evlilik mi, beraber yaşamak mı?

aslxixhanderin

Guru
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2007
18
0
ben insanların mutlaka bi eşlerinin olmasından yanayım ama bunun çok ta fazla kısıtlayıcı ve zarar verici olmaması gerektiğini düşünüyorum.....
Sizce kadınmı ,Erkekmi daha önemli evliliklerde ........
nikahmı ?beraber yaşamakmı_?:enbuyukkk:

Yerim o mantıklı çabanı senin ben :))
Hemen kendi adıma açıklama yapıyorum. Kocam, sevgilimken daha şişmandım ben. Önce birlikte yaşadık bir sene falan. Sonra evlendik. Gelinlik giyeceğim düşüncesi bile beni ilgilendirmedi. Bırak rejimi, gelinliğimin asılı olduğu odada, sabahın köründe kalkması gereken bi gelin adayı olarak, üstelik o erken kalkacağı gün düğün günü olacak olan bir kişi olarak o son bekar gecemde saat iki civarında 2 şer dilim kıymalı ve peynirli börek yemekle meşguldüm. Yani gelinlik giymek bile zayıflatmadı anla yani.
Sevgilim, kocam oldu zayıflamaya başladım. En çok kendimi düşünüyom ben. Önce ben, önce ben. Gel bi' öpeyim kendimi. Canımım benim. :Roflol: :Roflol:

bende de evli yazıyor ama henüz evlenmedik, beraber yaşıyoruz, düğünümüz yaza.. aile fertleri problem yapmadığı için karı koca olarak görüyoruz kendimizi artık. sevdiğim adamla evli yada bekar, aynı evi paylaşıyor olmak ta iki tarafta İYİ NİYETliyse süper devam ediyor. iyi niyet denilen şey içinde saygıyı, sevgiyi, aşkı barındırıyor.. ben nişanlım/eşimle yaşamaya başladıktan sonra kilo verdim mesela. hem kendime hem ona olan saygımdan. o beni her halimle beğenmiş olsada, hatta kilo veriyor olmamdan böbürleniyor olsada. ben daha çok yakışmak istedim eşimin yanına.. yani millet bize baktığında iyi güzel çiftlerde kız biraz iri değilmi diye düşünmesini istemedim kimsenin.. evlendikten sonra kilo almayı evliliğe değil aşkın bitmesine bağlıyorum ben. eşinize nasıl göründüğünüzün bi önemi yoksa kilolarla savaşmak için bi sebebinizde kalmıyor. kadın içinde erkek içinde geçerli bu. ama şunu belirtmek isterim, bazen belli bi yaştan sonra kilo almak ırsi oluyor, bu da genelde evlenme yaşlarında olduğu için sebebi evlilikmiş gibi gözüküyor. ama yinede bi çıtır dikkat edilebilir yani :) biz eşimle ömrümüzün sonuna kadar birbirimize aşık bi çift olacağımız için kilo ile ilgili kendimi hep kontrol edicem.. şu an vermekte olduğum kiloları da geri almaya niyetim yok :)
ayrıca kadın yada erkek önemlidir diye bi yorum yapmak istemiyorum, kadınla erkek evlenmeye karar vermişse onlar bir bütündür..

ve son kez.. evlendikten sonra kocam ve aşkımla ilgili fikrimin değişeceğini düşünenler varsa yanılıyorlar.. onu dünyalar kadar sevmesem çok keyifli ve rahat olan hayatımı bırakmazdım:) bundan sonra o güzel hayatı eşimle beraber ciğerlerime çeke çeke huzurla yaşicam :)

mutluluklar hepinize..

bizde evlenene kadar beraber yaşadık,daha doğrusu ben evlenmeye ikna edinceye kadar :)))doğruya doğru o zamanlar daha zayıftım ama sonrasında hem tiroid ameliyatı hemen arkasından hamilelik ve doğum,saldım biraz kendimi.ama şimdi toparlıyorum.oğlum neredeyse yaşına geliyo,belki biraz geç oldu ama kocama tekrar eskisi gibi gözükmek istediğimi farkettim.yani sadece anne değil de sevgilisi gibi...o beni öyle gördüğünü iddia etsede ben yeniden kendimi bekar günlerimizdeki kadar güzel hissetmek istiyorum.bu arada evlilik beraber yaşamaktan daha ii diyeceğim,en azından bizim toplumumuzda ...

Afedersiniz ama ben evlilik+beraber yaşama+kilo almak arasındaki bağlantıyı kuramadım ne alaka anlamadım.Biri bana anlatsın :uhm: :bbo:

mesure cim :) bu forum ilk başta diyet ve sağlıklı beslenmede açılmıştı ama orayla alakası olmadığını düşündükleri için buraya kaydırmışlar. biz bu forum diyet tarafında dururken, madem böyle bi başlık açıldı bi alaka kuralım dedik :) ama buraya taşınınca bizim yazdıklarımız biras alakasız kaldı :)

bence kendini hazır hissediyorsan evlilik derim birlikte yasayınca ne kadar olsa her seyi paylasamıyorsun ama evlilik sorumluluktur zordur ama ğüzeldir hazırsan evlen derim hazır deilsen partnerine karsı içinde en ufak bir şüphe varsa hazır olana dek birlikte yaşa

her ikisi de önemli. ayırım yapamam. beraber yaşamak mı evlilik mi dersek. keşke insanlar önce bir çatı altında yaşayıp,birbirlerini tanıyabilseler.. böylece evliliğe hazır olup olmadıklarını anlayabilirlerdi ...ve evliliğe hazır hissettiklerini anlayıp evlenirlerdi......ama maalesef toplumuzun değer yargıları bunu kaldırmıyor.....

beraber yasamayi dogru bulmuyorum
cünkü böyle bisey bizim kültürümüzde yok..
ha ünlüler öyleler, onlarin zaten neyi normal..

bende beraber yaşamayı doğru bulmuyorum kesinliklee:1closedeyes:
kadınmı erkekmi sorusunada;
ikside,biri hep fedakar olamaz verici olmaz her konuda iki cins önemli faktör bence

Beni mutlu eden şey beraber yaşamak... Evlilikte olmuyor ya aile iki kişinin aşk yaşadığı yerde olmuyor. Aile ve gelenek görenekler devreye girdimi insan aşkın tadını çıkaramıyor...
Şahsi fikrim beraber yaşamak gibisi yok, dinen ve toplum açısından sakıncası olmasa kesinlikle beraber yaşar evlenmezdim.

ya aslında ülkemizde aşılmamış tabular hala var..beraber yaşamanın zihniyeti de tam anlaşılmış ve aşılmış değil..eski mantık ve yeni mantık ortasında debelenip duruyor maalesef gençlik...adetlerimize göre beraber yaşamak mantıksız ve ayıp..fakat sağlıklı bir evlilik için mantıklı düşünürsek o insanı hem ten hemde beyin olarak uyuma ve tanışma için beraber yaşama çok normal...çünkü bir insanı tanıma çok farklı bir kavram..
fakat dediğim gibi bizim adetlerimize ne yazıkki ters..bizler ne çıkarsa bahtımıza matığını aşmaya çalışıyor dışarıda mümkün mertebe imkanlarımız el verdiği sürede tanımayı yeğliyoruz..

ben eşimle evlenmeden önce üniversitede 1 sene birlite yaşamıştım. evlilik ve birlikte yaşamanın arasındaki fark bana göre bir imza. ilişkinin devlet tarafınan resmileştirilmesi. bir imza benim kocama olan sevgimi ya da onun bana olan davranışlarını değiştirmedi.

ama evlenmeden önce birlikte yaşamak evleneceğin insanı çok başka bir yönden de tanımanı sağlıyor. kaçta yatar, kaçta kalkar, evde sana nasıl davranır, ev işlrinde yardım eder mi, suyunu kendi mi kalkıp içer sende mi ister vb.... bir sürü şey.

birini ne kadar iyi tanırsan tanı aynı evde olmadığın sürece herşeyini öğrenemezsin.

ben iyi ki de birlikte yaşamışız diyorum. keşke toplum baskısı olmasa da isteyenler -bana ters gelmez diyenler- de böylebir tecrübe yaşayabilse.

herkesin içinde evlenmeden önce beraber yaşamak istegi vardır bence kimse inkar edemez
ama toplum baskısı oldugu için -ki bizim geleneklerimizde yoktur- yapamaz herkes

geleneğimizde evlenmeden beraber yaşamak diye bişey varmı...yasakkelime
evlenmeden beraber yaşanılmasına bende karşıyım...
helal ve haramı karıştırmayalım lütfen...
kadın olmadan erkek olmaz,erkek olmadanda kadın olmaz...ikiside bir bütün,ayırım yaparsak yarım kalınır......
kesinlikle nikah....

gelenek göreneğide geçtimde biz bir islam ülkesiyiz ve şahsım adına konuşayım dinim islam. ve evlenmeden beraber yaşamak ülkemizden önce islama ters.

çiftler hangi seçenek için uygunsa bence onu seçmeliler.kimisi evlilik için yaratılmış kimisi ise evlilik denen cenderede sıkışıp kalmış.nasıl mutlu olucaksa iki tarafta ortak kararla onu yaşamalı.ancak bizim memlekette beraber yaşamak çok da mümkün olamıyor.er yada geç evlilikle sonuçlanıyor.ama çocuk isteniyorsa tabiki hemen nikah yapılmalı diye düşünüyorum.kilo meselesine gelince.hiçbir zaman kilo almayalım.aldıklarımızıda yerleşmeden hemen verelimsırnaşık şey

TABİKİDE ÇİFTLER EWLENMEDEN ÖNCE BİRBİRLERİNDEN BİR ARADAYAŞAYABİLECEKLERİNDEN EMİN OLUNCAYA KADAR BİRBİRLERİNİ, TANIMA TARAFTAYIM AMA BİR FLÖRT ŞEKLİNDE
BİR ARADA YAŞAMAYA KARŞIYIM BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE BÖLE BİRŞEY YOK
O OLMADI BAŞKASIYLA YAŞAYALIM OZAMN SÜREKLİ OLUNCAYA KADAR HEP BİRİLERİYLE YAŞAYALIM AMAN NE GÜZEL BU BENİM FİKRİM BEN KARŞIYIMkaydirigubbakcemile5​

evlenmeden once beraber yasamayi bende dogru bulmuyorum.bu avrupada yapiliyor.beraberlikleri sonucu nikahsiz cocuklar doguyor ve sokaga atiliyor.o cocuklarin gunahi ne peki

Ben evlilik dışı çocukların sokağa atıldığını hiç duymamıştım. Kedi köpek mi bu sokağa atılsın. Bence biraz abartmışsınız, neyse...

Ben evlenmeden önce beraber yaşama fırsatım olsaydı bunu değerlendirirdim. Evlendikten sonra eşimi aslında ne kadar az tanıdığımı farkettim. Gerçi pişman olmadım ama evlendiğime pişman da olabilirdim. Mutsuz bir evliliğim de olabilirdi. Bu açıdan gerçekten şanslı hissediyorum. Zaten evlilik piyango bileti gibidir ne çıkacağı belli olmaz diye boşuna dememişler =)

Benim fikrimce devletin benim ilişkime onay vermesi çok ilahi çok elzem bişey değil. Fakat aile yapımız ve çevrem buna elvermeyeceği için aklımdan bile geçiremedim doğal olarak. Bu arada serbestlik adına bazı şeyleri laçkalaştırmayı da hoş bulmuyorum aslında. Ama her seçime saygı gösteririm, beni ilgilendirmez. Zaten haddim değildir kimseyi herhangi birşeyle itham etmek.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…