hadi yarışarak zayıflayalım her pazar en çok zayıflayan 1. olsun

Diyet yaparken en çok karşılaşılan sorun metabolizmanı yavaşlamasıdır. Metabolizma; canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir. Her organizma; büyüme, gelişme, ısı, hareket, üreme gibi yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için dış çevreden bazı maddeler ve enerji almak zorundadırlar. Bu maddeler ve enerji, yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gereken organik moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır. Dış çevreden alınan maddeler ya önce parçalanarak yıkıma uğratılacak ya da yıkıma gerek kalmadan gerekli moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır.

Metabolizmayı hızlandırmak için;

Daha çok su tüketin.
Sabah kahvaltılarını ve öğle yemeklerini güçlendirin.
Akşam yemeklerinizi erken saate çekin ve hafifletin.
Ara öğünleri kesinlikle ihmal etmeyin.
İşlenmiş gıdalar yerine doğal besinleri tercih edin.
Yiyeceklerinize baharat ilave edin.
Daha çok ve sık hareket edin.
Kendinizi asla aç bırakmayın.
Çiğ sebze tüketmeye özen gösterin.
Kesinlikle öğün atlamayın.
Metabolizmayı hızlandırmakta rol oynayan besinler:

Yeşil çay: Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; çay abdominal yağ kütlesini azaltmada ve kilo kontrolünde önemli rol oynar. Yeterli ve dengeli beslenen kişilerde, yeşil çaydaki kateşinin abdominal yağ yakmada etkili olabileceği gösterildi.
Su: Her gün 2 litre su tüketildiğinde, tokluk hissi oluşur ve açlık krizleri azalır. Ayrıca enerji tüketimini de uyarır.

Tarçın: Tarçının, şeker hastalığında kan şeker düzeyini dengeleyici bir etkisi vardır. Ara öğünlerde yediğiniz meyvelerin üzerini 1 tatlı kaşığı tarçınla süsleyerek tüketebilirsiniz. Talı yeme isteğini ve açlık krizlerini baskılar.

Kırmızı acı biber: Acı biber kapsaisin isimli bir madde içerir. Kapsaisinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Mate: Santral sinir sistemi uyarıcısıdır. Zihinsel ve fiziksel güçsüzlüğe karşı kullanılır. Açlık ve susuzluk hissini giderir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.

Elma sirkesi: Elma sirkesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilinmektedir. Öğle ve akşam yemeklerinde salatanıza 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Keten tohumu: Keten tohumu, midede su alarak şişmekte ve tokluk hissi yaratmaktadır. Barsak hareketlerini artırarak dışkılamayı kolaylaştırır. Ayrıca sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı metabolizma hızını arttırır. 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu karıştırarak tüketebilirsiniz. Mutlaka arkasından 2 su bardağı su tüketin.

Salata: Sebzeler yüksek posa içerikleri nedeniyle sindirim sistemini harekete geçirirler ve kabızlığın çözümünde etkilidirler. 1 tatlı kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile tüketilen salata bazal metabolizma hızını arttırır.

Zencefil: Zencefilin içerisindeki maddeler dolaşım ve sindirim sistemini uyarır. Baharat olarak kullanılan zencefil, mide ve barsaklarda oluşan gaz sorununa da iyi gelir.

Ananas: Ananas bromelain denilen sindirim enzimi içerir ve bu enzim proteinlerin sindiriminde etkilidir. Vücutta oluşan yıkım olaylarını çabuklaştırır. Dolayısıyla metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. :KK56:

Niçin ilk haftalarda daha çabuk kilo verir, sonra bekleme dönemine geçeriz? Kilo kaybının iki dönemi var. İlk dönem hızlıdır. Karaciğer ve kaslarda depolanmış olan şekere 'glikojen' adı verilir. Zayıflamanın ilk döneminde bu depo glikojen ve proteinlerin yıkımına bağlı olarak, belirgin bir sıvı kaybı olur. 24- 48 saat içinde glikojen depoları azalırken, vücuttan su atılır. Kişiler hemen 'kilo verdim' diye sevinirler. Ancak, verilen kilo yağ yıkımından değil, glikojen ve protein yıkımının neden olduğu su kaybından ibarettir. Bu dönemden sonra yağların yakılması evresi gelir ki, bu evrede başarılı olmak için; spor yapmak, yürümek ve gün içinde hareketli olmak büyük önem taşır:KK31:

günaydın güzeller
dün yediklerim :
sabah:1 kase nesfit
ara :şekersiz çay
öğle :bezelye yemeği -cacık - az çorba
ara:şekersiz çay - 3 galete
ara:1 elma
akşam :brokoli haşlama - yoğurt
ara:1,5 portakal
ara:1br tarçınlı soğuk süt
gün boyunca 2,5 lt su
sabah ve akşam 20'şer dakika spor

Günaydın hanımlar sabahki menüm

2 küçük haşlanmış yumurta
maydanoz
1 salatalık
1 dilim ekmek
çok az keçi peyniri

ben doğadan limonlu yeşil çayı içiyorum canım tadı hoş dene istersen:nazar:

lipton berrak içiyorum
çilekliyi denedim midem bulandı resmen elmalısıda bi tuhaf limonluyu denememiştim teşekkürler canım deneyeyim belki içebilirim

sizlerin + olarak içtiği form çayı varmı kızlar

DÜNKÜ Aldığınız Kalori Miktarı
0.25 x 1 Porsiyon (200gr) Kuru Fasulye Piyazı (240 kcal)60 kcal
0.50 x 1 Porsiyon Karışık Salata (123 kcal)62 kcal
1.00 x 1 Adet Yumurta (Haşlanmış) (80 kcal)80 kcal
1.00 x 1 Dilim (30gr) Kepekli Ekmek (55 kcal)55 kcal
0.50 x 1 Dilim (30gr) Kepekli Ekmek (55 kcal)28 kcal
0.25 x 1 Demet (60gr) Maydanoz (32 kcal)8 kcal
1.00 x 1 Adet Ceviz (27 kcal)27 kcal 1.00 x 1 Adet
(20gr) Kuru İncir (57 kcal)57 kcal
1.00 x 1 Adet Salatalık (11 kcal)11 kcal
1.00 x 1 Paket Knorr Domatesli Kıtırlı Çabuk Çorba (95 kcal)95 kcal
2.00 x 1 Dilim (30gr) Beyaz Ekmek (77 kcal)154 kcal
1.00 x 1 Avuç (40gr) Beyaz Leblebi (145 kcal)145 kcal
1.00 x 1 Adet (20gr) Kivi (24 kcal)24 kcal Alınan Kalori

Toplamı 805 kcal SİZCE NASIL KIZLAR DOĞRU YOLDAMIYIM

lipton berrak içiyorum
çilekliyi denedim midem bulandı resmen elmalısıda bi tuhaf limonluyu denememiştim teşekkürler canım deneyeyim belki içebilirim

canım bende lipton diyet form çayı limonlu-doğadan form kayısı çayı-bide çaykur yeşil çay içiyorum

lipton berrak içiyorum

adaçayı ayvalı ıhlamur çayı ve 7 oylu çayı içiyorum tatlım:nazar:

Günaydın kızlar bu sabah ki menüm:

Domates ( 2 ) salatalık (2) maydanoz , 4 zeytin 1 kibrit kutusu lıght peynir 5 li altınbaşak biskivî şekersiz çay

Şimdi ise doğadan yaseminli yeşil çay içiyorum (tavsiye ederim limonda sıkarım ben) doğadan 7 otlu çayını da severim ara da ondan da içerim.

Öğlen de salata ve ızgara tavuk yiyeceğim ve lıght kola

kızlar nasılsınız, takip ettiğim kadarıyla herkes tam gaz :KK55: hedefe kilitlenmiş durumdayız , pazar a az kaldı favorileriniz kimler ? :KK8: ben bu hafta spor fazla yapamadım ama diyetime sadığım kaçamak yok , kaçamak hakkımı pazar günü kilo vermişsem yapıcam :KK9:
bu haftada iddalıyım birinciliği kaptırmaaaammmmm :KK76:

Gunaydin kizlar

Fun giremedim gecmiside okumadim telden zor oluyor kizim hasta onla ilgileniyorum dun yediklerim

Kalkinca 1 bardak limonlu ilik su
Kahvalti 2 dilim cavdar ekmegine 1 kibrt kut. yasiz peynir domatesli tos,az sekerli cay 2 zeytin

ara yok doktordaydim
oglen az yagli salata, 4 ks yogurt, spe.k kraker

ara 3 kayisi nescafe

aksam 4 ks sebzeli pilav, 5 ks menemen
ara sutlu turk kahvesi

1 saat yurudum twist te 300 adim attim

lipton berrak içiyorum

yesil caymi iyk liptonun limonlusunu almistim resmen balik suyu gibi kokuyodu abkam ve esimde oyle dedi irencti bende liptonun 5 i.bir yerde olan form caylarini kullaniyorum ama icinde sinameki oldugu icin aliskanlik yapiyormus bagirsaklara bende kronik kabizlik var haftada 3 gun tuketiyorum

hah işte bu yani birbirimizi motive etmezsek kim edecek bizi motive. bende bu akşam galeta ile geçiştirmeyi planlıyorum bakalım bu hafta verebilecek miyim. o tayt senindir içinde incecik görülene kadar diyete devam :)
bu arada canım boyun kilon kaçtı senin hedefin kaçtı ?
mesela benim boyum 170 kilom 68 hedefim 62-63..

Sana uzunca bi cvp yazmistim gozukmuyor hata oldu sanirim:)

Sen cok iyisin bozma moralimi maslh
Ben 60-62 kilo ya inmek istiyoruma ama ilk hedefim 70 olmak mart ayina kadar.sonrasi daha iyi olcak eminim cunku havalar soguk 1.5 yasinda kizim var zaten surekli bronsit oluyor o yuzden yuruyuslere cikamiyorum.bu hafta 75 kg ile basladim bugun 74 olmusum boyumda 1.57 baya kisayim senin yaninda:) ben bekarken cokk zayiftim 39 kiloydum
Ailemde herkes zayif annem 42 kilo dusun yani alisik degilim boyle olmaya eskisi gibi olamayacagimi biliyorum ve olmak istemem 60 benim idealimdi islh veririz hedefe ulasmasamda nekadar versem hatta almasam kardir:)

yesil caymi iyk liptonun limonlusunu almistim resmen balik suyu gibi kokuyodu abkam ve esimde oyle dedi irencti bende liptonun 5 i.bir yerde olan form caylarini kullaniyorum ama icinde sinameki oldugu icin aliskanlik yapiyormus bagirsaklara bende kronik kabizlik var haftada 3 gun tuketiyorum

doğadan yeşil çay limonluyu dene birde ben çok seviyorum eşimde alıştı o da içiyor ödem attırıyor:KK34:

Slm kızlar memlekete yoğunluktan dolayı yazamıyorum bu hafta almamak için dua ediyorum her akşam bi evde yemeğe davetliyim bende kalori hesabı yapmaya çalışıyorum herkese kolay gelsin

kızlar nasılsınız, takip ettiğim kadarıyla herkes tam gaz :KK55: hedefe kilitlenmiş durumdayız , pazar a az kaldı favorileriniz kimler ? :KK8: ben bu hafta spor fazla yapamadım ama diyetime sadığım kaçamak yok , kaçamak hakkımı pazar günü kilo vermişsem yapıcam :KK9:
bu haftada iddalıyım birinciliği kaptırmaaaammmmm :KK76:

süpersin ebru, hadi bakalım pazar göreceğiz kim birinci, ben 78'i görsem başka birşey istemiyorum

Sana uzunca bi cvp yazmistim gozukmuyor hata oldu sanirim:)

Sen cok iyisin bozma moralimi maslh
Ben 60-62 kilo ya inmek istiyoruma ama ilk hedefim 70 olmak mart ayina kadar.sonrasi daha iyi olcak eminim cunku havalar soguk 1.5 yasinda kizim var zaten surekli bronsit oluyor o yuzden yuruyuslere cikamiyorum.bu hafta 75 kg ile basladim bugun 74 olmusum boyumda 1.57 baya kisayim senin yaninda:) ben bekarken cokk zayiftim 39 kiloydum
Ailemde herkes zayif annem 42 kilo dusun yani alisik degilim boyle olmaya eskisi gibi olamayacagimi biliyorum ve olmak istemem 60 benim idealimdi islh veririz hedefe ulasmasamda nekadar versem hatta almasam kardir:)

sizin aile baya iyiymiş canım biz de babam kiloludur,115 kilo civarında annem benden zayıftır minyondur o yüzden beni hiç bir zaman kızı sanmadılar kardeşin mi derlerdi. ben 58 kiloyken bile mdium giyerdim düşün baya iri yarıyım.ama artık zayıflamak istiyorum ahh 58 olsam ne güzel olur.

süpersin ebru, hadi bakalım pazar göreceğiz kim birinci, ben 78'i görsem başka birşey istemiyorum

görürsün canım niye göremeyesin.. ben 81 den indim 74 e bu pazar da 72 ye kilitlendim , iyi gidiyorum şeytan çok dürtüklüyo ye diye :KK47: ama yooooookkk :KK20: yolum uzun duraklamaya zamanım yok tam gaz devam :KK55:

X