Ev düzeni sağlayamıyorum

Peripadisahininkizi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2022
806
738
Bebeğim var 10 aylık olacak, bebeğimle ilgileniyorum genelde hep aktivite, konuşma, ek gıda günüm o şekilde geçiyor. her odadan geçtiğimizde arada bir şeyler toplamaya çalışıyorum gün içinde ama bi türlü olmuyor ev toplanmıyor çünkü o uyurken bende uzanıyorum ne zaman kalkıp iş yapsam az bi sese uyandı hiçbir işe yaramadı bende en azından o uyusun bende dinleniyim dedim.

Eşime de yakındığım zaman yardım istediğimde biraz yapıyor o yaptığı da haftada 10 günde bir. ama hep kızarak eve haftada bir yardımcı al diyor. Ben de diyorum ki yardımcı her işi yapmaz bu dağınıklığı toplamaz bu şekilde temizliğe çağırılmaz diyorum. Benim kızdığım nokta bana yardım ederken hemen temizlikçi çağır demesi bazı şeyleri de biz yapmalıyız diyorum zaten biz beraber yapsak yardımcıya gerek kalmayacak bile bence. Yemekten bile masa o şekilde bırakılarak kalkılıyor.
Masada yemekler, yerde çamaşırlar, oturma odasında o odaya ait olmayan eşyalar ben bunlarla uğraşıyorum. az bir iş gibi ama sebebini çözemedim o mutfaktan sürekli bulaşık tezgah doluyor. Eşyalar her yerde. Bazı günler yoruluyorum bırakıyorum gerçekten. Yerler süpürülmemiş silinmemiş pis oluyor. Her yer hemen tozlanıyor .
Ya bilmiyorum ben dağınıklık toplansın temizliğe öyle çağıracağım diyorum ama bu döngü hep böyle.

Anne olmak zor canım ama eğer yardımcıyı eşin karşılıyorsa bence tut. En azından kendince bir çözüm bulmuş oluyor eşin. Erkeklerin elinden bir iş gelmiyor malesef. Ama hem yardım etmeyip hem de yardımcıyı karşılamıyorsa üzülürüm.

Anne olmak zor canım ama eğer yardımcıyı eşin karşılıyorsa bence tut. En azından kendince bir çözüm bulmuş oluyor eşin. Erkeklerin elinden bir iş gelmiyor malesef. Ama hem yardım etmeyip hem de yardımcıyı karşılamıyorsa üzülürüm.
Karşılama durumu da zor ya anca maaş yetiyor ben çalışırken bir maaş kalıyordu ona güvenerek söylüyor heralde

Bebekli ev toplu olamaz ki. Her bebek de aynı değildir üstelik. İlk oğlumda ev derli toplu olurdu, temizliği de kolay olurdu. İkinci oğlumda hem ev büyük hem eşya çok hem de herkes dağınık. Haliyle evi toplu tutmak mümkün değil. Haftada 1 yardımcı abla geliyor. O gelecek diye mecbur topluyoruz. O gelmezse ev alıp başını gidiyor. 😃 döngünün kırılmasını beklemeyin, döngüyü kırmak için birini çağırın.

Bebeğim var 10 aylık olacak, bebeğimle ilgileniyorum genelde hep aktivite, konuşma, ek gıda günüm o şekilde geçiyor. her odadan geçtiğimizde arada bir şeyler toplamaya çalışıyorum gün içinde ama bi türlü olmuyor ev toplanmıyor çünkü o uyurken bende uzanıyorum ne zaman kalkıp iş yapsam az bi sese uyandı hiçbir işe yaramadı bende en azından o uyusun bende dinleniyim dedim.

Eşime de yakındığım zaman yardım istediğimde biraz yapıyor o yaptığı da haftada 10 günde bir. ama hep kızarak eve haftada bir yardımcı al diyor. Ben de diyorum ki yardımcı her işi yapmaz bu dağınıklığı toplamaz bu şekilde temizliğe çağırılmaz diyorum. Benim kızdığım nokta bana yardım ederken hemen temizlikçi çağır demesi bazı şeyleri de biz yapmalıyız diyorum zaten biz beraber yapsak yardımcıya gerek kalmayacak bile bence. Yemekten bile masa o şekilde bırakılarak kalkılıyor.
Masada yemekler, yerde çamaşırlar, oturma odasında o odaya ait olmayan eşyalar ben bunlarla uğraşıyorum. az bir iş gibi ama sebebini çözemedim o mutfaktan sürekli bulaşık tezgah doluyor. Eşyalar her yerde. Bazı günler yoruluyorum bırakıyorum gerçekten. Yerler süpürülmemiş silinmemiş pis oluyor. Her yer hemen tozlanıyor .
Ya bilmiyorum ben dağınıklık toplansın temizliğe öyle çağıracağım diyorum ama bu döngü hep böyle.
Yani eşiniz yardımcı çağır diyorsa bence çağırın. Durumu olmasa zaten söylemezdi. Evet bir konuda haklısınız. Her şeyi yardımcı yapamaz ama her şeyi siz de yapamazsınız gücünüz yetmeyebilir. Ufacık evi düzenlese bile psikolojiniz daha iyi olur öyle düşünün.

Sizinle aynı şeyleri yaşadım sürekli iş yapiyordum bebeğim küçükken ama olmuyordu bir türlü ,sürekli ev bebek akşam uyutma uyuyakalma döngüsü içinde eşim de nobetle çalışıyordu o zaman bir gece evde iki gece yok gelince bırak yardım etmeyi yüzünü gormuyodum sizin gibi düşünüyordum ama düzenli kadın almaya başladım zaten düzenli gelince eve de size de alışıyor benim şansım çocuğum erken uyuyordu Allah acıdı bence 😅 uyutur uyutmaz topluyodum inanın kendime yaptigim en büyük iyilik bı yardımcı alın gafta bir onbeste bir neye müsaitse bütçeniz ilk iki sene zor canım ama sonrası bedenen dinlenen anne sakinliyir çocuk kendi derdini anlatıyor gece kalkması bitip tuvaleti öğrenince benim askerlik bitti demiştim 😅😅😅saglikla büyütün yavrunuzu🙏

Kendinizi neden yıpratıyorsunuz eşin hakli çağır kadını en azından bir rutin olur.

Bebeklerim küçükken evi haftada 1 bile süpürme enerjimiz olmuyordu. Bebek değil biz dağıtıyorduk evi, daha makul sınırlarda dagiliyordu. Ama yine de toplama enerjim olmuyordu. Şimdi bırakıyorum ortalığın anasını ağlatıyorlar. Ben de o sırada ya yemek yapıyorum ya kitap okuyorum. Biri 5.5 diğeri 3.5 yaşında 2 erkek çocuk. Baya baya her yer her yerde oluyor. İyice oyuna doyup çizgi film istediklerinde sıra bana geçiyor. Onlar 1 saat izleyene kadar her yeri düzenliyorum, supuruyorum. Daha fazla enerjim ve hevesim var yani evi toparlamaya.

Bence ilk 2 senenizde siz de kendinize müsaade edin. Kimi doğuştan titiz toplu oluyor. Ama ben oldukça dağınık bir Yengeç burcu olarak hiç olmadığım kadar derdi toplu ve ev düzenlemeye enerji bulduğum bir dönemdeyim artık. Umarım kendimi geliştiririm bu yönde.

Benzer durumları yaşamış biri olarak ev temizliğine 1500₺ veremem ya. İstanbulda merkezi bir yerde yaşıyorum burda fiyatlar bu en azından. Kv bırakıyorum ayrıntılı temizlemek istediğimde. Onun dışında sabah kalkınca oğlum tok oluyor, 7 kalkıp yer yatar 9.30 güne başlarız. 10 aylık bu arada. Onu oyun alanına alırım ve yarım saatte evi toplarım. Banyolar dışında. Her sabah bu böyle. Sonra rot süpürge çalışıyor tüm evde. Evim küçük ve kolay toplanır ztn. Birde herşeyin bir yeri var. Oğlum hasta oldu mesela, yatak toplamadığımı bilirim. Ona ek gıda yapıp kendime halsizlikten dışardan söylediğimide. Vitamin ve magnezyum alıyorum ağrım olduğunda.

Çamaşır katlama, bulaşık makinası boşaltma ve yemek işlerini, öğlen uykusunda yapıyorum. Başka türlü başa çıkamam. Eşim gelince banyolar onda. En önemlisi 9.30 10.00 gece uyksuna yatar ve benim zamanlarım başlar.

Bende çocuk yok ama benimde çok dağılıyor 😂 evi temiz ve düzenli tutmanin tek yolu anlik yapmak az sonra yaparım dediğin şey büyüyor. Gereksiz şeyleri aninda kaldırıyorum. Düzenleyici kutular çok ise yarıyor. Toplu temizliğe hic bisey bırakmıyorum elimde kez varsa hemen bir kapı bir cam siliyorum az az olsa da hix bişey birikmiyor.

Isleri biriktirmeden yapacaksiniz.

Kirli camasir mi gordunuz hemen sepete, yemek mi yediniz hemen kirlileri makinaya, yemek mi yapıyorsunuz hemen daginigini makinaya.

Bir de her gece cocuk zaten 10 aylik erken yatiyordur, o yattıktan sonra yarim saat birlikte ev toplayacaksiniz oldu bitti.

2 bebekle benim evim derli topludur, cunku is biriktirmem, her aksam esim gelmeden once robot supurge evi siler supurur, gece sabaha karsi da sadece supurur oldu. Haftasonu da ctesi sabahtan esimle bebekleri sepetlerim evden, evi temizlerim. Evim ilk dogumumdan once nasilsa hala ayni duzeninde durur.

Herr şeye yetişemezsin sal diyenlere katılmıyorum, evi salınca ipin ucu kaçıyor ve daha beter gergin oluyor insan ben öyleyim yani ayağıma batan kırıntılar koltuk altında oyuncaklar dağınık mutfak beni iyice sinirlendiriyor ve yoruyor ama temiz ev olunca daha verimli oluyorum her konuda,, bu arada eşin yardımcı al diyormus ben olsam alırdım genel temizlik icin ve haftada 1 icin

Adam yardimci cagir diyor siz inatla cagirmiyorsunuz cimrimisiniz? Her hafta cagirin yaptırın isleri rahat edin esinizin oarasi yetmiyorsa ya kalkip temizlik yapmayi ogrenicek yada ek is yapacak cozumsuz seyler degil bunlar siz hayati zorlastiriyorsunuz illa esinizden isteyerek

Yardımcı çağırın ve evi toplasın. Ev bir kere temizlendikten sonra, kolay rutin oluşturursunuz.
Şu an gebeyim ve kısıtlı ev işi yapıyorum. En kısa sürede halıları ve koltukları yıkatmaya verip, eve temizlikçi çağıracağım.

X