Ev Alma Sorunsalı / Lütfen Yardım..

Mrstpc

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2014
204
101
Merhabalar,
Size şimdi kısaca aile hayatımdan bahsetmek istiyorum. Annem ile babamın 1 adet evi (200 bin değerinde) bir adet yazlık arsaları var (120 bin değerinde) abim evli 2 çocuğu var evlendiğinde annemler evi abime bıraktı kendimiz kiraya çıktık. Şuan arsanın kredisinin yarısı duruyor onu ödüyorlar. Bende yeni evlendim 3 ay oldu ve 1.000 lira kira ödüyorum. Malesef İzmirde düzgün bir yerde oturmak isterseniz 800 gözden çıkacak..
Eşimle ortak gelirimiz 3.600 civarında.. Bir önceki konumdan da bilenler olur birikimimiz şuan yok. Altınlarımızı krediye yatırdık. Hala daha kapatamadık borcu..
Ailem bana karşı kendilerini mahçup hissediyor. Çünkü hem ev abimde hemde abime her ay 1.000 liralık yardım yapıyorlar. Eşi çalışmıyor ve 2 çocukla geçinmeleri zor.
Ailemden istesem bir şekilde buluğ buluşturup 40 bin civarında peşinat verirler ama şuan zaten kredi ödedikleri için konuyu açmaya utanıyorum ama bir an önce ev almam lazım.
10 bine yakın kredi borcumuz var. Ve dediğim gibi birikim hiç yok.
Şuan faizlerde uçmuş durumda. Ama yine de herkes ev al salaklık etme diyor.
Siz olsaydınız ne yapardınız ? Gerçekten aklım çok karışık..

Belirtmeyi unuttum. Kredi bitince annemler arsaya ev yapıp yaz kış orada yaşamak istiyorlar. Tek hayalleri oraya ev yapmak.

ortada sorunsal yok.
çünkü ev alacak para yok, paranız olunca bu soruyu sorarsınız.
Hangi para ile ev alacaksın ben anlamadım.
Dediğim gibi ailem bu işe kalkışırsam direk parayı bana verirler.
Ben sadece vicdan olarak rahat değilim.
40 bin lirayı 5 sene olsun biriktiremem ki. Başka nasıl alacağım

Dediğim gibi ailem bu işe kalkışırsam direk parayı bana verirler.
Ben sadece vicdan olarak rahat değilim.
40 bin lirayı 5 sene olsun biriktiremem ki. Başka nasıl alacağım

hımm anladım şimdi :)
yani aileniz ayarlayıp verebilecekse güzel bir başlangıç olur tabi ki.
ama yine de siz önce kendi borcunuzu bitirip, kenara bir kaç maaş atın derim.
çünkü kredi uzun vadeli bir borç, o süredece ne olacağı hiç belli olmaz, kenarda biraz idare parası bulunsa fena olmaz.

hoş biz de krediyle aldık evimizi ve kenara 5 kuruş ayırmadık. ihtiyacımız olduğunda da ek hesaptan çektik, onun faizini ödedik bir de. hani halloluyor da, baştan düşünse insan bunları daha iyi olur elbette.

hımm anladım şimdi :)
yani aileniz ayarlayıp verebilecekse güzel bir başlangıç olur tabi ki.
ama yine de siz önce kendi borcunuzu bitirip, kenara bir kaç maaş atın derim.
çünkü kredi uzun vadeli bir borç, o süredece ne olacağı hiç belli olmaz, kenarda biraz idare parası bulunsa fena olmaz.

hoş biz de krediyle aldık evimizi ve kenara 5 kuruş ayırmadık. ihtiyacımız olduğunda da ek hesaptan çektik, onun faizini ödedik bir de. hani halloluyor da, baştan düşünse insan bunları daha iyi olur elbette.
Gençken, sağlıklıyken ödemek lazım.
Aslında ailemin düşüncesi çok daha farklıydı. Abimin oturduğu evin yarı değerinde abimin kredi çekip bana vermesini isteyeceklerdi. Hani haksızlık olmasın diye. 6 senedir o evde çünkü. Fakat abim borç üstüne borç yaptığı için o evden gelecek bi para yok bana

Aileniz evi abinize bırakıyor ve her ay para yardımı yapıyor. İlginç..
Ohoo ben neler istemıyorum ki.
Mesela ev, araba, yazlık da fena olmaz :)
Ama gelin görün kenarda bin lira para yok. Ee haliyle hayal olunca ortada sorun da olmuyor.
Yüklü miktar ev borcuna girmek için kimseden para isteyemem.
Aileniz düşünse kendileri verir zaten.

Eşinizle bir olun geçte olsa bir evinizi alın.
Annenlerin arsada gözünüz var gibi geldi bana...
kocanız alsın evi barkıda, hazıra kondurma adamı.

Konut kredisi çekseniz bile evin parasının yüzde 60 kadarini banka ödüyor zaten yani birikiminiz olmak zorunda. O nedenle 10 bin TL lik krediniz bitsin sonra ufak ufak birikim yapıp alın derim ben. ev almak kirada oturmaktan daha mantıklı elbette ama birikim Şart. Allah kolaylik versin şimdiden

Aileniz evi abinize bırakıyor ve her ay para yardımı yapıyor. İlginç..
Ohoo ben neler istemıyorum ki.
Mesela ev, araba, yazlık da fena olmaz :)
Ama gelin görün kenarda bin lira para yok. Ee haliyle hayal olunca ortada sorun da olmuyor.
Yüklü miktar ev borcuna girmek için kimseden para isteyemem.
Aileniz düşünse kendileri verir zaten.
Yukarıda da yazdım asıl niyet abinin evin yarısı değerini kredi çekip bana vermesi. Ki kendisi kamuda çalışıyor.
Neyse her ay yüklü miktarda borç yapıyor, çocuk aç diyor mama alamadım diyor. Annemde kıyamıyor.
Babam daha evlenmeden dedi zaten kredi taksidinizin yarısını ben öderim siz yeter ki karar verin diye.
Şuana kadar vicdanım rahat etmedi. Ama baktım abim benden çok fazlasını sömürüyor. Bende artık biraz bana yardım etmenizi isteyeceğim diyeceğim.. Ya da yine kıyamıcam bilmiyorum..

3600 tl maaş ev kredisi ödemeye yeter ama geri kalan parayla 10 sene idare etmek zor
herkes ev sahibi olmak zorunda değil
almayıverin

Konut kredisi çekseniz bile evin parasının yüzde 60 kadarini banka ödüyor zaten yani birikiminiz olmak zorunda. O nedenle 10 bin TL lik krediniz bitsin sonra ufak ufak birikim yapıp alın derim ben. ev almak kirada oturmaktan daha mantıklı elbette ama birikim Şart. Allah kolaylik versin şimdiden
Birikim nasıl olacak bilmiyorum.. Çocuk olacak ileride. O olmadan bi cesaret girsek mi diyoruz :KK43: Çok zor

3600 tl maaş ev kredisi ödemeye yeter ama geri kalan parayla 10 sene idare etmek zor
herkes ev sahibi olmak zorunda değil
almayıverin
Bu ülke şartlarında kirada olmak gerçekten zor.

İzmire bizde yeni taşındık, gelirimiz 4 bin küsür, 1000 tl kira ödüyoruz, oturduğumuz ev ahım şahım değil, orasını burasını düzeltmekten ev sahibesinin öküzlüğünden artık fenalık geliyor, daha taşınalı 3 ay oldu başka evlerde buradan farklı değil, yani iyi sorunsuz yerler 1250 Tl den başlyor, gerçi birkaç yer bakmıştım 1250 olmasına rağmen banyosu falan berbattı.. Aynı sen gibi düşündük ev kirası yerine kredi ödeyelim diye ama minimum kredi ödemesi 2500 Tl. 20-30 yıllık kredi bedelleri. Burada en uygun ev 250.000 Tl den başlıyor, kısacası elinizde toplu para olmadan kısa vadede kredi bile çekemiyorsunuz. Araba varken algı vergisi yakıtı bazen sanayisi zorluyor, araba olmazsada alışık olunca zorluyor. Ne yazıkki insanların maaşı enflasyona göre ama yaşam şartları serbest piyasa bazında.. Kısacası bu güne şükredebiliyoruz:) Bize emekli olmadan ev hayal.. Yani toplu para yoksa kredi çekmenin mantığı yok, kredinin mantığı faizi peşin ödersen sorun çıkarmaz, faizi peşin ödesen bile ödeme aksatmasında kredi yine zarar.. Önünü görmeden o bile zor.

Bir yandan ev araştırın bir yandan da borcunuzun bitmesini bekleyin ailenize de güvenmeyin abiniz mama yok bez alamıyorum diye ajitasyon yapıyorsa size yardım zor ederler. Zaten sizde o durumda isteyemezsiniz gibime geldi.

X