Gençliğime Yazık 😥

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim gözlemlediğim zincir markete bile razı olan çok genç var ülkemizde hem de lisans mezunu.o zaman kredi borcunuz bitince istifanizi verin ki hem kölelikten kurtulursunuz hem de o işe muhtac olan birinin önunu açmış olursunuz
Kaldı ki çok ilahiyat mezunu var açıköğretim ilitam vs derken bir yığılma söz konusu.atamasi garanti bolumken bir anda bu yigilmisliktan ötürü atamasi iyi bile olsa yeterli gelmiyor artık.o işi buldugunuza bile sukredin bence

Okuduğum bölümle ilgili atama yok . Ayrıca ücretli öğretmenlik yapayım dedim onda bile torpil geçiyor
Sen öğretmenlik yapma zaten ya... Senin yetiştireceğin çocuklara acırım. Herkese nefret kusmuşsunuz, sürüm sürüm sürün demişsiniz. Allah da umarım sizi hiç istemediğiniz yerden sınamaz! (sizin gibi beddua kusmadım) İyi ki dininizi öğrenmişsiniz, günah sevap ne biliyorsunuz ya bilmeseniz? Beni bilmeden yargıladınız, hakkıma girdiniz o nolcak hafız kız?

Sen öğretmenlik yapma zaten ya... Senin yetiştireceğin çocuklara acırım. Herkese nefret kusmuşsunuz, sürüm sürüm sürün demişsiniz. Allah da umarım sizi hiç istemediğiniz yerden sınamaz! (sizin gibi beddua kusmadım) İyi ki dininizi öğrenmişsiniz, günah sevap ne biliyorsunuz ya bilmeseniz?
Klavyenize sağlık.

Zaten bunların çoğu devir nedeniyle ilahiyat falan okuyor. İyi bir insanım Müslümanım olayı ile ilgisi yok
Tabi ki yok. Ben sadece konu sahibi "uzmanı" olduğu konuyla ilgili nasıl açıklama yapacak onu merak ettim. Yoksa uzun zamandır BDV'da gördüğüm en sıkıntılı tiplerde top 3.

16 sene okuyoruz devlet bize iş vermek zorunda o zaman eğitimi zorunlu tutmucaklar. Okumadan da iş fırsatı sunucaklar ben çok mu meraklıyım elin başka şehrine gidip okumaya
Siz iyimisiniz?
Tercih yaparken düşünseydiniz keşke iş bulma konusunu. Sanki tıp,hukuk ne bileyim mühendislik okumuşsunuz gibi bir tripler(kaldı ki bu insanlar bile şak diye istediği maaşla istediği yere giremiyor,deneyimin yok vb söylemlerle az maaşla çalışmak zorunda kalıyorlar kendi alanlarında bile zaman zaman)
Iş konusunda da beğenmediginiz işlere başvurmayın zaten,iş görüşmesine 4 saatlik uykuyla gitmeniz bahane olamaz uyusaydınız ne işiniz vardı daha önemli,regl olmanız da bahane değil,her kadın bunu ayda 1 kez deneyimliyor zaten,sizin mantıkla kimse calışmasın reglken zaten ama öyle bir dünya yok.

Okuduğum bölümle ilgili atama yok . Ayrıca ücretli öğretmenlik yapayım dedim onda bile torpil geçiyor
Bölümün ataması yoksa Türkiye'de geçerliliği olan bir bölüm değil demekki okumasınız da olurmuş. Lise mezunundan farksızsınız. Okumasanız da olurmuş vakit kaybetmişsiniz. Her şehirde hatta her ilçede merdiven altı üniversite olmasaydı gençler üniversite mezunu olmanın onları vasıflı yaptığı yanılgısına da kapılmayacaktı.

Bu başlık özelinde Türkiye ile ilgili eğitim ve adalet konusunda o kadar eleştirilecek şey var ki. Ancak mevcut durumda sistem eleştirisi sizin sorununuza çözüm olmayacak.

Mevcut durumda aile baskısından dolayı çalışmak zorundaysanız ne iş olsa yapacaksınız.

Fabrika ortamında nefret ediyorum bana göre değil en son gittiğim yerde kaç kez işi bırakmaya kalktım ikna ettiler de öyle çıkmadim.insanlar saldırgan kavgacı küfürlü muhatap olmasan bile gelip zorla muhatap oluyorlar 1.5 ay zor dayandım
Şimdi beni dinle küçük prenses, üniversite okudum diyorsun ama okuduğun bölüm ilahiyat. İlahiyat bölümünün özel sektörde karşılığı yok. Yani özel sektörde işe başvurusu yaptığında lise mezunumdan bir farkın yok aslında. Ülkede şu an elini sallasan 4 yıllık fakülte mezununa çarpıyor, bölümün özel bir yetenek ya da meslek için gerekli bir eğitim değilse( hukuk , tıp , maliye , mühendislik gibi) sen aslında zevkine okumuş oluyorsun.
Ben mesleğimi yapacağım diyorsan , ya okulda kalmak için yüksek lisans yapacaksın ya da KPSS ye girip atanacaksın ( ülkemizdeki liyakat sınavından kalacak gibisin)
O kadar çalışamayacak kadar burnun havada ise sen gerçekten zengin bir koca bul, sana baksın , diplomanı da dekor olarak asarsın. Ama dikkat et , evdeki WC’leri sen temizleyip , kocanın donlarını yıkayacaksın.

Bugün bir zincir markete iş görüşmesi için gittim .Bölge sorumlusu bayaa konuştu benimle ilgili sorular sordu kendisini tanıttı falan filan. Burda çalışanlar her işi yapıyor dedi palet taşımaktan tutun tuvalet temizliğine kadar. Tuvalet temizlemekten nefret ediyorum. Hadi onu geçtim . Benim kas gücüm 0 . Palet asla tasiyamam. Bana hep böyle sessiz misin diye sordu. Bende evet dedim. Herkesin mizacı farklı. Allah Allah sessizlik kötü bir şey mi ? Bana tempolu çalışan lazım dedi. Kardeşim işimi yaparım hızlı calisirim tempolu enerjik olmaya ne gerek var ? Sanki müşterilerle muhabbet mi edeceğim. Bugün regl dim . Bu yüzden yorgun halsizdim konuşacak halim yoktu ve 4 saat uyumuştum. Ki bunlar olmasa bile sabahları asla enerjik olamam benim elimde olan bir şey değil kaldı ki D vitamini kullanıyorum. Ben 5 sene okudum üniversite. Karşılığı bu mu mutfak tuvalet temizlemek mi palet taşımak mi ? İş arıyorum 1 senedir sebebi ailemin baskısı. Kredi borçlarımiz var . Borçlar olmasa asla aramam çünkü amelelik kölelik yapmak istemiyorum. Gençliğime Yazık her yerde torpil geçiyor Nasıl iş bulacağım ben 🤦🏻
İlahiyat mezunuymuşsunız ücretli öğretmenliğe başvurdunuz mu

valla kurulup kurulup bu başlığa dönüyorum. 19 yaşında türkiye’nin en geçerli üniversitelerinden birinde işletme okurken kamyonet tepesinde balya balya gazete taşıyordum. 40 kiloluk cüssemle. torpilliydim ve maddi durumum da çok iyiydi.
valla şu başlığın en iyi tarafı yazanların ve yıllardır emek verenlerin hepsinin eminim ki kendine bir “afferin bana” çekmesi oldu.

Ne iş yapayım nerde çalışayım iş yokkk
İs beğenmiyorum diyorsunuz bence evet üni bitirmiş olabilirsiniz ama her üni mezunu işini yapabilse mesleğini icra edebilse keşke ama Türkiye şartlarında da bulduğun işte çalışmak zorunluluğu doğdu artık siz bir bucuk ay çalışmaya zor dayanmissiniz mesela nasıl bı iş istiyorsunuz masa başı 8 5 hafta sonu tatil beden gücü olmayan ama maaşı çok yüksek olsun kimse benden bişey beklemesin der gibisiniz.Ayrica benim tanıdığım bı arkadaş da bütün bunları yaptı şimdi oda bölge müdürü keyfine diyecek yok emek olmadan yemek olmuyor malesef

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X