Farkındayım

Bugün kendimi çok yorgun ve sıkılmış hissediyorum sürekli birşeyleri düşünmek bir plan çevresinde olmak çok sıkıyor. Belki sağlıklı beslenmek planlı olmayı gerektiriyor ama ben planlı yaşamaktan sıkılıyorum. Belki bu nedenle kiloluyum canım ne isterse istediği anda yediğim için. Sabah kalkıp çok rahat kebap pizza vs şeyler yiyebilirim ya da dondurma çerez cips kahvaltım olabilir. Sadece açlık güdusu ve buna karşı buldugum ilk şeyi yeme psikolojisi. Yemek hazırlamak benim için 15 dakkkadan uzun olmamalı olursa beni bunalan bişey çünkü acliga tahamulum yok. Şuan sağlıklı beslenmeye çalışıyorum öğünler planlanıyor öğlen yenilen sabah yenilen ölçü gr ayar. Bu yoruyor beni eğer bunu hayatım boyunca yapacaksam daha kolay olmalı hayatımı zorlastirmamali. Eskiden gittiğimde salam almayi secerdim sandviç içine şimdi yikanmis kurutulmus salata malzemesi seciyorum. Bi de ton balığı mis gibi bir öğün. Selami hala çok severim sırf marul un içine koyarak bile yerim yanında bişey olmasi gerekmez. Keşke daha hızlı yemek hazirlayabilsem. Şuan zaman sinirindn sadece tek çeşit yemekle idare ediyorum. Salata yapmak uzun geldiği için yemeği 2 tabak yemeyi tercih eder oldum. Ya da sadece iki çeşit malzeme ile salata yapar. Şuan yazdığımı okuyunca ne kadar tembel olduğumu gördüm.

Akıllı bileklik aldım ve şok oldum normal şartlarda günde 2000 adimdan daha fazla hareket etmedigimi gördüm çok can sikiciydi. Bu kadar az hareketle tabiki kilo alırım. 10 000 adım istenen hareket seviyesi benim max 3000 oluyordu. Bunu çözmek için çareler aradım önce 4000 e çıkardım sonra 6000 e suan 10000 adım olsun diye mücadele ediyorum. Artık oturmak rahatsız ediyor. Hareketin etkisi büyük onu biliyorum % 80 yediklerimse % 20 hareketin etkisi var. Ben eskiden de çok yerdim ama çok hareket ederdim. Şimdi biraz yürümek bile zor geliyor useniyorum. Bu usengecligi kırma çabasındayim başka türlü olmayacak.

Acaba tartarak yemek yerine istediginiz kadar yiyip hafif doygunluk hissettiginizde sofradan kalkmaya alistirsaniz kendinizi.. daha reel bi hedef olmaz mi? Ben simdiye kadar cok diyet yaptim; saysamda saymasamda saglikli beslendigim zamanlar hep kilo verdim. Ama kalici olmadi cunku isin ucunu hep kacirdim sonrasinda. Belki de mesele su “ben herseyi istedigim kadar yiyebilirim, ama midemi cok iyi dinlemek sartiyla”. Zayif arkadaslarimda ise yariyor:)

Acaba tartarak yemek yerine istediginiz kadar yiyip hafif doygunluk hissettiginizde sofradan kalkmaya alistirsaniz kendinizi.. daha reel bi hedef olmaz mi? Ben simdiye kadar cok diyet yaptim; saysamda saymasamda saglikli beslendigim zamanlar hep kilo verdim. Ama kalici olmadi cunku isin ucunu hep kacirdim sonrasinda. Belki de mesele su “ben herseyi istedigim kadar yiyebilirim, ama midemi cok iyi dinlemek sartiyla”. Zayif arkadaslarimda ise yariyor:)
Ben de henüz doyma duygusu yok sınırsız kalbimi carptiracak kadar yeme potansiyelim var bide suan doktor kontrolundeyim o ölçü veriyor malesef. Benim normal hayatımda öğün kavramim hiç olmadı zayıfken de öyleydi ise başlayınca öğün olayı devreye girdi öğlen yemek yemezsen akşam 8 e kadar bişey yiyemiyorsun ve cok zor oluyor. Tok olsan da öğlen yemeye calisiyorsun bu da zamanla seni yemeye itiyor. Eskiden sadece acken yerdim şimdi 16 saatlik açlikta acikmiyorum bu da ilginç geliyor eğer 3 de 4 de yiyebilecegimi bilsem o saate kadar yemem o derece ama akşam 6 dan sonra bir canavar çıkıyor sanki tok da olsam aç da olsam sürekli yemeye itiyor. Belki evde olmak belki kendimi özgür hissetmemek etkiliyor. Daha çok kendimi özgür hissetmiyorum sürekli eve gelmek uyumak ve yine aynı ise gidecek olma fikri beni zorluyor hep esnek çalışma saatim olsun istedim evet esnek saatim var ama Aksa geç çıkma yönünde esnek başka esnekliği yok. Keşke daha özgür olabilseydim keşke daha özgür hareket edebilseydim. Bu beni daha farklı yapardı inaniyorum

Günün 12 saati seni bunaltan bir işte çalışmak insanı yoruyor bunaltiyor. Gunumun 12 saatini bu şekilde yaşamak yılda 15 gün için bir ömür harcamak suan düşündüğüm ve yol çizmem gereken bu. Çalışmamak bana göre değil ama nefes aldigim bir işte çalışmak kontrolün daha çok benim elimde olmasi şartlarımi belirleyebilmek.

Açlık krizlerimin yeme ataklarimin sebebi belli oldu 50.30 insülin oranı yüksek insülin direnci. Sonuç elimde şeker aleti her yemek öncesi ve yemekten 2 saat sonra ölçülen şeker değeri. Kendi kendimin doktoru olmaya karar verdim doğru yiyecek hangisi ölçü nedir bana ne iyi geliyor kendim kesfediyorum. Uzun süre aç olmak bana iyi geliyor bu netleşti. Şekerim 12 olmadan düşmüyor. 3 haftalik ugrasim sonucu şekerim bugün 94 e dusurebildim. Haftaya ctesi insülin ölçümü yeniden yapılacak umuyorum hersey güzel olacak doğru yoldayım.

Açlık krizlerimin yeme ataklarimin sebebi belli oldu 50.30 insülin oranı yüksek insülin direnci. Sonuç elimde şeker aleti her yemek öncesi ve yemekten 2 saat sonra ölçülen şeker değeri. Kendi kendimin doktoru olmaya karar verdim doğru yiyecek hangisi ölçü nedir bana ne iyi geliyor kendim kesfediyorum. Uzun süre aç olmak bana iyi geliyor bu netleşti. Şekerim 12 olmadan düşmüyor. 3 haftalik ugrasim sonucu şekerim bugün 94 e dusurebildim. Haftaya ctesi insülin ölçümü yeniden yapılacak umuyorum hersey güzel olacak doğru yoldayım.
Çok geçmiş olsun 50 gercekten cok yuksekmiş

Çok geçmiş olsun 50 gercekten cok yuksekmiş
Evet ben de bu kadar olduğunu bilmiyordum dietten önce kaçtı bilemiyorum ama kesin rekor seviyededir. Yakında yine ölçüm olacak umarım o zaman daha da düşmüş olur biraz daha rahatlarim.

Karatay denesenız sekeri en ıyı onla kırarsınız hem tok oldugunuz ıcın mutsuz da olmazsınız

Karatay denesenız sekeri en ıyı onla kırarsınız hem tok oldugunuz ıcın mutsuz da olmazsınız
Karatay bana çok uymuyor ben karbon olmadan yeme atagini çok şiddetli geçiriyorum onun için bana çok uymuyor ama ölçülü ve kontrollü giriyorum. Doğal olan şeyleri yemeye özen gösteriyorum. Şuan günde 100 gr protein alıyorum meyve 1 veya 2 öğün. Yediklerime sekerimin yukselmesine göre karar veriyorum. 3 haftadır bu şekilde şekerimi 165 den 89 a düşürmeyi başardım topluk şekerim de 224 den 94 e düştü dalgalanmalar azaldı. Sekerimi çok yükselten yiyecekleri işaretiyorum. Yemekten 2 saat sonra enerji yakmazsam şekerim yüksek çıkıyor mutlaka hareket etmeye ip atlamaya calisiyorum. Ayda 1 insülin ve glikoz değerlerim ölçülüyor. Karatay dan da osman Müftüoğlundan da yorukoglundan da etkileniyorum. En önemlisi insülin kontrol altindayken ataklar gecirmiyorum. Şuan yavuz yorukoglunun son kitabını okuyorum orda da güzel anlatilmis. Herkes kendi kendinin doktoru olmalı çünkü bu bir ömür boyu sürecek

Karatay bana çok uymuyor ben karbon olmadan yeme atagini çok şiddetli geçiriyorum onun için bana çok uymuyor ama ölçülü ve kontrollü giriyorum. Doğal olan şeyleri yemeye özen gösteriyorum. Şuan günde 100 gr protein alıyorum meyve 1 veya 2 öğün. Yediklerime sekerimin yukselmesine göre karar veriyorum. 3 haftadır bu şekilde şekerimi 165 den 89 a düşürmeyi başardım topluk şekerim de 224 den 94 e düştü dalgalanmalar azaldı. Sekerimi çok yükselten yiyecekleri işaretiyorum. Yemekten 2 saat sonra enerji yakmazsam şekerim yüksek çıkıyor mutlaka hareket etmeye ip atlamaya calisiyorum. Ayda 1 insülin ve glikoz değerlerim ölçülüyor. Karatay dan da osman Müftüoğlundan da yorukoglundan da etkileniyorum. En önemlisi insülin kontrol altindayken ataklar gecirmiyorum. Şuan yavuz yorukoglunun son kitabını okuyorum orda da güzel anlatilmis. Herkes kendi kendinin doktoru olmalı çünkü bu bir ömür boyu sürecek
Aynen öyle senin ki kilodan demekki verdikce duzene girecek ınsallah konunu ilk defa gordum basarilar

Teşekkür ederim 98 kilodan 85.5 e düşmeyi başardım. Insulin ve şeker düşünce kilo da düşmeye başladı ama hareketsiz sadece yiyecekle insülin düzelmiyor onu farkettim hareket mutlaka olmalı şekerin bir şekilde vücuttan atılması gerek

X