Yöresel Tarif Hamsili Pilav(Karadeniz Yöresinden)Duru Pirinç Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
11 Mart 2013
9.602
12.967
Selam kizceler
Laz karisi olarak esimin yoresinden bir tarif sunacagim

Hamsili pilav malzemeler
1.5kg hamsi
3 bardak pirinc
1kg kuru sogan
1 cb dolmalik fistik
1cb kus uzumu
1cb misir unu
Tereyag
Zeytinyagi
Karabiber
Yeni bahar
Tuz
Maydanoz
Dereotu
Limon

yapilisi
Pirincimizi tuzlu suya koyup dinlendiriyoruz Diğer taraftan sorunlarımızın tamamını küp küp doğrayıp yana atıp yavaştan kavrulmaya bırakıyoruz o arada pirincimizi koşul cümleleri ile yıkayıp süzgece koyuyoruz soganlarımızın iyice kavrulması lazım
kavrulduktan Sonra dolma
fıstığı ne ekliyoruz bir süre daha kavurduktan sonra Süzgeç deki pilav bir süre daha kavurduktan sonra Süzgeç deki pirinç ve kuş üzümü ne ekliyoruz bir süre daha kavurup baharatlarını ekliyoruz sonra 3 su bardağı pirince 4 su bardağı kadar su ekleyip demlenmesi için Kapatıyoruz
pilav
demlenirken hamsi lerimizi Kılçıklarını ayıklayıp limonlu suya bırakıyoruz buradaki püf noktası limonlu su hamsinin kokusunun Pilava geçmesini engelliyor daha sonra pişireceğimiz kabı yağlayıp mısır unu serpiyoruz
benim Mısır
onun beyaz Çünkü kayınvalidemlerin köylerinin mısırları beyaz olduğu için beyaz mısır unu sonra hamsileri üst üste kat kat gelecek şekilde sıralıyoruz burada bir püf noktası daha var hamsileri sıkı sıkı bilmemiz lazım ki piştiğinde balıklar küçüldüğünde aralar boşluk kalmasın dizdikten sonra küçük küçük doğradığımız dereotu ve maydanozları pilavımızı karıştırıp demlenen pilavımız hafif soğumaya bırakıp dizdiğimiz hamsilerin içine yerleştiriyoruz sonra köşelerden kapatıp üzerlerine tekrar hamsi diziyoruz
üzerine fırça
ile yağlayıp Mısır'ın serpiştiriyoruz daha sonra 180-200 derece arası fırına verip çıtır çıtır kızarmasını sağlıyoruz
kızardıktan sonra genişçe bir tavaya ters çevirip servis
ediyoruz
Afiyet olsun

Ellerine saglik canim pasta gibi gozukuyo
Ellerine sağlık canım...
Güzel görünüyor
Yarışmada başarılar dilerim❤
Hamsinin sevdiğim 2 halinden biri tarifin, diğeri ekmeği

Ellerine sağlık canım benim, çok çok güzel görünüyor.

Yarışmada başarılar diliyorum.
Ellerine sağlık canım. Yarışmada başarılar diliyorum :)
Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor çokta severim ayrıca kendilerini fırında olunca kokusu da rahatsız etmiyor Harika oluyor
Ellerine emeğine sağlık canım şahane olmuş .
Yarışmada bol şans diliyorum
Sagolun canlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…