Facia gibi bir nişan.

Biz de akrabalardan haz etmeyiz. Ben neyse de ablam hiç hiç hiç sevmez çoğunu. Özellikle anne tarafını.
Sözünde özellikle kadına tembihledi: zaten bir aya nişan olacak, oraya gelirler. Sakin bir akrabanı bile çağırma . Onlar da az kişi gelecekler.
Annem de kimseyi dinleme huyu olmadığından doldurdu eve kendi akrabalarıni,yakin kuzenleri,bütün kardeşleri,onların çocukları,torunları. Oturacak yer kalmadı, insanlar ayakta durdu. Çoluk combalak... Karşı taraf 6 kişiyse biz vardık 26 kişi.
Gerçekten güzel bir söz olmadı. Ben mesela isteme anını duymadım bile, odada çocuklara oyun kuruyordum kendi aralarında oynasinlar , rahat dursunlar diye. O arada istemişler.
Aile olarak hicbirsey anlamadık.
Sonuç ne mi oldu?
Annem bu oyunbozanligini düğünde hiçbirseye müdahale edemeyerek çekti. Gelinliginden alakasız incik cıncık eşyalarını ablam ve nişanlısı beraber hallettiler. Davetiye şu bu...aklına ne gelirse.
Bence siz de bu yoldan ilerleyebilirsiniz.

Bu arada üzülme lütfen, sana başka bir anı anlatayım.
Bir akraba kızı istendiği gün , kız verilmiş falan. Gülüp eğleniyorlar. O gün de çok çok önemli bir derbi var. Kız tarafı bir takım, erkek tarafı bir takımı tutuyor. Bir ara maça bakalım ne oldu diye TV açmışlar, sonra az daha birbirlerine giriyorlarmış :) sesler falan yükselmiş... Sonra bakmışlar böyle olmucak tvyi kapatıp guzelce vedalasip çıkmışlar.
Böyle kötü başlayan bir evlilik yolu. Ama mutlu beraberliklerinde 20. Yıla girmek uzereler.
O kötü anıyı da artık insanlara güle güle anlatiyorlar:eğlence:
Bizim de öyle oldu. Karşı taraf 4 kişi biz 20 kişiydik. Bana sormadan kafasına göre çağırmış annem. En tahammül edemediğim şey saygısızlık ve alasını gördüm. Evlilik sürecinde kimseyi karıştırmayı düşünmüyoruz zaten nişanlım da dedi. O da garibim tek derdi "e verdiler işte çok şükür." :) polyanna mübarek :deli:

Ondan çekindiğini bildiği için bu cesaret ..bir iki ayar ver bak ağzını açabiliyor mu ..

Teyzem benim kararıma karışamaz .çok birşey demek istiyosa "hayirlisi" der ancak ama yalnız kaldık mı söylesin ,fikir versin ,birlikte kararın doğruluğunu sorgulayalim, yalnız son karar benimdir ve ona da onaylamiyorsa sessiz kalmak düşer .
Aslında ben çekinmiyorum hatta bu yüzden ailede adımı asiye çıkardı. Ama annem ağzının içine bakar. Görseniz yemin ediyorum abartmıyorum su içelim mi ne dersin falan der. Ondan yüz buluyor hepsi zaten.

Kendisi kalaşnikofla falan dalardı herhalde bana :KK69:

Şaka bir yana hiçbir zaman evlenmedi de şöyle böyle demedim ona Allah biliyor. Ama o hırsla ev-le-ne-mez-si-niz dedi ya ne kadar sinir oldum değmezmiş o kadar düşündüğüme.
Ev le ne cem vermezseniz gaçacam diyeydin

Teyzene deki, bak teyzoș git kendine senin zevklerini senin kültürünü senin adetlerini yapacak birini bul ama benim devrimdeki yaşadığım aşka karışma, sonumun senin gibi olmasını is te mi yo rum. De

Aslında ben çekinmiyorum hatta bu yüzden ailede adımı asiye çıkardı. Ama annem ağzının içine bakar. Görseniz yemin ediyorum abartmıyorum su içelim mi ne dersin falan der. Ondan yüz buluyor hepsi zaten.
O zaman annenle halletmelisin bu konuyu .kimseyi çocuklarının önüne koymamasi gerektiğini ,evlenip gittiğin vakit üzülmesinin sonuç vermeyeceğini anlatmalisin

profil fotoğrafınız konuyla çok uyumlu ya, gözümde canlandırabiliyorum

o teyzeye rağmen atlatmışsınız geceyi, düğüne daha tedbirli olursunuz:KK200:

O zaman annenle halletmelisin bu konuyu .kimseyi çocuklarının önüne koymamasi gerektiğini ,evlenip gittiğin vakit üzülmesinin sonuç vermeyeceğini anlatmalisin
Valla ben yıllardır anlatamadım, bu saatten sonra da değişmez artık umudum yok. Çok teşekkür ederim hepiniz yardımcı olmaya çalışıyorsunuz beni anlayan birileri var.

profil fotoğrafınız konuyla çok uyumlu ya, gözümde canlandırabiliyorum

o teyzeye rağmen atlatmışsınız geceyi, düğüne daha tedbirli olursunuz:KK200:
Valla öyle oldu, ben de kafama bi şey bağlayıp deliricem birazdan. :KK45:

Huylarini bilmiyor musunuz? Ya cagirmayacaktiniz. Ya da oncesinde herkesi toplayip nasil olacak siz ne istiyorsunuz butun bunlari konusacaktiniz.

Huylarini bilmiyor musunuz? Ya cagirmayacaktiniz. Ya da oncesinde herkesi toplayip nasil olacak siz ne istiyorsunuz butun bunlari konusacaktiniz.
Teyzem normalde gelmeyecekti. Sonra fikrini değiştirmiş çıkmış gelmiş. Diğer insanlar için de bana saygı duymadığı için fikrimi bile sormayan bir annem olduğundan bana söylemeden kafasına göre çağırmış.

Teyzem normalde gelmeyecekti. Sonra fikrini değiştirmiş çıkmış gelmiş. Diğer insanlar için de bana saygı duymadığı için fikrimi bile sormayan bir annem olduğundan bana söylemeden kafasına göre çağırmış.
Mutfaga falan cagirip sikistirsaydiniz keske. Kotu olmus ama hayatimin en kotu zamani vs demeyin. Cok guzel bir yoldasiniz. Laf soz cok olur. Garip garip konusan cok cikar. Siz mutlulugunuza bakin. Nisanliniza karsida k bakma ailem soyle boyle yapti demeyin. Teyzem de iyi niyetinden diyor zorluk cekmeyelim istiyor vs tarzi yumusatin. Yoksa donulmez bir onyargi olusturursunuz. Bu da tecrube aktarimi olsun :)

Teyze sen bu kafayla koca bulamamışsın boşver gelenek göreneği deseydin yaaa
Aman valla her kardeş kavga eder ben ablama kına fecesinde aman evleniyın kurtuluyom defol git dedim ertesi gün düğün oldu gitti arasa diyeağladım 2sat yaa 2saat dayanamadım kardeşker arasında olur ama anneler tarafsız olmalı ve artık bi bıraksınlar karışmayı aileler üstüne düşeni yapsın yeter yani sen ister eşyalı evde oturursun ister dubleks villada o da kocanla senin bileceğin şey hayır konuşcak nişan gecesini mi bulmuşlar off evlen bi an önce
Ben koca meraklısı olduğumdan kaçmadım dayı teyze ve amcalarımı zaten sileli çok oldu yani
Canım yarın düğün şu bu eşya alışverişinde görürsün kavga çıkar ayyy işte bu der teyzen bol bol sabır çek dayanılcak gibi değil bilirim

Kusura bakmayın da hata sizde.
Ben evlenirken kendi ailem dahil bir Allahın kuluna bir şey sormadım da karışmalarına müsade etmedim.
Annem ısrar etti en az 1 sene nişanlı kald diye, babamı boşayıp bir daha evlenirsen sen öyle yaparsın anne dedim ve olay bitti.
Yumuşak yüzlüsünüz bence, kim olurda olsun bir sınır çizmeniz gerekir ve hele böyle özel bir günde kimsenin saçma sapan konuşmasına müsade etmemeliydiniz.

Teyzene de ki "Teyze bir atasözü var bilir misin hayırlı işin uzaması iyi değil diye" de.Madem gelenek görenek diye kendini paralıyor siz de onu gelenek göreneklerden vurun.Bakın bunun bir sonraki adımı da size koca meraklısı diceklerdir , ona da hazırlıklı olun.Cevaplarınızı hazırlayın ki sussunlar.

Bir de şu geldi aklıma : Acaba siz de strese girdiniz de yaptıklarınız farkında değil misiniz? Çünkü kardeşiniz de size patlamış , hadi teyzeniz ve anneniz neyse haksız da.

O akraba kadınları da dinlemeyin.Her şeye nane olmayı sever bizim insanımız.Kendi çocuklarına öyle yaptırsınlar madem size karışmaya hakları yok dıdısının dıdısının.

Üzülme , sevdiğinle evleniceksin.Afedersin ama nişan zaten saçma sapan bir süreç.Her kafadan bi' ses çıkar.Herkes eleştirecek bir şey bulur mutlaka.Aldırma yani.Böyle durumlarda Yıldız Tilbe umursamazlığı takınmak lazım. :KK53::KK53:

Ayy en çok görümcene sinir oldum ;senin aşkını , sevgini sorgulamak ona mı kalmış?

Kusura bakmayın da hata sizde.
Ben evlenirken kendi ailem dahil bir Allahın kuluna bir şey sormadım da karışmalarına müsade etmedim.
Annem ısrar etti en az 1 sene nişanlı kald diye, babamı boşayıp bir daha evlenirsen sen öyle yaparsın anne dedim ve olay bitti.
Yumuşak yüzlüsünüz bence, kim olurda olsun bir sınır çizmeniz gerekir ve hele böyle özel bir günde kimsenin saçma sapan konuşmasına müsade etmemeliydiniz.
Haklısınız ama şöyle düşünün. Sizden habersiz kafasına göre herkesi çağıran bir anne, ben isteme saatinde öğreniyorum kimlerin geleceğini bana söylememiş. Orada dayılar yengeler teyzem dedemler falan bi ton insan. Biz güneydoğunun modern gibi görünen ailelerinden biriyiz üstelik ama orada bi ton insan çağırmış ve ben sakin biri değilim konuşsam çok fena konuşacaktım. Teyzem onların konuşmaya hakkı yok dediğinde kalkıp ağzına bir tane çakmak istedim. Sorun her şey kontrolüm dışında gerçekleşti ve bana bu halde bile asi diyorlar düşünün. Bir de evet duygu sömürüsü de çok Nişanlım bunları en başta tahmin etmiş biz evlenelim her şeyi birlikte yapalım demişti ama ben kimse kırılsın istemedim Tabi kırılan ben oldum.

Teyzene de ki "Teyze bir atasözü var bilir misin hayırlı işin uzaması iyi değil diye" de.Madem gelenek görenek diye kendini paralıyor siz de onu gelenek göreneklerden vurun.Bakın bunun bir sonraki adımı da size koca meraklısı diceklerdir , ona da hazırlıklı olun.Cevaplarınızı hazırlayın ki sussunlar.

Bir de şu geldi aklıma : Acaba siz de strese girdiniz de yaptıklarınız farkında değil misiniz? Çünkü kardeşiniz de size patlamış , hadi teyzeniz ve anneniz neyse haksız da.

O akraba kadınları da dinlemeyin.Her şeye nane olmayı sever bizim insanımız.Kendi çocuklarına öyle yaptırsınlar madem size karışmaya hakları yok dıdısının dıdısının.

Üzülme , sevdiğinle evleniceksin.Afedersin ama nişan zaten saçma sapan bir süreç.Her kafadan bi' ses çıkar.Herkes eleştirecek bir şey bulur mutlaka.Aldırma yani.Böyle durumlarda Yıldız Tilbe umursamazlığı takınmak lazım. :KK53::KK53:
Eminim zaten koca meraklısı gibi düşündüklerine. Çünkü kafaları almıyor bu bomboş gereksiz işleri sevmeyebileceğimi.

Kardeşim çok katı ve idare etmeyi bilmeyen bir insandır. İnanın annemden çok ondan çekinirim. Her şeye karışır ,yönetmeyi sever. Teyzemin daha ılımlı ve genç hali diyeyim. Anneme of bıktım bu temizlik işlerinden diye bağırdığım için o kavgayı çıkarabilecek biri. Halden anlamaz, katı ve kindar. O yüzden el birliğiyle güzel olmasını umduğum nişanımı mahvettikleri için hiç kimseye karşı yapıcı olamıyorum şu an.

X