Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Folik Asit Kullandınız Mı?

• Evet

• Hayır

Oylama sonuçları oy kullanıldıktan sonra görülebilir.

cansununhatiradefteri

Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2019
52
33
30
Merhaba, yaklaşık 5 haftalık hamileyim. Bir kaç gün önce gebelik testi için kan vermeye gittiğimizde sonucun pozitif olduğunu öğrendik ve aynı gün doktoruma da muayene oldum. Doktorum daha önce rahim problemim ile ilgili beni çok iyi ve doğru yönlendirmiş bir doktordur. Bir gün hamile kalırsam ona giderim diyordum. Çok şükür nasip oldu :) ultrasonda bizim susam gözükmedi ama doktorum gebeliğin olduğunu kandan teyit etti. Haftaya tekrar gidip kesesini göreceğiz. Fakat benim aklıma bugün bir şey takıldı. Normalde folik asit vermesi gerekirdi diye düşünüp bugün kendisini aradım. Yoğurt çerez gibi bir çok besin saydı ve bunlardan folik asit alabileceğimi ekstra ilaç önermediğini söyledi. İlk defa folik asit vermeyen bir doktor gördüm. Bundan öncede arkadaşlarım hep anlatırdı. Doktor bana hemen folik asit verdi falan diye. İnternette bir çok makale okudum ve arada kaldım. Siz neler yaptınız? Folik asit kullanmayan var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim ❤️

Merhaba, yaklaşık 5 haftalık hamileyim. Bir kaç gün önce gebelik testi için kan vermeye gittiğimizde sonucun pozitif olduğunu öğrendik ve aynı gün doktoruma da muayene oldum. Doktorum daha önce rahim problemim ile ilgili beni çok iyi ve doğru yönlendirmiş bir doktordur. Bir gün hamile kalırsam ona giderim diyordum. Çok şükür nasip oldu :) ultrasonda bizim susam gözükmedi ama doktorum gebeliğin olduğunu kandan teyit etti. Haftaya tekrar gidip kesesini göreceğiz. Fakat benim aklıma bugün bir şey takıldı. Normalde folik asit vermesi gerekirdi diye düşünüp bugün kendisini aradım. Yoğurt çerez gibi bir çok besin saydı ve bunlardan folik asit alabileceğimi ekstra ilaç önermediğini söyledi. İlk defa folik asit vermeyen bir doktor gördüm. Bundan öncede arkadaşlarım hep anlatırdı. Doktor bana hemen folik asit verdi falan diye. İnternette bir çok makale okudum ve arada kaldım. Siz neler yaptınız? Folik asit kullanmayan var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim ❤️
Daha erken diye vermemis olabilir bebek gozuktukten sonra vericektir belki

Merhaba, yaklaşık 5 haftalık hamileyim. Bir kaç gün önce gebelik testi için kan vermeye gittiğimizde sonucun pozitif olduğunu öğrendik ve aynı gün doktoruma da muayene oldum. Doktorum daha önce rahim problemim ile ilgili beni çok iyi ve doğru yönlendirmiş bir doktordur. Bir gün hamile kalırsam ona giderim diyordum. Çok şükür nasip oldu :) ultrasonda bizim susam gözükmedi ama doktorum gebeliğin olduğunu kandan teyit etti. Haftaya tekrar gidip kesesini göreceğiz. Fakat benim aklıma bugün bir şey takıldı. Normalde folik asit vermesi gerekirdi diye düşünüp bugün kendisini aradım. Yoğurt çerez gibi bir çok besin saydı ve bunlardan folik asit alabileceğimi ekstra ilaç önermediğini söyledi. İlk defa folik asit vermeyen bir doktor gördüm. Bundan öncede arkadaşlarım hep anlatırdı. Doktor bana hemen folik asit verdi falan diye. İnternette bir çok makale okudum ve arada kaldım. Siz neler yaptınız? Folik asit kullanmayan var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim ❤
Bence daha küçük diye vermemiş olabilir bende aynı durumdayım 5 haftalık bana da ilaç vermediler henüz 🤷🏻‍♀️

Doktorlar folik aside gebelik planlandigi takdirde 3 ay oncesinde kullanilmaya baslanmasi gerektigini soyluyorlar. Gebelikten 3 ay once ve gebeligin 3. ayina kadar. Ben henuz hamile degilim ancak kullaniyorum doktorum onermisti.

Bana da vermedi doktorum folik asit ama decavit verdi.. Decavitte varmış zaten folik asit.

Bence daha küçük diye vermemiş olabilir bende aynı durumdayım 5 haftalık bana da ilaç vermediler henüz 🤷🏻‍♀️
Küçük olmasıyla alakalı degil ben ilk ögrendigimde beta hcg 55.10 Du yani iki haftalık falan tahmini ve hemen verdi zaten folik asidin amacı bebegin daha iyi gelişmesi ve rahme daha iyi tutunmayı için kullanılır normalde hamilelikten 3 ay önce kullanılmaya başlanmalı ve bebek 12 haftalık olana kadar da kullanıma devam edilmelidir devlet karşılamadıgı için gidip Bi eczaneden temin edebilirsiniz ben araştırdım folik asit vucütta depolanmadıgı için takviye gerekiyor ilacı sabah kahvaltı saatinde alıyorum ayrıca gün içinde de folik asit degeri yüksek olan besinler tüketiyorum şükür çarşamba günü keseyi gördük 6 haftalıkmış daha kullanın bence ne olur ne olmaz

Her doktorun kendi kanaati farklidir,Besinlerden takviye edecegini dusunmus ve vermemis.Bazi doktorlar medikale karsiLar.Arkadasim 3 gebeligindede hiç bisey icmedi, saglikli bir sekilde bebekleri dogdu.Hem bu folik asit olayi son 10.12 yildir belki var.Eskiler annelerimiz filan sanki fplik asit mi icmisler?Cokta kafaya takmayin,saglikli gebelikler dilerim.

Her doktorun kendi kanaati farklidir,Besinlerden takviye edecegini dusunmus ve vermemis.Bazi doktorlar medikale karsiLar.Arkadasim 3 gebeligindede hiç bisey icmedi, saglikli bir sekilde bebekleri dogdu.Hem bu folik asit olayi son 10.12 yildir belki var.Eskiler annelerimiz filan sanki fplik asit mi icmisler?Cokta kafaya takmayin,saglikli gebelikler dilerim.
Teşekkür ederim, beni rahatlattınız sağ olun :KK24:

Nasıl? Yani ben gebelikten önce de alıp kullanmıştım folik asitin bi zararı yok ki yani bence bi seferlik farklı bi kadın doğuma görün ilaç verir sana
evet ilaç vereni bulmak kolay. ama benim derdim kullanmadan da sağlıklı bir gebelik geçirip geçiremeyeceğimi kullanmazsam bebekte ne gibi kesin problemler ile karşılaşabileceğimi öğrenmek.

4mg lik folik asitler zaten emilmeden tuvalete karisiyor o yuzden vermemiste Belli bi haftadan sonra zaten hap seklinde bir cok mineral vitamin alcaksin onlarin iceeiginde folik asitte olcak ama hic bisey kullanmamak bu devirde mantikli degil. Cunku yedigimiz hic bisey tam organik degil alamuyoruz. Ben suan bi cok takviye kullndigm halde demir depolarimi bosaltiyo bebek ve saclarim dokuluyor. Birde his bir takviye almadigimi dusunemiyorm

X