Gelin olmak böyle olamamalı yardım edin lütfen

Melendan

Guru
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2012
2.228
2.011
39
''AMAN EVLENME ! EVLENİPTE NAPICAKSIN BAŞINI MI YAKACAKSIN '' Her bekara söylenen o cümle genelde evlilerin kullandığı. E tabi bende bekar olduğum zamanlar anlam veremiyordum.Hep düşünürdümde bir insan bu kadar şikayet ederken evlilikten neden hala bu durumu sürdürüpte bekarlara sarardı? Bu kadar zormuydu onun hayatını bu kadar karartığını düşündüğü şeyi hayatından çıkarmak? Bunu söylediğin zamanlarda da gene cevap hep hazır olurdu ''BEKARA BOŞAMAK KOLAY TABİ. ''

Bende eşimle evlenmeden önce böyle şeyleri çok duydum. Kimisi şakayla karışık söylerken kimiside ben yandım sen yanma hesabındaydı. O zamanlar şunu konuşurduk kendi aramızda evlenelimde görelim neymiş bu kadar kötü olan. Hatta hangimiz önce görürse hemen söyliycekti bunu. Evlilik hazırlıklarını yapmaya başladığımız dönem genelde ailelerin bu duruma karışması çiftleri rahatsız eden bir durum olduğunu bildiğimizden kimseyi karıştırmama kararı almıştık.Herşey bizim istediğimiz gibi olmalıydı eşyalarımızdan tutun ,nikah şekerleri, davetiyeler, nikahın olucağı yer vs.

maddi hiçbir beklentimiz olmadan herşeyi kendi istediğimiz gibi, özgürce biz yaptık. Sadece bizim hayatımız olucaktı kendi kararlarımızı aldığımız.

Ve evlendik... 7 ay oldu. O peri masalı bal kabağına döneli tam 7 ay oldu...

Evlendiğimiz gün gerçekleri görmeye başladığım gün olmuştu. Eminim onun içinde durum buydu.

Biz düğün istemediğimiz için sadece nikah yaptık ve nikahtan sonrası içinde kapattığımız bir barda arkadaşlarımızla eğlenmeyi planlamıştık.

nikah sabahı eve kız almaya geldiklerinde eşimin annesi nikahtan sonra evine gelmemi istedi. Neden olduğunu sorunca bana gelinimi evimde görmek istiyorum gelinliğiyle dedi. Bizim planlarımız vardı sizde biliyorsunuz dediğimde araya tabi eşimin diğer akrabaları devreye girip annesinin tek isteği diyince söyliycek birşeyim kalmadı. nikah sabahından başlamıştı aslında kabuslar bana hoşgeldin aramıza diyordu. Nikah'ın kıyılıcağı yere geldik biz gelin damat odasındayız yanımıza 2 kişi alıyorlar en fazla beklemedeyiz. o sıra salonda eşimin annesi halaları benimkileri çekmiş benim altınları napıcağımı soruyolar. tabi bu durum bizimkilerin hoşuna gitmiyor ve kibarca '' şimdiki gençler bizden daha iyi bilirler altınları napmaları gerektiğini'' diyip geçiştiriyorlar. Tabi benim bütün bunlardan haberim takılar takıldıktan sonra oluyor. takı töreni bittiyor ve kameraman altınları teslim edin dışarda çekim yapalım demesiyle başlıyor herşey. bende yanımdaki kuzenime verip eşimle dışarı çıkıyorum. ben arkamı döner dönmez annesi ve halaları hemen kuzenimi çevirip altınları vermesini istiyorlar. o da affallıyor birden bana emanet ettiler kendilerine soriyim saysınlar onlarda eger vermek isterlerse verirler diyip geri çeviriyor bu teklifi. Kuzenimin gelip bana sormasıyla öğreniyorduk bizde bu çirkin pazarlığı ( daha sonra çekimlerde eşimle izledik bu altın pazarlığını kese çekiştirmeler, annesinin dizlerini dövmesi falan tamamen bir utanç olmuştu bizim için en çokta benim)

Nikah kıyıldı arkadaşlarımızı o bara yollayıp annesinin evine gittik. girdim eve kapıda bir bardak tutuşturdular elime at bunu yere parçalansın dediler. Benim zaten o gerginliğimde bana en iyi gelen şey o olmuştu. attım tüm öfkemle dağıldı. alkışlıyorlar falan. sonra sağ adımınla gir dediler ben adımımı atmaya kalmadan başımdan aşağı kuruyemişleride yedimmi. Ev kalabalık tabi salonun ortasına 2 tane sandalye koymuşlar gelin damat sandalyesi. Oturttular bizi ona herkesin ortasında.sadece konuşmadan oturduk zaten kimsede bizimle konuşmuyordu. Sonra el öpme başladı eşimin babası o kadar insanın içinde benim elimi öpüp başının üstüne koydu.

Eşimin yüzüne baktım noluyor der gibi. alkol almış önemseme dedi.( sonralarında da bu önemseme lafını çok duydum ondan zaten )

ordan çıktık bara gittik sonrada tekrar eşimin ailesinin evine nedenmi? Araba değiş tokuşu için.Çünkü kendi arabamızı gelin arabası yapamadık eşimin ailesinin akrabalarına servis görevi gördü.Saat 8 civarı arabaları değiştirdik evimize gitmeye koyulduk.arkamızda gelin konvayı falanda yok . çünkü eşimin ailesi gelen misafirlerini ağırlamakla mesguldü.kuzenlerim ve benim ailemdi bizi eve bırakan.Ertesi sabah telefon çaldı tabi arayan kim kayınpeder bize gelin diyor. İnanın o günden beri hala bunu yapıyor.arıyor her gün düzenli bir şekilde ve bunu yapıyor. Annesiyse Balayında bile her gün bizi arayıp altınları naptığımızı soruyordu. Ve bizi bu kadar düşünen insanlar bizim evimizi eşyalarımızı bile görmemiş insanlardı.Ben onlardan zaten hiçbirşey beklememiştim huzursuz ediceklerini bir an bile düşünmedim çünkü evlenme hazırlığı yaparken hiçbiri karışmamıştıki.

Ve eşimde karıştırmamıştı.Bana şunu söylemişti ben karıma kimseye laf söyletmem kimse bizim hayatımıza karışamaz diyen adamken öyle şeylere susmuştuki.Kendimi kandırılmış gibi hissediyordum oysa ben eşimle bir hayat kurarken ikimize bir dünya felsefesini sonuna kadar savunabilirdim. Ama öyle olmadı.

SONRALARINDA BU SÜREKLİ AİLESİNİ ZİYARETE gidişimiz aramızda problem olmaya başlamıştı. Bu durumdan duydugum rahatsızlığı eşimle paylaşmış ona yeni evli olduğumuzu evimize birbirimize alışmamız gerektiğini bunu için birbirimize zaman ayırmamız gerektiğini söyledim.Tabi bu duruma ikna etmem çok zor oldu.

Evliliğimizin birinci ay'ı ailesini ziyarete gittik. Gülüyoruz eğleniyoruz falan hiçbir sorun yok acaba diyorum benmi yanlış anladım bu insanları diye düşünürken bir anda annesiyle yalnız kaldığım an kabuslar yeniden çökmeye başladı.Kayınvalidem bana oğluna almayı düşündüğü komşu kızından bahsetti. Kız çok zenginmiş oğlunun evini dayar döşermiş kızın kardeşi biz ablama alcaktık annesi ben oğlunu kızıma alcaktım demiş. Ben dumur oldum tabi bunları duyunca ona sadece tek bir soru sordum o gün; Bütün bunları biz evlendikten sonramı kızın annesiyle konuştun? Bana verdiği cevap şuydu evet daha 2 gün önce karşılaştık ah ben senin oğlunu kızıma alcaktım dedi bana bende niye daha önceden ses etmedin dedim,dedi. Buyur burdan yak. o gün hiç belli etmedim bu durumu ne zaman o evin kapısından çıkıp arabaya yürümeye başladık o zaman dönüp eşime annen çok büyük bir pot kırdı dedim.Ve anlatmaya başladım bana söylediklerini.Başta sinrlendi O da fakat gene duydugum aynı şeydi önemseme cahillik yapmış.

Evlilikte keramet var derler ya şüpheliyim bence bunda lanet var.... İkimizde lanetlenmiş gibiyiz...

Bütün bunlar sadece başlangıçtı daha o kadar çok şey varki ama derdim eşime bunları anlatamıyor olmam. inanın bu evi terk etmeyi öyle çok düşündüm ki ama eşimi seviyorum hatta ''ona farkında mısın? hep ailen yüzünden kavga ediyoruz seninle kişisel hiçbir tartışmamız olmuyor bunlara engel ol lütfen'' diyerek yalvarıp ağladığım zamanları biliyorum. ama sonuç ne koca bir hiç herşey her zamankinden daha fazla kötüye gidiyor neden çünkü eşim buna dur demeyi beceremiyor. ben daha ne kadar katlanabilirmki bilmiyorum. en acısını yaşadım zaten bir evlat kaybettim. bebeğimi düşürdüm bana bir geçmiş olsunu bile çok gördüler. acımı paylaşmadılar. bu çocuk sadece benim değildi ikimizindi dedim. en çok bu beni çok yaraladı biliyormusunuz bununda üstünden çok büyütüyorsun diyerek geçildi ya. daha ben ne yapiyim. evliliğimizin 8. ay'ına girmek üzereyiz halbuki üstünden seneler geçmiş gibi sesimi duyuramıyorum eşime. anlamıyor beni! Ben kimseye kötülük yapmadım, saygıda kusur etmedim babası elini öpmeye kalktığımda elimi sıktığı zamanlarda bile susutum. çünkü babam el öptürmeyi sevmez diyordu bana halbuki yeni gelinine hep öptürüyor. Eşimin sürekli kendini kandırmasından, benide buna inandırmaya çalışmasından bıktım artık. ondan soğumak istemiyorum. ama dayanamıyorum. ne zaman ters birşey olsa ailesiyle ilgili onunla paylaşıyorum ve aldığım tepki üstüme gelme oluyor. ALLAHIM BEN KENDİMİ KANDIRILMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUM. BENİM EŞİM BU OLAMAZ YA. BANA HER SEFERİNDE SEN ÇOK KATISIN HERŞEYİ KÖTÜ DÜŞÜNÜYORSUN HİÇ İYİ TARAFINDAN BAKAMIYORSUN DİYOR NASIL BAKARIM YA İYİ YOK Kİ. KALBİMİN BİR TARAFI EŞİME KARŞI HEP EZİK VE BÖYLE KALICAK GEÇMİYCEK. BEN NAPİYİM ŞİMDİ. EŞİME BUNU DAHA NASIL ANLATABİLİRİM Kİ. HER GÜNÜM AZAP YA KALDIRAMIYORUM ÇÜNKÜ. EŞİMİN BENİ EZDİRMESİNİ KALDIRAMIYORUM. BANA BEN İNSANALRI KIRAMAM DİYOR. YA BEN BURDA ÖLÜYORUM BENİ ÖLDÜRÜYOR AMA İNSANLARI KIRAMAZMIŞ. BEN ONA KIR DEMEDİMKİ BANA YAPILAN YANLIŞLARA DUR DEMESİNİ ARKAMDA DURMASINI BENİ KORUMASINI İSTEDİM BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN GÜLER YÜZÜMÜ AİLEİSNE HİÇ EKSİK ETMEDİM. BUNADA ZATEN GELİN ÇOK GÜLÜYOR DEDİLER. BEN NAPİYİM YA BİR AKIL VERİN NOLUR. ÖYLE BİRŞEY OLMALI Kİ BİZİM HAYATIMIZA KARIŞAMASINLAR ÇEKİNSİNLER YADA SAYGI DUYSUNLAR YAPTIKLARIMIZA. BEN ARTIK EŞİMDEN GEÇTİM O BU DURUMU DÜZELTEMİYCEK. BEN NASIL DAVRANMALIYIM BİR AKIL LÜTFEN. ÇOK UZUN OLDU KUSURA BAKMAYIN AMA O KADAR DOLUYUMKİ. DERDİMİ KİMSEYE ANLATAMIYORUM BANA YARDIM EDİN!

Canım esının aılesı tamamen görgusuzmus bunu fark ettım,gercekten cahıller!
Ben senın yerınde olsaydım,madem herşeyı kendınız yaptınız kımse karısmadı
bu saatten sonra karıstırmazdım ,ama esıme de her onlara kırlıdıgımda anlatmazdım.
Mesela sızı eve mı cagırıyorlar o gun ertelemeye calıs hastayım de iş cıkar kendıne
aa planım vardı bgn falan dıyerek caktırmadan erteleyebıldıgın kadar ertele..
Sonra,esıne her sıkıntını anlatma dedım ya ıcını dökmene yarayacaksa bır defter
al yaz caktırmadan olur da senı sucladıgı bır durum olursa ılerde verırsın al
bak dıye..Azcık ıcıne atmaya calıs..
Bır de laf sok derım ,yanı onlar komsu kızını söylemıs ya sen de de kı valla
komsunun kızını tanımam bılmem ama alabılecegı en dogru kadını aldıgını
ıyı bılıyorum de gul gec ..Onlara senı uzduklerını görme sansını zevkını gösterme
ve laf koydugunda özellıkle para altın konularında evı de kendımız dösedık
olayını vurgulamaya bak.Esın cıkısta kızarsa da cahıllık ettım ya önemseme geç de..
bak hem sen eglenırsın böyle olunca hem de o suratları duser sen gulersın..
bos yere sevdıgın adamla da aran acılmamıs olur.

bebeğini kaybetmişsin ve seni aramamışlar bile.başlığını değiştirip şöyle yapmalı;kayınbaba-kayınvalide dediğin böyle olmamalı yardım edin lütfen!!

Yazik ya gorgusuz cahil insanlarin tam ortasina dusmussun..
Zaten kayinvalidenin gorgusuzlugu sana o "ZENGIN" komsu kizindan bahsetmesiyle kendini gostermis..
Eskiden kizlarin aileleri damadin varligina bakardi artik bu devirde kaynanalar ogullarina zengin kari alma pesindeler tovbe yaa...
Sen onlarin hareketlerini takmamaya calis cahil insandan anca boyle davranislar beklenir.
Esinle de ailesi hakkinda tartisma sen kendi yuvanin huzuruna bak, onlar cagirinca bahaneler bul ve gitme..
Seni ne mutlu edecekse onu yap erkekler nedense ailelerinin hatalarini gormemeye calisirlar seninkide oyle yapiyor.
Onlar icin mutsuz olmaya deymez birak onlari hayatina bak esinle vakit gecirmeye, eglenmeye ve mutlu olmaya calis..
Allah yardimcin olsun arkadasim

İlk once kaynana ziyaretlerini minimuma indir. Telefona her seferinde sen çık olmaz gelemeyiz bi yere gidiyoruz, hic Halim yok, is yapıyorum gibi sebepler söyle ama bunları sen söyle zaten ses tonundan da anlaşılır gitmek istemediğin belki bu sekilde artık her gun arayıp cagirmaktan vazgeçerler. Kaynanana gittiğin zamanlarda da ağzını bıçak acmasın sorularına cevap ver geç asla muhabbet etme ki canını sikamasinlar ha yine de bise der saçmalarsa yorum bile yapma offfff diyip gözlerini kaydir " bu konuşma ne kadar da saçma" dermiş gibi, yani bakışlarınla belli et icinden gecenleri kaale almadığını goster, o zaman artık canını sıkmaya çalışmazlar yada oyle bi niyetleri yoksa cahillikten yapiyosalarda hoşlanmadığını anladıkları icin vazgeçerler. Esine de hicbiseyi anlatma ama biraz soğuk ve umursamaz davran yani gözle görülür bi soğukluk olmasın ama eskisi kadar içten eskisi kadar coşkulu olma hic. O zaman kocan sende bişeylerin bitmeye başladığını görüp alarma geçebilir. İnsallah düzelir tüm problemlerin canım dua et cok düşünmemeye canını sikmamaya çalış

Son düzenleme:
Maalesef kayınvalidelerde hep var bu gelinin üzerinde hakimiyet kurma isteği. o yüzden insanları kırıp geçtiklerinin, üzdüklerinin farkına varamıyorlar. Ama bu iktidar savaşından vazgeçseler ne olur insanları kendi hallerine bıraksalar? İnsanları sıkmasalar illaki bize geleceksinz diye ki zorlamasalar herkes ziyaret edecektir anne babasını ama zorlama olunca eminim kimsenin içinden gelmiyordur böyle zoraki ziyaretleri yapmak.

Ben de böyle hikayeleri okudukça evlilikten çok korkuyorum ve evlenen insanlara çok kötü bi hayatları varmış gibi bakıyorum.
Tabi ki herkesin hayatı aynı değil ama insan ister istemez etkileniyor.
Bu durumda yapabileceğiniz pek bişey olduğunu sanmıyorum fakat inşallah tecrübesi olanlar sizinle ne yapmanız gerektiğini paylaşırlar ve bi çaresi vardır inşallah. Gerçekten böyle kaynanalar yüzünden insan evlilikten soğuyor.

şeyet komşunun zengin kızını alıp, tüm masrafları ona yaptırsalardı komşu kızı hem oğullarını hemde kendilerini ezerdi.
kimse kimseye para verip üstünede köle olmaz kusura bakmasın kayınvaliden. Bence çok iyi niyetli davranmışsın, ezdirme kendini, sok lafı onlar düşünsün.
Oğlunada ezdirme kendini. Ağlama etme karşısında. As suratını yüz verme. dolansın peşinde dolanmıyorsa sürdür sürdürebildiğin kadar...

nikahtan sonra o eve gitmek ilk tavizin olmuş, kim ne derse desin diyip eşini alıp bara gidecektin, gelinimi gelinliğiyle evimde görmek istiyorum fantazisi tüm kaynanalarda var ama bu aslında konu komşuya güç gösterisi, ilk o anda hakimiyetini herkese gösterme çabası, babası oğlunun nikahında alkollü gelininin elini öpüyo, onlar otursunlarda millete rezil olduklarına yansınlar dicem ama belliki akrabaları komşuları falan da öyle, oğluna zengin kız bulup iç güvey verecekti heralde ya da bunun adına tam olarak peşkeş denir aslında, edepsiz, gurursuz, terbiyesiz kadın!

Canım sanki benim eşimin ailesini anlatmışsın ve evlenmeden önce seni kimseye ezdirmem diyen eşimi şimdi ailesinden önemli kimse yok annem ne yaparsa yapsın haklıdır diyor.Bende sizin gibi hiç saygısızlık yapmadım üstelik çok güler yüzlüyüm aynı şekilde banada gelin çok gülüyor diyorlar.Bunlar bizim mutsuzluğumuzla mutlu oluyorlar.Benim 3 yıl oldu ne eşim değişti nede onlar..Ölümden döndüm kaza yaptım bir geçmiş olsun demediler.Cahil insanlarla uğraşmak çok zor.Ama iyilikten,güler yüzlülükten anlamıyorlar,çok zor insanlarla beraberiz Allah yardımcımız olsun biz kaç defa onlar yüzünden boşanma eşiğine geldik geri barıştık ama giden benden gitti.Çok üzülüyorum çook..3 yıl oldu hala 2 gün sonrasının onunla ne getireceğini bilmiyorum,güvenip çocuk yapamıyorum.Hemen çocuk yapma,sorunlarınızı halletmeden.Bu insanlarla iyilikle konuşmayacaksın eltim öyle bir insan daha kıymetli birde bunu deneyeceğim ben böylede olmazsa bitireceğim evliliğimi..Allah yüzüne baksın inşallah benim gibi uzun süre uğraşmak zorunda kalmazsın ve en yakın zamanda düzelirler.

artık gitmeleri azalttık zaten dedim ya bunu yapmak çok zor oldu diye. ama ne kadar azda olsa her gidişim tahamülsüzce geliyor bana. muhabbet etmiycem onlarla bundan sonra bunu deniycem. soru sorarlarsa cevap veririm sonra sessizlik olucak. önümüzde bayram onlara gitme fikri bile öyle zor geliyorki bana. sabretmeye çalışıyorum. canımı sıkan bir konuşma olduğu zaman ne biliyim mutfaga giderim banyoya kapatırım kendimi. herşeyden kaçmak ne kadar doğru bilmiyorum ama artık üzülmek istemiyorum.ben böyle olsun istemedim. ben isterdimki can ata ata gidiyim onların evine ama kalbim çok acıyor. o kadar çok kırıldı ki. en çokta eşime zaten. bana bunları yaşattığı için onu affetmem bile çok zor . ona artık sabrımın kalmadığından bahsettim ondan soğumak istemediğimden. ama hiçbirşey yapamıyorum. tamam ailesi emekleri var üstünde ama banada yazık ya. ben bu kadar şeyi hakkedicek naptım ki.

Canım sanki benim eşimin ailesini anlatmışsın ve evlenmeden önce seni kimseye ezdirmem diyen eşimi şimdi ailesinden önemli kimse yok annem ne yaparsa yapsın haklıdır diyor.Bende sizin gibi hiç saygısızlık yapmadım üstelik çok güler yüzlüyüm aynı şekilde banada gelin çok gülüyor diyorlar.Bunlar bizim mutsuzluğumuzla mutlu oluyorlar.Benim 3 yıl oldu ne eşim değişti nede onlar..Ölümden döndüm kaza yaptım bir geçmiş olsun demediler.Cahil insanlarla uğraşmak çok zor.Ama iyilikten,güler yüzlülükten anlamıyorlar,çok zor insanlarla beraberiz Allah yardımcımız olsun biz kaç defa onlar yüzünden boşanma eşiğine geldik geri barıştık ama giden benden gitti.Çok üzülüyorum çook..3 yıl oldu hala 2 gün sonrasının onunla ne getireceğini bilmiyorum,güvenip çocuk yapamıyorum.Hemen çocuk yapma,sorunlarınızı halletmeden.Bu insanlarla iyilikle konuşmayacaksın eltim öyle bir insan daha kıymetli birde bunu deneyeceğim ben böylede olmazsa bitireceğim evliliğimi..Allah yüzüne baksın inşallah benim gibi uzun süre uğraşmak zorunda kalmazsın ve en yakın zamanda düzelirler.

ben hamileyim bu çok hesapsızca tam anlamıyla süpriz oldu bize. ilk bebeğimin acısından sorna iyi geldi derken bir tarafım bir tarafımda keşke herşey düzeldikten sonra olsaydı dedi. işte o yüzden şimdi daha çok korkuyorum. bebeğiminde benim gibi ellerinde oyuncak olmasını istemiyorum. onu dünyaya getirmeyi çok istiyorum ama bir tarafım hep acıyor hep korkuyor.

Ben evleneli 4,5 ay oldu.
Eşimin ailesi özünde iyi insanlar,
fakat her iyi anlaşamaz.
Sizin ailenize benzeyen adetleri var,
Düğün bitti ve bizde kayınvalidemin evine gittik(zaten başka gideceğimiz yerde yoktu,şehir dışında oturuyorduk eşimle),
önce gözümün önünde kurban kesilip,kanı alnıma sürülmeye çalışıldı eşimin ve benim.
daha sonra dengesiz aptal adamın teki havaya 4 5 el ateş attı.
hem düğünün o stresinden hem korkudan hüngür hüngür ağladım.
o da yetmedi bardak kırdırdılar,kuruyemiş testisi attılar önüme.
kapıya yağ sürdürdüler,
duvara çivi çaktırdılar,
bir çikolatayı eşim,kayınvalidem ve benim yemem üzere 3 e bölüp yedirdiler.
sonra bizi bırakıp gittiler,
ertesi gün sabahın 8.30 unda gelip,
duvak denen bir adeti yerine getireceklerini söylediler ve 3 e kadar mevlüt okutuldu.
çok ama çok sinirlenmiştim bunların hepsine.
evlenen bendim fakat,evliliğimin ilk saatleri,günü istediğim gibi geçmiyordu.nerdeyse evlendiğime pişman olmuştum.
eşimde sinirlendi ve o gün mevlüt bitmeden beni aldı anneme götürdü,gezdirdi.
o an anladım....
Allah'ım iyiki bana bu adamı nasip ettin sana şükürler olsun.
eşim hep arkamda oldu.
zaten şu ana kadar aman aman sıkıntılar yaşamadık eşimin ailesiyle karşı karşıya gelecek kadar.
diyorumya...özünde iyi insanlar ama bazen anlayışsız olabiliyorlar o kadar.
onuda yeri geldi ben idare ediyorum yeri geliyor,eşim.
altın mevzusunda şöyle oldu.
tatile giderken altınları bize bırakın dediler ama eşim hayır dedi.
eşimle nişanlıyken bu meseleyi konuşup,anlaşmıştık.
eğer biz aile olduysak maddi manevi bunu hissettirmeliyiz ailelerimize diye.
yani çok sorun olmadı.
900 km uzaktayız.arada gidiyoruz.onda da çok sorun olmuyor.
Biliyorumki,biz kayınvalidemle yakında olsak anlaşamayız.
iyi kadın ama uyuşamıyoruz çok fazla.zaten bu çok da normal.
hem nesil farkı(yani kim olsa anlaşamaz),hem de insan yeri geliyor kendi annesiyle anlaşamıyor.
o yüzden bunu çok sorun etmiyorum artık.
görüp duyuyoruz,burdan da okuyoruz.
ne kayınvalideler var.
şükrediyorum.
en çokta eşim için.
eşimle anlaşıyoruz ve ''ailelerden uzakta mutluyuz''.
gerisi sadece ayrıntı benim için.

.....

senin kayınvalidenin o kız mevzusunu açmasıysa tamamen gereksiz ve yersiz.
altın mevzusunda çirkeflik yapmasıda aynı şekilde.
eğer eşinle mutluysan,eşinin ailesine mesafe koyarak dengeyi kurabilirsin.
şunu öğrendimki,
evlilikte beklentini yüksek tutmayacaksın.
beklenti attıkça hayal kırıklığıda aynı oranda artıyor.
demişsin ya peri masalı bal kabağına döndü?
işte evliliği peri masalı gibi görmeyeceksin.bu işin çözümü burda.
Türk filmlerindeki gibi zar zor kavuşup evlenince ekranda mutlu bir SON değil evlilik.
tam tersi ASIL BAŞLANGIÇ....

Son düzenleme:
Nikahtan sonra evlerine gitmeniz annesinin bir isteğiydi ve orada yaşadıklarınız çokta anormal bir durum değilmiş babası dışında.
Bir kaç adet yapılmış işte bunun ne zararı oldu ki size ? Sonrasında istediğinizi yapmışsınız.

Annesi patavatsızlık yapmış komşu kızı için ama bu çokta kötü birşey değil, mesafe koyarsınız kendisine olur biter.
Babasının elini öptürmemesi tokalaşmasıda iyi yönden bakılınca gayet yerinde.

Evladınızı kaybettiğinizde duyarsız davranmışlar bu üzücü bir durum ama çokta ah-vahlı bir durum değil, bu da mesafeyle çözülür.

Sizi ezdikleri pek bir yer göremedim. Eşinizi seviyorsanız biraz olumlu olmaya çalışmalısınız.
Hayatlarınız ayrı, aynı evde yaşamıyorsunuz, eşiniz size karşı iyi v.s
Bunun haricindeki herşey çözülür.

Nikahtan sonra evlerine gitmeniz annesinin bir isteğiydi ve orada yaşadıklarınız çokta anormal bir durum değilmiş babası dışında.
Bir kaç adet yapılmış işte bunun ne zararı oldu ki size ? Sonrasında istediğinizi yapmışsınız.

Annesi patavatsızlık yapmış komşu kızı için ama bu çokta kötü birşey değil, mesafe koyarsınız kendisine olur biter.
Babasının elini öptürmemesi tokalaşmasıda iyi yönden bakılınca gayet yerinde.

Evladınızı kaybettiğinizde duyarsız davranmışlar bu üzücü bir durum ama çokta ah-vahlı bir durum değil, bu da mesafeyle çözülür.

Sizi ezdikleri pek bir yer göremedim. Eşinizi seviyorsanız biraz olumlu olmaya çalışmalısınız.
Hayatlarınız ayrı, aynı evde yaşamıyorsunuz, eşiniz size karşı iyi v.s
Bunun haricindeki herşey çözülür.

öncelikle evet annesinin isteyiydi ve yaşadıklarımda anormaldi.madem böyle bir düşünce vardı bana bunu nikah günü değilde daha öncesinde söylemeliydi. tamamen emrivaki yapıldı. adet öylemi bunlar kusura bakmada benim bildiğim işine gelen adet işine gelmeyen adet değil diye birşey yok.bohçalar hazırlanır, gelin evi hazırlanır yerleştirilir. gelin ve damat eve bırakılır, o gün eve yemekler yapılıp götürülür bunlar adettirtir işte ama bunları yapmayıpta bu yaptıklarına adet derlerse ben bunu kabul etmem.bu sadece gösterişdi.
kaybettiğim bebeğime gelince sen hiç ilk bebeğini kaybettinmi. bunun nasıl birşey olduğunu biliyor musun ki bana ahlanıp vahlanıcak bir durum değil diyebiliyorsun. insan zor zamanında heleki böyle birşeyde yanında acısını paylaşıcak birilerini ister. bir geçmiş olsun demek çok zor olmamalıydı.

sizi ezdikleri bir yer göremedim demişsin kusura bakmada üstüme çıkıp tepinicek halleri yok zaten bunu görmen için ve bunlar sadece başlangıç ki bu bile fazlasıyla yetti bana.

öncelikle evet annesinin isteyiydi ve yaşadıklarımda anormaldi.madem böyle bir düşünce vardı bana bunu nikah günü değilde daha öncesinde söylemeliydi. tamamen emrivaki yapıldı. adet öylemi bunlar kusura bakmada benim bildiğim işine gelen adet işine gelmeyen adet değil diye birşey yok.bohçalar hazırlanır, gelin evi hazırlanır yerleştirilir. gelin ve damat eve bırakılır, o gün eve yemekler yapılıp götürülür bunlar adettirtir işte ama bunları yapmayıpta bu yaptıklarına adet derlerse ben bunu kabul etmem.bu sadece gösterişdi.
kaybettiğim bebeğime gelince sen hiç ilk bebeğini kaybettinmi. bunun nasıl birşey olduğunu biliyor musun ki bana ahlanıp vahlanıcak bir durum değil diyebiliyorsun. insan zor zamanında heleki böyle birşeyde yanında acısını paylaşıcak birilerini ister. bir geçmiş olsun demek çok zor olmamalıydı.

sizi ezdikleri bir yer göremedim demişsin kusura bakmada üstüme çıkıp tepinicek halleri yok zaten bunu görmen için ve bunlar sadece başlangıç ki bu bile fazlasıyla yetti bana.

Öyle bir yazmışsın ki hepsinin sebebi 1Sen gibi olmuş.
Eşine bile tepkini gösteremezken burada bu kadar gerilmen bana çok manidar geldi.
Madem bu kadar büyük sıkıntılar içindesin dayanılır gibi değil boşanacaksın o halde öyle mi?
1Sen'in anlatmak istediği savşçı ruha sahip olmadığındı aslında belli ki pek incinmeden el üstünde tutularak büyümüşsün galiba bu kötü birşey de değil elbette.
O yüzden yaşadıkların sende olağandan fazla etkiler bırakmış.
Yaşadıkların genç bir kadının başedemeyeceği şeyler değil.
Eşinin ailesini hayatının merkezine koyma,beklenti içine girme,yok olduklarını var say tek yapacağın şey bu..

ben eşime zaten tepkimi gösteriyorum ama ona bu durumu anlatamıyorum ve ben bunu tek başıma zaten kaldıramıyorum. evet çok öfkeliyim
çünkü kendime yediremediim çok fazla şey var.

Tekrar okumanızı tavsiye ediyorum yazdıklarımı. Hepsinde araya bırakacak mesafeyle çözülebilecek durumlar dedim. Sizi ezenide görmedim, hayatınızda çok olumsuz durumlarda. Sadece ayrıntılara girmiş, gözünüze çözülmeyecek gibi göstermişsiniz. Ezilmek ne olduğunu çok bilmiyorsunuz ve dilerim hiç bilmezsiniz.

Siz kendinizce adetler saymışsınız, onlar kendilerince birşeyler yapmak istemiş ve yine söylüyorum öyle büyütülecek bir durum değil.
Yine gitmeniz gereken yere gitmişsiniz ve eğlenmişsiniz.
Bebeğinizi kaybetmek ahlanıp vahlanacak bir durum değil demedim, insanlardan görmediğiniz ilgininde üzücü olduğunu fakat çokta büyütülecek bir durum olmadığını söyledim.
Belkide kaybetmişimdir ve belkide çokta ağır durumlar yaşıyorum, bilemezsiniz.
Dışarıdan görebilmek çok zor değil.

ben eşime zaten tepkimi gösteriyorum ama ona bu durumu anlatamıyorum ve ben bunu tek başıma zaten kaldıramıyorum. evet çok öfkeliyim
çünkü kendime yediremediim çok fazla şey var.

Eşin olaylara hiçbirzaman senin baktığın gibi bakmayacak.
Cehalet diyecek ve mevzu onun için kapanacak.
Sen konuları gündeminde tuttuğunla bu kadar büyüttüğünle kalacaksın.
Şimdi seni anlamadığım ve yaşadıklarını yeterince önemli görmediğim için bana da kızıyorsun ama gerçekten umursanmayarak halledilebilecek konular bunlar.
Yani mesela düğün gecenize dönelim aynı şey bana yapılsaydı o adet yerine getirilmezdi.
Adet iyidir kötüdür diye demiyorum düğün benim gece benim kararı ben veririm diye üstelik emrivaki diye.
Hak veriyorum sana ama birşeyleri kabul edip ses çıkarmayıp sonra arkasında kinlenmek sadece sana zarar verir.
Madem bu tip şeyleri eziklik olarak görüyor hazmedemiyorsun olabilir bu da bir karakter o halde yutmayacaksın.
Sana zengin komşu kızı anlatıldığında bu anlattığınız çok çirkin anne size hiç yakıştıramadım bir daha duymak istemiyorum diyebileceksin.
Yani özünle davranışların birbirini tamamlamıyor.
Sonra da yaşadıklarına kinleniyorsun yapı olarak kaldıramadığın için.
Bunun için evliliğini riske atma ,değmez .

iyi de boyka...
eşinin ailesi sana bir şey yapmıyor aslında, lütfen öncelikle bunu gör...
sen olsanda olmasanda onlar öyle ve bu duruma senin yapabileceğin bir şey yok...
onları oldukları gibi kabul edip kabullenmediğin şeylerde sınırını çizersen daha farklı olur herşey...
sen kendi sınırlarını koruyamayıp eşinden bekliyorsun seni korumasını...
mesela kız mevzuu...
evet ne sebeple yapılırsa yapılsın çok çirkin...
ama sende oturup kayınvalideni dinlemek yerine bu konuları seninle konuşmamasını söylebilirdin...
ondan sonra izlerdin olacakları...
sen susup öfkeni eşinden çıkarıyorsun ondan sonra beni koruyamıyor diye hayıflanıyorsun...
eşinin görevi senin haklarını savunmak değil...
eğer birilerinin seni korumasını beklersen bu adam gider başkası gelir ama sen yine aynı şeyleri yaşarsın...
yapman gereken onların değişmesini beklemek değil, kendini değiştirmek...

X