapıyorum bunu ama tuz 1 yaşından önce kesinlikle yasak.

1 patates
1 havuç
5-6 bezelye içi
1 kabak
1 tk bulgur
1 tk irmik
1 tk pirinç
1 küp kuzu eti

Piştikten sonra tereyağı :)

Harika olduuuu

maşallah kilosu da boyu da gayet iyi..
benim minik meyvesini yarım elma kadar, sebzesini, 1-1,5 su bardağı kadar, yoğurdu 4-5 kaşık, muhallebiyi de 1 su bardağı kadar yiyiyor.

canım tarif çok güzel, ben de yapıyorum bunu ama tuz 1 yaşından önce kesinlikle yasak.

Cok cok az koyabilirsin demisti doktorum ondan koydum canim bezelyede koyuyordum ama mewsimi gecti cok sewiyorlar dene mutlaka afiyet olsun bebisine:)

1 patates
1 havuç
5-6 bezelye içi
1 kabak
1 tk bulgur
1 tk irmik
1 tk pirinç
1 küp kuzu eti

Piştikten sonra tereyağı :)

Harika olduuuu

Hmm bu tarifte benimkine benzio tek fark bulgur we et et sulari icin 8. aya girmis olmasi gerekiyormus doktorum oyle demisti

Hmm bu tarifte benimkine benzio tek fark bulgur we et et sulari icin 8. aya girmis olmasi gerekiyormus doktorum oyle demisti

Ben direk et atıyorum et suyu değil etli çorba yani. Biz ek gıdaya erken geçtik dr vermemi söyledi

X