Ev sorunu güncelleme

Ben her sene anlaşma yapıyorum.Sabit iş olarak asgari ücretli biryere girebilirim.Ama kendi mesleğimi yaptığımda asgariden fazla alıyorum.Eşimin dert yandığını düşünmüyorum.Çünkü maddi olarak gecinebiliyoruz.Canimizi sadece kira konusu sıkıyor.Boş yere 20 bin kira ödemek istemiyoruz.Arkadaşı herkese akıl vermeyi çok seviyor.Bende kendine hayrı olmayan insandan akıl almak istemiyorum.Biz şöyle düşündük.Arsa alıp üzerine prefabrike yapmayı.Ama köy evi daha mantıklı geldi.Biz max 300 bin kredi çekmeyi düşünüyoruz.Ev kredilerinin faizleri akıl alır gibi değil çünkü.

Her sene anlaşma yenılıyorsun niye insanlardan gizleme gereği duyuyorsun bunu? Ailesi, issiz bilsin de ona göre mi davransın istiyorsun? Eşin arkadaşına anlatmasa fikri olmaz, kendi aralarında konuştuklarını da gelip koşa koşa sana söylemesinin bir manası yok şikayeti yoksa.
Dert edip, suraya konu açtığın şey o kadar manasız ki. Aslında derdin ailesi, bir türlü kopamıyorsun ordan.

Zaten satalım denilince kaynımın ses gitti.Araba için sorun aramıyoruz.Biz bu haberi alınca kaynim eşime abi arabayı satarız ev alırsınız demiş.Bunu ilk haberi alınca söylemiş.Dün kaynimi aradık,böyle düşüncemiz var dedik.Ama bunu söyleyince bir sesi gitti.Biz bir miktar daha ayarlamaya calisacagiz.O zaman tekrar satılsın isteyeceğiz.Satilmazsa yapılacak birsey yok.

Koy evine mi kredi cekeceksiniz?

Yani koy evi icin ev kredisi? Satin alacaginiz evi ipotekleyerek cekilen kredilerden hani?

Hayır onlar eşinde çalışsın kiraya çıkın diyor.Ki ben evde duran biri değilim.Ama söylemek istemiyorum çalıştığımı
Niye saklıyorsunuz çalıştığınızı herkesten? Bu yormuyor mu sizi, mesela bunun için illa ki yalan söylemek zorunda kalıyorsunuzdur. Ne gerek var ki?

Köy evi alır da taşınırsanız işe nasıl gideceksiniz çünkü artık araba da olmayacak? Prefabrik olursa da yaz kış oturabileceğiniz gibi mi?
Rahatsız olduğunuz konuda direk dahiliniz bile yok. Eşinizin "Eşin çalışsın" diyen kişiye cevap vermesi gerekirdi, siz şu an eşiniz ağzını açmadığı için sorun yaşıyorsunuz. Aynı sorun kaynınızın arabaya çökmesi için de geçerli, eşiniz yeteri kadar aktif değil dengeleri kurmakta.
Bir de kedi besleyenler ev alamıyor mu? Kaynınız bu kadar her halta yorum yapabilmeye nasıl cüret ediyor? Kedinin mamasını ona mı ödetiyorsunuz?
Türkiye'deyken haftada 15 kglık mama alır her gün sabah akşam mahallede kedi beslerdim. Evde de 2 kedim vardı. Sokakta beslediğim hayvanlar hiçbir zaman bana ekonomik külfet olmadı hem inanılmaz iç huzur verdi hem de parama bereket kattı. Bir gün mahallede bir kediye araba çarpmıştı, özel veterinere götürdüm 3 bin istemişti o zamanın parasıyla, az bir para değildi. Mecburen kediyi veterinere bıraktım operasyon için. Size yemin ederim ki ertesi gün terfi aldım hiç beklemezken.

Zaten şuanda da araba yok.Köy evi dediğim yer eşimin işine çok yakın.Oralarda 1.250.000 ye normal evlerde var.O tarzda olabilir.Eşim zaten merkeze geliyor sürekli.Ya onunla gelirim ya da o taraftan anlaşırım diye düşündüm.
Yani bana deseydi, ee kendin niye milletin işinde çalışmıyorsun,kendi işini yapmaya çalışıyorsun derdim.Ayrica belki ev hanımı olmak istiyorum.Eşim kaynimla babasıyla konuştu.O da tatlı dille satılsın istiyor.Onlarda düğün sonrası dedi.
Evet kaynim nasıl öyle yorum yapıyor ona şok oldum.Ki eltimin köpeği için(köpek hasta) ayda 8 10 bin TL gidiyor.Kaynimdan 1 TL bile almadık.Ama araba satilmasin kiraya çıkalım istiyor o yüzden.Benim çalıştığımı bilmiyor.Biz kiraya cikarsak gecinemeyiz dedik, ondan öyle diyor.Ama demeye hakkı yok.Ben şuan binamda da kedi bakıyorum,evimde de.Şükür kenara da atıyoruz.Bende inanıyorum ,hayvanlara baktıkça paranın bereketi artıyor.
Biz bir miktar daha biriktirip tekrar satılmasını isteyeceğiz.Ama ki satilmasin diye uğraştılar,kredi çekip,onlara evi bile göstermeden kendimiz alır geçeriz.

Hayir ihtiyaç kredisi çekeceğiz tabiki.300 bin ev kredisi olmaz.
Ihtiyac kredilerinin 12 aya dusuruldugunu biliyorsunuz degil mi? Cok cok cok iyi müşteriyseniz, ipotek gosterebilecekseniz 36 aya kadar vade verilebildigini ancak o durumda da faiz oranlarinin yuzde 4, yuzde 5 gibi oranlara çıktığını biliyorsunuz degil mi?

Niye saklıyorsunuz çalıştığınızı herkesten? Bu yormuyor mu sizi, mesela bunun için illa ki yalan söylemek zorunda kalıyorsunuzdur. Ne gerek var ki?
Ben geçen yıl okuldan ayrılmak zorunda kaldım.Bu sefer herkes niye çıktın falan diye bin tane soru sordu.Yok iş bulamadın mı diye darladilar.Bende düzenim oturana kadar söylememe kararı aldım.Zaten burayla haftada 3gun anlaştım.Ssk falan full olacak.Meslekte çok iyi olduğumu düşünene kadar ve güzel kurum bulana kadar söylemem.Burada 4 5ay geçsin ozaman söylerim
Özel kurumlara güven olmuyor.Buradan da çıkmak zorunda kalırım diye korkuyorum. Ne bileyim anlaştığımız şeylere uymaz.Mesela ocakta zamlı anlaştık,ssk full gibi şeyler istedim.Yapilan sözleşmede meb sözleşmesi.Kanuni olarak hükmü yok.

Ihtiyac kredisi son seçenek bizim için.Zaten max 300 çekeriz

Ihtiyac kredisi son seçenek bizim için.Zaten max 300 çekeriz
Hayır alakası yok.Geçen yıl okuldan çıktıktan sonra bir süre söylememe kararı aldım.Tekrar sorun yaşayıp çıkmaktan korkuyorum.Meslekte cok iyi olurum,güzel kurum bulursam tabiki söylerim.Ailesinin davranışında herhangi bir değişme yok.

Mantıklı

Bu arada çalıştığımı kardeşim bile bilmiyor.Tekrar çıkmak zorunda kalırsam herkese dert anlatamam.Bu özguven olarak beni tüketiyor.Özel kurumları biliyorsunuzdur,sözlerinde durmuyorlar.4 ay falan geçsin,maaş ssk düzenli,ocak zammını yapar,anlastigimizdan fazla derse gir demez o zaman söylerim tabiki.
Ha şu da var.5 sene üniversite okuyup,evde oturuyorum demekte insana kötü hissettiriyor.

Zaten pek bağ yok gibi aramızda
Bak bebişim insanlar sana defalarca anlatmışlar senin o arabadan en iyi ihtimalle payına düşecek olan kısım 200 bin. 1 milyon da senin olsa ( ki yokmuş ) 1.2 milyon. Şuan temelden kendin ev yaptırmaya kalksan minumum 1.5 lazım ki senin arsan da yok. Prefabrik evler hayalindeki kadar konforlu değil ,yaptıranlar genellikle gidip 3-5 ay kalıp dönenler yine de kiradan iyidir diyorsan sen bilirsin. Köyden arsa alacagim diyorsun da sizin gidiş geliş masraflarınızı hesap etmiyor musun ? Çocukların var mı okulları nasıl olacak , imkanlar kisitlanacak vs diye önünü görmediğin maceralara kulaktan dolma bilgilerle atliyorsun. Asgari ücretli birine 300 bin de vermezler, kredi puanı kaç ?

Eşim daha önce yüklü miktarda çekip ödedi,sorun olmaz bence.İzmiri biliyor musunuz.Eşim kemalpaşada çalışıyor,ben bornovada.Eşim zaten işe araçla gidip geliyor.Ben okulda çalışırken dönüşte beni alırdı,sabah bırakırdı.O tarafta okul çok fazla var.Ya da bornovadan bulurum diye düşündüm.Çocugumuz yok.
Eşimin çok bilmiş arkadaşı da,Kemalpaşa da tokiden ev bulun,eşinde fabrikaya girsin demiş.Bu sene olmazsa gelecek yıl, oralardan 1+ 1 evleri,köy evlerini düşünüyoruz.Eski çalıştığım dershane sahibi de oraya şube açtı.

Araba 3 kişinin ortaksa neden sadece sizin isteğinizle satılsın? Ortak olduguna göre onlarda alınırken maddi katkı sağlamış olmalı.
Siz arabayı falan hesaba katmadan ev almaya bakın yoksa başınız ağrır ve başkalarının da söz hakkı olur. Ayrıca neden çalıştığınızı gizliyorsunuz onu da anlamadım.

Kaynimlarda iş kurmak istiyor.İkiside çalışmıyor.2 ay sonra düğün olacak.Hem onlar yararlanır hem biz dedik.Eşim ve kaynim bölüsecek. Kp hakkını kaynima verdi.Dediginiz gibi söz hakkı sanırım oluyor.Onlar para vermesede karışıyor.
Ben geçen yıl okuldan ayrılmak durumunda kaldım.Kurumlara güvenim azaldı.Bu sene iyi şartlara anlaştım.Bakalim dedikleri gibi sgk maaş zam olacak mı? 3 4 ay geçmeden söylemek istemiyorum. Bu sefer çıkınca herkes bin tane soru soruyor.Böyle kendimi başarısız hissediyorum.Okuldan çıktım.Müdür çıkma demesine rağmen.Mobing vardı.Şimdi buradada bir sorun olur birşey olur.Ayrilmak durumunda kalırsam,insanların gözünde bir iste tutunamayanlar,başarısız durumunda olacağım.Yoksa başka sebebi yok.Kendimi böyle şey hissediyorum.Nasil diyeyim.Hani başarılı olma beklentisi var gibi.Tam anlatamadim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…