Hak geçer mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kkedi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Ağustos 2019
2.986
5.050
Konum babamın eşi ile ilgili olacak. Kendisi babamla evlenmeden önce bir evlilik yapmış, eşini kaybetmiş ve baba evine dönmüş. Bu arada da tüm kardeşleri evlenip çoluk çocuğa karışmışlar. Annesi babası hastaymış ve 12 yıl boyunca birçok talibi çıkmasına rağmen tekrar evlenmeyip onlara bakmış. Eşinden kalan maaşı da evi geçindirmeye ortak harcamışlar kendine ayırmamış. Bu durumlardan dolayı da babası oturdukları evi ona vermek istemiş. Hem evlenmedi hem onca sene onlara baktı diğerleri zaten çoluk çocuğa karıştı diye. Kardeşler de bunu desteklemişler ve baba henüz yaşıyorken tapuyu babamın eşine vermiş. Yani miras değil, hibe. Kadın babamla da anne babası vefat ettikten sonra evlendi. Ben verilen evi görmüştüm eski müstakil bir evdi. Şimdi kentsel dönüşüm için o ev yıkılmış ve inanılmaz güzel ve lüks bir apartman yapılıyor oraya ve bir dairesini de babamın eşine verecekler. Şimdi hem artık evlendi, hem çok lüks bir daireye sahip olacak diye kardeşlerden biraz mırın kırın duyulmaya başlanmış. Babamın eşi de vicdan yapıyor ve acaba onların hakkı da var mı diye düşünüyor. Kendisi dindar bir kadın. Hak geçsin istemiyor. Fakat araştırdığımda sağken verilen malların miras kapsamına girmediğini, hediye olarak görüldüğünü ve ebeveynin istediği çocuğa vermekte özgür olduğunu öğrendim. Yani dini açıdan da vermesi gerekmiyor. Fakat yine de içi pek rahat etmiyor durumla ilgili. Siz olsanız bu durumda napardınız?

İşin başka boyutunu da sorayım. Bu hanımın bir erkek kardeşi var boşandı ve evini eski eşine verdi kendisi kirada yaşıyor. Oldukça iyi bir maaşı var fakat elinde hiç para tutamadığından babamdan borç falan istiyor. Mesela bilmem kaç kişiye yemek ısmarlamalar, tamamen keyfi bir yaşam. Böyle olunca da parası yetmiyor. Şu an kentsel dönüşümü yapanlar babamın eşine kira ödüyorlarmış ama sanırım kendisi kirayı almak istemiş babam araya girmiş verdirmemiş kirayı. Ve esas sorun bu ev yapıldığında adam bu eve çıkmak isteyecek o kesin belli. Çünkü ev merkezde, babam ve eşi ise ilçede yaşıyorlar yani o evde kendileri yaşama durumları yok. Bu evde kardeşinin kalmasına izin verirse en az 20k kira alabileceği evden belki üç beş kuruş anca alacak. Ve de ev kendine ait olmayacak sonuçta gidip de kalma durumu yok. Bu yüzden en başta eve geçmesine engel olmaları gerekiyor. Siz bu durumda ne önerirsiniz?

Son düzenleme:
12 yıl kendinden fedakarlık yapabilmek herkesin harcı değil
Bence hak geçmez
Eski ev olunca sorun olmuyor kadın biraz para görecek iyi bir eve sahip olacak diye mi sıkıntı çıkıyor
Resmen hasetlik
Bence hak geçmez zamanında baksalarmış anne babasına

Daireyi hakkı olarak almış bence hak geçme durumu yok. Yani kadın 12 yıl ana babasına bakmış, anne baba da emeğinin karşılığını vermiş hak etmiş. O mırın kırın edenler hayatlarından koskoca 10 yılı vermeye razı değillermiş o zaman konuşmayacaklar.

Yasal mirasçısı yok madem ölünce zaten akrabalatına kalmıyor mu , kadının malına göz diktiler madem ölene kadar bekleyiversinler🤐🤐

Daireyi hakkı olarak almış bence hak geçme durumu yok. Yani kadın 12 yıl ana babasına bakmış, anne baba da emeğinin karşılığını vermiş hak etmiş. O mırın kırın edenler hayatlarından koskoca 10 yılı vermeye razı değillermiş o zaman konuşmayacaklar.

Yasal mirasçısı yok madem ölünce zaten akrabalatına kalmıyor mu , kadının malına göz diktiler madem ölene kadar bekleyiversinler🤐🤐
Evet çocuğu yok
Yıllarca kendisi bakmış diğer kardeşler kendi evlerindelermiş

Zaten babamla evlenince de biraz mırın kırın edilmiş. Yani artık başka evi var kocası var diyerekten. Ölene kadar dul kalıp o evde yaşasa o zaman sorun yok 🙄
Onlara ne? Kadının kendi malı artık o. İstediğini yapar. 12 sene boyunca anne babalarının yükünü kendisi sırtlamış, diğer kardeşler el sürmemiş. Ona saysınlar.

Zaten babamla evlenince de biraz mırın kırın edilmiş. Yani artık başka evi var kocası var diyerekten. Ölene kadar dul kalıp o evde yaşasa o zaman sorun yok 🙄
Ne güzel memleket ya kadın yıllarını versin, eski eşinden kalan maaşı anne babasına ikramda bulunsun. Belki çocuğu olacak yaşları ailesine hürmet/ hizmet etmek için harcasın. Kardeşleri de evlenmesine sıcak bakmasın he
Bi cümle kurardım ama banlanmak istemiyorum

Kardeşleri de ne kadar uyanıkmış. 12 yıl iki yaşlı hasta insana bakmak kolay mı ? Üstelik vefat eden eşinin maasını da evin giderlerine harcamış. Kardeşleri kusura bakmasında yalı verseler hakkını ödeyemezler. Kadının hayatından giden senelerin hakkını kim verecek peki ?

Onlara ne? Kadının kendi malı artık o. İstediğini yapar. 12 sene boyunca anne babalarının yükünü kendisi sırtlamış, diğer kardeşler el sürmemiş. Ona saysınlar.
Babam da diyor sen 12 yıl boyunca verdiğin eşinden gelen emekli maaşını hesaplasan zaten yüklü bir miktar ediyor diye. Diğer kardeşler vermemişler anne baba ve bu kadın kendi maaşlarıyla geçindirmişler evi

Kardeşleri de ne kadar uyanıkmış. 12 yıl iki yaşlı hasta insana bakmak kolay mı ? Üstelik vefat eden eşinin maasını da evin giderlerine harcamış. Kardeşleri kusura bakmasında yalı verseler hakkını ödeyemezler. Kadının hayatından giden senelerin hakkını kim verecek peki ?
Başta zaten onlar da desteklemiş bu durumu. Kadın dul, çocuğu yok kendileri evliler vs. Onun hiçbir şeyi yok onun olsun diye düşünmüşler onlar da. Ama babamla evlenince artık dul değil diye de biraz ses çıkmış

Ne güzel memleket ya kadın yıllarını versin, eski eşinden kalan maaşı anne babasına ikramda bulunsun. Belki çocuğu olacak yaşları ailesine hürmet/ hizmet etmek için harcasın. Kardeşleri de evlenmesine sıcak bakmasın he
Bi cümle kurardım ama banlanmak istemiyorum
Sıcak bakmamışlar mı bilmiyorum ama evlendikten sonra biraz gözlerine batmış bu durum. Babamın da maddi durumu yerinde. Artık zaten iyi şartlarda yaşıyor onun da evi barkı kocası var diyerekten..

Başta zaten onlar da desteklemiş bu durumu. Kadın dul, çocuğu yok kendileri evliler vs. Onun hiçbir şeyi yok onun olsun diye düşünmüşler onlar da. Ama babamla evlenince artık dul değil diye de biraz ses çıkmış
Tabi dul kalsa öldüğünde yine kendilerine kalacak ya ev

Babam da diyor sen 12 yıl boyunca verdiğin eşinden gelen emekli maaşını hesaplasan zaten yüklü bir miktar ediyor diye. Diğer kardeşler vermemişler anne baba ve bu kadın kendi maaşlarıyla geçindirmişler evi
Oh valla ne güzel iş. Benzeri bizim de başımıza geldi. Ev kentsel dönüşümle değerlenince çingeneleşmişti amcamla halamın eşi. Kendilerini uyanık sanıyorlar herhalde. Zerre kadar hakkı yoktur onların o evde. İstediği hocaya sorabilir. İçi rahat etmeli.

Bence gecmez, bu konuyu konusturmak bile haksizlik
Kadinin maddi katkisi ztn hic yok gibi
Sorsaniz ne hikayeler anlatir nelerde eksik kalmistir
Ama ufacik bir suphesi varsa onu tasimaya deger mi karar verecek olan kendisi.

Asla hak geçmez,Baba kendi isteği ile bakmış valla 2 yaşlıya maddi manevi bakmış kadın bütün kardeşler birleşse asıl onlar bu hakkı ödeyemez, kadının sayesinde rahat etmişler anne babaya maddi manevi bakmak zorunda kalmamışlar bir nevi evlilik huzurunu bile bu kadına borçlular en basitinden diğer şeyleri saymıyorum bile

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X