hadi yarışarak zayıflayalım her pazar en çok zayıflayan 1. olsun

Diyet mi Sağlıklı Yaşam mı?Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün Paylaşan Sevgi Gökçen Erkün
Yazan Sevgi Gökçen Erkün
Diyet, Yunanca kökenli bir kelimedir ve anlamı ‘’sağlıklı yaşamak’’tır. Yani düşünüldüğü gibi, aç kalarak zayıflamak değildir. O nedenle diyet dendiğinde korkmanıza ve başlamak için Pazartesi gününü seçmenize hiç gerek yok.

Diyet denince birçok kişinin aklına, aç kalarak ve sevilen lezzetli yiyeceklerden mahrum kalarak zayıflamak gelir. Oysa bu sağlıksız yöntemin aksine, üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümünü bitirmiş kişiler olan diyetisyenler, danışanlarına sağlıklı yaşam sunma amacını taşır. Peki, hem dengeli hem eğlenceli bir şekilde diyet yaparak kilo vermek mümkün olabilir mi? Eğer kendinize güvenerek yola çıkarsanız, olabilir.
Mutlu bir şekilde, aç kalmadan ve halsizlik hissetmeden kilo vermek için, gün içinde vücudunuzun ihtiyacı olan bütün besin ögelerini (karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su) karşılamalısınız. Gün içinde her renkten çeşitli meyveler tüketmek, çeşitli vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olacaktır. Çok acıkmanıza fırsat vermemek için hiçbir öğününüzü atlamamalısınız. Ara öğünlerinizi ihmal etmeden, azar azar ve sık sık beslenmek, ana öğünlerde çok aç olup aşırı yemenizi engelleyecektir. Sindirimi sağlamak içinse, akşam atıştırmalıklarınızı yatmadan iki saat önce sonlandırmalısınız. Ayrıca yemeklerinizdeki yağ ve tuz miktarını azaltmak, günlerinizi çok daha hafif geçirmeye yardımcı olacaktır.
Mide rahatsızlığınız veya tansiyon probleminiz yoksa, baharat kullanarak yemeklerinizin lezzetini artırabilir ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Kilo kaybetmek için, çay ve kahveye atılan şekeri bırakmak da etkili olacaktır. Şekersiz çay kahve içemiyorsanız; yanında abartılı olmamak koşuluyla kuru meyve tüketebilirsiniz. Tatlı düşkünlüğünüz varsa ve tatlı yemenizi engelleyen bir hastalığınız yoksa, haftada bir kez ara öğününüzde 1 porsiyon sütlü tatlı yiyebilirsiniz. Günlük kaçamaklar ise, diyeti bırakmak için bir sebep olmamalıdır. Kaçamaklarınızı telafi ederek, diyetinize sıkıca sarılmalısınız.
Hareketsiz yaşam, yani egzersiz yapmadan kilo vermeye çalışmak size geri kilo aldıracağı için, günlük hareketlerinizi artırmalısınız. Günde sadece bir saat yürüyüşle bile, bir haftada yaklaşık yarım kilo verebilirsiniz. Hareket etmek, aynı zamanda diyet esnasında yaptığınız kaçamaklarda kaloriyi dengeleyerek kilo kontrolü yapabilmenizi sağlar. Diyet derken, artık kastedilenin sağlıklı yaşam olduğunu biliyorsunuz.
Biz diyetisyenler, sizlere sağlıklı yaşam sunmak için eğitim alıyoruz ve kendimizi bu yolda yetiştirmeye çalışıyoruz. Diyet denince akla gelen açlık ve mahrumiyeti unutun. Ölçülü miktarlarda her türlü besini tükettiğinizi düşünün, o zaman diyet yapmak çok da zor olmayacaktır. Diyetisyeninize danışarak, hayatınıza ve size uygun diyet listesini uygulamak, sonunda da sağlıklı bir vücuda kavuşmak için pazartesiyi beklemenize gerek yok. Kendinize güvenerek bir başlangıç yapın ve azimle devam edin. :KK56:

aynen ya.dün bende de misafir vardı .bide artık diyet yapıyorum demek istemiyorum.hep dalga konusu oluyorum.yap boz yap boz yaptığım için.onlara çaktırmadan salatalardan falan yedim masadan arkadaşın kocuğuna bakma bahanesiyle erken kalktım falan.söylemeyi düşünmüyorum kimseye..

Bu konuda katiliyorum sana diyet yapiyorum diyince sanki herkesin karisma hakki var oluyorher kes bir yorum yapiyor sinir bozucu oluyor

Arkadaşlar üç gun önce altı öğün beslenin diyipduruyorlardi simdi uc ana ogun yeterli diyorlar bu diyetisyenlerde bir karar verse iyi olur karatay ve bazi diyetisyenler altı ogun yerseniz hormon dengesi bozuliyor yağ yakamiyoruz diyor bazisi ac kalinca yag depoluyor diyor sinirim bozuldu

arkadaşlar üç gun önce altı öğün beslenin diyipduruyorlardi simdi uc ana ogun yeterli diyorlar bu diyetisyenlerde bir karar verse iyi olur karatay ve bazi diyetisyenler altı ogun yerseniz hormon dengesi bozuliyor yağ yakamiyoruz diyor bazisi ac kalinca yag depoluyor diyor sinirim bozuldu

üç ana üç ara öğün besleniyoruz ara öğünleri aç kalmamak için değil vücudumuz aç kalıp kendini yavaşlatmasın diye az süt ve elma gibi bir protein bir meyve şeklinde yiyoruz.:KK56:

ayy inş ben birinci olucam ben olmazsamı yok bile okadar diyorum :KK1: grip olmama rağmen dikkat ettim arkadaşlar bide ilk haftam olduğu için daha çok vericeğimi düşünüyorum ilerleyen haftalarda yavaşlayacaktır tek sıkıntı 2 3 gündür spor yapamıyorum ona rağmen güzel bi fark var bende he şunuda belirtmeden geçemiycem benim için güzel bi fark bu sizlere belkide az gelebilir ben çok mutluyum yaptım oldu :KK76::KK9:

ayy inş ben birinci olucam ben olmazsamı yok bile okadar diyorum :KK1: grip olmama rağmen dikkat ettim arkadaşlar bide ilk haftam olduğu için daha çok vericeğimi düşünüyorum ilerleyen haftalarda yavaşlayacaktır tek sıkıntı 2 3 gündür spor yapamıyorum ona rağmen güzel bi fark var bende he şunuda belirtmeden geçemiycem benim için güzel bi fark bu sizlere belkide az gelebilir ben çok mutluyum yaptım oldu :KK76::KK9:

Hadi bakalim sanki birileri baya incelmis:-D

hep birlikte inş incecik olucaz hedefe yavaş yavaş emin adımlarla gidiyoruzzz :KK52: buarada bişey sorucam kızlar kilo çizelgelerimizi göremiorum ben neden acaba ???

Son düzenleme:
hep birlikte inş incecik olucaz hedefe yavaş yavaş emin adımlarla gidiyoruzzz :KK52: buarada bişey sorucam kızlar kilo çizelgelerimizi göremiorum ben neden acaba ???

evet ya kilo çizelgemi bende eklemiştim ama benimkide yok beceremedim sanmıştım yazınca farkettim hiç birimizinki yok.niyeki?

Son düzenleme:
Kızlar şu ender saraç on hareketi yapanlar memnun musunuz sıkılaşma sağlıyor mu acil cevap istiyorum yapanlar vardı

bu hafta sıkı rakibelerim çok gibi sanki :KK1: birinci olamazsam çok hırs yapıcam :KK4::KK1:

Çok hırslı gördüm seni ama bende bu konuda çok hırslıyım inşallah hepimiz sağlıkla istediğimiz kilolara ulaşırız.

Yecusral evdeki tartıya inanamadım o yüzden gidip eczanedede tartıldım belki evdekinde sorun var diye ama ordada çıkan sonuç evdekiyle aynı bu hafta regl oldum 2 ay öncede vucudumda çok fazla ödem oldugunu söylemişti bir uzman ardından yine regl olmuştum demekki benim vucudum bazı dönemlerde daha fazla ödem yapıyor neyse bu haftadan sonrası önemki ben spor yapamadım ama çok dikkat ettim sadece bir akşam yaramazlık yaptım hedefim 30 hazirana kadar bu tempoda devam etmek .:KK1: kendimi aç bırakmadım su ve ıhlamur sürekli içtim ıhlamurun içinde kabuk tarçın havlecan zencefil ve adını bilmediğim bir şey daha var oda tatlı ihtiyacımı karşılıyor:KK16:herkese bol bol ıhlamur öneririm

Bu hafta fiyaskoyum,bugün uzin bir aradan sonra kaçamak yaptım.Dışarda yedim,kendime çok kızgınım.Tatlı isteği had safhada ama cezalıyım,vazgeçmemeliyim.Sanırım sıkıldım,sizler motivasyonunuz düşünce ne yapıyorsunuz.

Kizlar hangi listeyi uyguluyorsunuz

Hazal ben sabahları kk beyaz peynir 5 zeytin salatalık domates
ara bazen elma bazen 3 ceviz
öglen sebze yemeği 6 kaşık yada tavuk
ara yine aynı meyve
akşam ya sebze yemeği 6 kaşık yanında yogurtla yada tavuk 1 parça but yanında yogurt ile
bunun yanı sıra en fazla 3 dilim kepek ekmeği öğünlerde bazende kahvaltıya ek olarak haşlanmış yumurta ilave ediyorum bol su içiyorum haftaya yürüyüşe başlıyacagım
Birde arkadaşlar açıkınca çarliston biber yiyorum gerçi mevsimi değil ama hem tok tutuyor hemde c vitamini var

Bu hafta fiyaskoyum,bugün uzin bir aradan sonra kaçamak yaptım.Dışarda yedim,kendime çok kızgınım.Tatlı isteği had safhada ama cezalıyım,vazgeçmemeliyim.Sanırım sıkıldım,sizler motivasyonunuz düşünce ne yapıyorsunuz.

magazalara gidip kıyafet bakıp hırs yapabilirsin. Ben daha önce öyle yapmıştım şimdi belli magazalar dışında bana göre kıyafet olan yer yok biraz zaman geçsin kilo vermem azalınca ben kendime onu yapıcam motivasyon için sanada öneririm:KK1:

Iyi akşamlar kızlar dünden beri yazıyorum telefonunda sorun var iletilmiyor telefondan girdiğim için bu yüzden hiç yorum yapamadım ayyy bugün sabah 11 gibi kahvaltı yaptıktan sonra bu saate kadar temizlik yaptım çok yoruldum ..az önce tarhana çorbası içtim şimdi kanepede uzandım her yerim ağrıyor bakalım sabah kaç kilo geleceğim ama Karnım sis tuvalete çıkamıyorum ufo bu yüzden kilo verdim mi anlayamıyorum

Hazal ben sabahları kk beyaz peynir 5 zeytin salatalık domates
ara bazen elma bazen 3 ceviz
öglen sebze yemeği 6 kaşık yada tavuk
ara yine aynı meyve
akşam ya sebze yemeği 6 kaşık yanında yogurtla yada tavuk 1 parça but yanında yogurt ile
bunun yanı sıra en fazla 3 dilim kepek ekmeği öğünlerde bazende kahvaltıya ek olarak haşlanmış yumurta ilave ediyorum bol su içiyorum haftaya yürüyüşe başlıyacagım
Birde arkadaşlar açıkınca çarliston biber yiyorum gerçi mevsimi değil ama hem tok tutuyor hemde c vitamini var
. Spor yaptim bugün ama her gün yapasimda olmuyor sigara iciyorum tabiki zararli diyen olacak haklisinizda

X