Eve gelen yardımcı...

nora2010

Guru
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2009
9.412
9.139
Merhaba hanımlar.
Çalıştığım için eve yardımcı alayım dedim.
Bunun için yıllar evvel tanıdığım,evlere bu işlere giden bir tanıdığı çağırdım.
İhtiyacı olduğunu biliyorum.
Daha evvelden annemin boş evini temizletmiştim.
Eli çok yavaş biliyordum ama bu sefer gerçekten fazla oldu sanki.
Neyse bununla biz yarım gün için anlaştık.
Mutfak dolabımı ve Camları silecekti sadece.
extra hiçbir talebim olmadı.
10 da gelecekti,11 de geldi,hali ile kahvaltı ya oturdu bizimle,eşimin de tanıdığı biri.
11.50 gibi işe başladı.Camlar 4 te bitti.Abartmıyorum.6 normal oda camı 1 küçük 1.5 metre katlanır cam.
Mutfak dolabına başladı hızlı hızlı sildi geçti.
Ben tabi hiç başında durmadım o arada kapılarımı falan sildim.
kahve yaptım,sık sık sigaraya çıktı vs.
Camları sildiğinde leke kalmıştı,farkedip sildi tekrar, bende tek tek incelemedim tabi.
Akşam 6 30 gibi yemeğe oturduk.
işini bitirdi 7 gibi çıktı.
Okadar uzun sürdü ki,ben yapsam 4 saatte bitecek toplam iş ama hem rahatsızım ameliyat geçirdim,hemde çalışıyorum.
Boşaltmasına da yardım ettim dolapları.
Sabah oldu baktım dolaplarımda hep deterjan izi,koyu dolaplarda lekeler/akşam farkedemedim,fırın leke içinde,2 kere sildi sözde,dolap kapaklarının içi köşede kalan hep yağ içinde sarılık oluyor ya o şekilde 😭
O kadar üzüldüm ki, müsait olduğumda kendim sileceğim.
Hiç birşey demedim,ama birdaha asla çağırmam.
Daha öncede başka birini çağırdım yine tanıdık ,temizliğe giden ama o da tam bir fiyaskoydu, deterjanları birbirine katmış kaç gün evden çıkmadı kokusu.

Demek istediğim siz yardımcı aldığınızda,nasıl davranıyorsunuz, kontrol ediyor musunuz?
Nasıl yapmalı gerçekten,hani ben tekrar temizledikten sonra anlamı yok ki bu işin 😭
Biryerde yanlış yaptığım kesin,ya da yüzüm yumuşak.Morali bozuluyor insanın iş bitmedi diye de o gün evden çıkamadık tam gün 😭

Ben de en son bi abla çağırdım eve.
tüm gün dipkose temizlik 2+1 ev.
anneannem yanında durdu bende iş arasında yanına geldim kahve içtik beraber.ben evden çıktım anneanneme benim işim bitti diyerek çıkmış 🤦
mutfak ve bütün ev olduğu gibi duruyordu.
çok sinirlendim bir daha asla cagirmadim.

ondan önce cagirdigim arkadaş da sağolsun daha iyi temizlik yapmıştı ama akşam eve bı geldim benim kız ölü gibi yatiyo.meger mutfağı benim kıza temizletmis.benim belim ağrıdı,kolum acıdı sen yap diye diye kız evin yarısını temizlemis 🤦

ya başında durup beraber yapacaksınız yada çok zor.
yine eşim bı abla çağırdı haftasonu ben yokum ev temizlensin sana faydası olur dedi sırf bu tecrübelerden kimseyi cagirmadim.annem geldi yardım etti 2 günde evi pırıl pırıl yaptık.

Temizliğini bildiğim işini sevdiğim bir abla var onu alıyorum ben çoğu zaman. Sağolsun hiç böyle sıkıntılarımız olmadı. Anahtarı alır cıkarım basında beklemek bana ayıp gelıyor ama zaten evde olsamda kırk kez cagırıp sorar olmus mu tekrar geceyım mi diye.
Temzlğne guvenmedgnz bilmedgnz ınsanları cagrmayn derım..
Hem paranız gidiyor hem yoruluyorsunuz. Ne anlamı var ozaman 🤷‍♀️

Yardımcıma tüm hassayetlerimi çok açık söylüyorum; mesela yerlerin elle silinmesini istiyorum gibi ve evet kontrol edip yorum yapıyorum beğenmediğim de ablacım şurası şöyle mi olmus sanki sen daha iyi bilirsin de bi baksan diyorum vs vs. Tanıdıkla iş yapmışlığım da var o tam fiyaskoydu bişi diyemiyorsun kafasına göre takılıyor falan çok kötüydü. Baktığında iş yapıyorsun yani ben de işimi kötü teslim ettiğimde yöneticim uyarıyor valla :)

Temizliğini bildiğim işini sevdiğim bir abla var onu alıyorum ben çoğu zaman. Sağolsun hiç böyle sıkıntılarımız olmadı. Anahtarı alır cıkarım basında beklemek bana ayıp gelıyor ama zaten evde olsamda kırk kez cagırıp sorar olmus mu tekrar geceyım mi diye.
Temzlğne guvenmedgnz bilmedgnz ınsanları cagrmayn derım..
Hem paranız gidiyor hem yoruluyorsunuz. Ne anlamı var ozaman 🤷‍♀️
Ya inanın çok şey istemedim,extra hiç bişey demedim demem zaten.normalde saat 10 da gelir 3 te gidersin dedim elinin yavaş olduğunu bildiğim için.
tekrar kendim yapıcam

Ben de en son bi abla çağırdım eve.
tüm gün dipkose temizlik 2+1 ev.
anneannem yanında durdu bende iş arasında yanına geldim kahve içtik beraber.ben evden çıktım anneanneme benim işim bitti diyerek çıkmış 🤦
mutfak ve bütün ev olduğu gibi duruyordu.
çok sinirlendim bir daha asla cagirmadim.

ondan önce cagirdigim arkadaş da sağolsun daha iyi temizlik yapmıştı ama akşam eve bı geldim benim kız ölü gibi yatiyo.meger mutfağı benim kıza temizletmis.benim belim ağrıdı,kolum acıdı sen yap diye diye kız evin yarısını temizlemis 🤦

ya başında durup beraber yapacaksınız yada çok zor.
yine eşim bı abla çağırdı haftasonu ben yokum ev temizlensin sana faydası olur dedi sırf bu tecrübelerden kimseyi cagirmadim.annem geldi yardım etti 2 günde evi pırıl pırıl yaptık.
desenize işini iyi yapana denk gelmek zor.

desenize işini iyi yapana denk gelmek zor.
Çok zor gerçekten.
Kızıma evi temizleten kadın birde kızımın kuşunu kaçırmış balkondan.
Birde kızınız kaçırdı ona kızmayın dedi gitti 😂
Yani birini bulmak benim için imkansız artık hiç güvenim kalmadi 🤦

Tanıdıkla yüz göz olunan insanlarla bu işler olmuyor çok net.
Yalnız düşünmeden edemedim bu insanlar bu iş karşılığında aldıkları parayı nasıl içleri rahat yiyorlar hayret.
Hiç bilmiyorum ama sabah dolapları görünce çok üzüldüm 😭

Birde ben evde gözüme takılan bir,iki yeri aklımda tutuyorum.
İş bitiminde bakıyorum o yerler duruyor bir daha asla o kadını cagirmiyorum.
Nedense her gelen kadın oraları bırakıyor 🤦

Ben olabildiğince kendi haline bırakıyorum
İşi bittiği odada kapımı kapatıp duruyorum
Ama çağırdığım ablanın referansı çok iyiydi
İşini iyi yaptığını biliyorum
İşini iyi yapmadığını bildiğim birini idareten çağırmazdım
bende öyle birini bulsam çok iyi olurdu.

Ya inanın çok şey istemedim,extra hiç bişey demedim demem zaten.normalde saat 10 da gelir 3 te gidersin dedim elinin yavaş olduğunu bildiğim için.
tekrar kendim yapıcam

Zaten 1 günde her yeri dip köşe kimse yapamaz. Yapsa da guzel olmaz.

Ben geldıgınde soyluyorm direkt abla halı koltuk tuvalet banyoya girmeni istemiyorum sadece kapı cam mutfak detaylı guzel olsun yeter diyorum sağolsun oda hakkını verir.

Zaten 1 günde her yeri dip köşe kimse yapamaz. Yapsa da guzel olmaz.

Ben geldıgınde soyluyorm direkt abla halı koltuk tuvalet banyoya girmeni istemiyorum sadece kapı cam mutfak detaylı guzel olsun yeter diyorum sağolsun oda hakkını verir.
ya hem yapamazlar hem bende yaptırmam.
geri kalanı kendim yapabiliyorum silmeli şeyler zorluyor beni.
ne güzel içinize sinen birinin olması.

Yardımcıma tüm hassayetlerimi çok açık söylüyorum; mesela yerlerin elle silinmesini istiyorum gibi ve evet kontrol edip yorum yapıyorum beğenmediğim de ablacım şurası şöyle mi olmus sanki sen daha iyi bilirsin de bi baksan diyorum vs vs. Tanıdıkla iş yapmışlığım da var o tam fiyaskoydu bişi diyemiyorsun kafasına göre takılıyor falan çok kötüydü. Baktığında iş yapıyorsun yani ben de işimi kötü teslim ettiğimde yöneticim uyarıyor valla :)
Bende işte hata yaparsam,geri dönüyor o bana ,hepimiz birilerine bağlıyız neticede...

ya hem yapamazlar hem bende yaptırmam.
geri kalanı kendim yapabiliyorum silmeli şeyler zorluyor beni.
ne güzel içinize sinen birinin olması.
Evet normaldede çağrp kahve içtğm sevdgm biri oldu artık kendisi 🤗 o anlamda şanslıyım. Hamileliğmde sık sık geldi cocukla yetişemedgm anlarda da hep çağrdm. Oyle oyle bir samimiyette olustu artık nazımızda geçiyor birbirimize.

Sizde arkadas tavsiyesi ile işi gonlunuze yatacak birilerini bulabılırsnz ınsallah

Gercekten anlamadıgım için soruyorum neden yerleri elle sildiriyorsunuz? Bu devirde elle yerleri silmek mi kaldı? Vileda mopla da gayet temiz oluyor. Sadece köşeleri bezle dolar anlarım ama koca evi dizlerin üstüne yerleri sildirmek iki kurus para veriyorsunuz diye emektar insanlara eziyet etmekten baska birsey değil. Yerleri elle silmek bel fıtığı ve diz hastalıklara sebep olur. Bu sekilde de mesleklerine devam edemezler.fıtık agrısının ne oldugunu bilseniz boyle birseye sebep olmaktan imtina ederdiniz.

Evet normaldede çağrp kahve içtğm sevdgm biri oldu artık kendisi 🤗 o anlamda şanslıyım. Hamileliğmde sık sık geldi cocukla yetişemedgm anlarda da hep çağrdm. Oyle oyle bir samimiyette olustu artık nazımızda geçiyor birbirimize.

Sizde arkadas tavsiyesi ile işi gonlunuze yatacak birilerini bulabılırsnz ınsallah
İnşallah.ya inanın öyle aşırı titiz takıntılı biri de değilim . Normal temizlik yeterli bana.Hani zorlayıcı taleplerim de yok benim halı sil çırp gibi vs vs.
Ama böylede olunca üzüldüm yani.

Maşallah Allah daim etsin,ne güzel birşey.

X