Evli Olup Gerçekten Mutlu Olan Var mı?

Merhaba arkadaşlar evliliğimde sürekli sorun yaşıyorum.
anlatıp da canımı sıkmak istemiyorum ama merak ettiğim bir konu var gerçekten evli olup mutlu olan var mı?
Çocukluğumdan beri bunu görmedim annem babam sürekli kavga ederdi ve babam anneme sinirlenip şiddet uyguladığı zamanlarda olurdu. Teyzelerim amcamlar yani konu komşu akraba çocukluğumda gözlemlediğim herkesin çilekeş modda olduğu
Şu an 30 lu yaşlarımdayım çalışıyorum çoğu kan kusup kızılcık şerbeti içtim diyor yani göstermelik insanlar gerçekten mutlu değil bunu anlıyorum. En beklemediğim insanlar boşanıyor.

Ben gerçekten merak ediyorum sorunsuz demiyorum bakın sorun her zaman olur ama evli olup mutlu olan var mı?
Tabi canım keşke öngörebilsek ama çok çok mutlu evliliklere hem kendimden hem çevremden şahidim

Bence genel olarak mutlu insanlar evliliklerinde de mutlu sürekli öfke problemi olan depresif insanlar evliliklerinde de mutsuzlar. İki taraf da sınırını biliyorsa çok yakın arkadaşsa mutlu oluyor ufak tefek kavlagalar hep olacak . Ben eskilere göre şimdiki devam eden evliliklerin çoğunun daha mutlu olduğunu düşünüyorum. Eskiden erkekler şiddet de gösterse kadınlar gidecek yerleri olmadığı için susup oturuyorlar mis. Evet boşanma oranları çok dusukmus ama mutsuz evlilik çökmüş şimdi ise tam tersi genel olarak sorun yaşayanlar ayrılıyor. Kadınların çoğunluğu çalışıp kendine bakabiliyor erkeklerde biraz daha ona göre davranıyor.Birbirlerini mutlu edebilen çiftler hayatlarina devam ediyorlar

7 yıllık evliyim; çok mutsuz olduğum, boşanmayi ciddi ciddi düşündüğüm bir dönem olmuştu.
Sorunlar çözülebilir gibiyse, uğrasilmasindan yanayım ama sıkıntılar kronikleşmişse boşanır geçerim. Hayat çok kısa çünkü 😂 bu kafaya ulaştığımdan beri kocam beye ek özellikler yüklendi, beni bile şaşırtıyor.

Yani bu çok göreceli ama bence bahsettiğiniz hayatların içinde uzun yıllardır birlikte olanlarda bi alışmışlık durumu oluyor. He şimdiki erkekler çok mu farklı geçmişten? Bence değil sadece kadınlarımızın bazıları daha gururlu daha ayakları yere basan daha kendini bilen karakterlere evrildiler. Bu yüzden mutlu olmadıkları evlilikleri bitirmeye cesaret edebiliyorlar. Ekonomik özgürlükte büyük etken tabi. Kadın çalışma oranı çok fazla. Bence bu çok önemli.

Eşimi boşamayı düşündüğüm bunaldığım yıkıldığım bi kaç olay oldu ama sonra duygularımı kenara bırakıp mantıklı düşündüğümde tepkimin fazla olduğunu düşündüm şu an gülüyorum onlara. 3 yıllık evliyim 5 yıllıkta ilişkimiz var. Her ilişkinin çalkantısı oluyor. Her ilişkinin uyum sağlamaya çalıştığı dönemi oluyor. Önemli olan bu dönemlerde eşinle ne kadar çabaladığın. Aldatma şiddet vs bunlsrdan bağımsız. Eş olarak seçtiğiniz insan da bu konuda büyük bi rol sahibi. Size değer göstermeyen, ihtiyaçlarınızı önemsemeyen, varsa çocuklarınıza doğru şekilde davranmayan adam 5 yıl sonra düzelse nolur mesela? Bi dönem bunu yaptı siz o eziyeti çektiniz. Düzelmesine rağmen yaşananları sindiremeyip ayrılan kadınlarda var.

Mutluluktan beklentiniz de çok göreceli. Ben eşimin dün doğum günüydü dışarıdan geldim dükkans girerken elimde pastayla girince gözlerindeki parıltıya çok mutlu oldum mesela o da buna çok mutlu oldu biliyorum. Benim için mutluluk parada, eşyada ya da herhangi bir maddi değeri olan şeyde değil. He hayatımızı kolaylaştırıyor ondan bahsetmiyorum. Eşim sırf bizimle çocuğuyla yemek yemek için eve çıkıyor dükkanda da yiyebilir. Ama biliyor ki gün içinde bize ayırabileceği tek vakit bu. Asla es geçmiyor. Bu beni mutlu ediyor. Değerli hissettiriyor. Hediye görmedim, doğum günü kutlaması bilmez, önceden çok önemserdim ama şimdi ilk doğum gününü 27 yaşına girerken ben kutladım bu adamın. Düşünün. Ne gibi bi jest beklenir görmemiş. Sonra birbirimize uyum sağlamayı öğrendik, ben önemsememeyi o hatırlamayı öğrendi. Böyle böyle çabalarla mutlu olunur bi evlilikte bana göre.

Ama sizin duygusal hiçbir ihtiyacınızı gözetmeyen, bi öpücüğü çok gören, ekonomik olarak ihtiyaçlarınızı düşünmeyen eğer çalışmıyosanız, sizinle vakit geçirmek için alan yaratmayan, düşüncelerinizi rahatça konuşamadığınız bi insandan ne mutluluk bekleyebilirsiniz? Bence hatta eşinizle kavga da edebiliyor olmalısınız. Bi tarafta ipin ucu kaçınca boşanılıyor zaten.

Mükemmel hayatım var diyemem, ama memnunum var olandan. Olduğumuz noktada mutluyum. Bi gün bu memnuniyet azalırsa ve ben eşime olan duygularımı kaybedersem çekip gitmekten de çekinmem ama.

İnsanız tartışılır ama sonra sarılıp barışılır konuşulur bu yoksa hayat zor. Pişirip pişirip önüne sorunlar koyulursa zor.

anlatıp da canımı sıkmak istemiyorum ama merak ettiğim bir konu var gerçekten evli olup mutlu olan var mı?
Çocukluğumdan beri bunu görmedim annem babam sürekli kavga ederdi ve babam anneme sinirlenip şiddet uyguladığı zamanlarda olurdu. Teyzelerim amcamlar yani konu komşu akraba çocukluğumda gözlemlediğim herkesin çilekeş modda olduğu
Şu an 30 lu yaşlarımdayım çalışıyorum çoğu kan kusup kızılcık şerbeti içtim diyor yani göstermelik insanlar gerçekten mutlu değil bunu anlıyorum. En beklemediğim insanlar boşanıyor.

Ben gerçekten merak ediyorum sorunsuz demiyorum bakın sorun her zaman olur ama evli olup mutlu olan var mı?
Ben🤗 bekarkende cok mutluydum.evliykende cok mutluyum.. kocamla ve bebegimle anin tadini cikariyorum🥰

Ben mutluyum valla maşallah. Evet kızarım küserim vesaire ama hele buraları okudukça aman diyorum neler var. 12 senedir hiç pişman olmadım

Çevremde evliliğinin ilk 10 senesinde olanların hemen hemen hepsi mutsuz, şikayetçi. 10+ sene evli olanlar bir şeyleri salmış aşmış çiftler, şikayetler azalmış sıkıntılı huylar da yumuşamış görünüyor. Uyum artıyor sanki. Kronik ciddi problemleri dahil etmiyorum tabi.

Evet var
5 yıllık evliyim Cokta mutluyum
Elbet zaman zaman salak galıba bu erkekler fılan dıye bı urperti gelıyor ıcıme tam Bi bogup atma ıstegı😂😂😂😂

Ama bu bir sorun degıl
Kucuk caplı gıcık olmalar

Daha önce 3 kere bebek kaybettiğim için sanırım. Biraz psikolojik olarak bitigim ve hep kavga çıkarmaya başladım evliligimde boşanmak istedim sonra bir şey gördüm 1 ay boyunca her sabah ruh halini yaz diyordu eşini seviyormusun sevmiyor musun diye gerçekten eşimi çok seviyorum ve mutluyum aslında çevremdeki kendi öz ailemdeki herkes mutlu asagi yukari evliliğinden ehline denk gelince çok mutlu oluyorsun hep derim keşke ilk gördüğümde evleneydim çok mutluluk yaşattı bana canım eşim kiminde üzgün bir evliliği varsa hep çok üzülürüm çünkü herkes güzel bir evlilik! Hakediyir

Mutlu evlilikler tabii ki var, neden olmasın ki? Benim annem 30-35 sene evli kaldı, mutlu değildi. Babam kötü bir adamdı, şiddet de vardı. Ben 11 yıldır evliyim, 2 çocuğum var. Resme büyük parçadan bakarsan çok şükür mutluyum. Küçük parçadan bakarsan mutluluk olduğu kadar mutsuzluk da görebilirsin. Anlaşamadığımız konular, birbirimizi yanlış anlayıp çıkardığımız kavgalar, küslükler vs de var tabii ki. Ama hepsinin sonunda oturup konuştuğumuz, barışı sağladığımız anlar da var. Öte yandan çok mutsuz olduğumuz dönemlerde var. Ama hepsinin üstesinden bir şekilde geldik, gelmeye devam ediyoruz. Çok şükür. 🧿

X