Gzel pilav nas yaparm

kelebek41

Kalbinurum
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2007
799
9
kızlar
bir türlü pilavım olmuyor
olsada bır kez tutturuyorum
ıkıncı kez olmuyor
1,5 su bardagı pırınce 3 bardak su koyuyorum
yardım edın:KK43:

Ben 1 e 2 ölçü yaparım yani 1 bardak pirinçe 2 bardak su.
Önce pirinci suda biraz beklet zamanın yoksa bekletmeyebilirsinde ama mutlaka nişastası gidene kadar yıka.
yağı tencerede kavur, margarin kullansan yada tereyağ güzel olur, ama içine
1-2 damla sıvı yağ koy, bu işlem lapa lapa olmamasını sağlıyor, sonra şehriyeyi koy içine yağla birlikte kavur, sonra kaynar suyu dök tencernin içine, fokurdadıktan sonra, pirinci ekle 1-2 karıştır, sonra limonu sık üzerine ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ekle karıştır altını kıs o kendi kendine pişiyor. tavuk bulyonda ekleyebilirsin.
Birkerede kavurarak yaptım çok kötü oldu, pirinçler sarı sarı kaldı.görüntü berbattı.

tereyağı ve sıvı yağı tencereye göre göz kararı miktarda koy, arpa şehriyeleri koy ve sarı rengi alana kadar çevir, dikkat etmek lazım şehriyeler kahverengileşirse pilav da kara olur :))
sonra pirincini yıkayıp koy suda bekletmek faydalı kısımlarını dökmemiz anlamına gelirr, pirincin üzerine bir iki damla limon suyu sık bu da pilavın kar gibi bembeyaz olmasını sağlar. Suyunu da pirincin üzerini 2-3 parmak geçecek seviyede koyun ölçü ne olursa olsun bu şekilde kıvamında oluyor benim pilavım :))

Arkadaşım bir bardak pirince 1.5 bardak su kullan pirinci ılık suyla suya tuz atarak beklet yaklaşık bir saat sonra iyice yıka tereyağı margarin fark etmez biraz sıvı yağa kat şehriyeyi çevir süzdüğün pirinci dök çevir suyunu ilave et kaynayınca altını kıs ve suyu çekilinceye kadar bekle ocağı kapat tencerenin üzerine kağıt havlu koy kapağı kapat demlenmeye bırak.Güzel bir pilav yapmış olursun.(BALDO)pirinç kullanırsan iyi olur.

önce pirinci kaba koycan kaynar su üzerine ilawe ediceksn tuz üzerine serpicen..1 saat falan kalıcak öyle..yapım sırasındaysa ya tawuk suyu ya da et suyu yoksa sıcak su olcak kaynamış,bu önemLi..pişirdiqin kaba sıwı yaq we tereyaqı..felaket tat katar..bunları katıcan we eritçen kızarcak hafiften..o sırada pirincini yıkıcan suda süzücen we cız eden yaqın içine dökücen..piLawda püf nokta ii kawrulcak..hemen su dökülmez..biraz kawrulcak yaqında..tuzunuda döküceksin ama eer tawuk suyu ya da et suyuyla yapıyosan tuzunu önce katmicaksın fazla qelebilir..suyunuda üzerine dökçeksn ben qöz kararı annemde qördm o yüzden şöyle diim üzerini kapatsın zaten döktüqünde fokur fokur edicek ..kapaqını kapat 10 dakika sonra suyunu çekince 1 el hafiften karıştır ama ezmeden..baktın suyu az qeldi biraz dha ilawe et..çok pişmicek çokta su katılmicak..ayrıca qöz kararı yapmak herzman dha iidir yemeklerde..kapaqını kapatçan açmicaksın hiç demLencek 10 dakika en az..bazen gazetede koyulur kapaqıda kparsın üzerine..sonrada afiyetle yersn tatlm..

arkadaşlar güzel tarif etmişler ama su ölçüsü pirince göre değişiyor.artı sarımsak süper oluyorkızlar tavsiye ederim.sarımsağıda şehriyenin kavrum işi bitince atın akabinde pirinci .taze sarımsakta olur mevsimine göre .

öncelikle belirtmek isterim ki arkadaşında dediği gbi her pirincin kaldırdığı ölçü farklı.ama iyi bir pirinçse genede,1 ölçü pirince 1,5 bardak tavuk suyu iyi geliyor.iki su bardağı birinci önceden ıslarım ılık suda içinede 2 yemek kaşığı tuz.20 dk sonra onlar güzelce yıkanıp süzülür.yanlız dikkat edin ovuşturayım derken kırlmayın pirinci.3 su bardağı tavuk suyunu kayanatırım teflon tencerede kaynayan suya pirincide ekliyosunve kısık ateşte demini alana kadar pişiriyorsun.pişince başka bir kapta isteğe göre 3 4 çorba kaşığı tereyeğını eritip üstüne boça ediyosun ve karıştıryosun güzelce sornra üstüne temiz bir bez ört tencerenin ve ağzını kapat 10 dk sonra tam demini alır.iyi bir piylavın sırrı daha çok kullanılan yağda aslında pilav ve makarnaya muhakkak tereyağı olmalı.yemekler içinse en ideal zeytinyağı.umarım yararlı olabilmişimidir

Ben ölçüyle falan uğraşmıyorum kızlar göz kararı, zaten iki kişiyiz =)
Göz karırı pirincimi öneden kaynak su ile haşlayıp içine bir tutam tuz atıyorum.
Yarım saat bekliyor suda.
Daha sonra soğuk su ile pirinci yıkıyorum.
Margarin ile pirinci kavurup içine sıcak (kaynamış ) su koyuyorum.
Pirincin üzerini bir parmak geçecek kadar.
Tuzunu atıp, kısık ateşte suyunu çekene kadar bekliyorum.
Demlenmesi içinde piştikten sonra tencerenin kapağının altına kağıt havlu koyuyorum. Pilavım tane tane hemde lezzetli.
Afiyet olsun :kahve:

Ben 1 e 2 ölçü yaparım yani 1 bardak pirinçe 2 bardak su.
Önce pirinci suda biraz beklet zamanın yoksa bekletmeyebilirsinde ama mutlaka nişastası gidene kadar yıka.
yağı tencerede kavur, margarin kullansan yada tereyağ güzel olur, ama içine
1-2 damla sıvı yağ koy, bu işlem lapa lapa olmamasını sağlıyor, sonra şehriyeyi koy içine yağla birlikte kavur, sonra kaynar suyu dök tencernin içine, fokurdadıktan sonra, pirinci ekle 1-2 karıştır, sonra limonu sık üzerine ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ekle karıştır altını kıs o kendi kendine pişiyor. tavuk bulyonda ekleyebilirsin.
Birkerede kavurarak yaptım çok kötü oldu, pirinçler sarı sarı kaldı.görüntü berbattı.

bende kavurarak yapıyodum bide böle denicem............a.s.

ilave bir kaç bilgi parlak olması için pişerken1 adet kesme şeker.ıslatırken nohut tanesi kadar 2 tane limon tuzu kavurma sırasında takip edin önce tane tane olur sonra kavurdukça birbiri ne yapışır devam edin sonra tekrar ayrılıp tane tane olur bundan sonra suyu koyun kolay gelsin

Ben De Göz Karari Yapiyorum Ayrica Pirinçi Yikamiyorum, Ve Yinede Kar Gibi çok Lezzetli Oluyor.
Yaptiğim Yanlişmi

Ben De Göz Karari Yapiyorum Ayrica Pirinçi Yikamiyorum, Ve Yinede Kar Gibi çok Lezzetli Oluyor.
Yaptiğim Yanlişmi
pirinci neden yıkamadığını merak ettim
bende kavurarak ve göz kararı yapanlardanım kavurduktan sonra suyunu eklerken ılık su kullanıyorum ve pirinci 3 parmak geçecek kadar su ekliyorum eger su sıcaksa daha az su eklerim orta ateşte suyunu çekene kadar bırakırım tencereyle kapak arsına gazete kagıdı koyup dinledir

yağını eritip şehriyesini koy..penbeleşene kadar kavur yıkadığın pirinci ilave et ve pirinçler tane tane olupta kum gibi dağılana kadar kavur(pirinçleri kavurmak çk önemli) daha sonra 1 e 2 su bardağı ılık su ekle ve bir kaç damla limon sık üzerine..ben et bulyon denedim eşim çok beğendi:)) kolay gelsin:KK66:

kızlar benden de bir tavsiye tencerede pilavın tane tane pişmesinde çok büyük bir etken .....teflon tencerede pişirirseniz tane tane ve lapa olmuyor ama çelik tencerede yaparsanız birbirine yapışıyor ve lapa oluyor ikisindede aynı ölçüde yapıyorum ama teflon tenceredeki daha harika oluyor ben birde biraz et suyu koyuyorum içine eğer yoksa bir tatlı kaşığı sarımsaklı tuzot harika bir lezzet veriyor...deneyin görüceksiniz.....afiyet olsun

kelebek 41 . bugün yazdığım tarifi aynen uygula memnun kalırsın

PİLAVINgüzel olması için önceden pirinçleri sıcak su ile ıslat .ben de denedim böyle başardım.

bende mevlut lerde falan onlarca kısıye pılav yapmıs bırı olarak bırkac bırseyler yazayım dedım canım... oncelıkle hıcbır zaman boldo pırınc kullanmam ben, herbırı fasulye kadar oluyor sısınce .... bıre bır olcu de yaparım. once bırkac saat once el yakmıcak kadar sıcak suda ıslarım pırıncı tuzlayarak.. artık ondan sonra ellemem. cunku bu saatten sonra kırılmaya baslar... sonra tencereye.... garıp gelecek belkı ama cogunlugu zeytınyagı olmak uzere sıvıyag karısımını eklerım sonra sehrıyeyı kavururum... ardından ıslanmıs pırıncı suzup eklerım cok hırpalamadan. pırıncle beraber kavururum. bır kasık margarın veya tereyagı ekleyıp, sıcak veya soguk farketmıyor bence. suyunu dokerım, tabı sehrıyeyı de hesaplayarak... kapagını kapatırım hızlıca kaynamaya baslayınca hemen kısarım... suyuna bırkac damla lımon suyu eklerım parlaklık verıyormuss...suyunu cekınce bıraz dınlendırıp servıs yaparım... NOT:: benım herzaman aynı yerden aynı cıns aldıgım pırıc var. buna alısık elım ve damak tadım... sızde oyle yapın sureklı pırınc cınsı degıstırmeyın.... afıyet olsun kızlar pılavcı ablanız geleeeldııı

Bende pirinç fabrikasında 7 senedir çalışan biri olarak,iki satır yazayım,pirincinizi nerden alırsanız alın muhakkak yıkayın arkadaşlar, pilavınıza kesinlikle 2-3 damla limon damlatın(rengı bembeyaz olur) osmancık pirinci çok su kaldırır 1 e 2 ve ya 2,5 koyabılırsın, ama baldo pirinç su kaldırmaz 1 e 1,5tan az koyucan!!! ve pilavı yaparken zırta pırta kaşık sokup karıştırmayın arkadaşlar :KK66: kendi kendine olsun,lapaşır sonraa :KK66:yerimseniben

X