Haketmediğim bir beddua aldım..

Dost-düşman kime karşı olursa olsun, bedduâ etmek; tel’in etmek, lânetlemek, ilenmek, birisine kötü olması ve başına kötülük gelmesi için duâ etmek ve hakkında kötülük istemek demektir. Bedduâ konumunda olan kişinin iki hâli vardır: Ya haklıdır, ya haksızdır.

Haksız ise, bedduâ yapmakla haddini aşmış ve hattâ zulüm yapmış olmaktadır. Ki bu haramdır. Çünkü haksız bedduâ ancak “sû-i zan”dan beslenir. Sû-i zan ise, haramdır.
haksız yere yapılan bedduâlar, ilenmeler, tel’inler, lânetlemeler, Allah nezdinde makbul de değildir. Çünkü haklılık yoktur, çünkü sû-i zanna dayanmaktadır, çünkü gerçeklerden uzaktır.
Haklı konumda olana gelince, eğer insaf sahibi ise bedduâya yol vermez. Ya ıslâhı için duâ eder. Ya da, çok rencîde olmuş ise, sabrı ve insafı kurumuş ise, onu, Allah’ın adâletine, cezâsına, celâline, kahrına ve kibriyâsına havâle etmekle, yani Allah’a ısmarlamakla yetinir.

Haklı olan kişinin böyle bir havâlesini ise Cenâb-ı Hak çoğu zaman makbûle şâyân bulur, kabul eder ve onun hakkını ondan mislî bir cezâ alır

Bir kişinin haksız yere kalbinin incitilmesi, gönlünün kırılması, gözlerinin yaşarması esasen fıtrî bir bedduâ hâlidir. Ve asıl bedduâ dili de budur. Dilinin hiçbir biçimde tel’in ifâdesi okumasına, yani bedduâ etmesine gerek yoktur. Çünkü Allah, Ahkemü’l-Hâkimîn’dir; hâkimlerin Hâkim’idir. Erhamü’r-Râhimîn’dir; merhametlilerin en merhametlisidir. Mâsumların, mazlumların, dilsizlerin, yavruların, çaresizlerin, kimsesizlerin, hayvanların hal dili ile çaresizlik içinde yaptıkları beddualardan sakınmalıdır

Demek, haklı da olsak, bedduâya sarılmak fazîlet değil, şeref değil, mârifet değil, insaf değil, erdem değildir.

Güzel arkadaşım beğendiğim bir yazıyı buraya yazdım umarım üzünütünü sevince çevirir...Sana beddua etmekle kendine beddua etmiş oluyor ki ,birde bunu namazda yapıyor..O ne büyük gaflettir..RABB'ÜL ALEMÎN herşeyi görür ve layıkı ile verir :teselli:

Anam ne yüzsüz adammis o öyle!!! Karina söylerim beni rahat birak diye tehdit etseydin sende... Korkma herkesin ettigi beddua döner dolasir kendini bulur. Hiçte utanmiyor üstelik, çoluk çocuk sahibi :mymeka:

Hepinize o güzel yazılarınız desteğinin için çok teşekkür ederim
ALLAH razı olsun...
telimi o günden itibaren değiştirdim ve hiçbirşekilde o günden itibaren bişi olmadı olmasında.....
şu bayramıda atlatırsak daha ferahlıcam bayramda isterse baban dövsün ailemle gelicem demişti inşallah dediğini yapmaz.....
ama yapmaz herhalde artık o bedduasında sonra....utanmadan birde gelmeye kalkmaz diye düşünüyorum...
neyse unuttum ben artık ALLAH biliyo herşeyi
sizleri çok seviyorum iyiki üye olmuşum buraya destekleriniz bana çok iyi geldi Şeniz

bir insan beddua ettiği zaman o beddua edilen kişiye gider eğer o kişi bunu haketmiyorsa döner dolaşır eden kişiyi kesinlikle bulur için rahat olsun...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…