evliliğinizi hiç bakıma aldınız mı?

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
EVLİLİĞİNİZİ HİÇ BAKIMA ALDINIZ MI?

Alo, hayatım neredesin?"
"Arabayı servise götürdüm de."

"Yine mi? Daha geçen gün götürmedin mi? Senin de bir ayağın serviste. Varsa yoksa araban"Senin de bir ayağın alışveriş merkezinde varsa yoksa evin."
Evet, erkekler arabalarına, kadınlar evlerine itina gösterir.

Öyle erkekler var ki, arabasının sesini dinler. "Acaba bu ses nereden geliyor? Egzoz mu patladı? Frenler mi boşaldı? Motorun yağı mı bitti? Lastikler mi eskidi? Bu arabanın burası neden çizilmiş?" der dururlar.

Kadınlar, "Ay bu halının burasına ne
dökülmüş? Bu masa neden eskimiş? Bu perdeler niye yıpranmış? Eve iyi bir bakım yapmak gerek. Mutfak masraflarını kısarak evin eşyalarını değiştireyim." diye hesap yaparlar...

Peki ama kaç erkek ve kaç kadın eşini gözbebeği gibi koruyor?

'Evliliğim nasıl gidiyor?' diye düşünüyor?

Arabasının aksi sesini dinleyen erkek, eşinin çıkardığı ufak tefek seslere kulak verip "Hanımdan bu ses neden çıkıyor?

Bir yanlış mı yapıyorum?

Evi mi ihmal ediyorum? Sevgimi mi belli etmiyorum?

İlgim mi azaldı? Ondaki, bu memnuniyetsizliği gidereyim" diye düşünüyor mu?

Arabasını bakıma aldığı gibi evliliğini bakıma alıyor mu?

Ülfet denilen, sevgiyi yutan canavarı öldürüyor mu?

Eşinin mutluluğu için davranışlarında değişiklik yapıyor mu?

Yoksa hep eşinden gelen cızırtılara "Şu cızırtıyı kes" demekle mi yetiniyor?

Tek görevinin para kazanmak olduğunu düşünüp sonra da eve gelip TV'nin karşısında çayını, kahvesini yudumlayarak eşinin ve çocuklarının bütün sıkıntılarına kulağını mı tıkıyor?

Eşiyle iki çift laf etmeden koltukta uyuya mı kalıyor?

Çalışma odasına çekilip "beni rahatsız etmeyin" diye hobileriyle mi ilgileniyor?

Peki ya hanımlar?

Evini temiz tutmak için gösterdiği özeni eşinin gönlünü hoş tutmak için gösteriyor mu?

Yerdeki bir kırıntıyı hemen alıp çöpe attığı gibi eşinin kalbine attığı küçük bir sıkıntı tohumunu nisyan toprağına atıp çürütüyor mu?

Yoksa onu günlerce kalbinde saklayıp sık sık eşinin önüne serip "filan zaman sen benim kalbime böyle bir kin tohumu atmıştın" diyerek kendini tamamen koyverip:

"Boş ver, nasıl olsa alan aldı satan sattı" veya "beni beğenen beğendi" "beğenilmeye gerek yok" mu diyor?

Tek görevini ev temizleyip yemek yapıp çocuklarla ilgilenmek olarak mı görüyor?

Akşam yorgun olarak eve gelen eşiyle ilgilenmek yerine takip ettiği dizilerin karşısında taş mı kesiliyor?

Sanırım her erkek, arabasına, her kadın da evine gösterdiği itinayı eşine gösterse bütün evlilikler ilk günkü gibi mutluluğunu sürdürerek canlılığını korur..
:eek:klava:

Son düzenleme:
Çok doğru tespitler yapılmış...
Bizim henüz garanti süremiz dolmadı bakalım ve garanti süresinde de arıza çıkarmadı evliliğimiz.
Umarım bundan sonra da bir ömür boyu çıkarmaz ama gerekirse elebbete ki servise götürüp bakıma sokmak gerekecektir nabalım... :asigim:

Ben 9 yıllık evliyim bol bol konusuruz eşimin bir huyu vardır hatalarını kabul eder bir huyuda vardır degişim 1 hafta surer 1haftada ben idare edeyim neyse anlasılan bizim evlilik 15 gunde bir temizlik istiyor yerimseniben

Ben 9 yıllık evliyim bol bol konusuruz eşimin bir huyu vardır hatalarını kabul eder bir huyuda vardır degişim 1 hafta surer 1haftada ben idare edeyim neyse anlasılan bizim evlilik 15 gunde bir temizlik istiyor yerimseniben

Her evlilikte sıkı bir yaz-kış temizliği şart canım..Tazelenmek gerekiyor;ışıldamak,serinlemek ve serinletmek...a.s.

sanırım bızımde ıhtıyacımız var bu bakıma tatlicadiarzu
pekı nasıl temızlenecek fıkır lutfenŞeniz
[/QUOT

a.s.Bizler birbirimizin örtüsü ve en değerlileriyiz..Aslında farklı yapılarda oluşumuzdan kaynaklanan ufak tefek problemleri abartmayarak;saygı ve sevgimizi asla yoksaymarak;ne lursa olsun gün sonunda birbirimize sevgimizi ifade ederek;özür dilemesiini ve anlamasını bilerek vs. evliliğimizde oluşan bazı lekeleri temizlemek basit aslında...
Bir kadın kocasına bir içim su verirse, onun için gündüzleri oruç ve geceleri
ibadetle geçen bir yılın ibadetinden daha hayırlı olur. Ayrıca verdiği her suyun
karşılığında Allah onun için cennette bir şehir kurar ve altmış hatasını bağışlar.. ve de Yine şöyle buyurmuştur "Hiç şüphesiz bir erkek hanımının ağzına verdiği bir
lokmadan ötürü (dahi) mükafatlandırılır."
Bir başka hadiste: "Erkek eşine verdiği bir içim suya karşılık (dahi)
mükafatlandırılır" buyuruyor..
Bu güzel öğütlerden anlayacağımız üzere;en ufak davranışarımızla bile eşimizi sevindirebiliriz;bu görüşle yaşadığımız zaman herşey yoluna girer zaten..coksekeriremsu

Düşünsenize;birbirini gerçekten seven eşler el ele tutuştuğunda günahları dökülürmüş parmakları arasından (yai böyle söylenmesinin amacı eşler arasındaki sevginin değeri..) Ve birbirlerine sevgiyle bakınca Rahman da rahmet nazarıyla izlermiş onları sevgisi coşarmış..coksekeriremsu ne kadar güzel..Bunları unutmayarak en güzel temizliği yapabiliriz aslında..a.s.

Bizlere öğütlenen şu soruları kendimize sormamız;
-Eşinizle aranız nasıl?
-Hergün düzenli manalı konuşmalar yapıyor musunuz?
-Ailenizde herhangi sözlü hisli fiili anlaşmazlıklar oldu mu? Olduysa bunlar içi ne yaptınız?
-HİÇ DÜZELTİLMESİ gereken fakat sessiz devam eden kırgınlıklar var mı?
-Geçmiş hatalarınızdan dolay birbirinizi affediyor musunuz?
-Onlarla ne türeğlenceli faaliyetlede buluuyorsunuz?
-Onu incitecek hareket ve sözlerinizden dolayı kendinizi affettirdiiniz mi?
-Örnek bir hayat1 yaşıyor musunuz

Bunları düşünürsek,kendimizi sorgularsak ve bu niyetlerle hareket edersek;herşey daha güzel olur ..
-

evet ya çok doğru gerçekten.. bundan sonra bakıma alınacaklar listesine ilişkileri de ekleyelim :)

bence biz kadınlar herşeyin daha fazlasını yapabilecek güçteyiz.şahsen ben evimle ilgilenirken kocamı da ihmal etmiyorum.eşim yokken evimi eşim için temizliyorum ,eşim gelincede evliliğim için eşimi çok sevdiğim için eşimle ilgileniyorum.tabii birazda karşılıklı bi durum bu...

bence biz kadınlar herşeyin daha fazlasını yapabilecek güçteyiz.şahsen ben evimle ilgilenirken kocamı da ihmal etmiyorum.eşim yokken evimi eşim için temizliyorum ,eşim gelincede evliliğim için eşimi çok sevdiğim için eşimle ilgileniyorum.tabii birazda karşılıklı bi durum bu...

Olması gereken de bu zaten arkadaşım a.s. AMa ne yazık ki herkes bunu yapamıyor;hatalarımız olabiliyor;boşanmaların ardı arkası kesilmiyor :1no2::1no2::1no2:
Evlilik olduğu gibi boşanmak da Haktandır..fakat biri cennetin kapısını aralarken;diğerinde yer gök ağlarmış..Yani en son çare boşanmak..Çiftler birbirini tanısa;beklentilerini bilse ihtiaçlarını karşılasa;evliliklerini bakıma alsa ve tazelese daha da umutlu olur belki...:asigim:

arkadaşlar bence en güzel bakım nedir biliyor musunuz biraz birbirinizden uzaklaşmak
ben bazen bir iki gün annemlerde kalırım ikinci gün zor dayanır atlar gelir sonra bir güzel üstüme düşer devamlı benim sinirli hallerimi alttan alır bide bir gün beni göremese ikinci gün ya sen ne kadar güzelmişsin, sanki iyice güzelleşmişsin der ne bileyim işte ayrı bir gün bile işe yarıyor bizde.........
a.s.

Peki arkadaşlar,bunları uyguladığım halde hep makara başa sarıyorsa ne yapmalıyım.Yoruldum silbaştan uğraşmaya.Eşim sonderece iyi bir baba,iyide bir insan.Sözüm yok.ama eş olarak defalarca sınıfta kaldı.hepsini denediğim halde en fazla 1 hafta düzelme oluyor.Ondan sonrada benim ona inancım güvenim kalmıyor.Ya ben ne yapayım......

hepsi öyle be arkadaşım
bu sırf senin başına gelmiyor ki...Çok üzgünüm çoook
sende onun üstüne fazla düşme
a.s.

Peki arkadaşlar,bunları uyguladığım halde hep makara başa sarıyorsa ne yapmalıyım.Yoruldum silbaştan uğraşmaya.Eşim sonderece iyi bir baba,iyide bir insan.Sözüm yok.ama eş olarak defalarca sınıfta kaldı.hepsini denediğim halde en fazla 1 hafta düzelme oluyor.Ondan sonrada benim ona inancım güvenim kalmıyor.Ya ben ne yapayım......

Neler denediniz?
En son;ne yaptınız mesela,dün eşinize nasıl davrandınız?
:kahve:

Bazı durumlar oluyor ki bakım makım nafile :a015:
İnşaallah sizin evliliğinize merhem bulunur..İyi BABA olan bir eş NASIL olur da O çocukları doğuran kadına Yani eşine iyi bir hayat Arkadaşı olamaz OLMAK istemez nlamıyorum benneyaptımki

Birbirlerini severek evlenenler, sevgilerini ömür boyu sürdüreceklerine dair söz verir, yemin ederler.

Fakat romantizm devri bittikten sonra yavaş yavaş taşlar yerinden oynar. Muhabbet gülleri solmaya, aşk masalı bitmeye yüz tutar. "Bize neler oluyor? Acaba evlilik sevgi büyüsünü bozuyor mu?" sızlanmaları başlar.

Halbuki sevginin büyüsünü bozan evlilik değildir. Sevdiklerini elde edenler, evlendikten sonra birbirlerine yeterli ilgiyi göstermiyorlar. Daha önce sevdiği için uykusuz kalan gözler, onu görmüyor. Sahip olmak için plan yapanlar, sevdiğinin yanında olduğunun farkına bile varmıyor.

Narin sevgi çiçeğinin ilgisizlikten sararıp solacağı unutuluyor. "Ben zaten onu seviyorum" düşüncesiyle ilgisiz davranmanın sevgi büyüsünü bozacağı dikkate alınmıyor. Erkek, işten gelir gelmez, "Off! Çok yoruldum." diyerek hemen TV'nin düğmesine dokunuyor. Oysa önce eşinin günün nasıl geçtiğini, ayaküstü de olsa sormalıdır. Bu davranış kadında "eşimin ilk ilgi alanı ben olduğuma göre demek ki, beni çok seviyor" duygusu uyandırır.

Eşi tarafından ilgi görmeyip ihmal edilen kadın kendisini ev işine verir. Gözü sadece işini görür. Bazı erkek de kadının maddi ihtiyacını karşılamakla onunla ilgilendiğini sanır. Elbette her dakika aşk destanı yazılmaz. Ama sevgi dolu bir bakış, bazen hoş bir gülüş, bir çiçeği sunuş, ya da şefkatle yaklaşıp sıkıntısını paylaşmak, gün ortasında sadece "seni seviyorum" mesajını atmak...

Veya tek kelimeyle "sesini duymak istedim" sözcüğü iletmek ilgiyi canlı tutan küçük davranışlardır. İlgi, evliliğin bakımını yapan, onu onaran ve eşleri birbirine bağlayan gönül bağıdır.

Kadının da eşini kapıda karşılaması eşine "seni çok seviyor ve özlüyorum" mesajını verir. Şayet eşler, çalışıyor ve eve birlikte dönüyorlarsa erkek, "ben erkeğim" düşüncesiyle TV'nin karşısına geçip ayaklarını uzatmamalıdır. İş yapmasa bile mutfağa seğirten eşinin yanına uğraması kadının tüm yorgunluğunu giderir.

Çünkü sevgi ışık gibidir. Sevgi ışığının sürekli yanması için ilgi düğmesini açmak gerek. İcabında eskiyen ampullerle ilgilenerek ışığın artması sağlanmalıdır. Yoksa ilgisizlik o sevgi ışığını zamanla sürdürebilir.

Cok güzel yaziydi.Tesekkürler.
Ben hicbir zaman aklini temizlikle,cocukla,gezmelerle bozup esini ihmal eden kadinlardan olmadim cok sükür.Herseyin yeri ayri.

guzelmıs bazıları uyuyor bana bazıları degıl uyan tarafları bakıma alıyım barı

X