Güzelliğinizle ilgili sorularınız

cüvcüvüm güneş koruyucu bir ürün kullanıyorum sanki eskisinden daha çabuk siyah noktalar oluşmaya başladı. ben düzenli buhar yapıp temizliyorum onları ayda bir. artık haftada 1 temizlemem gerekiyor. acaba güneş koruyucu tıkıyor olabilirmi gözenekleri. bide her cilt tipine uygun güneş koruyucu yok. mesela yağlı ciltlere güneş koruyucu, kuru ciltlere güneş koruyucu diye bişey hiç duymadım. tüm ciltlere uygundur yazıyor benim koruyucumda ve hepsinde genelde. cildim yağlı olduğu için. sabahları temzileyip sadeec koruyucu sürmem yeterli oluyor. beni biraz koruyucular hakkında aydınlat tatlım....

Herbal çok özür dilerim gözümden kaçmış senin mesajın :teselli:

Siyah noktaların oluşma sebebi yağ ve kirdir.Cildimizde oluşan farklı bir durumu hemen hissederiz çünkü dışarıdan belli olur.
Kullandığın güneş koruyucu cildine fazla geliyor olabilir.Güneş koruyucu kremler eskiden hiç ayrılmıyordu ama şimdi yüz için ve vücut için ayrılıyor en azından.Belki cilt tipine göre de ayrılan ürünler vardır ama henüz ben rastlamadım.Zaten güneş koruyucuların görevi farklı olduğu için içinde çok fazla yağ barındırdığını sanmıyorum.
Şöyle bir çözüm üretebiliriz koruma kremini normal nemlendirici yerine kullan ayrıca nemlendirici kullanma.
ve sabahları sür az miktarda oldukça homojen bir şekilde yüzüne yaymaya çalış.
Makyaj yapıyorsan fondoten kullanmamaya çalış ve toz allık kullan.
Yaz olduğu için yüzümüz de terliyor artık ve kir oranı artıyor bu da bir sebep olabilir.
Akşam mutlaka yüzünü temizle jel ile.sonra da tonikle.Hergün yapacağın temizlik cildine farklılık getirecek.
Haftada bir yaptığın temizliğine devam et canım cildin senden ne istiyorsa onu vermelisin.Yoğurtlu limon sulu maskeyi sen de yapabilirsin hafatda bir siyah noktalara iyi gelir.
Sevgiler a.s.

cüvcüvcüm verdiğin bilgiler için tşkler en başta.benim sorunum dudak üstündeki tüylerle.çok çabuk çıkıyor ve ben hiç dayanamıyorum acısına.yüz bandıyla alıyorum.aslında lazerli epilasyon yaptırmak istiyorum ama hem maliyeti fazla hemde sen yanma olayından felan bahsetmişsin.iğneyle epilasyonda sanırım biraz zormuş.ben bıktım bu tüylerden valla.ne yol gösterirsin bana yaa.etrafımda öyle bildiğim bi yerde yok.hem maliyet hem yakınlık açısından....

Merhaba Angelike dudak üstündeki tüylerin eğer koyu renkli ve kalın ise lazer epilasyona çok çabuk cevap verir 1-2 seansta sonuca ulaşırşın.Lazer epilasyon yasal olarak ancak doktor tarafından yapılabilen bir işlemdir.Bu yüzden ehil olmayan kimselerin yaptığı lazer epilasyonda istenmeyen sonuçlar oluşabilir yanık gibi.Bu yüzden her zmana kendinizi güvendiğiniz kimselere emanet edin diyorum.
İstanbulda ise lazer epilasyon yapan çok yer var o yüzden diğer illere göre fiyatlar düşük aslında daha şanslısın google da bile arayıp bulabilirsin biraz araştırmayla kendine uygun bir yer çıkacaktır.
Yüz için olan ağda bantları kendimde kullandım -hiç hassas bir cilde sahip olmadığım halde- yara bile oldu sonradan biraz sert alıyor tüyleri, hele ikinci kez kesinlikle yapıştırmamalı, ben de artık kaşımı aldırdığım yere fazla uzatmadan iple aldırıyorum mecbur.Ağda ya da sir dudak üstünü biraz hırpaladığı için daha erken yaşlanma görülebilir.

İğneli epilasyon ise tek tek tüylerin köküne iğne batırıp köke düşük akımlı elektrik vererek o köklerin bir daha çıkmamasını sağlamaktır.
Ucuz bir yöntem olmakla beraber oldukça zahmetlidir hem zaman hem de acı duyma açısından.

Sevgiler. a.s.

merebalar ben yeni üye oldum
bazı arkadaşların imza bölümünde tickerfactory.com dan yapılan kilo ölçme bişi bişisi war ben onu yapamadım.
yardımcı olurmusunuz nasıl yapıcaaam??
:KroNick:

Canım benim aramıza hoşgeldin :1rolleyes:
Ben burda cilt bakımı ile ilgili soruları cevaplıyorum ama senin sorununa gelince Link Silinmiştir.

bu adresi tıklarsan yardım alabilirsin.
:teselli:

meraba Cüvcüv,öncelikle bize yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkür ederim sana.
Benim göz çevremde kırışıklıklar var ve hızla derinleşiyorlar,alnımda da var.cilt tipim karma cilt.alnım yağlı,dudak çevrem kuru,ama dudak çevremle ilgili sorunum yok.Gayet düzgün besleniyorum,ve günde 2 litre,belki daha fazla su tüketiyorum kendimi bildim bileli.güneşe de çıktığım söylenemez,plaja giderken de çok yüksek koruma faktörlü krem kullanıyorum zaten.Bunun dışında nemlendiricimi de ihmal etmiyorum.Bu kırışıklıkların oluşmasını engelleyemedim yine de ve geçirmek için düzenli olarak bir süredir bir markanın kırışık karşıtı kremlerini kullandım,kavanozlar bitti ama kırışıklıklar geçmediği gibi,derinleşmesini de yavaşlatmadı,tam gaz kırışmaya devam ediyorum.Ha bir de genetik değil kesinlikle,çünkü ailede ve akrabalarda herkesin cildi yaşlanınca bile oldukça genç.Kremlerden umudu kesince yağları araştırdım ve 'kayısı çekirdeği yağı'nı aldım,onu da bir süre kullanmama rağmen fayda göremedim,hatta çizgileri artırıyormuş hissine kapıldım.Son olarak da suna dumankayanın bir formülünü uyguladım bir kaç hafta-yaş maya,süt ve zeytinyağı karışımı-fakat ondan da bir fayda göremedim.Kusura bakma canım,çok uzun yazdım ama çok dertliyim bu konuda,ne yapsam kar etmedi yazdığım gibi:KK43: Bir de E vitamini takviyesi de alıyorum,onu da ekliyim.Lütfen bana yardımcı ol,sana minnettar kalırım,sevgiler.

Merhaba Angelike dudak üstündeki tüylerin eğer koyu renkli ve kalın ise lazer epilasyona çok çabuk cevap verir 1-2 seansta sonuca ulaşırşın.Lazer epilasyon yasal olarak ancak doktor tarafından yapılabilen bir işlemdir.Bu yüzden ehil olmayan kimselerin yaptığı lazer epilasyonda istenmeyen sonuçlar oluşabilir yanık gibi.Bu yüzden her zmana kendinizi güvendiğiniz kimselere emanet edin diyorum.
İstanbulda ise lazer epilasyon yapan çok yer var o yüzden diğer illere göre fiyatlar düşük aslında daha şanslısın google da bile arayıp bulabilirsin biraz araştırmayla kendine uygun bir yer çıkacaktır.
Yüz için olan ağda bantları kendimde kullandım -hiç hassas bir cilde sahip olmadığım halde- yara bile oldu sonradan biraz sert alıyor tüyleri, hele ikinci kez kesinlikle yapıştırmamalı, ben de artık kaşımı aldırdığım yere fazla uzatmadan iple aldırıyorum mecbur.Ağda ya da sir dudak üstünü biraz hırpaladığı için daha erken yaşlanma görülebilir.

İğneli epilasyon ise tek tek tüylerin köküne iğne batırıp köke düşük akımlı elektrik vererek o köklerin bir daha çıkmamasını sağlamaktır.
Ucuz bir yöntem olmakla beraber oldukça zahmetlidir hem zaman hem de acı duyma açısından.

Sevgiler. a.s.

tşk ederim canım söylediklerini bende biliyorum ama genelde kaç seans süreceini bilmiyorum.baya pahalıya geliyor.evet bazı tüylerim özellikle sert çıkıyor.cımbızdan heralde.bildiğin bi yer varmı önerebilceğin bi güzellik salonu.lazerli epilasyon için?yoksada sağol.

benimde bikaç sorum olucaktı.kaşlarım çok seyrek ve aynı zmanda kirpiklerim kısa.bunlar için yardım edebilirmsin bana?.şimdiden teşekkürler canım a.s.

Benim de kirpiklerim takma kirpik gibi uzun ve çoktur bunu nasıl yaptım sana anlatayım ortaokulda falandım ozamanlar nerden duyduysam tatlı badem yağı, şimdi kolayca bulabilirsin her gün kirpiklerine (Kirpik diplerine)tatlı badem yağı sür kaşının çıkmayan yerlerine de sür.Ama gözüne kaçmasın diakkat bir kulak temizleme çubuğu ile sürebilirsin dene bakalım sonuç alabilirsin bence.
a.s.

meraba Cüvcüv,öncelikle bize yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkür ederim sana.
Benim göz çevremde kırışıklıklar var ve hızla derinleşiyorlar,alnımda da var.cilt tipim karma cilt.alnım yağlı,dudak çevrem kuru,ama dudak çevremle ilgili sorunum yok.Gayet düzgün besleniyorum,ve günde 2 litre,belki daha fazla su tüketiyorum kendimi bildim bileli.güneşe de çıktığım söylenemez,plaja giderken de çok yüksek koruma faktörlü krem kullanıyorum zaten.Bunun dışında nemlendiricimi de ihmal etmiyorum.Bu kırışıklıkların oluşmasını engelleyemedim yine de ve geçirmek için düzenli olarak bir süredir bir markanın kırışık karşıtı kremlerini kullandım,.............

Çok açıklayıcı yazmışsın önce teşekkür edeyim.Ama yaşın kaç acaba onu bilemedim?.
Sana önerebileceğim çoğu şeyi denemişsin.
Ama canını sıkma sakın hergün birşeyler çıkıyor olmadı botox yaptırırsın yani mutlaka bu durum çözülür.
Hayatındaki stress düzeyini merak ediyorum bu kadar dikkat etmene rağmen kırışıklık olmamalıydı ya da az olmalıydı.
Sigara içiyormusun?
Mutlaka çözeriz canım sana Suna Dumankayanın başka bir tarifini vereyim bir de bunu dene bakalım:
Nar çekirdeği yağı, e vitamini kapsülü, omega3 kapsülü bunları karıştırıp yüzümüze sürüyoruz ama mutlaka gece sürülmeli bütün gece cildinizde kalabilir sonra da yıkıyoruz.
Ben de neler yapabileceğimizi araştırayım bu arada yeni birşey bulursam dönerim mutlaka

Sevgiler a.s.

tşk ederim canım söylediklerini bende biliyorum ama genelde kaç seans süreceini bilmiyorum.baya pahalıya geliyor.evet bazı tüylerim özellikle sert çıkıyor.cımbızdan heralde.bildiğin bi yer varmı önerebilceğin bi güzellik salonu.lazerli epilasyon için?yoksada sağol.

Dediğim gibi eğer kılların koyu renk ve tenin açık renk ise lazerde sonuç almak çok kısa sürede oluyor.1-2 seansta kurtulursun.Sana yer olarak tavsiye edemem ama sanırım fiyatlar 30-40 ytl arası değişiyor sadece bıyık için tabii.Komple vücudunu yapmaya kalkarsan maliyetli olur.Biraz araştırırsan eğer en uygun yeri mutlaka bulursun İstanbulda çok yer var çünkü.

Cüvcüv Merhaba...çatlaklar Için önerebileceğin Birşey Var Mi? şimdiden çooooooooooooooooook Teşekkürler:)

Cüvcüv Merhaba...çatlaklar Için önerebileceğin Birşey Var Mi? şimdiden çooooooooooooooooook Teşekkürler:)

Alıntı bir yazı:

Vücut çatlakları çözümsüz değil
Çatlaklar nasıl oluşur ve vücudun hangi bölümlerinde daha sık görülür? Oluşumunu önlemek ve mevcut olanları tedavi etmek mümkün mü? Uzmanlar, çatlakların büyüme çağındaki genç kızlarda, gebelerde ve kortizon tedavisi sonucunda ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

Vücut çatlaklarını tıpkı birer yara izi gibi değerlendirmek mümkün. Cilt aşırı derecede basınçla karşılaştığında yıpranır. Dolayısıyla cildin yapısı bozulur ve çatlaklar ortaya çıkar. Önceleri pembe renkli olan bu çatlaklar zamanla beyaza yakın bir renk alır. Ciltteki bu noktalar bronzlaşmaz ve gözden kaybolmaz. Bu çatlakları ortadan kaldırmaktansa çatlak oluşumunu önlemek daha kolaydır. Çatlakların ortadan kaldırılması için ise, çoğu zaman basit estetik müdahalelere veya kozmetik ürünlerine ihtiyaç duyulur.

Soğuk suyla duş yapmak en iyi çözümlerden biri. Duşu çatlakların bulunduğu bölgenin üzerine tutarak dairesel hareketlerle gezdirmek de kan dolaşımını artıracağı için, yeni oluşmuş taze çatlakların ortadan kaldırılması için etkili bir yöntem. Bu şekilde hücreler canlanarak yeniden elastik bir yapıya kavuşacak, dolayısıyla da çatlaklar kaybolacaktır.

Nerelerde daha sık görülür?
Çatlaklara daha çok göğüs, karın ve bel çevresinde rastlanır.

Göğüsler:
Vücudun en nazik organları arasında yer alırlar. Göğüsleri saran doku oldukça ince ve hassastır. Bu bölgedeki çatlaklar gelişme çağında bile oluşabilir. Buna rağmen çatlakların çoğunlukla doğum sonrasında ortaya çıktıkları görülür.
Karın:
Bu bölgede ortaya çıkan çatlakların oluşumunda da gebelik dönemi önemli bir rol oynar. Genişleyen karın yüzeyi yıpranır ve esnekliğini kaybeder. Vücudun bu bölgesinde çatlak oluşumunu önlemek için cilde badem yağıyla masaj yapmak ve kozmetik ürünlerden faydalanmak olumlu sonuç verir.
Bel çevresi:
Daha çok bel çevresiyle belin üst kısmında görülen çatlaklar her yaşta ortaya çıkabilir. Cinsiyet farkı gözetmeksizin kadın ve erkekte meydana gelen bu tür çatlakların en önemli nedenlerinden biri; kısa zamanda çok miktarda kilo alıp vermektir. Bu şekilde oluşan çatlakları önlemek için doğru beslenme alışkanlıkları edinmek ve kilo alıp vermekten kaçınmak önem taşır.

Kozmetik ürünlerinin etkisi
Vücudun her bölgesinde kullanılabilen kozmetik ürünleri, içeriklerinde yer alan kolajen, hyalüranik asit, elastin ve vitaminler sayesinde cilde tekrar esneklik kazandırırlar. Günde 1 kez, çatlakların bulunduğu bölge üzerine hafif bir şekilde masaj yaparak uygulayacağınız kremler sayesinde istenen etkiyi elde edebilirsiniz.

Çatlaklar oldukça belirgin ve beyaz renkliyse, genellikle kozmetik ürünler ve soğuk duş gibi çözümlerle yeterli etki sağlanamaz. Bu yöntemler sadece başka çatlakların oluşumunu önlemek amacıyla kullanılabilir. Beyaz renkli ve oluşumu uzun zaman öncesine dayanan çatlaklardan kurtulmak için tıbbi uygulamalara ihtiyaç duyulur.

Bu uygulamaları şöyle sıralamak mümkün:

1) Bitkisel peeling:
Bitkilerden oluşan toz halindeki özel bir karışım, özel losyonuyla sulandırılarak çatlakların olduğu bölgeye masaj hareketleriyle uygulanıyor. Uygulama yapıldıktan 1 hafta sonra ciltte soyulma meydana geliyor. Bu şekilde derideki düzey farklılıkları azaltıldığı gibi, bitkilerin özellikleri nedeniyle cildin kan dolaşımı uyarılıyor. Bunun sonucunda da gergin ve canlı bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu işlem, çatlaklar çok ileri düzeyde olmadığı takdirde, karın gevşeme ve sarkmalarında da uygulanıyor.
2) AHA peeling:
Glikolik asit kullanılarak yapılan AHA peeling, yeni başlayan dikey çatlakların tedavisinde etkili bir yöntem. Vücut bölgesi önce glikolik asit içeren temizleyicilerle temizleniyor. Arkasından glikolik asidin yüzde 40’tan başlayan konsantrasyondaki solüsyonları uygulanıyor. Seanslar haftada 1 kez yapılıyor ve seans sayısı kişiye göre değişiyor.
3) İontoferez:
Bu yöntemle çatlakların altında eksilen kolajen yapının uyarılması ve doldurulması amaçlanıyor. Bunun için kolajen içeren ampüller cilde sürülüyor. Ardından yaklaşık 5 - 6 dakika kadar galvanik akım veriliyor ve kolajenin cildin alt tabakasına iletilmesi sağlanıyor. Haftada 2 - 3 seans şeklinde uygulanıyor. Ortalama 2,5 - 3 aylık bir tedavi süresi gerektiriyor.

Beslenmeye dikkat
Cildin esnek ve formunda olması için sadece dıştan korunması değil, içten de beslenmesi gerekiyor. Cildinize gereken özeni göstermek istiyorsanız, öncelikle işe beslenme düzeninizi değiştirerek başlamalısınız. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmenizde fayda var.

Yoğurt, süt, taze sebze ve meyveleri masadan eksik etmeyin.

Serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynayan E ve C vitamini içeren yumurta, süt ve süt ürünleri gibi besinleri tercih edin.

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan besinleri tüketin. Böylece daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Günde 1 - 1,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Cilde gereken nemi sağladığınız takdirde esnekliğini uzun bir süre koruyabilirsiniz.
Çatlakları önlemek için öneriler

Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi, vücut çatlaklarının da oluşmasını önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Bunun için de öncelikle cildin elastikiyetinin sağlanması gerekir. Ayrıca bazı hususlara da dikkat etmelisiniz:

Kısa zamanda aşırı miktarda kilo alıp vermekten kaçının. Cilt, vücuttaki yağ miktarının artıp azalmasıyla birlikte aynı hızda esnemeyi başaramadığı için yıpranır ve çatlaklar oluşur.

Cildin elastikiyetini kazanması ve koruması için çaba sarf edin. Bu amaçla yumuşatıcı yağlar, A, E ve F vitamini, kolajen, elastin ve hyalüranik asit yönünden zengin çatlak giderici kozmetik ürünleri düzenli olarak kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Çok dar giysiler giymemeye özen gösterin. Bu tür giysiler kan dolaşımını güçleştirerek, cilde gereken oksijenin sağlanmasını engeller. Oksijen almayan cilt yeteri kadar beslenemediği için daha kolay yıpranır ve deformasyona uğrar.

ailemveben.com

Canım çok sağol ilgilendiğin için.Sigara kullanmıyorum,daha doğrusu bazen,tek tük içiyorum.Stress oluyor hayatımda ama herkes kadar,aslında stress de yok gibi,stress düzeyim aynı yıllardır,extra bir şey yok beni üzen çok şükür.29 yaşındayım,ama yaşıma göre fazla bu çizgiler,krem olarak kullandığım markaları yazayım mı sana istersen,2 ürün kullandım zaten,ikisinden de fayda görmedim.Verdiğin formülü de deneyeyim,inşallah etkisi olur.Canım bir de şu var,alnımdaki çizgiler 2 senedir vardı.onlarla çok uğraştım geçmedi.Göz çevremdekiler ise son bir iki aydır falan var,bir anda çıktılar ve hızla çoğalıyorlar,her sabah uyandığımda daha derinşleşmiş ve sayıları çoğalmış buluyorum onları:KK43:

Canım çok sağol ilgilendiğin için.Sigara kullanmıyorum,daha doğrusu bazen,tek tük içiyorum.Stress oluyor hayatımda ama herkes kadar,aslında stress de yok gibi,stress düzeyim aynı yıllardır,extra bir şey yok beni üzen çok şükür.29 yaşındayım,ama yaşıma göre fazla bu çizgiler,krem olarak kullandığım markaları yazayım mı sana istersen,2 ürün kullandım zaten,ikisinden de fayda görmedim.Verdiğin formülü de deneyeyim,inşallah etkisi olur.Canım bir de şu var,alnımdaki çizgiler 2 senedir vardı.onlarla çok uğraştım geçmedi.Göz çevremdekiler ise son bir iki aydır falan var,bir anda çıktılar ve hızla çoğalıyorlar,her sabah uyandığımda daha derinşleşmiş ve sayıları çoğalmış buluyorum onları:KK43:

Çok mimik kullanıyor olabilir misin farkında olmadan acaba?bir de bunu düşünelim :uhm:

cüvcüv helal valla bukadar kişiye cavap yetiştirmek her yiğidin harcı olmasa gerek ben okurken bile bunaldım ama sona gelyim dedim,
benim sorunum göz altı torbacıkları, ama bilinen türden değil elmacık kemiklerimin hemen hemen tam üzerinde bi kabarıklık , kan tahlili falan yaptırdım,etkileyen bi sağlık problemi yok, patatesi denedim dinendirdiği gerçek ama hiç etkilemedi kabarı anlayamadım gitti
sence bi tadavisi olabilirmi bunun?
umarım anlatabildim

selam.benim sorunum gözaltlarım.sitede üzüm çekirdei yağının gözaltı morlukları ve kırışıklarına iyi geldiğii okumuştum.ama hangi başlık altında yazdığını aradım aradım bulamadım birtürlü.hatta bir arkadaş 2 ay düzenli kullandığının morlukların azaldığını yazmış.bende 1 aydır kullanıyorum.gece pamukla sürüyorum yüzüme.ama sanki kullandığımdan beri torbalar oluştu.kırışıklıkta bi değişiklik yok.üstelik de sanki küçük küçük yağ bezesi oluştu göz çevresinde.daha önceden varmıydı bezeler hatırlamıyorum.heralde yoktu.acaba üzüm çekirdeği yağı mı sebep oldu bezelere?
daha öncede yani yağ kullanmaya başlamadan önce niveanın gözçevresi bakım kremini kullanıyordum.o da çok etkili değil ama enazından zararı da olmadı sanki.
birde son olarak yaşı 27.hemen gözümün altında çizgi var.ama kısa bir süre önce maybelline gözaltı kapatıcısını aldım ve hergün değil arada böyle özel anlarda kullandım.ondan sonra mor halkanın bitimine yakın yerde yeni bir çizgi daha oluşmak üzere.çok canım sıkıldı bu işe.artık kapatıcı kullanmıyorum.
ama morluklarda rahatsız edici ne yapabilirim?
daha önce benzer soruları cevaplandırdıysan kusura bakma.

Merhaba canım önce kendi fikirlerimi belirteyim bu konuda sonra aşağıda tekrar bu konularla ilgili alıntı bi yazı ekleyeceğim.
Nar çekirdeği yağı göz çevresi kırışıkları içinm iyi gelir.Tabi bu tip yağlar kozmetiklerle kıyaslanamaz kozmetik ürünler cilt için tasarlanmıştır ve dolayısyla yan etkileri azdır.Yağ sürdüğün için gözaltında küçük yağ kabarcıkları çıkmıştır bunu kullanmayı kesmelisin demekki senin cildin buna uygun değil.
Kullandığın ürünler göz çevresi bakımı ürünleri.Morluklar için özel ürünler de var onları araştırabilirsin.
Gözaltı kapatıcısına gelince benim de vazgeçemediğim bir şey çünkü gözlerimin altı genetik olarak ne yaparsam yapayım beyaz olmayacak.O yüzden kapatıcı kullanıyorum.Kapatıcı kullanmanın bir zararı yok fakat onu mutlaka akşam temizlemek önemli.temizlerken de tahriş etmeden hırpalamadan temizlemeliyiz.
Göz çevresinde kas olmadığı için çok çabuk kırışmaya müsaittir.
Aşağıda ekleyeceğim yazıyı okursan onda da güzel bilgiler var.
Sevgiler a.s.

Göz çevresi özen ister

Güzelliğin en çarpıcı silahı olan gözler, yüzün en hassas bölgesi olduğu için erken yaşlarda kırışıklıklara davetiye çıkarıyor. Bu nedenle göz çevresine ekstra bir bakım gerekiyor. İşte doğal yöntemlerle göz çevresi bakımı ve egzersizler?

Gözler, ruhun ve sağlığın aynası ama aynı zamanda yüzün en nazik bölgesi. Çünkü göz çevresindeki deri yüzün diğer kısımlarından 7 kat daha ince. Dış etkenlere aşırı duyarlı ve kırışıklıklara açık bir yapısı olduğundan yüze uygulanan her türlü krem ya da maske göz çevresi derisine zarar veriyor. Bu bölgeye özel ürünlerin kullanılması gerekiyor.
En doğru seçim, tahriş etmeyen ve alerjik olmayan yağsız nemlendiriciler kullanmak ve doğal yöntemlerle cildi beslemektir. Beslenmekten, dinlenmeye, temizlikten göz jimnastiğine ve evde hazırlanan doğal kremlere kadar pek çok konuda bazı temel kurallara uymak gerekiyor.

Beslenme
Dengeli beslenmek sağlık kadar güzellik için de yararlı. Vücudumuz için gereken her türlü besini her gün düzenli olarak yemek gerekiyor. Bunun yanı sıra gözlerin dostu olan A vitamini deposu yiyeceklere günlük öğünlerde mutlaka yer verin. Özellikle havuç, balkabağı, ıspanak, pazı, kereviz, maydanoz, dereotu, roka, kayısı, şeftali, kavun, et, balık ve yumurta gibi A vitamini kaynağı besinleri sofranızdan eksik etmeyin.

Dinlenme
Uykunun azı da fazlası da zararlı. Her gün 8 saatlik düzenli uyku göz sağlığı için çok yararlı. Her akşam aynı saatlerde uyumak yorgun gözleri dinlendiriyor. Özellikle yoğun tempoda çalışanların düzenli uyku uyumaları ve mümkünse öğle yemeğinden sonra gözlerini 5-10 dakika dinlendirmeleri gerekiyor.

Temizlik
Göz makyajı her akşam yatmadan önce mutlaka temizlenmeli. Ancak temizleme işlemini göz çevresini tahriş etmeden yumuşak hareketlerle yapın. Rimel ya da far kalıntıları veya uygun olmayan temizleme ürünleri gece boyunca cilde zarar verebiliyor hatta kirpiklerin dökülmesine neden olabiliyor.

GÖZ ÇEVRESİ SORUNLARI VE ÖNLEMLER

Yorgun ve şiş gözler
Çok az ya da çok fazla uyku, bir gece önce alınan alkol, aşırı kafein tüketimi, stres ile yapay ışıklar bilgisayar ve televizyon gibi olumsuz etkenlere uzun süre maruz kalmak sabahları şiş gözlerle uyanmanın başlıca nedenidir. Ertesi sabah aynada hoş olmayan görüntülerle karşılaşmak istemiyorsanız bir gece önceden almanız gereken birkaç basit önlem var.

Ne yapmalı?

Zambak, papatya, ıhlamur ve lavanta çaylarıyla yapılan güzellik kürleri gözlerdeki yorgunluk ve şişlikleri gideriyor. Bunun için örneğin bir tutam ıhlamuru 1 çay fincanı kaynar suya ilave edip 10 dakika bekletin. Süzüp soğumaya bırakın. 2 makyaj pamuğunu çaya batırıp göz kapaklarınıza uygulayın. 10 dakika bekleyip, yıkayın. 2 dilim çiğ patatesi göz kapaklarınıza yerleştirip 15 dakika bekleyin. Yıkayıp kurulayın. Gözaltı şişliklerine antioksidan özellikli göz kremleri de sürebilirsiniz.
Sorununuz kronikleştiyse ve ne yaparsanız yapın şiş gözlerle uyanmaktan kurtulamıyorsanız kalp-damar sistemini etkileyen sporlar yapın. Yürüme, koşma, bisiklet ve aerobik gibi sporlar, vücutta ödeme yol açan tuz ve toksinlerin atılmasını sağlıyor. Bu sporlar tüm vücuttaki şişliklerin giderilmesine yardımcı oluyor. Şişliklerin inmesini beklemek için yeterli zamanınız yoksa bir parça buzu göz çevresine gezdirerek sürün.
Şiş gözleri makyajla kamufle etmek için ten renginize uygun kapatıcıyı elmacık kemiklerinize kadar geniş bir bölgeye ince bir kat halinde sürün. Farınızı koyu renklerden seçin. Koyu renkli bir rimeli sadece üst kirpiklerinize sürün.

Göz torbaları
Gözaltı torbaları ya dengesiz bir yaşam stili ve kötü alışkanlıklar sonucunda oluşuyor ya da genetik yapıdan kaynaklanıyor. Bazen az uyku ya da adet dönemlerinde de ortaya çıkabiliyor.
Hiçbir kozmetik ürünü ya da doğal ürün bu sorunu çözmeye yeterli değil. Ancak damar duvarlarını ve kılcal damarları güçlendirici yöntemlerle gözaltı torbalarını hafifletmek mümkün.

Ne yapmalı?
Günlük öğünlerinizi C, PP ile E vitaminli ve bioflavonoidli besinleri içeren gıdalarla ve orman ürünleriyle zenginleştirin. Yağlı yemeklerden ve stresli ortamlardan uzak durun. Günde en az 8 saat uyuyun. Gözaltı torbalarını hafif makyaj hileleriyle kapatın. Bunun için uygun kapatıcılar kullanabilirsiniz.

Kaz ayakları
Genelde ilerleyen yaşla artan bu kırışıklıkların bir nedeni gülüş şeklidir. Gözlerini iyice kısarak gülmek kaz ayaklarının erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden oluyor.

Ne yapmalı?
Retinol çeşitlerini içeren göz kremlerini kullanabilirsiniz. Güneş ışınlarına karşı özel kremler kullanın. Göz çevresini sürekli nemlendiren doğal kremler hazırlayın. Göz egzersizlerini her gün düzenli olarak yapın. Göz Çevresini canlandırmak için 2 salatalık dilimini göz kapaklarınıza yerleştirip 15 dakika bekletin. Göz çevresine ayda bir veya iki kez bademyağı içeren doğal kremler kullanın.

DOĞAL REÇETELER

Yorgun gözler için: 2 poşet çayı yarım çay fincanı kaynar suda 15 dakika demlendirip soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp elinizle sıkın. Göz kapaklarınızın üzerine yerleştirip 10 dakika bekletin ve yıkayın.

Gözaltı torbaları için:
2 çay fincanı kaynar suya 2 çorba kaşığı fındık yaprağı ekleyip 15 dakika bekletin. Süzüp buzdolabında soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp elinizle sıkın ve göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. 10 dakika bekletip yüzünüzü yıkayın.
Bir bardak kaynatılmış rezene çayını soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp göz kapaklarınıza yerleştirin ve 15 dakika bekleyin.

Gözaltı morlukları için:
Papatya çayı ya da lavanta çayını soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp elinizle sıkın. Göz kapaklarınıza uygulayın.

Göz çevresi kırışıklıkları için:
1 kahve fincanı soya yağı, 1 kahve fincanı bademyağı ve yarım kahve fincanı avokado yağını bir kapta karıştırın. Parmak uçlarınızı bu karışıma batırıp göz çevresine masaj yaparak sürün. Bu uygulamayı akşamları yatmadan evvel yapın. Sabahları yüzünüzü yıkayıp kurulayın.

Kirpikleri uzatmak için:
1 bardak suyu kaynatın. 1 çay kaşığı hint yağı ve 12 gr kakao yağı ekleyip karıştırın. Kabı sıcak su dolu bir başka kabın içine yerleştirip krem kıvamına gelene kadar ısıtın. Karışımı soğutup 15 gün boyunca yatmadan önce gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize sürün. Sürme işlemini kirpik kökünden uca doğru uygulayın.

Kirpikleri gürleştirmek için:
Eşit ölçüde hint yağı ve badem yağını bir şişede karıştırıp 15 gün boyunca akşamları yatmadan önce gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize dipten uca doğru sürün.

Alıntı:lezzet.com

Cüvcüv,bana yazdığın formüldeki nar çekirdeği yağı göz altında yağ bezeciği oluşturur mu?bir sorayım dedim kullanmadan önce.

Cüvcüv,bana yazdığın formüldeki nar çekirdeği yağı göz altında yağ bezeciği oluşturur mu?bir sorayım dedim kullanmadan önce.

Yapabilir çok fazla kullanmayacaksın.Bir de tam gözaltına sürme canım oradaki deri çok ince.
Yüzüne sür ve hafif göz kenarlarına da.

Yapabilir çok fazla kullanmayacaksın.Bir de tam gözaltına sürme canım oradaki deri çok ince.
Yüzüne sür ve hafif göz kenarlarına da.

Sağol canım.Yalnız benim asıl kırışık olan yerler göz kenarları,sürmeyeyim mi oraya?

X