Evli Olup Gerçekten Mutlu Olan Var mı?

turuncupipet

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2016
657
497
35
Merhaba arkadaşlar evliliğimde sürekli sorun yaşıyorum.
anlatıp da canımı sıkmak istemiyorum ama merak ettiğim bir konu var gerçekten evli olup mutlu olan var mı?
Çocukluğumdan beri bunu görmedim annem babam sürekli kavga ederdi ve babam anneme sinirlenip şiddet uyguladığı zamanlarda olurdu. Teyzelerim amcamlar yani konu komşu akraba çocukluğumda gözlemlediğim herkesin çilekeş modda olduğu
Şu an 30 lu yaşlarımdayım çalışıyorum çoğu kan kusup kızılcık şerbeti içtim diyor yani göstermelik insanlar gerçekten mutlu değil bunu anlıyorum. En beklemediğim insanlar boşanıyor.

Ben gerçekten merak ediyorum sorunsuz demiyorum bakın sorun her zaman olur ama evli olup mutlu olan var mı?

anlatıp da canımı sıkmak istemiyorum ama merak ettiğim bir konu var gerçekten evli olup mutlu olan var mı?
Çocukluğumdan beri bunu görmedim annem babam sürekli kavga ederdi ve babam anneme sinirlenip şiddet uyguladığı zamanlarda olurdu. Teyzelerim amcamlar yani konu komşu akraba çocukluğumda gözlemlediğim herkesin çilekeş modda olduğu
Şu an 30 lu yaşlarımdayım çalışıyorum çoğu kan kusup kızılcık şerbeti içtim diyor yani göstermelik insanlar gerçekten mutlu değil bunu anlıyorum. En beklemediğim insanlar boşanıyor.

Ben gerçekten merak ediyorum sorunsuz demiyorum bakın sorun her zaman olur ama evli olup mutlu olan var mı?
Bu bence göreceli birsey herkes dönem dönem evlilik saglik vs gibi problemler yaşıyor ha ciddi sürekli gecmeyen seyler olursa mutsuzluk baki oluyor bitmeyen kavgalar üçüncü kişiler vs o olunca mutsuzluk kacinilmaz oluyor ama dönem dönem maddi sikinti anlasamamazlik yaşanıyor o yuzden kimse tam polyannacilik oynayamaz sürekli mutluyum hic mutsuzluk yasamadim diyen yalan söyler zaten

images (1).jpeg

Var.
10 yıllık evliyim. 2 çocuğum var.
Huzurlu ve mutlu bir evliliğimiz var çok şükür.
Benim de babam anneme şiddet uygulardı , kötü bı çocukluk geçirdim.

tabii ki var. benim annemle babam 36 yillik evli cok mutlular. hala babam kapida karsilanir, işe operek ugurlanir, gün icinde telefon konuşur , gece mutfakta balkonda cay icer saatlerce sohbet ederler.
ablam da evliliginden memnun, esiyle çocuğuyla keyifli bir hayati var. yakin arkadas cevremden de esiyle yakin arkadas olan, birbirinin muhabbetinden bikmamis cok insan var.
ama tabii mutsuzlar da var. iyi bir dinleyiciyim, guzel de yorumlar yaparim. o yuzden cogu yakinimin evlilik oncesi donemine, sevgililik kavgalarina da hakimim :)
kötü evlilik göz gore göre geliyor. KKda da böyle . kimse kendini gizleyemez. bir sekilde belli ediyorlar. ama ya kişinin duygusal acligi, ya kaybetme korkusu, ya laf söz olur herkes duydu diye endisesi, ya hayatindaki insanin vaatlerine sorgusuz sualsiz inanmasi, love bombingi gercek hislerden ayirt edememesi ya da hic sorgulamadan sirf "bir kere sevgilill olduk, uymasak da anlaşıyoruz" diye devam etmesi sonucu evleniyorlar. sonra gozdeki perde kalkiyor mutsuz bir hayat yasiyorlar.
ben bugun kocasindan yakinan arkadaslarimi hep hatırlıyorum, sevgiliyken yasadiklari sorunlari. o zaman tolere edecek gucleri vardi mutlu yuva hasretiyle. ama evlenince biriken seylerden tahammulleri kalmadi.
yaaani benim dusuncem kisi goz gore gore olmayacak seyi zorlarsa mutsuz bir evlilik geçirir. ama iletisimleri kuvvetli, cekinmeden alinmadan konusabilen, birbirinin sohbetinden keyif alan, benzer tarz cocuk yetistirme, benzer tarz gelecek hayalleri varsa cok ekstra bir sey çıkmadiktan sonra mutlu olurlar

10 yıllık evliyim,evlenince mutluluktan havalara uçmuyosun yada ayaklarin yerden kesilmiyor.mutluluk göreceli bişey sürekli sürprizler romantizm her dakika mutluluk falan bekliyosaniz değil tabiki.ben mutluyum evliligimde tabiki arada tartışmalar sorunlar oluyor ama genele baktığımda iyiki evlenmisim diyorum.simdiki aklım olsa evlenir miydim bilmiyorum ama evleneceksem de kesinlikle yine eşimle evlenirdim.

Var yahu o kadar çok ki parmakla gösterilemez.
Hatta şöyle söyleyeyim bana göre çok büyük problem olması gereken konuların onlar için ‘hıı evet öyle oldu’ tadında geçtiğini görüyorum.
Bu da bana ikili ilişkilerinde aşırı huzurlu ve mutlu olduklarından, böyle problemlerin göze görülmediği hatta problem olarak bile anlaşılamadığını gösteriyor.
Ben de geçimsiz olabilirim o ayrı ama karşımdaki aptal değil, mutlu demek ne diyeyim:)

🙋🏼‍♀️ ben varım 🙃. Eşimle lise sondan beri birlikteyiz. 15 yıldır tanışıyoruz 7 yıldır da evliyiz. Evlendikten sonra değişenlerden olmadı şükür. Bi de kızımız var. Biz de sorun olmuyo mu tabi ki oluyor ama büyük boyutlarda değil. En önemlisi ayrı bi aile olduğumuzun farkında. Bizim evimizin içine kimse karışamaz. Sınırımız belli. Kafalarımızda uyuyor. Evlendiğin kişiyle arkadaş olabilmekte önemli bence. Birlikte eğlenebiliyoruz.

12 yıllık evliyim, tamamen sorunsuz bir hayat yaşamıyoruz elbette ama karşılıklı olarak birbirine değer veriyor, saygısızlık etmekten kaçıniyorsan, sınır ihlali yapmıyorsun ve genel olarak mutlu, huzurlu oluyorsun.

Bizim evliliklerimizin sizin sorunlarınıza katkısı ne olacak orasını bilemiyorum tabi.

ama iletisimleri kuvvetli, cekinmeden alinmadan konusabilen, birbirinin sohbetinden keyif alan, benzer tarz cocuk yetistirme, benzer tarz gelecek hayalleri varsa cok ekstra bir sey çıkmadiktan sonra mutlu olurlar
Çok doğru bir tespit yapmışsın yenGEnC, sevgi saygı elbette olmazsa olmaz ama yetmez, eşlerin birbiriyle iletişimi çok önemli, eşinle her şeyi konuşabiliyorsan her şeyi konuşarak halledebiliyorsan huzurlu oluyorsun huzur da mutluluk getiriyor.

canım evliliği sahiplik olarak görmeyince evlilikten dünya üstü bir beklentiye girmedikçe bence mutluluk oluyor. Evlendim artık böyle şöyle olacak diye kendini ve eşini farklı beklentilere sokmazsan gayet mutlu oluyorsun.Sonuçta hayatına bir eşlikçi destekçi sırdaş girmiş oluyor. her zaman güvenebileceğin biri ve en güzeli senin seçtiğin bir akraba hahahhaa. :KK48: birbirine eşlik dostluk etmek kadar güzel şey yok bence

Ben de şunu sorayım, bekar olup da gerçekten mutlu olan var mı?
Her gün forumda yalnız olduğu için, 'evlenemediği' için mutsuz olan biri konu açıyor.
Bence hayatında bir çok sorunu olan, kendiyle mutsuz ve sorunları çözmek yerine kurban psikolojisinde şikayetle yaşayan birini evlilik alıp mutlu biri haline getiremez.
Aynı şekilde güzel ve yolunda bir hayatı olan, maddi manevi büyük sıkıntıları olmayan kişileri de evlilik alıp dibe çekmez.

Hayatı yolunda olan insan evlenince biraz daha mutlu olur. Sorunlu sıkıntılı insan evlenince dertlerine bir dert daha eklenir.
Zaten eş seçimi dediğimiz şeyi de sağlıklı yapabilmek için belli bir psikolojik iyilik halinde olmak gerekir. Diğer türlü içinde bulunduğu sorunlardan ve mutsuzluklardan kaçma motivasyonu ile evlenen kişi genelde yağmurdan kaçarken doluya tutulur malesef.

Bu yazdığım genellemeler dışında tabi ki evlendiği kişiye şifa olan insanlar veya çok büyük sıkıntılı tipler olabilir ve evlilik inasanların hayatında iyi veya kötü yönde radikal değişiklik yaratabilir. Ama bence toplamda %20'yi geçmez bu oran.

Özetle bence mutluluk meselesi evli veya bekar olmanın ötesinde.

X