Hamilikte Diabet?

Gecmis olsun..Karindaki siviyi nasil olcuyorlar bana hiç yapilmadi da henuz?
Bende simdi geldim degerlerimi verdim hepsi iyiymis..Ac gezince iyi olacak sanirim..Hiç agzima sekerli bisi surmuyorum ama..Hatta arada elma sut biskui yiyebilirsin dedi..Haftada iki gun olcum yapicam hergun yapmiycakmisim...Sevinerek geldim...Allah bebeklerimize saglik versin saglikla kucagimiza alalimda insallah bunlarda gecer...:Saruboceq: :Saruboceq:

Merhaba.. Ben şu an 30+5 günlük hamileyim. 12 Mayıstan beri diyet yapıyorum. Son 1 aydır düzene soktum şeker değerlerimi. 15 günde 1 kadın doğuma, yine aynı süre döngüsünde endokrin doktoruna gidiyorum. Karındaki sıvıyı ultrasonda ölçüyorlar. Her gidişimde ölçüyor doktorum.Çünkü sıvı artışı da normal değil. Benim karnım çok çabuk büyüdü. 71,40 kilo idim 12 mayısta, şu an 26 mayıs 70 kiloyum. Hamileliğe 60 ile başladım ve şu an 70 kiloyum. Sanırım 12-13 kilo ile tamamlayacağım belki de 10 kilo ile bitecek.Hiçbir öğünde tam anlamıyla doymuyorum. Aç geziyorum diyebilirim.

Sagol paylastigin için..Ben gecen hafta ogrendim bu diyabet sorunumu o gunden beride moralman sifirlarin altindayim..Bende tansyon problemide vardi simdi oda iyi gibi gorunuyor tuzuda kestim iyice...Bende birden asiri kilo aldim..Gerci diger iki hamileligimdede boyle olmustu..Bu haftaya kadar bulantim ve sabah cikartmalarimda kesilmedi..Bulandikca midem agzima biskui falan attim hep yada cikulata yedim kucuk parcalar halinde...Tabii kilolalarda hemen geldi..Simdi diyetisyenlede gorustum bana liste verdi..Diyecegim Jinekolog;kardiyalog diabetik;ve diyatisyen dortlusu arasinda kaldim...Ben ucuncu cocuguma hamileyim diger ikisinde olmadan bunda cikmasinda cok anlamadim...Sen fazla kiloda almamissin aslinda...Masallah diyim... :))

mrb kızlar bendede gebelik sekeri cıktı 1 haftadır diyet yapıyorum 1800kalorilik 3hafta yapıcam sonra iki gün açlık ve tokluk şekerimi ölçücem yüksek cıkarsa insüline baslıycaam ii cıkarsa diyete devam.cok doyduğum söylenemez ama bebişlerimiz sağlıklı olsunda.doktor sizden ha1c tahlili istedimi benden istemişti yaptırdım normal sınırlarda cıktı.

Gecmis olsun..Bu HA1C testinin ne oldugunu ben bilmiyorum..Nasil yapildigini yazarsan belki anlarim...Bana henuz sadece iki kere seker yuklemesi yapildi...Biri 50 mg la 1 saat sonra kan aldilar..IKincisinde ac karnina kan alip sonrasinda 75 mg yukleyip her yarim saatte bir yine kan aldilar..Toplam 5 tup...
Benim tek korkum inusilin tedavisine baslamakti..Bugunluk gerek olmadi ama bakalim insallah ileridede olmaz ....

bende tam olarak bilmiyoırum ama sanırım hamilelik öncesinde seker hastalığın olup olmadığını anlamak için yapılıyor.acken kanına bakılıyor okadar.bu arada bana 50g yüklemeden sonra 100g lık yükleme yapıldı 75g değil.niye sana 75lik yapıldı acaba her doktorun farklı uygulamasımı varki.

bu arada bende cok aşırı kşlo almamıştım aslında gecen haftaya kadar sadece5.5 kilo almıştım.sekerin sadece kiloyla ilisi yok galiba

Hba1c testi kanla yapılan bir test. Testin yapıldığı tarihten geriye doğru son 3 ayın ortalama şeker düzeyi yüzdesini veriyor. Bunu ben de yaptırdım. Salı günü tam 1 ay olacak yaptıralı ve yeniden yaptıracağım. Oranın hamilelerde %5,5 'uğn altında çıkması gerekiyor. Burdan şunu anlıyorlar; geçmiş dönemde şekerim kontrollü müydü değil miydi.? Bebeği etkilemiş olabilir mi?Bende %5 çıkmıştı. Bakalım salı günü ne çıkacak.Bu arada inüsülünden korkmanıza gerek yok. En güvenlisi o. Bebeğe hiçbir zararı olmadığı gibi daha garanti bir yöntem. Benim şekerim diyetle kontrol altında olmasına rağmen endokrin doktorum son ay mutlaka başlatırız inüsülüne dedi. Çünkü son ay sadece diyetle kontrol edemezmişim.

bu arada bende cok aşırı kşlo almamıştım aslında gecen haftaya kadar sadece5.5 kilo almıştım.sekerin sadece kiloyla ilisi yok galiba

Ne güzel 5,5 kilo.. Bebeklerinizin durumu nasıl peki? Kilolarında artış var mı? Yada amniyo sıvınızda artış? benim kontrolüm endokrinde salı günü kadın doğumda çarşamba. 10 gün evvel kızım 1422 gr. idi. Haftasına göre normaldi.

ben de çok sıkıntılı geçirdim. Az kaldı, inşallah sağlıklı bir şekilde doğarlar ve sağlıklı büyürler.

benim yüklemem daha yapımadı haftyaya olucak inşallah bir sorun çıkmaz.ama benim teyzemde çıkmışdı dr diyet verdi tek kötü yani her canının çektiğini yiyemiyosun ama 10 kilo ile hamileliği bitti saglıklı beslendi yani ben şuan homini gırtlak yiyiyorum bakalım ne olucak

Bende oncesinde seker olup olmadigini bilmiyorum ama diger iki hamileligimde cikmamasi beni biraz umutlandiriyor..Son ayda igneyi kesinmi veriyorlarmis ki..Sanirim benim dogumum erken olucak..Doktorda zaten 38 haftaya kadar ne kadar buyudugune bakicak ona gore erken dogum yaptiricak..bende aralikli aralikli is yaptigimda yada yurudugumde sanci oluyor, bende onun verdigi muhtemel dogum tarihine kadar surecegini sanmiyorum zatende kendinin boyle soylemesi beni cok korkuttu...
Birde bende bazen basagrisi oluyor doktora sormayi unuttum acaba sekerdenmi (biraz dusuk cunki benimki diyetten) yoksa tansyondami olabilir..Sizde boyle bir sIKINti varmi?

Allahtan bi o yok bende. Şekerin başağrısı yaptığını duymadım. Endokrin doktoru son aya kesin başlatırım dedi inüsülüne ama belki de bebekte irileşme olmadıkça bu şekilde götürecektir bilemiyorum ki. Ben inüsülünden korkmuyorum yeter ki diyet yapayım derken eksik besin alıp bebeği gıdasız bırakmayalım. Çünkü doyamadan az porsiyonlarla yiyorum. ılerleyen haftalarda bebek daha hızlı kilo almalı. Bu diyetle nasıl alacak bilmiyorum belki bu yüzden diyet yetersin olacak diyordur doktor.

mrb kızlar bugün doktora gittim 2 hafta sonra aclık tokluk sekerimi ölçüp sonuçlarıma göre devam edicez.şimdilik arada ölçüyorum normal degerlerde diyete uyuyorum.ama 1.5 kilo vermişim.ama bebeğim haftasıyla uyumlu.siz kilo veriyormusunuz.bu arada insülin kullanmak zorunda kalsak bile cokkorkulacak birsey yokmuş.ama umarım gerek kalmaz.

Herkese Merhaba arkadaslar...Ben hala diyete devam ediyorum doktora gittigimden beri sekerli birsey yemedim icmedim...Bende yuksek cikan degerler hep dusuk cikiyor artik...Sabah ac karnina 61-69 arasi degisiyor..Hatta 61 oldugunda kendimi hiç hissetmedigim için hemen olcum yaptim cunki ellerim titremeye basagrisi ve halsizlikte bir anda geldi...Sanirim dengeliycez derken baya dustu sekerim...Cuma gunu yeniden degerlerimi gorusucem hemsireyle acaba boyle dususler sizdede oluyormu yoksa cumayi beklemeden telefon acip sorsammi....Valla sekerim yuksekken (ki ben hissetmemistim) daha iyi hissediyordum kendimi en azindan yavas yavasta olsa isimi yapabiliyordum simdiyse elim kolum kalkmiyor halsizlikten...

Merhaba kızlar. Bende 1,5 aydır diyet yapıyorum. 1 ay önceki hba1c sonucum 5 iken bugünkü tahlil sonucum %4,7'ye düşmüş. Normal aralık %4,8-%6.. sanırım diyet işini abarrtık... Yarın kadın doğumda randevum var. bebeğimin kilosunu 1700 gr. dan aşağı beklemiyorum ama eğer 1700 gr.dan aşağı olursa ertesi gün endokrine gidip hem sonucumu göstereceğim hem de yeni diyet listesi alabilirim. Herşey yarın kızımın durumuna bağlı

Canim senin diyet listen nasil bana sadece yiyebilecegim seylerin markalariyla birlikte llistesini verdi...Bundan bu akdar falan diye diyet yok...Diabet için....
Kilo vermem için dietisyenin verdigi liste var sadece oda hafif seylerden olusan...Senin listeni diyabet içinmi verdiler merak etttim...?

evet canım.. Diyabet için verildi. 100 lük yükleme yapılmıştı ve 3 değer yüksek çıkmıştı. Yükleme sonucuma göre 1800 kalorilik diyet verildi. Domates, salatalık, çiğ sebze yağsız olmak şartıyla serbest. Sabahları 2 k.k. light peynir.5 zeytin, domates, salatalık, haftada 3 kez yumurta... Öğleleri: 1 kepçe çorba,4 yemek kaşığı sebze, 1 köfte kadar et,1 kase yoğurt Akşamları da öğle gibi.Günde almam gereken yağ 4 tatlı kaşığıkadar. Günde 4 porsiyon meyve ve meyveler mutlaka 1 bardak ayran, süt yada yoğurtla tüketilmesi gerekiyor. Beyaz ekmek, kolalı-şekerli yiyecekler, her türlü kızartma, bulyon, hazır çorbalar, tatlılar, çerez, kek, pastalar yasak...

Cok tesekkur ederim bilgilendirdigin için...Bana bu sekilde bir liste vermediler..Ama senin yazdiklarini yiyebilecegimi soylediler...Sadece gunde iki tane meyve verdiler..Seker oldugundan iclerinde...Oda uzum muz ve cilek haric....Cok cok tesekkur ederim..Allah sifalar versin saglikla sihhatle hayirla kucagina alirsin insallah...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…