Facia gibi bir nişan.

Nişanlınızın tutup da kardeşinin laflarını sana taşıması hiç hoş değil bu şeffaflık da değil evlendiğinizde de sürekli annem kardeşim bunu dedi mi diyecek size bu zaten başlı başına problem size söylüyor da ne oluyor nifak sokmuş oluyor. Çeyizinizin yoksa bunun gelenekle alakası yok ki illa sizinde birşeyler almanız yapmanız lazım değil mi herşeyi erkek tarafı yapmayacak ki hazır olunca evlenin.

Kardeşiniz haklı sizi istemeye geliyorlar o temizliği kendiniz için yapıyorsunuz yani size gelecek misafirler için neden annenize bağırıyorsunuz ben olsam bende kızarım.

Konu komşu ne diyor umrumda da olmaz ama nişanda tabii ki eşyalı ev mevzusu konuşulacak nişan da düğün evle ilgili herşey konuşulur karar verilir. Şimdiden geriliyorsanız düğün zamanı ne yapacaksını
z?
1)eğer bir insanın yüzüne gülüp arkasından böyle iğrenç iğrenç konuşup kardeşinizi dolduruyorsanız gayet de söylenmesi gerekir ki ben saf saf yüzüme güldüğü için bu kıza güvenmeyeyim. Kadınların en çok yıprandığı şeylerden biri karşısındakini iyi zannedip sonra gerçek yüzünü görmesi.

2)biz öyle gereksiz çeyiz muhabbetini sevmiyoruz Birlikte ne işimize yarayacaksa onu alıcaz.

3)temizliği kendim için yapıyor olabilirim o zaman annem zırt pırt her yaptığımı beğenmeyip bozmasın tamamen bana bıraksınlar işleri o da yok. Ayrıca annesine bağırmayan bir insan görmedim hiç, eminim siz de bağırmışsınızdır o yüzden bu kadar stresli bir günde hakaret içermeyen bağırmayı eleştirmeyi samimiyetsiz buluyorum.

4)bu tip konular sonra oturup konuşulur hanımefendi. Nişan gecemi mahvettiler gergin gergin konuşup el birliğiyle.

Teyze çok sacmalamış. Yani orda o tarihte evlenemezsiniz falan demek ona düşmez ki. Belli ki iyi niyetli biri değil. Bence teyzeye karşı bir daha sessiz kalmayın. Kendi düğününü tam geleneklere uygun yapsın.

Eşyalı ev dedikleri ne oluyo:110:
İlk bir yıl eşyalı evde yaşamak istiyoruz yani içinde eşyası olan kiralık ev. Çünkü bir yıl sonra başka bir şehirde başka bir evde olma ihtimalimiz var ben eşyaları o zaman oraya göre almak istiyorum hem para biriktirir daha güzelini de alırız.

Gerizekalı ya, ben evlenmek için nişanlımı kullanıyormuşum. İnanın nişanlım karşıma çıkana kadar hayatım boyunca evlenmem herhalde ben diyordum. Karşıma da ne insanlar çıktı yine evlenmek istemezdim. Allah tan nişanlım söylüyor da ne biçim bir sinsi var karşımda biliyorum.
Kimseye aldırış etmeyip, söz hakki vermeyip evleneceksiniz. Baska yolu yok.

Nisanda ev ve esya konusu konusulur geleneksel olarak. Daha dogrusu istemeden sonra olur. Ayni gun olduysa konusulmasi normal.
Bu donemlee stresli oluyor herkes, ben cozumu herkese hi hi evet diyip bildigimi okumakta bulmustum.

hayırlı uğurlu olsun daha çok yeni o yüzden üzülüyorsunuz ama umarım yıllar sonra bu günü gülerek hatırlarsınız.

aileler ilk defa mı bir araya geldi? kalabalık olduğu için yaşadıklarınız çok normal bence. dediğiniz gibi konuşulan konular çok ayrıntılı ve gereksiz o kalabalık ortamda.

stresli, heyecanlı, kaprisli olmanız da normal, diğerleri hoş görmeliydi.

Teyze çok sacmalamış. Yani orda o tarihte evlenemezsiniz falan demek ona düşmez ki. Belli ki iyi niyetli biri değil. Bence teyzeye karşı bir daha sessiz kalmayın. Kendi düğününü tam geleneklere uygun yapsın.
İnanın orada rezillik çıkardı bir şey desem buna rağmen zor tuttum kendimi Kendisi çok çirkef bir insan ve evlenemediği için bunu hırs yapmış çünkü şöyle bir şey varmış sanırım, ben daha geç evleneyim istiyor ki böylece kendisi daha erken evlenmiş olsun. Böyle değişik hesapları var kendisinin ama ben onu bekleyemem sonuçta, aday da yok.

Teyzene dicektin ki teyzeciğim sen çok heveslisin böyle işlere senn kendine kısmet bul sana yapariz biz geleneksel düğün merek etme dicektin. Patavatsıza böyle cevap gerek. Ne demek gençlere sorulmaz böyle şeyler sanki kendi evelenecek. Teyzenin dediklerini takma sen ne istiyosan onu yap. Dayı ayrı kafa ana ayrı kafa kardeş bambaska bi kafa. Bu ne ya nişan mı yapiyolar cenaze mi belli değil.

hayırlı uğurlu olsun daha çok yeni o yüzden üzülüyorsunuz ama umarım yıllar sonra bu günü gülerek hatırlarsınız.

aileler ilk defa mı bir araya geldi? kalabalık olduğu için yaşadıklarınız çok normal bence. dediğiniz gibi konuşulan konular çok ayrıntılı ve gereksiz o kalabalık ortamda.

stresli, heyecanlı, kaprisli olmanız da normal, diğerleri hoş görmeliydi.
Anneler daha önce tanışmıştı, evet o kadar ayrıntıya girmek saçma oldu. Çünkü çağırsalar yine gelirler nişanlım ve ailesi bu konuları konuşmak için. Ama bu kadar gerginlik oluşturacak ayrıntıya gerek yoktu o kalabalık ortamda. Rezil oldum inanın suratım çarşamba pazarı gibi oldu, fotoğrafları görmek istemiyorum bile bütün mutsuzluğum yüzüme yansımış.

Ben babamın olmadığı bir ortamda kimseyi bi tarafıma takmam . Teyze de kimmiş ?! Gayet güzel sözünü kesebilir ,istediğimiz tarihte evleniriz ,bu bizim kararımız ,diyebilirdin .çok istiyosa bulsun bi koca ona karışsın .. çevrende bi tane akıllı insan yokmuş .bu da senin şanssızlığın, üzülme ,bugünün ertesi günleri de var ,evveli unutmaya bak .

Bir güneydoğu Anadolu ilinde yaşıyoruz ve gelenekle kafayı yemişler. Hayır yine yapsınlar ama bana karışmasınlar gerçekten delirttiler beni.

Ben de güneydoğudayım doğma büyüme de buralıyım. Burada gelenek olsa da gençlere sorulmadan istekleri dışında bir şey yapıldığını görmedim. Sizin aileniz (teyzeniz) bence sizi sıkmak için yapıyor bunları.

Teyzene dicektin ki teyzeciğim sen çok heveslisin böyle işlere senn kendine kısmet bul sana yapariz biz geleneksel düğün merek etme dicektin. Patavatsıza böyle cevap gerek. Ne demek gençlere sorulmaz böyle şeyler sanki kendi evelenecek. Teyzenin dediklerini takma sen ne istiyosan onu yap. Dayı ayrı kafa ana ayrı kafa kardeş bambaska bi kafa. Bu ne ya nişan mı yapiyolar cenaze mi belli değil.
Zaten ben cenaze evi gibi hissettim, bacaklarım titriyordu artık stresten. O kadar mutsuzdum ki fotoğraflarda bile zoraki gülümsemenin verdiği berbat bir enerji var. Depresyona soktular beni el birliğiyle.

Herkes üstüne vazife gibi karışmış. Anneniz çok fırsat veriyor sanırım.

Ben babamın olmadığı bir ortamda kimseyi bi tarafıma takmam . Teyze de kimmiş ?! Gayet güzel sözünü kesebilir ,istediğimiz tarihte evleniriz ,bu bizim kararımız ,diyebilirdin .çok istiyosa bulsun bi koca ona karışsın .. çevrende bi tane akıllı insan yokmuş .bu da senin şanssızlığın, üzülme ,bugünün ertesi günleri de var ,evveli unutmaya bak .
O kadar çirkef bir insan ki orayı yıkardı emin olun. Bir de orada ben zezellanın anne yarısıyım falan diyor, hiç öyle bir konumda değil benim için. Hiç sevmiyorum yani. Yıllarca çocukluğumu bile zehir etmiş bir insan öyle diyeyim.

Biz de akrabalardan haz etmeyiz. Ben neyse de ablam hiç hiç hiç sevmez çoğunu. Özellikle anne tarafını.
Sözünde özellikle kadına tembihledi: zaten bir aya nişan olacak, oraya gelirler. Sakin bir akrabanı bile çağırma . Erkek tarafi da az kişi gelecekler.
Annem de kimseyi dinleme huyu olmadığından doldurdu eve kendi akrabalarıni,yakin kuzenleri,bütün kardeşleri,onların çocukları,torunları. Oturacak yer kalmadı, insanlar ayakta durdu. Çoluk combalak... Karşı taraf 6 kişiyse biz vardık 26 kişi.
Gerçekten güzel bir söz olmadı. Ben mesela isteme anını duymadım bile, odada çocuklara oyun kuruyordum kendi aralarında oynasinlar , rahat dursunlar diye. O arada istemişler.
Aile olarak hicbirsey anlamadık.
Sonuç ne mi oldu?
Annem bu oyunbozanligini düğünde hiçbirseye müdahale edemeyerek ödedi. Gelinliginden alakasız incik cıncık eşyalarını ablam ve nişanlısı beraber hallettiler. Davetiye şu bu...aklına ne gelirse.
Bence siz de bu yoldan ilerleyebilirsiniz.

Bu arada üzülme lütfen, sana başka bir anı anlatayım.
Bir akraba kızı istendiği gün , kız verilmiş falan. Gülüp eğleniyorlar. O gün de çok çok önemli bir derbi var. Kız tarafı bir takım, erkek tarafı bir takımı tutuyor. Bir ara maça bakalım ne oldu diye TV açmışlar, sonra az daha birbirlerine giriyorlarmış :) sesler falan yükselmiş... Sonra bakmışlar böyle olmucak tvyi kapatıp guzelce vedalasip çıkmışlar.
Böyle kötü başlayan bir evlilik yolu. Ama mutlu beraberliklerinde 20. Yıla girmek uzereler.
O kötü anıyı da artık insanlara güle güle anlatiyorlar:eğlence:

Herkes üstüne vazife gibi karışmış. Anneniz çok fırsat veriyor sanırım.
Annem çok pasif ve bağımlı bir kadındır. Sorumluluk alamaz. O yüzden bütün herkesi çağırmış, kendini güçlü hissetmek için. Kararı da dayıma ve dedeme bıraktı zaten. Zaten o bu kadar pasif olmasaydı insanlar bu kadar konuşamazdı benim önümde.

İnanın orada rezillik çıkardı bir şey desem buna rağmen zor tuttum kendimi Kendisi çok çirkef bir insan ve evlenemediği için bunu hırs yapmış çünkü şöyle bir şey varmış sanırım, ben daha geç evleneyim istiyor ki böylece kendisi daha erken evlenmiş olsun. Böyle değişik hesapları var kendisinin ama ben onu bekleyemem sonuçta, aday da yok.

o anda tartışma çıkmaması daha iyi olmuş bence, sonradan nişanlınız ve ailesiyle detaylı konuşup halledersiniz kendi kafanıza göre..

kendilerine değer verilmiş , davet edilmişler, fırsat bulmuşken kendi planlarını empoze etmek istemişler.

O kadar çirkef bir insan ki orayı yıkardı emin olun. Bir de orada ben zezellanın anne yarısıyım falan diyor, hiç öyle bir konumda değil benim için. Hiç sevmiyorum yani. Yıllarca çocukluğumu bile zehir etmiş bir insan öyle diyeyim.
Ondan çekindiğini bildiği için bu cesaret ..bir iki ayar ver bak ağzını açabiliyor mu ..

Teyzem benim kararıma karışamaz .çok birşey demek istiyosa "hayirlisi" der ancak ama yalnız kaldık mı söylesin ,fikir versin ,birlikte kararın doğruluğunu sorgulayalim, yalnız son karar benimdir ve ona da onaylamiyorsa sessiz kalmak düşer .

Ha yok, o anda soyleyemeyerek iyi yapmişsiniz bence de. Ben genel olarak aile içindeyken falan böyle köstek olacak laf ederse tepkinizi gosterin demek istedim. Cirkefe cirkef olmak gerekiyor, alttan aldikca iyice sapitiyolar.

Görümceye de çok güldüm ya. Gozlerinden kalp çıkan emoji gibi bişey bekliyordu heralde:)

X