Facia gibi bir nişan.

Herkese iyi akşamlar.

Dün gece evde isteme+nişanım oldu. Aile arasında sessiz sakin bir nişan olsun istedim ama buna rağmen berbat geçti ve uzun süre bu iğrenç günü unutmayacağım. Maalesef karşı taraftan ziyade kendi ailem yüzünden üzüldüm.

1)kardeşimle çok ciddi bir kavga ettik. Sebebi de ben temizlik yaparken anneme bağırmışım. Öyle hakaret falan da etmedim sadece "of anne dayanamıyorum bu işlere artık şeklinde ev işlerine dair bir söylenmeydi. Buna rağmen düğün stresimi hoş görmeyip bana sataştı, en büyük kavgamız oldu sanırım. Nişanda hiç konuşmadık, şu anda da konuşmuyoruz.

2) annem de tartışmada kardeşimi tuttu ağırlıklı olarak ama buna alınmadım. Alındığım şey isteme olurken ilk bir sene eşyalı evde oturacağımızı söylemesi. Bir sürü insanın içinde bu konuyu açması ortamı çok gerdi. Dayım teyzem falan eşyalı ev olmaz'a getirdi ama bunu sert cümlelerle ifade ettiler yer yer. Yani annemin bu konuyu o ortamda açması felaket oldu, bi ara imdat diye bağırıp kaçacaktım. Ayrıca nişan günü anne kız soğuk olmamız da beni çok üzdü.

3)dayım genel olarak konuştu (babamla görüşmüyorum) ama arada teyzem lafa girdi ve beni çok gerdi. Teyzem 42 yaşında ve bekar evlenmek istiyor buraya kadar okey ama kendi bakış açısını bana empoze etmeye çalışıyor evlilikle ilgili bundan aşırı derecede rahatsızım. Mesela herkesin içinde "geleneklerimiz önemli, biz zezellaya daha çeyiz yapmadık o yüzden daha zamana ihtiyaç u. Bu yüzden istediğiniz tarihte ev-le-ne-mez-si-niz dedi bastıra bastıra. Kendisini hiç sevmem zaten açık söyleyeyim iyice sinir oldum. Ayrıca hiç gelenekçi bir insan değilim ve geleneklere uymak zorunda da değilim. Bi ara dedem gençler ne diyor deyince teyzem "onların fikrini burada biz sormuyoruz, Türk geleneklerine bağlı bir aileyiz yakışık almaz." dedi. Yani bizi konuşturmadı bile iyice nefret ettim kadından.

4)annem sağolsun çocukluğumuzdan beri bizi korumadığı ve sahiplenmediği için birkaç kadın akrabamız beni mutfakta sorguya çekti bildiğiniz. İşte düğün zamanı şöyle olmalı, düğününüz böyle olmalı siz yanlış yapıyorsunuz vs. Mizacım gereği mücadeleci bir insanımdır hepsine nazikçe cevabını verdim ama canım çok sıkıldı. Haddini hududunu bilmeyen bu insanlardan da bıktım usandım.

5)görümcem olacak kişi de yüzüme gülüp arkamdan neler diyormuş bunu bana nişanlım söyledi. Biz şeffaf bir çiftiz ve ben istedim her zaman bana en azından genel tutumları söylesin ki karşımdakini iyi zannedip aldanmayayım. O terbiyesiz kız da bu nişan üstüne bugün canım çok sıkkın ve suratsız olduğum için nişanlıma "bak seni sevmiyor, gözlerinde aşk yok, seni evlenmek için kullanıyor." demiş. Yüzüme de gülüyor ama tahlil etmiştim zaten iğrenç karakterini. Mesafeli ve resmi konuşuyorum onunla ve evlenince de bayramdan bayrama görüşmek istiyorum çünkü karakteri midemi bulandırıyor.

Uzun oldu ama üstümden kamyon geçmiş gibi hissediyorum. O kadar mutsuzum ki, ben hiçbir insana karışmayan kendi halimde biriyim ama insanlar beni mahvetti. Hayatımın en iğrenç günlerinden biriydi. Ne yapayım bundan sonra bilmiyorum. Kimseyle konuşasım yok, ağlayıp durdum bugün. Bundan sonra kime nasıl davranayım bilmiyorum.
Ohaa dayınla teyzene ne oluyor acaba . Ben aileme söylerim böle böle olcak şunu şunu istemiyorum diye ona göre bilirler konuşurlar . Hiiçte gelenek göreneğe takmam saçma sapan yaptırım ve dayatmalar yani . Bana kalsada evi yoksa 1+1 eşyalı apartlar sıfır olanlarını tercih edip girebilirsin ben de öyle yapardım çünkü hep gurbette olucam memurluk gereği ben 2 kişilik bi aile olucam ne gerek yani onca eşya vs saçma sapan çeyiz bilmem ne . Çok dik başlıyımdır annem gelenekçi dedim bana dantel mantel yapma atarım kullanmam . Yahu maksat iki kişi hayatını birleştircek bunu bi biz bu kadar abartıyoz he

nişanlın bugun görümceni sana şikayet ediyor şeffafız demişsiniz ama

evlendiğinizde de sizi kız kardeşine şikayet edecek

davranışı hiç olgun bir insana yakışmıyor, şeffaflıkla alakası yok bunun.

fikir beyan etmez geçer gider.

niye tüm sülaleniz sizin evliliğiniz hakkında söz hsahibi? babanız olmayınca dayınıza mı geçiyor vekalet ne alaka yani. kimseye söz hakkı vermeyin, annenizle konuşun, o da vermesin. siz nasıl istiyorsanız öyle olacağını anlasınlar. erkek tarafına karşı öyle bastıra bastıra evlenemezsiniz derlerse adamlar da e peki madem der döner gider olan size olur.
baba olmayınca dayı çok önemli tabi

biz eşimle bursada yasıyoruz

görümcemler istabulda , iki çocuğu var kendisinin

babaları yok

hala görümcem kazık kadar iki cocugu dayınızın bir gözü kulağı burada sizde diye korkutur

:)

baba olmayınca dayı çok önemli tabi

biz eşimle bursada yasıyoruz

görümcemler istabulda , iki çocuğu var kendisinin

babaları yok

hala görümcem kazık kadar iki cocugu dayınızın bir gözü kulağı burada sizde diye korkutur

:)

dayı hala bunlar boş iş geliyor bana. annemde de bi dayımlarımı kanaat önderi gibi kabul etme merakı var. ama yetişkin bi insan olarak dayımın benim hayatımda söz hakkı olamaz. tavsiye verir, konuşur,nasihat verir okey. ama tutup da kesin yargılara varamaz. yanlış buluyorum ben bunu. ne dayı ne dede hatta yeri gelir ne baba.

benim de aileler tanıstıgında babam yoktu, sözümde de olsun istemiyorum esasen. yani seni öyle iyi anlıyorum ki! ve çok üzüldüm adına :{

içindeki boşluğu ve o hüznü hele, su durumda benm kadar anlayan var mı dibine kadar merak ediyorum, cok benziyor yasadıklarımız. benim de başımda böyle bir durum var sayılır ama karşı tarafa değil bana yapıyor ailem. ben yansıtıyorum malesef.

dayı hala bunlar boş iş geliyor bana. annemde de bi dayımlarımı kanaat önderi gibi kabul etme merakı var. ama yetişkin bi insan olarak dayımın benim hayatımda söz hakkı olamaz. tavsiye verir, konuşur,nasihat verir okey. ama tutup da kesin yargılara varamaz. yanlış buluyorum ben bunu. ne dayı ne dede hatta yeri gelir ne baba.
aynı fikirdeyim
herkes bir birey
belli yaşa kadar anne baba okey ancak dayı hala teyze daha dışarıda kalmalı.

Nişanlınızla şeffaflık konusunu bence yeniden gözden geçirin
Diğer sıkıntılar çözülür gider ama yukarıda yazdığım madde daha büyük sorunlara yol açar
Bişey daha söylemezsem olmayacak hem görümce ve de gelin olarak; kardeş dediğin nişanlısına sana böyle dedi diye kardeşin dedikodusunu yapmaz buna şeffaflık denmez
Yoo gayet de der çünkü beni ondan korumak istiyor. Kendisi söylüyor zaten ne biçim bir insan olduğunu, neler yapmış nişanlıma. Bıçak çekmişliği bile var düşünün. Yani nişanlım açıkça taraf tutuyor ki karşıdaki kadar korkunç bir insana üzülemiyorum maalesef. Kendi ağzıyla da söylemiş biz evlenince masraflar olup ona az para gideceği için evlenmemizi istemiyor. Kısacası berbat bir insan ve kendisiyle merhaba merhaba düzeyinde kalmayı düşünüyorum.

Herşey oluyorda nisanlinizdan mümkünse rica edin ablasının gerekli gereksiz her dediğini size canlı yayın yapmasın.cok ayıp.hemde çok karaktersizce.boyle dedikoduculuga adamı alıştırmayin.ablasi sizi hiç tanımıyor,belki zamanla sevecek ve sizin hakkınızda güzel şeyler düşünecek bunlara fırsat verin.esinizin yaptığı sizin aranıza kin nefret sokmaktan başka bişey değil.
Her dediğini anlatmıyor ama karşımda nasıl iğrenç bir insan olduğunu bilecek kadar arada öğreniyorum bir şeyler. Ailesini sürekli adalet gözetmeden koruyan erkeklerdense ablası bile olsa saldıran, sıçrayan insanlardan başka insanları korumak adına ayağını denk almasını sağlayan biri olması benim için çok önemli. Ben her şeyi bana anlatmasını istemiyorum ama yüzüme gülüp arkamdan ağır laflar eden biri hakkında bana biraz olsun bilgi vermezse sonra hayal kırıklığı yaşamış olurdum birçok kadın gibi. Biz birbirimizi aile olarak görüyoruz artık, ailelerimiz hala hayatımızda ama yeni bir aile kuruyoruz ve bu bir anlamda müttefik olmaktır.

Bu esyali evin sebebi nedir yada icerigi nedir hic bahsetmemissiniz.Belki haklı olabilirler .
Şöyle ki bir yıl sonra farklı bir şehre taşınma ihtimalimiz var ben istiyorum ki oraya göre mobilya eşya seçeyim. Bir yıl idare etmek istiyorum.

Farkındaysan görümcen onun ablası canı kanı. Bunlar birikir birikir karşına çıkar. Daha sonra eşin der sen benim ablamı hiç sevmedin niye sevmedin o iyiydi sen kötüydün. Şimdiki laflarına sana hak vermesine bakma derim evlenince değişen erkek çok. Ablasının söylediklerini sana aktardığında kötü bişey söyleme ablası hakkında en azından öyle yap
Valla benden çok kendisi sevmiyor ablasını. Hiç kusura bakmasın valla istediği kadar değişsin beni görür görmez saydıran karakteri bozuk bir insanı nasıl sevebilirim? Yarın değişirse ablasını korursa da umrumda olmaz ben sevmiyorum kendisini. O gitsin istediği kadar görüşsün ben görüşmem.

Canım sen ailenle mutsuzdum ve malesef nişanlımla ilgili gerçekleri göremiyorsun. Nişanlın akıllı ve aile ile es arasında denge kurabilecek biri değil. Simdi kendi ablasının dedikodusunu yapan yarin seninkini yapar bunu unutma. Aranız her zaman günlük güneşlik olmayacak. Tüm bu sorunlardan dolayı tavsiyem nişanı uzatman. sen takma kimseyi, psikolojileri bozuk de geç. Bir de onlar bizim gibi düşünemezler biz de onlar gibi düşünemeyiz...
Su güzel günlerini zehretme...
Benle ilgili hiçbir şey anlatmıyor hatta bi ara ciddi bir kavga etmiş üç dört gün çok sancılı geçirmiştik. Annesi de ablası da sorup durmuş bir şey anlatmamış. Zaten nişanlım dedikodu falan yapmıyor burayı anlamıyorsunuz. Gelip ablasının her dediğini bana anlatmıyor. Sadece genel tutumunu söylüyor ki sonradan evlenince şok olmayayım. Nişanlımın dedikodu yaptığını görmedim hiç zaten. Kimseyi takmamayı ben de istiyorum inanın ama sürekli hayatıma müdahale etme çabası var ve yoruldum bu kadar insanla savaşmaktan.

niye tüm sülaleniz sizin evliliğiniz hakkında söz hsahibi? babanız olmayınca dayınıza mı geçiyor vekalet ne alaka yani. kimseye söz hakkı vermeyin, annenizle konuşun, o da vermesin. siz nasıl istiyorsanız öyle olacağını anlasınlar. erkek tarafına karşı öyle bastıra bastıra evlenemezsiniz derlerse adamlar da e peki madem der döner gider olan size olur.
İşte diyorum ya bütün temel sorun annemde. Hiç kimseyle mesafeyi ayarlayamıyor, kendisi de değil akrabalar benim evliliğimde söz konusu düşünebiliyor musunuz? Hiçbir kararı tek başına alamayan bağımlı bir kadın annem ne yazık ki. Beni korumadığı için herkes laf söyleme hakkı buluyor resmen.

Ohaa dayınla teyzene ne oluyor acaba . Ben aileme söylerim böle böle olcak şunu şunu istemiyorum diye ona göre bilirler konuşurlar . Hiiçte gelenek göreneğe takmam saçma sapan yaptırım ve dayatmalar yani . Bana kalsada evi yoksa 1+1 eşyalı apartlar sıfır olanlarını tercih edip girebilirsin ben de öyle yapardım çünkü hep gurbette olucam memurluk gereği ben 2 kişilik bi aile olucam ne gerek yani onca eşya vs saçma sapan çeyiz bilmem ne . Çok dik başlıyımdır annem gelenekçi dedim bana dantel mantel yapma atarım kullanmam . Yahu maksat iki kişi hayatını birleştircek bunu bi biz bu kadar abartıyoz he
Kesinlikle katılıyorum ama üstümde inanılmaz bir psikolojik baskı var, annem de duygu sömürüsü yapan biri hemen .

nişanlın bugun görümceni sana şikayet ediyor şeffafız demişsiniz ama

evlendiğinizde de sizi kız kardeşine şikayet edecek

davranışı hiç olgun bir insana yakışmıyor, şeffaflıkla alakası yok bunun.

fikir beyan etmez geçer gider.
Benle ilgili hiçbir şey anlatmıyor hatta annesi bu durumdan şikayetçiydi geldiğinde. Ablasını anlatma sebebi de dedikodu falan değil aksine hiç dedikodu yapan biri değil. Sebebi benim ona anlat demem. Evlilik sürecinde yüzüne gülüp arkasından atıp tutan kaynana görümce falan evlenince gerçek yüzünü gösterince kaç kadın neler yaşıyor ne kadar çöküyor biliyor musunuz? Ben psikoloğum ve bu tip sebepler yüzünden psikolog kapısı aşındıran bir sürü kadın var.

İşte diyorum ya bütün temel sorun annemde. Hiç kimseyle mesafeyi ayarlayamıyor, kendisi de değil akrabalar benim evliliğimde söz konusu düşünebiliyor musunuz? Hiçbir kararı tek başına alamayan bağımlı bir kadın annem ne yazık ki. Beni korumadığı için herkes laf söyleme hakkı buluyor resmen.

o söyleyemiyorsa siz söyleyin.

şu an ben de sıkıntılı bi evlilik sürecindeyim. daha istemeye bile gelemeden annem dayılarımı soktu araya. ama ben bu işin pazarlık konusu olmadığını, illaki ben isityorsam olacağını söyledim. bunun üzerine yola geliyolar şimdi. dik dur, tavrını belli et. sen kırılacağına onlar kırılsın.

benim de aileler tanıstıgında babam yoktu, sözümde de olsun istemiyorum esasen. yani seni öyle iyi anlıyorum ki! ve çok üzüldüm adına :{

içindeki boşluğu ve o hüznü hele, su durumda benm kadar anlayan var mı dibine kadar merak ediyorum, cok benziyor yasadıklarımız. benim de başımda böyle bir durum var sayılır ama karşı tarafa değil bana yapıyor ailem. ben yansıtıyorum malesef.
Biz de sabır taşı değiliz yahu insanız. İlla ki taşacak o bi yerden. Allah sizin de yardımcınız olsun.

Olayların hepsine baktığımda asıl suçlunun sen olduğunu görmeni isterim.
Sen zaten nişanlanacak kızsın, ne demeye o gün o stresin içinde seni yoruyorlar, üzüyorlar.
Baban yerine dayın olsa dahi, annen olsa dahi evleneceğiniz tarihe, yeni düzeninize onlar karışamaz.
Ortamı dağıtan değil, toplayan olmaları gerekirdi.
Teyzene gelince, onun kesinlikle konuşmaya hakkı yok, annenin müdahale edip susturması gerekirdi.
Nişanlının tavrına gelince tamamen çocukça buldum yaptıklarını. Kız kardeşi senin hakkında atıp tutarken kendisinin onu susturması ve seni koruması gerekirdi. Üstüne üstlük hakkında konuşulanları sana gelip söylemesi hiç hoş değil, seni germekten ve üzmekten başka bir işe yaramaz. Oldukça çocukça geldi.
İşin açıkçası nişanının da evliliğinin de aileleriniz yüzünden sağlıklı yürüyeceğine inanmıyorum ben.
Er ya da geç ya aşırı yıpranarak devam edeceksiniz ya da baskılarla bitireceksiniz gibi duruyor.

Benle ilgili hiçbir şey anlatmıyor hatta annesi bu durumdan şikayetçiydi geldiğinde. Ablasını anlatma sebebi de dedikodu falan değil aksine hiç dedikodu yapan biri değil. Sebebi benim ona anlat demem. Evlilik sürecinde yüzüne gülüp arkasından atıp tutan kaynana görümce falan evlenince gerçek yüzünü gösterince kaç kadın neler yaşıyor ne kadar çöküyor biliyor musunuz? Ben psikoloğum ve bu tip sebepler yüzünden psikolog kapısı aşındıran bir sürü kadın var.
biliyorum canım
38 yasındayım iki evlilik yaşadım
senden tecrübeliyim bu konuda

sen anlat desen de anlatmaması gerekir olgun bir erkek olarak.

madem psikologsunuz bu tarz şeylere takılmayın daha makul yaklaşın durumlara.

Herşey oluyorda nisanlinizdan mümkünse rica edin ablasının gerekli gereksiz her dediğini size canlı yayın yapmasın.cok ayıp.hemde çok karaktersizce.boyle dedikoduculuga adamı alıştırmayin.ablasi sizi hiç tanımıyor,belki zamanla sevecek ve sizin hakkınızda güzel şeyler düşünecek bunlara fırsat verin.esinizin yaptığı sizin aranıza kin nefret sokmaktan başka bişey değil.
konu sahibi kendi talep ediyormuş
kardesının onun hakkında dediklerini nişanlısına anlat diye

Olayların hepsine baktığımda asıl suçlunun sen olduğunu görmeni isterim.
Sen zaten nişanlanacak kızsın, ne demeye o gün o stresin içinde seni yoruyorlar, üzüyorlar.
Baban yerine dayın olsa dahi, annen olsa dahi evleneceğiniz tarihe, yeni düzeninize onlar karışamaz.
Ortamı dağıtan değil, toplayan olmaları gerekirdi.
Teyzene gelince, onun kesinlikle konuşmaya hakkı yok, annenin müdahale edip susturması gerekirdi.
Nişanlının tavrına gelince tamamen çocukça buldum yaptıklarını. Kız kardeşi senin hakkında atıp tutarken kendisinin onu susturması ve seni koruması gerekirdi. Üstüne üstlük hakkında konuşulanları sana gelip söylemesi hiç hoş değil, seni germekten ve üzmekten başka bir işe yaramaz. Oldukça çocukça geldi.
İşin açıkçası nişanının da evliliğinin de aileleriniz yüzünden sağlıklı yürüyeceğine inanmıyorum ben.
Er ya da geç ya aşırı yıpranarak devam edeceksiniz ya da baskılarla bitireceksiniz gibi duruyor.
Nişanlım onu susturmuş, işte aşkla bakmıyor diye saçmaladığında kızı iki gündür mahvettiniz topluca ondan gözünün feri sönmüştür belki demiş. Bana her şeyi gelip anlatmıyor ama genel tutumları söylüyor çünkü bunu ben istedim. Evlenene kadar yüzüme gülüp sonra gerçek yüzlerini göreceğime şimdiden bileyim ona göre davranırım dedim ki zaten çok mesafeli ve uzak duruyorum kıza.

İnanın o gün o ortamın en büyük suçlusu annemdi. Küçüklüğümden beri beni hiç korumadı, hep böyle milletin önüne attı. Ben kendimi korumayı öğrendim ama sürekli mücadele etmekten de tükeniyor insan. Annem teyzemi hayatta susturamaz haşa ne haddine, su içerken bile teyzeme sorar abartmıyorum.

İşin aslı ben de her şeyden soğudum iki günde evlenesim bile kalmadı. Ama hayatımda tanıdığım en harika insanı bu saçma sapan insanlar yüzünden bırakamam. O zaten hiçbirini takmıyor, garibim nişanlandık sonunda diye seviniyor :) biz ailelerle mesafeli olma kararını çok önceden aldık zaten, ayrı bir şehirde yaşayacağız ve mesafeli olacağız. Sanırım tek çaremiz bu.

X