göğüs uçlarım bir türlü iyileşmiyor.

minnosh

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2008
971
59
9 ocakta doğum normal doğum yaptım. bir hafta hiç sütüm gelmedi. bebeğimde emmek bilemedi bir türlü göğsümü tutturamadım. 40ı çıkana kadar uğraştım iki saat boyunca emzirmeye çalıştığım oldu. öyle olunca da göğüs uçlarım çatladı. sağarak verdim olmadı. süt pomapası kiraladım biraz sağdım sütüm artsın kesilmesin diye. ne yaram geçti ne sütüm arttı. tek iyileşme bebeğim artık memei tutabiliyor. ama acıdan günde bir yada iki kere emzirebiliyorum. bu durumda olan var mı?
ne yapmam gerekkiyor bilemiyorum.

1. göğüs uçlarımın iyileşmesi için ne yapabilirim, çok kötü durumdalar ateş gibi yanıyorlar. (lansinoh, purelan, garmastan, zeytinyağı, susam yağı, bepanten, ayva çekirdeği jeli kullandım.)

2. bir günlük sütüm bebeğimin bir öğünlük doyurabilecek kadar çıkıyor, arttırmanın yolu varmı (yeme içme olarak değil forumlarda yazan her şeyi yedim içtim faydası olmadı.) hani sütün akapunktur noktası masajla gelir mi? başka yolu bilen varmı?

göğüs uçların bebeğin yanlış tutuşundan çatlamıştır büyük ihtimalle çünkü benim bebeğim bir buçuk aylık olana kadar günde on beş on altı saati memede geçiriyodu artık bıraksa diye yalvarıyodum ama çatlamadı, emzirirken mümkün olduğu kadar büyük ver ağzına ucunu alırsa emerken acır zaten anlarsın yanklış yeri aldığını doğru tutuş biçiminde meme hiç acımıyor kahverengi kısmın çoğunu ağzına ver ama anlattığın gibiyse bebeğin besinsiz kalıyor olabilir bence bi doktora git tavsiyesine göre ek gıda vermen gerekebilir

Caniim yaa cok uzuldum bende dogumdan sonra cok sikinti cektim gogusuclarim yara oldu dogru pozisyoda emziremedigim icin dikislerim vardi ve oturamiyodum yatarak emzirddim ve ucunu tutunca catladi ortadan 2 ayrildi sanki ucu cok zor bi durum bilirim benimde sutum hemen geldi gogusllerimm doldu tas kesildi ama emziremiyorodum kaniyodu acisina dayanip biraz aglaya aglaya emzirdigim zaman yavrum pembe kusuyodu hep kanla birlikte emermis veremedim gogsumun tekini otekini az cok emzirdim kanayan gogsumden bi sure sonra sut gelmemeye basladii cok uzuldum tabi emzirmeyince iylesti ama sut yok sık sık emzirdim simdi geliyoo birazz cok gecmis olsun diyecegim formulleri hep denemissin istersen bide bu gogus ucu basliklari var ya ondan al emzirecegin zaman tak gogsunee en azindan acisini biraz hafifletir ins tez zamanda gecer ve sutunde artar emziremediginde sut azalmistir pompalar cocugun emdigi gibi sagmiyoo o yuzden fayda etmemeitir acil sifalr dilerim

Geçmiş olsun öncelikle zor bir durum benimde başıma geldi. Öncelikle ne kadar acırsa acısın günde 1-2 den daha fazla emzirmeye çalış.Ne kadar çok emzirirsen o kadar artacaktır sütün.Birde humana'nın still tee diye bir çayı var emziren anneler için.Mutlaka kullan çok faydasını göreceksin.Benim altıncı ay olmak üzere ve hala su bile vermedim sırf anne sütü veriyorum.Tabi benimde çok yara olduğu zamanlar oldu.Ben yaralar için lansinohu kullanıyorum.Eğer bir kerelik bile emzirmeden hemen sonra sürmezsem göüs ucum katılaşıyor krem sürmediğim için ve çatlıyor tabi o yara iyileşene kadar da 1 hafta falan geçiyor bu yüzden tavsiyem hep lansinoh sürülü kalsın her gün sabunlu suyla yıka ve kremini sür.Kremsiz kalmasın.Lansinoh hem bebekte emebilir silmene gerek olmayan tek krem doktorların ilk önerdiği krem.Ama her sefer sür. Bebeğide sadece göğüs ucunu verecek şekilde emzirme sakın.Kahverengi bölümün çoğunu vermeye çalış almıyorsa alana kadar zorla onu yoksa yara olur.birde göğüs ucunu iki parmağınla sıkıpta verme.Güğüsün altında süt kanalları var sen eğer öyle veriyorsan o damarlardaki akışı engellenmiş oluyorsun.Atıyorum sol göğsünü emzireceksin.Sağ elinin baş parmağının dışındaki 4 parmağınıbirleştir ve göğsünün altına yatay yerleştir. Baş parmağınıda göğsünün üstüne paralel yerleştir ve hafif sıkarak emzir.O şekilde en uygun emzirmeyi yaparsın.Sakın dediğim gibi göğüs uzunu verme kahverengi bölgeyle birlikte ver.Bol su iç, süt yapmını arttırır. Boza içmeye çalış sütü arttırdığı kesin. Bol şans.. Umarım yaralar düzelir ve sütün artar....

yorumlarnız için teşekkür ederim.,

seli54 bebeğin tutamamsından ve benim saatlerce uğraşmamdan oluştu çatlaklar, zaten şu anda çoğunlukla mama veriyorum. günde bir iki kere emzirebiliyorum. doktora göründüm kullandığım kremlerden başka birşey öneremedi.

Leyla21 çok sağol, bende doğumdan sonra uzun süre oturamadım. ama göğüs acısı doğum acısından daha kötü sanki, bu sancıyla bi tane daha doğurabilirdim herhalde :)
göğüs uçlarından da denedim ama çok fayda sağlamadı onunlada canım yanıyor. zaten hamileykende göğüs uçlarım çok hassastı.
çeken bilir.. seninki ne kadar zamanda geçti. sütüm zaten az tamamen kesilecek diye çok korkuyorum.

Birde çocuk emerken pıhtı şeklinde süt çıkıyor. ip gibi. sizin başınıza da gelmişmiydi böyle bişey.

Allah kimseye göstermesin, gerçekten çok kötü günler geçirdim ve geçirmeye devam ediyorum..

Eğer bir çaresini bilen varsa lütfen yazsın.

Sissillia daha fazla verince kanıyor, daha sonra bir gün boyunca hiç veremiyorum. o yüzden çok zorlamak istemiyorum artık. sağarak vermeye çalışıyorum. humananın çayındanda içtim, şişe şişe boza da içtim artmadı bi türlü..

canım benım de 45 gunluk bebeğim dogdugundan beri emme zamanı gelicek die ödüm kopuyo ki benım bebişde tim gece emerek uyuyo:KK43: inanaılmaz acı cekıyorum igecen baktım agzından kan akıyo baktım ki gögsumun ucunda delik oluşmuş bi güzel delinmiş.sanırım benım de ucunu daha cok tuttugundan boyle.ki biz de acaip tutma sorunu yasadık günlerce 15 gun zorla tuttu.cok zor bi durum ben de lansınoh ve garmastan kullanıyorum ama pek çözüm degıl bana göre beni iyileştirmedi en azından.

garmen belki faydası olur ben iki gündür bepanten merhem kullanıyorum, emzireceğim zaman ılık suyla ıslatırlmış bezle siliyorum, sonra zzeytinyağı sürüyorum, biraz fayda etti sanki. birde forumlarda okumuştum göğüs pedi yerine pamuklu kumaş kullanıyorum, belki fayda sağlar..

kızlar bende göğüs yarasından çok çektim bebeğim 5 aylık daha sağ göğsüm açık yara şeklinde.benim iki göğsümde ikiye ayrıldı resmen kanıyordu bebeğim sürekli kan emdi.aklınıza geleblecek bütün kremleri kullandım hiç biri fayda etmedi.bende bıraktım kendiliğinden geçti.biride kapanmak üzere artık.çok ağladım emzirmicem diye feryad ettim ama emzirdim.benim çok fazla sütüm vardı ama.hala da öyle.sütüm çok geliyo ve bebeğim çok gelince zor emiyor.allah yardımcınız olsun.doğum bile göğüs yarasından daha kolay.bir anda gelip geçiyor.göğüs çok zor iyileşiyor

canım allah yardımcım olsun bende 6 ocakta doğum yaptı m sneın ne çektığını çok ıyı bılıyorum doğurmak çok kolay emzırmek o kadar zor bır olaykı. başta sakın olmaya bak o mınnacık yavru senın gozune bakıyor ben ne sekılde olursa emzıreceğım dedım goğuslerım hale yara haldeler hiç geçmedıler ne kullandıysan geçmedı lansınoh sadece bıraz hafıflettı gıbı ama geçme yok çok emzırmek le sut gelıyor ve çok su iç ne kadar su ıçersenn o kadar sutu olacak
hiç yılmadan meme ver butun bunlar gececek

garmen belki faydası olur ben iki gündür bepanten merhem kullanıyorum, emzireceğim zaman ılık suyla ıslatırlmış bezle siliyorum, sonra zzeytinyağı sürüyorum, biraz fayda etti sanki. birde forumlarda okumuştum göğüs pedi yerine pamuklu kumaş kullanıyorum, belki fayda sağlar..

mınnosh tesekkur ederim deneyım bepanteni.pamuklu kuması nası kullanıyosun?içine pamuk mu koyup nasıl?fisfisfis

ben 2 bucuk ay cektim bu acıyı.allahım düşmanuma vermesin.doğumdan beter.bebeğim memeyi bıraksın die gözünün içine bakıodum.sonrada vicdan azabı tabi.ne kremler ne yağlar ne karbonatla r hiçbiri işe yaramadı.ped hiç kullanmadım.tek dediğim iyiki chicconun göğs kalkanlarını almısım
97125948.png

göğüs uclarım sürekli hava aldılar.hiç nemlimkalmadılar.emzirdikten sonra sürümden azcık sıkıp uçlara sürüodum.bu ilaç niyetine gecio dedi doktorum.sütü sürüp kalkanları taktım.iileşti.akan sütte içine birikti onuda verdim bebeğime.tavsiye ederim.
süt arttırmak içinde steel tea ler cok işime yaradı.ciddi süt arttırdı ööleki bebeğim boğuluodu her içmede.fıskırıyodu resmen.şimdi gene azaldıı için geri basladım.bide bol su ve sabah aksam koca bir bardak süt.günlük tüketim 500ml olması gerekio.bide bir tatlı kasıı pekmez tavsiye edebilirim.sabahları ac karnına.dut veya harnup pekmezi ama.bunu aldıktan 2 saat sonra süt ve süt ürünleri tüketmek gerekiyor yanlız.

celen35 in dediği göğüs kalkanları çok işe yarıyor. ben de kullanılabilecek her türlü kremi kullandım (anestol de dahil).avent in breast shell ürününü kullandım daha sonra. gerçekten rahatlattı. hala da tam olarak göğüslerim iyileşmiş değil ama en azından ağlamadan emzirebiliyorum. sütü arttırma konsunda da en önemli şey rahat olmak ve endişeli ruh durumundan kurtulmak arkadaşım. yenilip içilebilecek herşeyi deneyip 5 kilo almama rağmen sütüm artmadı, ne zamanki tamam artık kafayı yemektense oğluma mama desteği veririm dedim, kendimi yemeyi bıraktım süt normale döndü.

göğüs kalkanları gerçekten çok işe yarıyor doğru şekilde emzirebiliyor insan.

benim göğüs uçlarım yara olmadı ama olmasını engellemişse kalkan engellemiştir gerçekten

garmen hakikaten anlamsız yazmışım, pamuklu kumaş dediğim bizim oğlanın ağız bezleri.

cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

göğüs kalkanının işe yarar bişey olduğunu tahmin etmiyordum. onu da deniycem.

bepanten krem rahatlattı biraz beni, lanisoh vb.. den çok daha iyi

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

benım goguslerımdekı yarayı sunnet cocuklarına benzettıler:)o derece acıldı derısı gerı cekıldı.felakettı bırı hemen hemen gectı sımdı dıgerı kapanıyor ama hala hafıf acıyor.denemedıgım sey kalmadı kendı halıne bıraktım artık.ama yarası cok olan tek gogsum cok akıyor bezler havlular gogus pedlerı fayda etmedı en son care bebek bezınde buldm artık sızdırmıyor:)sureklı ıslak olmaktan kurtuldum.

benimde kayınvalidem doğumdan sonra soğan sür demişti çatlamasın diye ama ben direndim sürdürmedim kokusundan bebek memeyi almaz diye. iyikide sürmemişim ben hemen daha ilk emişinde badem yağı sürüyodum,hep sürdüm emeceği zaman hem yutsada bişey olmuyodu.ve çatlak yaşamadım,bide bende sezaryen olduğu için oturamıyordum dikişlerimden dolayı o yüzden ayakta emzirdim,doğum yapacak arkadaşlara tavsiye ederim.fakat ne çareki kayınvalidenin sütün yok gazabına uğrayıp mama verdik ve sütüm azaldı.keşke çatlaklar olsaydıda sütümde azalmasaydı senağlama

birde doktorum hastaneden çıkmadan bana göğsümde çatlak olursa diye STERıL NOVUXOL POMAD diye bir krem yazmıştı ama hiç kullanmadım gerek kalmamıştı siz deneyin isterseniz.

arkadaslar ben de okadar cok zorlandınmkı anlatamam olmeyı bıle dusundum ama bebegım ıcın mucadele ettım nerdeyse gogsumde olusan ıltıhap alınmak uzere gogsum yarılmak uzereydı bır suruuuuuu krem kullandım lansınohta dahıl gogsum mastıt olmus meme ıltıhabı yanı sutte bırıktıgı ıcın 42 derece ateslendım ama bı antıbıotık kullandımkı bebege kesınllıkle gecmıyo 2 gunde toparlandım bence antıbıotık bu meme ıltıhabına bırebır

bencede bepanten kullan ben onunla iyileştirdim kanayan göğüslerimi emzirmeden öncede yıka kendi sütünle ıslatıp bebeğe ver

X