Ev satın alırken tapu

kurupasta

Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2024
102
21
29
Tapuda kat irtifakı olarak yazıyor. 3 yıllık bir ev. Belediye iskanı alındığını söylüyor. Siz satın alırken tapu mülkiyetli olarak çıkar dediler ancak bir tanıdık tapu değişirken borç çıkabilir dedi bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Nasıl bir yol izlemeliyiz dolandırılmak istemeyiz

Tapuda kat irtifakı olarak yazıyor. 3 yıllık bir ev. Belediye iskanı alındığını söylüyor. Siz satın alırken tapu mülkiyetli olarak çıkar dediler ancak bir tanıdık tapu değişirken borç çıkabilir dedi bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Nasıl bir yol izlemeliyiz dolandırılmak istemeyiz
Bizimki de kat irtifaklı. Belediyeden sordurduk iskan varsa çok sorun yok dediler. Kat mülkiyetli tapu masraflı olduğu için müteahhitler kolay kolay yapmıyorlar. Türkiye'de ki evlerin çoğu sanırım bu şekil de kat irtifaklı tapu. İler de apartmanca kat mülkiyetine geçmek istenilirse eğer masraflar size ait oluyor diye söylendi ama tabi ki kat mülkiyetli tapu her zaman garantilidir. Sizin bileceğiniz iş ama sanırım bulmakta zorlanacaksınız kat mülkiyetli evi:)

Tapu irtifaktan mulkiyete gecerken borc cikar dedigi iskan ücretidir. Tum apartman sakinleri ortak odeyebilir.

Muteahhit neden iskan almamis? Ona da odetebilirsiniz eğer bir sozlesmeniz var ise

Tapu devir de başka her hangi bir borç var ise tabu devri yaparken memur size bilgi veriyor zaten üstünde bu kadar borç var kabul ediyor musunuz diye kabul ediyorum der iseniz işleme devam eder . tapuda dolandırılmazsınız her şeyi sizin bilginiz dahilinde oluyor söylüyorlar her şeyi Müteahhitler uğraşmamışlar işi yarım bırakmışlar

Belediyeden tapuyu sorgulatabilirsin tatlım
Bende evimi müteahhitten aldım arada aracı yok peşinde ödedim (kredi kullanmadan, evimizde bizim blok tamamlanmıştı ama diğer 2 blok inşaat halindeydi ve çevre bahçe düzenlenmesi henüz olmamıştı) direk müteahhit bana kat irtifaklı tapu verdi iskanı 2 aya kadar halledeceğim dedi ve 2 ay sonra iskanı çözdü tapuları sonradan sadece cüzi bir evrak ücreti ödeyerek kat mülkiyetliye çevirdik iskanı alınmış olabilir ama garanti olsun diye belediyeden teyit al

Belediyeden iskan kesin alındıysa sorun olmaz. Borç çıkar mı bilmiyorum ancak kat irtifakından kat mülkiyetine geçişte bir meblağ harç alınır o da size yansır.

X