Gençliğime Yazık 😥

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neye başvuracaksınız kamu avukatlığına mı ilahiyat mezuniyeti ile?
şükür yazdınız
kendisini alıntılamak istemediğim için yazmadım zaten "genç" olanlar yazsın emretmiş zat-i alileri

evet, ilahiyat mezunu olarak kamu avukalığına başvuracak, bilgi istiyor. avukatlık ne demek bir fikri yoksa zaar.
buradan ilahiyat mezunu zeka düzeyi konusunda bir fikrimiz daha oldu.

İlgili hukuk öğrencisi arkadaş döner diye bekledim ama dayanamadım valla. 16 sene okudum diye 82 yerde yazan bi kadın kamu avukatlığına ilahiyat ile geçmeyi planlıyor, sonra da devlet bize iş vermiyiii. Şaka gibi bi konu akşam akşam

16 sene okuyoruz devlet bize iş vermek zorunda o zaman eğitimi zorunlu tutmucaklar. Okumadan da iş fırsatı sunucaklar ben çok mu meraklıyım elin başka şehrine gidip okumaya
16 yıl okumak? Ha ha ha ha ay hiç güleceğim yoktu.
Dini bilimleri ogrenmek sizi meslek sahibi yapmaz bilim insanı hiç yapmaz. Siz normal bir lise mezunu ile aynı düzey bilgilere sahip sıradan bir insansınız.
Kitap tek ama maşallah oku oku bitmiyor sanırım.

Cahil özgüveni çok başka bir şey…

İlahiyat boş bir bölüm değil ama ilahiyat bölümünden atanamamis olmanız sizin bu işlerin çok da peşine dusmediginizin kanıtı. Marketler, palet taşımalar, özellikle fiziksel işler sizin yapabilecegiz işler değil belli ki. Sınava odaklanıp KPSSye girmeniz en doğrusu gibi duruyo

Ne yani kamu avukatı olmak için illa hukuk mu okumak lazım!!!!!1111!!! Konu sahibi neden kamu avukatı olamasın ki 16 yıl okumuş sonuçta,yıllarını vermiş, ömrünü vermiş eğitim hayatına. Ben şahsen 5 yıl okudum sadece

Elif hanımcığıma tüm kapılar açık eğitim hayatında. 16 yıl okumak dile kolay çünküm, dilerse pratisyen hekimlik de yapabilir

E ne yapalım? Öğretmen olarak işe başladım. Baktım bana göre değil, akademiye kapağı atmak için gece gündüz çalıştım. Alanım gereği otopsiye de girdim; senin görünce yanından geçmeyeceğin kişilerle muhattap oldum. Bu arada hala ikinci üniversitemi bitirmekle uğraşıyorum. Hayat böyle bir şey.

Konuya bakış açın çok yanlış, daha açtığın başlık bile saçma..
Bı insan gençken zaten çalışma hayatında daha verimlidir enerjisi daha yüksektir.
Hayata tutunmak için bı yerden başlamak lazım, başlangıçta palet taşıma WC temizlemek hayalin değildir ama sen hep bahanelerin arkasına siginmissin, değerlerin düşükse sağlıgin için sırf iş için değil takviye alıp kendine bakmak yaşam standardini yuksetmek için çalışmayı düşünmen lazım.

İyi de hanımefendi siz rahat yaşamıyorsunuz ki mevcut halinizde? Öyle olsa 3 harfli marketlere gidip iş aramazsınız. Temel ihtiyaçlarınız için bile başka bir bireyin size para vermesini beklemek mutlu rahat ve konforlu ise oturun evinizde iş miş aramayın. Sizin gibiler devlete girse bu sefer çalışkan memurun sırtına bindiriliyorsunuz, aman girmeyin bi yere oturun evinizde, zengin kocaları da çevirmeyin.

Elif hanımcığıma tüm kapılar açık eğitim hayatında. 16 yıl okumak dile kolay çünküm, dilerse pratisyen hekimlik de yapabilir
ne münasebet canım direkt başhekim olarak başlar.

bu arada kurum avukatı olma planı olan hanımefendi zaten geçtiği tüm yolları anlatmıştı hani ilham olurum diye düşündü muhtemelen, kadın öğretmenim, önce başka memurluğa atandım,sonra MEBe, şimdi de hukuk okuyorum tatili az gelmezse avukatlık için uğraşcam vs. yazmış etmiş, zaten tüm bilgiyi vermiş. (olsundu, hatta adres de versindi ki kızımız hemen gitsin yarın başlasın)

tanıdığım fizik/fen bilgisi öğretmenliği, fizyoterapistlik vs. mezunu pek çok genç var ve benzer yollardan geçtiler. 2 kere 3 kere atandılar KPSS çalıştılar, kapasiteleri vardı ama. 85 alabileni 90ı 90 alabileni 95i zorladı kurum değiştirdi, maaşı arttı veya şartları iyileşti.

ben kamuyu hiç düşünmedim, gerekli durumlarda sadece proje bazlı çalıştım ama 3 kere sektör değiştirdim, etrafımda bir çok kişi 50 yaşında iş değiştiriyor. herkesin birdenbire mükemmel şartlarda işi olmuyor -iyi okullar okumuş olanların bile.

erkek kardeşimse 10 sene önce girdi, hala aynı firmada devam ediyor. o da öyle uygun gördü.

ne biliyim başta hayal ettiğin gibi olmayabilir de bilemeyebilirsin iyi tartamayabilirsin, şartların sana uymadığını zamanla fark edebilirsin yahut başka bir yol çizebilirsin, çok normal. hepsini anlarım...

ama bu gereksiz özgüveni bu kadar boş savlarla kendini savunmayı anlamıyorum. burada bu kadar kişi boşa konuşuyoruz bence.

Ara ara atlaya atlaya geldim yorum yazmaya.
Devlet istihdam sağlamak zorunda mı? Evet zorunda. İstihdam sağlayamadığı an düzen bozulur isyanlar başlar. Tek mesele birinin okuyup işe girememesi değil.

Ama zaten işte markette istihdam edilecek, işsiz kalmayacak diyen olabilir evet doğru ama devletin özellere el atması gerek bence. Birileri helsinkiyi orayı burayı örnek vermiş.
Benim arkadaşım o marketlerde köpek gibi çalıştı tabiri caizse kaburgasını kırdı yine o işe gitmek zorunda kaldı. Neden? Eleman yok, mecbur. Adamlar en ucuza nasıl kapatırız derdinde.
Büyük marketlerde görev dağılımı oluyor mesela, kasiyer, reyoncu, depocu gibi. İmkanın varsa büyük markete başvur.

Büyük marketlerinde kendi sıkıntıları var tabi, adı duyulmuş sahipleri milyarlar basan bir marketin depo çalışanları şu an isyan ediyor resmen. Adamlar zam? istedi diye işten atılmış durumda ve yemekleri küflü/böcekli.

Ne bir denetleme var ne başka bir şey.

Konu sahibi sana tavsiyem başka bir iş bul o markete girme, pastanede tezgahtar ol mesela evet yine wc işi kitleyecekler o Allah'ın emri çünkü çalışan bir insan patronun cebinden binlere mal oluyor. Evet yine 2 kişilik işi tek başına yapcaksın ama palet çekmeyeceksin.

Ayrıca eminim bunu yazan hayatında palet çekmemiştir, ne kadar zor hareket ediyor, sağ sola çevirmek ne kadar zor inanın tahmin edemezsiniz. Bazı şeyler erkek işidir, işinde kadını erkeği vardır. Fizyolojik olarak aynı değiliz neticede.

Konu sahibi özel okula başvuru yapsaydın ya da ne bileyim temizliğe gitmek bile o işten çok daha iyidir. Hele ki merkezi yer de tek marketse inanılmaz yoğun olur.

Ayrıca çalışırsın saatin şu derler ama sen 3 saat daha çalışmadam paydos edemezsin iş bitmez. Kasada açık çıkar senin cebinden kesilir.
Yapılacak iş değil. Ben seni o konuda haklı gördüm.

Evet eğitimli kimse de vasıf geriktirmeyen işlerde çalışmamalı bence (bende çalıştım bu arada) ama durum düzen bu şekilde ne yazık ki. Bükenediğin eli öpeceksin. Her şehirde 2 üniversite var artık, eğitimsiz insan kalmadı ki.

Ama söylediklerine katılıyorum kimse bunun için okumadı ama burası da Avrupa değil, 1.sınıf dünya ülkesi değiliz 3.sınıfız. Bunun için okumadık deyince bile linç edilmenin sebebi biraz da bu işte. Kanıksanmışlık, biz yaptık sen de yap kafası ve herkes böyle zaten düşüncesi .

Başka iş ara, markete girme. Hadi girdin diyelim yakında seni m.yatdımcısı yaparlar iş yükün artar sonra müdür yaparlar belki rahstlarsın.

Valla bu devirde olmuyorsa şekil değiştireceksin. Diğer türlü hayat akar gider, biz izleriz arkasından. Ben mezun olduğum alanda çalışmıyorum. Arkadaşlarımın bi kısmı kpss kastı, atandı, kalan kısmı devlette olmasa da gayet güzel tutundu sektörde. Ben tutunamadım. Napayım şimdi tutunamadım diye ahlanıp vahlanarak karın doymuyor. Yüksek lisans yaparken harçlık çıksın diye part time girdiğim yerde 8.yılım dolacak bu senenin sonunda. Yükseldim de. Ha okula girerken hayal ettiğim bi kariyer mi, değil ama hayat şartları bi yerde insanı bukalemun yapıyor, yapacak bi şey yok. Ona yok, buna yorgunum, buna enerjim yetmez diyene meme de yok maalesef

benim de okula başlarkenki kafam çok başkaydı. hoş ben dönüp dolaşıp geri geldim hayat bu.

ülkemizde çalışma koşullarının iyi olduğunu ya da parekende sektörünün rahat oldğunu da kimse iddia etmedi ki zaten? (ki bu sektör batıda bile zor, gördüm yaşadım)

ama konusahibininki şey gibi motokuryeliğe başvurup ben motora binemem ya da kuaförlüğe başvurup ben saç kesemem demek gibi bir şey. markete başvuruyorsun, ne bekliyordun?

hani dese ki "düşünemedim böyle talepler olacağını, bana uygun bir olmayacağını" vs. yine gençliktir diycem öyle de değil. "nasıl böyle talepleri olur" kafasında.
hakketen bişey anlamadığım konu...

Ya bi de konu sahibinin yaşını bilmiyorum da gençtir diye düşünüyorum. Biz böyle bi sektörde değiliz, online çalışıyoruz, ona rağmen işe birini alırken enerjik olması ilk kriter. Mıymıy insanla ben aynı ekipte olmak istemem bile, hele böyle market işinde abuu yani. Sabah günaydın dicen surat 1 karış, sebep ne sabahları enerjik olamıyomuş. Oldu

Normal hayatımda kanım ağırdır ama iş yaparken kütür kütür attırırım. O yüzden iş öğretme konusunda sıkıntılıyım mesela. Çok hızlı olunca tabi anlamıyorlar. Dünyanın gaz ve toz bulutu olduğu aşamada olunca karşımdaki, migren ilacımı önden alıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…